Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:45 17.05.24 
Мобилни комуникации
   >> GPS
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: D.H.V.]  
АвторFen (Нерегистриран)
Публикувано05.12.06 13:49



Чудя се дали да не взема да ги метна някъде на по достъпно място картите след като ги регистрирам?



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: Fen]  
Авторiakomir (Нерегистриран)
Публикувано05.12.06 23:32



az moga da predostavq moqta mashina prez ftp i za izvesno vreme da gi darja ako nqkoi iska da gi kachi registrirani,
sushto bih pomognal ako nqkoi iska da si gi razdelim da gi registrirame, samo che nesum georeferiral s Oziexplorer a samo s Mapinfo i ArcGis
ICQ:168615106 pishete mi na icq
student sum i rabotq MGU zanimavam se s geologiq i gis



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: Fen]  
Авторark (Нерегистриран)
Публикувано06.12.06 08:42



Ако ги калибрирате ще бъдете златни!



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: ark]  
Авторlakomir (Нерегистриран)
Публикувано22.12.06 15:00



nqkoi da e e registriral nqkvi karti ot tezi, a dali biha mogli da se otvorqt v MapInfo



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: lakomir]  
Авторlakomir (Нерегистриран)
Публикувано22.12.06 16:51



a zashto ne se otvarqt tif failovete v oziexplorer lzw kompresiqta neshto ne mu haresva mai, nqkoi moje li da mi obqsni na kratko kak da si registriram nqkolko kartni lista che mi trqbvat da gi polzvam posle v mapinfo
Moje li da se transformirat kordinatite ot Pulkovo 1942 vav WGS84?
Ako raztovarq tochki ot GPS i sloja za osnova registriran karten list v Pulkovo 1942 tochkite shte zastanat li po mestata si?



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: lakomir]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано24.12.06 10:56



Като реферираш картите както съм описал по-горе, след това всичко си идва по местата. Софтуера ти прави конвертирането между Pulkovo и WGS84 или в каквато искаш друга система.

LZW компресията не пречи, файловете се отварят в OziExplorer. Ако имаш демо версията обаче, тя има ограничение само за некомпресирани файлове.

Редактирано от D.H.V. на 24.12.06 10:58.



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: D.H.V.]  
Авторmoorex (Нерегистриран)
Публикувано29.12.06 03:12



Така, картите са супер! Обаче... искам да си геореферирам няколко листа (не знам някой дали се занимава да калибрира тея карти) и понеже нямам достатъчно точки, а да не кажа и никакви, ми хрумна да ползвам пресечните точки на координатната мрежа, която си е отпечатана на картите. Тук идва проблема. И в WGS84 и Пулково 1942 има големи отклонения в UTM координатите на тея пресечни точки - около 2км в northing и 5км в easting. При калибриране по ъглите на картата, където са дадени lat/lon координати точността е добра но ми се струва, че ако се ползват пресечните точки на мрежата, а не само 4 точки от ъглите, резултатът ще е далеч по-добър. Та може би крайният ми въпрос е - правилно ли ще е да си геореферирам картите ползвайки UTM координати и вземайки предвид офсета от няколко километра? Ако не, какъв е тоя напечатания грид аджеба?



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: moorex]  
Авторmoorex (Нерегистриран)
Публикувано29.12.06 03:28



може би няма офсет в easting-a. Но за стойност 367053 горе префикса е 53 а на 03...а тва мисля, че на са тея 500 000 метра офсет за зоната
Та въпроса си остава.



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: moorex]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано29.12.06 11:04



Калибрирай по ъглите на картата, по географските координати. Може да ползваш и центъра на картата за 5-та точка. Точността е предостатъчна. Няма да постигнеш по-голяма точност по квадратната мрежа.

Ако ползваш квадратната мрежа, има особености. Northing се въвежда точно както е написано на координатната мрежа (с 3 нули накрая) - примерно 4838 означава 4838000.
При Easting случая е друг. Трябва да се въведе правилно зоната (34 или 35), след което координатата се въсежда, като се пропуска първата цифра. Например 4662 се интерпретира като 662000.
Зоната е 34, ако географаката ширина е по-малка ор 24°, и 35 за ширина над 24°
Параметрите на проекцията са точно както съм ги написал в предишния пост. False Easting е 500000.

Успех
на мен няма да ми остане скоро достатъчно свободно време за да калибрирам всички карти.

Редактирано от D.H.V. на 29.12.06 11:06.



Тема Re: BG топо 1:50000 (генщаб) растер - новонови [re: D.H.V.]  
Авторmoorex (Нерегистриран)
Публикувано29.12.06 20:00



Центъра на картата го забелязах веднага след като постнах въпроса. Благодаря за информацията за Easting-а.

Калибровката е точна, спор няма, точките които съм записвал с гпс-а си отиват по местата, само че не мога да нацеля UTM координатите.
Давам конкретен пример:
при правилно калибрирана карта, лист K-35-063-2
точка, която според картата трябва да има координати 4677000 367000 (в Пулково 1942), всъщност е 4675138 367056.
За този офсет от 2км в Northing-а ставаше дума. Откъде е той и защо не мога да напасна точката?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.