Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:00 01.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема честит 24 май  
Автор Иcтopиka (РУСКИ ШПИОНИН)
Публикувано24.05.01 22:37



24 МАЙ ДЕН НА БЪЛГАРСКАТА ПРОСВЕТА И КУЛТУРА И НА СЛАВЯНСКАТА ПИСМЕНОСТ
Едно от най великите дела в Българската история.
Много хубав сайт по въпроса:


за всяко нещо се позовават на извори.Сериозна работа е.

Редактирано от Иcтopиka на 25.05.01 03:40.



Тема Да му се радваме доде е време!нови [re: Иcтopиka]  
Автор valsodar (Чародей)
Публикувано25.05.01 15:19



Че току виж отпаднал като праник, загубил повода си.
Нали методиевица ще въвеждаме, аджеба ни вземат с нея в НАТО.
За да могат "латинците" да ни разбират ??!
А може и българският език и култура със закон да забраним, за да влезем по-бързичко в ЕС, където сълзи ронят за нас.

Истината е някъде там ! - реплика на очния ми лекар.


Тема Браво!нови [re: Иcтopиka]  
Автор Cв. Ckpoмни (минаващ)
Публикувано25.05.01 23:21



Тъкмо прочетох представения материал. Браво!

Като български американец, вече имунизиран срещу вируса на "световния мир и братство", очаквах материалът твърдо да положи понятието "Българска Азбука", посочвайки нейните автори, с последвалото пояснение, че Българската Азбука е също ползвана от чужди народи. На мен "Кирилица" винаги ми е звучела като флинтифлюшване, от страх да не би някой руснак или сърболяш да бъде обиден, че ползва "българска" азбука. Не смеем да кажем "българска" - та нека кажем "славянска" или "кирилица"... Нещо, което точно влиза в пропагандата на онези, нежелаещи да свързват България с извор на нещо човешко или красиво. Справка славистите по САЩ университети, които говорят за "руска", "сръбска", че и "македонска" , но НИКОГА "българска" азбука! Българите пишат на... "кирилица". Разбира се ясно защо когато ние със съпругата учим нашите деца (в САЩ) да четат и пишат български, ние винаги говорим за "Българската Азбука", и аз пояснявам, че Българската Азбука е наричана "кирилица" от враговете на българската етническа група и култура. (Децата са родени и раснат в САЩ - те учат за врагове от ден първи в училище, още с клетвата всяка сутрин да пазят Америка от "врагове, вътрешни и външни". Пиша това като психологичен контраст за прощъпулниците с цървулите на братство и мир, всред световните подковани ботуши.)

Иначе материалът е много интересен! Четох го с известна мъка, защото отдавна не бях чел подобен средновековен стил, с изречения усукани или скалъпени от надиплени клаузи, и разредени с хипербола. Но предполагам, че моите мъки са резултат на моята липса на класическо българско образование, завършило с недовършен 8-ми клас.

Работата е, че българските читатели с класическо българско образование по-нямат нужда от представените материали от колкото български читатели БЕЗ подобно образование (аз бидейки един пример на такива).

Не знам авторът към кои български читатели се е насочил. Ако е към такива като мен, една версия на същите материали, но написани с линейни изречения, минус хиперболите, би направила неговия труд много по-проницаем - и по-достоверно звучащ!

Във всеки случай - браво на автора!

Горните коментари се опитах да му ги пратя, с благодарности, до представения ел-поща адрес. Но адресът е недосегаем, за сега...

Иначе честит на всички 24 Май, ден на Българската Книжнина и Култура!



Тема Ама наистина браво!нови [re: Cв. Ckpoмни]  
Автор Svetoslav (леко уморен)
Публикувано26.05.01 16:06



Освен това ни е не пишем на това, което са създали Кирил и Методий (според гърците-гърци) - глаголицата. Глаголицата е наистина интересно нещо, но навремето като видях една копска библия (на абисинските християни) нещо малко ми по изсъхна вярата, че е оригинално тяхно творение. Има фрапиращи прилики. Това, на което пишем се смята, че създадено от Климент Охридски, който си е 100% доказано българин.

