Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:40 30.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Сърми със "субституция"  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано10.02.13 16:09



Публикувах това преди време тук с малко по-различен вариант, но сега направих и някои снимки.
Сърмите със "субституция" :)
Сърмите са едни от любимите ми ястия. Оризът в тях, обаче, често не ми се връзва на някои хранителни идеи и поведения, затова преди около година и половина опитах няколко различни замествания. Най-сполучливите от тях са две: Оризът да се замести с настъргани моркови или ряпа. Заради аромата на ряпа, окончателно се спрях на ориза и напоследък ги готвя така. Обръщам внимание, че вкусът им не е много различен от този на "обикновените" сърми, а може да влезе като пълноценна храна в нисковъглехидратни диети като съвсем пълноценна и вкусна храна.
Продукти:
-свинска кайма - 1 кг
-2-3 средно големи или 3-5 по-малки/средни моркова. Можете да експериментирате и с по-големи количества от този зеленчук.
-зелеви или лозови листа
подправки: сминдух, хубав червен пипер, чубрица, девисил/по желание/, сол
Приготвяне: каймата се омесва добре(снимка 1)
завиват се сърмите(сн.2 - това е първият ред на дъното на тенджерата) и се нареждат в тенджерата. Отдолу се слагат 1-2 зелеви или лозови листа, както и най-отгоре, под чинията, с която наредените сърми се захлупват и се слага капакът на тенджерата.
Лично аз понякога добавям, с цел смесване на аромати, някое пилешко крилце, маншонче или свинско краче(сн.3)
След като кипнат, котлонът се намалява на минимума, при който тенджерата къкри съвсем слабо. ПО този начин се вари между час и половина и 2 часа.
Да ви е сладко!! :)

сн.1


сн.2

сн.3





Тема Re: Сърми със "субституция"нови [re: Киро]  
Автор Sol y Sombra (Muggle-born)
Публикувано10.02.13 19:00



Много добра идея!

А морковите само се настъргват в каймата, така ли? Не се задушават предварително и да се отцедят?

Аз съм мислила за варианта с тиква - настъргана и леко бланширана отначало, но не съм пробвала.

http://cioccolatascorner.blogspot.com/

Тема Re: Сърми със "субституция"нови [re: Sol y Sombra]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано10.02.13 19:46



Не знам дали ще има същият ефект, както при сърмите? Вкуса няма да е същият. Освен това, тиквата омеква и сърмите няма да запазят същия си вид. Но пък може да пробваш и след това да ни кажеш какво се е получило.



Тема Re: Сърми със "субституция"нови [re: Киро]  
Автор dama spatia (зеленоока)
Публикувано10.02.13 19:49



Идеята да се сложат моркови ми допада. Почти във всяко ястие слагам и моркови.



Тема Re: Сърми със "субституция"нови [re: dama spatia]  
Автор Sol y Sombra (Muggle-born)
Публикувано10.02.13 20:05



Първо, какво означава същия ефект? Аз не търся същия ефект, а различни възможности - разнообразие да има. Да, вкусът ще е по-сладък, но аз обичам да съчетавам солено и сладко, а и не говорим за захарносладко все пак

Месо със задушени с масло и канела ябълки ми е фаворит за празнични случаи. А огретен от тиква (т.е. тиквата с яйце и сирене) като гарнитура към месо също ми хареса много. Отделно супа от тиква със заквасена сметана и запечени лешници

А за омекването - ами, и морковите няма да останат на кокал. А оризът също омеква между другото.

http://cioccolatascorner.blogspot.com/

Редактирано от Sol y Sombra на 10.02.13 20:05.



Тема Re: Сърми със "субституция"нови [re: Sol y Sombra]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано11.02.13 08:32



Настъргват се ръчно или с механично ренце/приставка. Във втория случай страват една идея по-едри(трябва да му хванеш цаката да не стават на каша, затова най-добре да пробваш първо ръчно).
Не ги отцеждам -защо да губя ценни витамини от сока им. После процедирам по АБСОЛЮТНО същия начин като с ориза/булгура. Ясно е, че вкусът става една идея по-различен, въпросът е, че според мен не е с нищо по-лош, а в някои отношения е и по-добър.





Тема Re: Сърми със "субституция"нови [re: Sol y Sombra]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано11.02.13 08:33



Оуу, тиквата има съвсем различна... "парадигматика" - поне за мен. Ароматът и ми се връзва с хубав тиквеник, не мога да си представя сърмите да миришат на тиквеник. Но ако ти нямаш проблем с това - опитай и сподели :)



Тема Re: Сърми със "субституция"нови [re: dama spatia]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано11.02.13 08:35



В случая с по-едрите парчета, които се получават при механично смилане, прибл. с големината на по-дребно грахово зърно, е много важно да се наблегне на продължителното варене, за да придобият парченцата морков мека консистенция - между час и половина и два - ПОНЕ. Естествено, на възможно най-слаб огън.



Тема Re: Сърми със "субституция"нови [re: Sol y Sombra]  
Автор КироАдминистратор ( )
Публикувано11.02.13 08:36



Е - Значи нямаш моят проблем с тиквите - пробвай си смело, според мен като консистенция ще е ОК.



Тема Re: Сърми със "субституция"нови [re: Киро]  
Автор MoPcKuМодератор (звяр)
Публикувано11.02.13 13:03



Ако не правиш всички само с моркови ще е интересно, слагаш си няколко сармички и те разлчини, кеф ти с моркови, кеф ти с булгур, ориз или тиква...






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.