Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:13 14.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Re: Из "Български балади", Теодор Траяновнови [re: Лъчeзapнa]  
Автор Cлeдyщий (бугараш)
Публикувано30.08.01 21:16



Фала ти за убавите стихчета :)
Теодор Траянов не е ли бил дипломат и съвременник на Буров или не става въпрос за същата личност ?



Тема Re: E, за душевносттанови [re: Лъчeзapнa]  
Автор Arient ()
Публикувано30.08.01 21:22



Добре, стигнахме до момента, че биологичните фактори нямали значение(макар, че интелектът на народите е генетично дефиниран и ако допуснем, че интелекта и "душевността " на славянската основа на българите е нула, колкото и да е висок интелекта на прабългарската основа , а това съвсем не е така, при отношение на славяни и прабългари 100:1 ако я караме само на интелект и "душевност" внесени в "общата каса " от прабългарите, доникъде няма да я докараме ), и да разгледаме "душевностите". Ти как разбираш коя "душевност" е прабългарска и коя славянска в днешния българин. (по горе в скобите, мисля, доказах, че ако съвременният българин е съставка от славяни и прабългари то, и душевността му, и интелекта му трябва да са смес от душевностите и интелектите на двата изначални компонента). Само не ми докарвай вода от кладенеца, че прабългарите с душевността и интелекта си дали божествена закваска на славянското прясно мляко, та да се получи днешното божествено кисело мляко наречено съвременен българин. Защото ако беше така, този процес щеше да намери външна изява в съвременния език, писменост, литература и т.н.т. А пък като се огледам наоколо в днешната дествителност, не виждам такова такова нещо. Езикът ни си е славянски, писмеността и тя, литературата също и въобще душевността ни си е славянска. Въобще прабългарите май се оказали недостойни (ако избщо ги е имало) да поемат тежката роля на "божествената закваска". А и какво друго може да се очаква от едно централно азиатско племе с турски произход на което едва му стигнало въображението за един бог. Ама то май само арийските народи имат достатъчно въображение за да съзадат очарователното многообразие на Гръцкия или Римския пантеони(няма да се задълбочаваме из северноевропейските митологии, към които спада и славянската). Тия прабългари с много тесни души бе. Само за един Тангра има място във въображението им. Поне да бяха пуснали и няколко Диви, Русалки, за разнообразие. Айде чак Змейове Горяни няма да им вкарваме в пантеона, щото съвсем ще им се разхвърчат свещенните юрти. Ама и що да им ги натрапваме, като те са си славянски. Ако имаш някакви други начини за откриване на прабългарска духовност, моля те кажи ги. Ще ми бъде интересно и аз да я открия, нищо че съм със славянски произход.

ПП
Не ти ли е минавало през ума, че когато П. Славейков е казвал онова което ти цитира въобще не е имал предвид онези българи с дръпнатите очи и конските опашки.
You can take the horse to the river but You can't make him drink.<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Arient на 30.08.01 22:19.</EM></FONT></P>

Редактирано от Arient на 30.08.01 22:58.



Тема Re: SLAVIANI, ILI панславянинови [re: Arient]  
Автор woland (новак)
Публикувано31.08.01 10:28



Е, да. То и аз като че ли принадлежа към групата на славяните. Но ми се струва, че всичкото това - да се намери нова идентичност за българите е продиктувано от комплекс за малоценност. Т.е., тъй като големия славянски "брат" рухна, сега сигурно искат да намерят хората на какво да се уповават. Колко му е - щом ги радва - нека.



Тема Re: E, за душевността...нови [re: Arient]  
Автор Лъчeзapнa (миротворец)
Публикувано31.08.01 10:51



...как да е . Ти щом не можеш да схванеш и това какво е да сме имали свобода от всички тия стихийни Богове с нашия Танг Ра - едно Небе, изчистен монотеизъм... то кво да си говорим.

Хермес знаеш ли какво казва? "Боговете са безсмъртни човеци, а човеците - смъртни богове." Ъхъъъм... Иначе в митологията има страшно много, което да се вземе, само ако не я гледаш просто като въображение, защото тя си е И реалност, дали историческа вече - ще се спори по термините .



Тема Re: SLAVIANI, ILI панславянинови [re: woland]  
Автор Arient ()
Публикувано31.08.01 10:54



Аз не искам да деля хората в България на "руси" и "чернокоси"(а и това е само един от многото критерии за деление. В Германия навръх големите им претенции само 30% от хората са руси). Ако някъде съм го писал то е било с цел-"подгряване". Нервира ме факта, че Околният свят ни въприема, нас българите, като славяни с всичките му добри и главно лоши последици, а ние си мислим, че като кажем обратното и ще плеснат с ръце и ще ни прегърнат. Да, ама не. Вече десет години се хващаме на тая въдица и независимо от резултатите, пак продължаваме. Независимо от всичко нас ще продължават да ни разглеждат като част от славянството - понякога страшни, но повече диви и неорганизирани, малко ще се страхуват от нас, много ще ни мразят, и винаги ще гледат да ни разделят на по-дребни парчета, за да могат по лесно да ни използват. Ювиги и останалите "прабългаристи" съзнателно или не, наливат вода в тяхната мелница.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: Определено!нови [re: woland]  
Автор Лъчeзapнa (миротворец)
Публикувано31.08.01 10:55



Определено! Точно така е. Не съм порасла достатъчно, за да имам упованието само в себе си напреки на такива като Вас. Ама и вие не търсите много вътре нещата май .



Тема Re: SLAVIANI, ILI панславянинови [re: Arient]  
Автор Лъчeзapнa (миротворец)
Публикувано31.08.01 11:02



Може и да си прав. Но вчера точно гледах филм, в който се казваше "Не се предавай!" Ще започнат да гледат на нас така както им покажем да ни гледат. Каквото показваме, толкова и ще виждат. Защото все пак онова вътре трябва и изява вън да получи, не само да си стои велико пък... да го търсиш с лупата или под нея .





Тема Re: Теодор Траяновнови [re: Cлeдyщий]  
Автор Лъчeзapнa (миротворец)
Публикувано31.08.01 11:13



Май е същия, ако дипломатството му е в Германия. 45-та година умира.



Тема Re: Поддадох се на спора .. крайнови [re: Anima_bg]  
Автор AK47M (безделник)
Публикувано31.08.01 18:06



YES!!!



Тема Re: About Nothimgнови [re: Лъчeзapнa]  
Автор Arient ()
Публикувано31.08.01 21:13



Не мислиш ли, че отстрани се вижда по-добре. Ивиждат онова което сме, а не онова което бихме искали да бъдем.

You can take the horse to the river but You can't make him drink.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.