Един миг невнимание
Цял живот умрял


Тема Re: Браво!нови [re: Cв. Ckpoмни]  
Автор Иcтopиka (РУСКИ ШПИОНИН)
Публикувано28.05.01 22:30



съгласен съм че ще е по добре някои хиперболи да отпаднат,щото фактите говорят сами,а и да звучи по достоверно.Иначе тезата че кирилицата е писана от самия Константин Кирил философ е някъде от началото на 80-те години и мисля че е доста по близка да истината.
Най главното според мен е че от всички източни славяни Бългрия първа приема християнството и точно тогава и се налага да има преведени църковни книги за да се четат молитвите на разбираем език пред народа.Тези две събитя са неразривно свързани и са най яркото доказателство че сме биле първоприемниците на славянската азбука и всъщност тя е била единственно БЪЛГАРСКА за голям период от време.




Тема оле мамонови [re: Иcтopиka]  
Автор Svetoslav (леко уморен)
Публикувано03.06.01 00:40



Боже аз пет години да се затрия в Исторически факултет на СУ и да не чуя това. Все пак е прието, че кирилицата е дело на Климент Охридски. Това се потвърждава и от използването на глаголицата и по-късно преминаване към кирилица. Има един междинен период на общо използване. Даже има документи със смесено използване на кирилица и глаголица. Кирилицата е наречена така в памет на Константин Философ-Кирил, но не за това, че я създал.

Един миг невнимание
Цял живот умрял


Тема Той Историка...нови [re: Svetoslav]  
Автор ‡Ю⵴µ‡ (Ќћaњ)
Публикувано04.06.01 00:46



...има меко казано, странно виждане върху българския народ и българската история.
Не му се връзвай, прекалено много съветска литература е чел. Не му е лесно.

Костов към Симеон 2:
Еее хафте, со керез у наште храсти?


Тема ами и десет години да учишнови [re: Svetoslav]  
Автор Иcтopиka (РУСКИ ШПИОНИН)
Публикувано04.06.01 13:37



май пак няма да разбереш че за историята няма нищо окончателно и сигурно.Конкретно ,винаги се е приемало с голяма условност това че Климент е създал кирилицата,нали? В самите негови извори достигнали до нас ,той никъде не казва такова нещо.За сметка на това казва "дваждьй"
-два пъти. То ест два пъти Кирил е превел църковните книги на славянски езици.
Понеже виждам че не си чел този сайт дето посочих ето малко извадки :

"Акад. Иван Гошев ("Старобългарски глаголически и кирилски надписи", 1961 г.) създаде хипотезата за възникването на кирилицата в Преслав чрез добавяне на 14 глаголически букви към гръцкото унциално писмо за специфичните славянски звуци и последвалото видоизменение на начертанието им в общия стил на преобладаващите 24 гръцки букви. Създателят на хипотезата я "подкрепи" с "открити" от него по стените на Златната Симеонова църква в Преслав надписи, части от надписи или отделни букви от т.нар. "глаголическа протокирилица". Хипотезата имаше огромно въздействие в целия свят и намери и продължава да намира отражение дори в академични издания (проф. В. Гюзелев, проф. Д. Мирчева, "История на България", т. 2, 1961 г., с. 258; ЕК. Дограмаджиева, "Кирило-Методиевски страници", 1983 г., с. 65-67 и др.). Пишещият тези редове не си спести труда да провери съмненията си по стените на Златната Симеонова църква в Преслав: значителна част от "откритите" от акад. Ив. Гошев надписи, части от надписи и отделни букви никога не са били там; част от реалните графити са манипулирани при издаването им; никакви доказателства за "протокирилица" не могат да бъдат установени (същото с още по-голяма категоричност в книгата на А. Мединцева и К. Попконстантинов "Надписите от кръглата църква в Преслав", 1984 г.). Следователно, широко разпространената хипотеза на акад. Ив. Гошев за приоритета на глаголицата пред кирилицата се оказа рожба на научна недобросъвестност "


