Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:26 11.06.24 
Градове
   >> Гоце Делчев
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Облеклото на някои хора!нови [re: мecтнa, нo oт дaлeчe]  
АвторEди koй cи (Нерегистриран)
Публикувано23.03.06 16:18



Т'ва е пълна простотия...! Ние живеем в България! Когато отидеш в некое село покрай Гоце Делчев, където мюсулманското население преобладава.. там не е българия...! След освобождението през 1878 година, тази част на българия имала още доста турци... тоест цялата страна не била освободена, тук турците още били господари и потурчили населението! Естесвено имало е хора който не са изкали и са умряли българи, а не потурчени българи!
Имам предвид, че човек има ли воля всичко може да направи...! И ето сега, децата на потурчаните по онова време българи страдат и се обиждат като им викаме пумаци. Защо? Та те са си такива, се едно на нас да ни викат българи... и ние да се обиждаме..няма такова нещо!

Ако имах власт бих накарал всичко турци да си сменят имената и вярата!
Тук е България, държава ПУМАЦИЯ няма!
...Уважение и почит към всички загинали във усвободителните войни на майка България!



Тема Re: Облеклото на някои хора!нови [re: мecтнa,нo oт дaлeчe]  
АвторЮcyф (Нерегистриран)
Публикувано09.06.06 23:13



Искам да използвам трибуната да кажа на "Местна, но от далече", че аз съм помак! И сега къкво? Дай да се самоубия, дай да си сменя името и да избягам там където всички са еднакви. Студент съм и съм много възмутен от прочетеното.
1. "Усвободителна война", скъпа ми патриотке се пише с "О", така че първо научи българския и тогава говори, за другите дето се чувствали турци.
2. Незнаех, че има закон който да задължава в България всички да се обличат еднакво.
3. Мисля, че ти си последния човек който може да налага хората да си сменят имената и да носят дрехи, който на теб ти харесват. Не мислиш ли, че това, което искаш е малко глупаво, меко казано.
4. Какво ли мислят за теб американците? Може би според тях ти трябва да носиш американско име и да се обличаш като тях, защото в противен случай ти ще си различна от тях.
5. Характеристиката на един човек не се изчерпва с името, облеклото и обичайте.
6. Помаците или пумаците са хора, който изповядват исляма. Дай да започнем да наричаме и арабите пумаци или пък всички мюсюлмани живеещи в света са помаци???
7. Целия ти текст, мила "местна, но от далече" се изчерпва с едно изречение, с което ти като че ли искаш да направиш заключение, но всъщност с него показваш, че незнаеш какво всъщност искаш да кажеш. Ето го и то:"...ги прави различни от останалите хора.А те не са такива. "



Тема Re: Облеклото на някои хора!нови [re: Юcyф]  
АвторДecи (Нерегистриран)
Публикувано10.06.06 15:38



"1. "Усвободителна война", скъпа ми патриотке се пише с "О", така че първо научи българския и тогава говори, за другите дето се чувствали турци."
Това тя ли го написа. Я виж пак!

"2. Незнаех, че има закон който да задължава в България всички да се обличат еднакво."
Е, няма. Ама аз няма да тръгна с носията на баба ми. Въпрос на мода или световен прогрес?

"3. Мисля, че ти си последния човек който може да налага хората да си сменят имената и да носят дрехи, който на теб ти харесват. Не мислиш ли, че това, което искаш е малко глупаво, меко казано."
Тя изказа мнение. Нищо не е опитала да налага. За смяна на имената дори не е споменала.

"4. Какво ли мислят за теб американците? Може би според тях ти трябва да носиш американско име и да се обличаш като тях, защото в противен случай ти ще си различна от тях."
Какво общо имат американците? Защо ми се струва, че се опитваш да носиш вода от десет кладенеца, за да си защитиш тезата?

"5. Характеристиката на един човек не се изчерпва с името, облеклото и обичайте."
Прав си.

6. Помаците или пумаците са хора, който изповядват исляма. Дай да започнем да наричаме и арабите пумаци или пък всички мюсюлмани живеещи в света са помаци???
Всеки знае какви са помаците по религия. Какви са по националност?

7. Целия ти текст, мила "местна, но от далече" се изчерпва с едно изречение, с което ти като че ли искаш да направиш заключение, но всъщност с него показваш, че незнаеш какво всъщност искаш да кажеш. Ето го и то:"...ги прави различни от останалите хора.А те не са такива. "
Ами не е успяла да направи заключение. А може би е искала да остави темата отворена за дискусия.

Имам приятели помаци. Повечето от тях са нормални, възпитани и сърдечни хора.