ето и блестящото доказателство от Черноризец Храбър:


"Освен тези разсъждения имаме изричното свидетелство на знаменитото "Сказание за буквите" на Черноризец Храбър, че творец на азбуката, която днес наричаме "кирилица", е Константин-Кирил Философ. (Първият историк на славянобългарската писменост съобщава, че св. Кирил е създал буквите си "едни по образец на гръцките букви, а други пък според славянската реч", като в множество преписи са изрично посочени 24-те букви, заимствани от византийското уставно писмо, без графичният им образ да претърпи каквато и да е промяна в славянската азбука, както и 14-те букви за предаване на специфичните звуци на славянската реч, липсващи в гръцката писменост. Видният съветски историк на писмеността проф. В. А. Истрин доказа, че точно такъв е бил буквеният състав на славянобългарската азбука - кирилицата през последните десетилетия на IX в. и през X в.; през XI в. тя има вече 43 букви. Цитираната фраза на Черноризец Храбър не може да се отнася до глаголицата, тъй като нейните букви имат неповторим стилизиран графически образ и не могат да бъдат подведени под двете категории, употребени от писателя: "ова убо по чину греческих письмен, ова же по словенстей речи", а и в глаголицата никога буквите за звуци, еднакви в гръцката и славянската реч, не са били повече от 22, а буквите за специфичните звуци на славянската реч - по малко от 16.) Нещо повече, Черноризец Храбър не познава друга славянобългарска азбука освен кирилицата. Това означава, че неговото съчинение е написано, преди по нашите земи да започне да се разпространява глаголицата, т.е. преди есента на 885 г., когато в родината се завръщат от Велика Моравия Кирило-Методиевите ученици Климент, Наум и Ангеларий."



Разбираш ли, става дума точно за кирилицата,понеже нейните букви са взети от гръцката азбука,а не тези на глаголицата..
И още един цитат от същия раздел:

"Историческата истина, такава каквато са я опазили до наши дни историческите извори, е: гениалният св. Константин-Кирил Философ на ДВА ПЪТИ е сътворявал славянски азбуки: веднъж в 855 г. за мисията си сред българските славяни по поречието на Брегалница - КИРИЛИЦАТА (кратко житие на св. Кирил; Пространно житие на св. Климент; Двете жития на св. Наум; "За буквите" от Черноризец Храбър; житие на тивериуполските мъченици от охридския архиепископ Теофилакт Български и др.), и втори път в 862 - 863 г. за мисията си сред западните славяни от Моравия и Панония - ГЛАГОЛИЦАТА (Пространните жития на св. св. Кирил и Методий). На ДВА ПЪТИ той е претворявал на тези азбуки своите преводи на основните богослужебни книги. Тази истина ни съобщава категорично великият Климент, който в своето Похвално слово за Кирил и Методий вести, че Първоучителите "соугоубо", т.е. ДВАЖДИ, НА ДВА ПЪТИ, са превеждали Божия закон на славянски език."

Аз също естественно не мога да претендирам че това е БЕЗУСЛОВНАТА ИСТИНА. Просто такова нещо в историята НЯМА.В по първия си постинг казах "по съм склонен " или нещо такова ,но не да съм убеден че е така.
А по важното е това дето споменах как са свързани възникването на азбуката със приемането на християнството.Ето това си струва да се обсъди.За мен то е доказателството че АЗБУКАТА Е НАША.
Партзанина Ювиги да се обади там и по същество ако може.И без тъпи квалификации ,моля.


Поправка.Казал съм " мисля че е по близка до истината" за тезата че кирилицата е писана от Кирил.

Редактирано от Иcтopиka на 04.06.01 13:41.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.