Не се пали толкова! Това е само форум, и нищо няма да промениш.





Тема Re: Облеклото на някои хора!нови [re: Дecи]  
Автор Speedy_ (любознателен)
Публикувано12.06.06 11:18



Всеки знае какви са помаците по религия. Какви са по националност?

Мисля, че не всеки знае за религията!



1. Болшинството са мюсулмани сунити.:))

2. Има не малко християни православни - справка отец Боян Саръев и голям брой хора, които той върна в православното лоно.

3. Макар и малко има християни евангелисти сред тях. Аз познавам няколко!

В групата на мюсулманите също има разлика. Изразява се в това, кога е приет исляма. Специално в нашата околия говорим, че това е станало 17 век, докато в Източни Родопи доста по-рано. Тук исляма е по-силен, в смисъл има хора (макар и не много), които изпадат в крайности, религиозен фанатизъм за разлика от тези в Изт. Родопи, които са доста по-улегнали и не са склонни към това.

За да илюстрирам тези си думи мога да ти дам облеклото, което запали всъщност фитила! Тези, които се турчеят можеш ги позна по шалварите и по точно по това, че долу при глезените не са вързани (стегнати) както е нормално при българите мохамедани, а са свободни - така носят шалварите си турците в България.

По-набожните млади помаци носят такова характерно облекло, но другите доста отдавна забелязвам отхвърлят този начин на обличане.

Отностно каква националност са отговора е много ясен. Те са си чисти БЪЛГАРИ. Останалото е въпрос на политика пораждаща изкуствени разлики и напрежение на партийна и верска основа.

Надявам се да съм бил изчерпателен.


ТОЙ НЕ УМИРА

Тема Re: Облеклото на някои хора!нови [re: Speedy_]  
АвторDesi (Нерегистриран)
Публикувано12.06.06 13:59



Благодаря. Въпросът ми беше риторичен.





Тема Re: Облеклото на някои хора!нови [re: Desi]  
Автор Speedy_ (любознателен)
Публикувано12.06.06 15:00



Моля, няма защо!:))) Сложна е темата, понеже ако почнем да ръчкаме в живота на селата от околията ще видим също големи разлики!

Миналата година в с. Буково даже видях един възрастен човек с чалма!

Много се учудих, понеже тази шапка (чалмата) е отхвърлена още по време на Османската власт през 19 век, когато навлиза по-модерния тогава фес!

Бе всичко с времето си!


ТОЙ НЕ УМИРА

Тема Re: Облеклото на някои хора!нови [re: Speedy_]  
АвторДecи (Нерегистриран)
Публикувано12.06.06 19:48



Прав си- темата е сложна. Затова ще ми е по лесно да се изразя в точки.
1. Ненавиждам думата "помак". Тя е обидна.
2.Познавам много т.нар. "помаци", които са по- големи патриоти от мен и не се подвеждат по финансирани от изток манипулации и спекулации.
3. За православните "помаци" какво да кажа? Те не са "помаци". Въобще тоя термин трябва да се забрани.


P.S. Всъщност темата беше за облеклото.



Тема Re: Облеклото на някои хора!нови [re: Дecи]  
Автор Speedy_ (любознателен)
Публикувано13.06.06 11:12



Да, то от облеклото се почва, но после виж до къде го докарахме!



Между другото една от версиите за призхода на думата "помак" е, че идва от помъчен човек, сиреч когато са им наложили исляма са ги мъчили.


ТОЙ НЕ УМИРА

Тема Re: Облеклото на някои хора!нови [re: Speedy_]  
АвторDesi (Нерегистриран)
Публикувано13.06.06 11:56



Да. Най- малкото затова не заслужават презрителното отношение, на което често са подложени.
Та какво казваш за облеклото? Мен лично ме дразни, че мъжете се правят на тарикати и си се носят в съвременно облекло. Ето виж в С. Арабия например жените са опаковани, но и мъжете също до някаква степен... По- толерантни са май.





Тема Re: Облеклото на някои хора!нови [re: Desi]  
Автор Speedy_ (любознателен)
Публикувано13.06.06 17:50



Честно казано и аз съм си задавал тоя въпрос защо жените да, а мъжете не. Предполагам, че е пак от религията. Все пак Корана е доста "по-суров" към жените. Не съм вещ по въпроса и не мога да дам аргументирано становище. Чел съм само части от Корана. Просто нямам време да го изчета целия. Това не се чете за ден два. Библията я четох няколко години и пак не си изясних някои неща.:))))


ТОЙ НЕ УМИРА


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.