Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:59 28.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Татарски бифтек-още малко помощ!нови  
Автор abettor (адвокат)
Публикувано08.01.10 18:23



Сега, може да ви се стори смешно, но искам да питам нещо. Нарочно го извадих в нова тема, за да бъде пригледно:
1. Според вас какви подправки ще отиват на суровото телешко месо?
2. Филийката как е по-добре - да бъде препечена на тостер (говоря за филийката, не за месото намазано върху нея) или сурова?
3. Има ли риск да си смеля месото директно в магазина? Мен ме притеснява това, че може да е останало малко свинско от предишното мелене на месо. А не знам суровото свинско дали не е опасно.

Благодаря!





Тема Re: Татарски бифтек-още малко помощ!нови [re: abettor]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано08.01.10 18:57



Филийката печена.
Шансът да ти стане нещо от суровото свинско е по-малък от да те бутне трамвай.




прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ

Редактирано от ha! на 08.01.10 19:05.



Тема Re: Татарски бифтек-още малко помощ!нови [re: abettor]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано08.01.10 20:02



Значи, т.н. Тартар стек, не е намазан на филийка, а е в чиния.
Ето ти мое писание по темата .

Освен "тартар стек или стек тартар", нарича се още и "татарски бифтек".
В Европа това специфично ядене е известно благодарение на френския офицер - кавалерист Гийом де Боплан.
Основно, това ядене се прави от ситно накълцано пресно телешко или качествено говеждо бонфиле с нарязан лук, подправки и суров жълтък.

Ето ти една английска оригинална рецепта (всички претендират да са "оригинални", но оригиналната рецепта всъщност е сурово конско месо от бута, напъхано под седлото на коня и след многодневна езда - осолено от конската пот...) в мой превод:

Тартар стек
===========
- 225 г. качествено говеждо месо (филе миньон), от което са премахнати всички жили и ципи
- жълтъкът от едно яйце
- 1 ч.л. сос уорчестър или соев сос
- 1 с.л. пълнозърнеста горчица (струва ми се твърде много.Според мене 1 ч.л. хубава люта дижонска горчица е достатъчна...)
- 2 с.л. ситно нарязан лук
- сол и пресно смлян черен пипер на вкус
- по желание - 1-3 капки много лют чили сос или сос Табаско
- също по желание - 1 с.л. каперси, които се заместват успешно с 1 с.л. ситно нарязана кисела краставичка и 1 с.л. ситно нарязан магданоз.
Обикновено омесената с всичките съставки, но без жълтъка, кайма се прави на нисък конус с дупка в средата. В дупката се изсипва жълтъка.
Така се сервира.
Всеки размачква каймата с жълтъка и маже на филийка леко препечен бял хляб.


От мене - Да ти е сладко!

P.S. Забравих да уточня - т.н. "кайма" съвсем не е мляна кайма, а просто месото е нарязано на суперфини ивички, след това на суперфини кубчета с изключително остър нож. Не че не може и едросмляна, но вкусът не е същият...

Редактирано от Sapiens на 08.01.10 21:52.



Тема Re: Татарски бифтек-още малко помощ!нови [re: abettor]  
Автор AGLER ()
Публикувано08.01.10 20:35



Има разлика от кълцаното до мляното месо.
Проблема с меленето не е в свинското а в самото смилане и смачкване на месото.
Направи си го с кълцано и си купи телешко бон филе или
контра филе от Халите - от щанда който е до часовника.
Винаги им е прясна стоката.
Ако нямат в момента, помоли ги и за другият ден ще ти запазят.

Най-добре е на препечена филийка.

Подправките според собственият ти вкус, но не
прекалявай с тях.



Тема Re: Татарски бифтек-още малко помощ!нови [re: AGLER]  
Автор ha! (дрисльо)
Публикувано08.01.10 20:51



Не слагай кетчуп! Съкън!
Самото месо е ароматно. Лукът засилва ароматите... значи по-полека с подправките. Аз съм семпла - бял пипер и някоя трева според настроението.


прекрасна, ужасна - все тая, резултатът е съсипващ

Тема Re: Татарски бифтек-още малко помощ!нови [re: ha!]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано08.01.10 21:46



By default - ситно нарязан магданоз. Комбиниран с пресно смлян бял пипер, според мене, е абсолютно стилен комплект подправки за Тартар стек.
Разбира се, като виден и изтъкнат любител на лютото, не мога да не посъветвам да се сложат 3 капки Табаско или едросмлян лют червен пипер на вкус...



Тема Re: Татарски бифтек-още малко помощ!нови [re: AGLER]  
Автор abettor (адвокат)
Публикувано08.01.10 22:00



Според мен месото на щанда, който е до кафето, е по-добро.
Но друго исках да те питам, и не само теб, защото нямам много опит в кулинарията.
Само с нож мога ли да постигна добър ефект от това "кълцане", за което ти говориш?





Тема Re: Татарски бифтек-още малко помощ!нови [re: abettor]  
Автор Sapiens (The Pope's Boss)
Публикувано08.01.10 22:31



Не зная какво ще ти отговори AGLER, но ето ти моят отговор - можеш, разбира се, стига ножът да е много остър и да режеш с необходимото внимание - най-напред на много фини и тънки ивички, после напречно, кълцаш на много фини кубчета. Това е..
Ако нямаш опит, по-добре недей, защото е твърде възможно да получиш освен накълцаното месо и ситно скълцани нокти и връхчета на пръсти като допълнение...


Абе, приятелю, я вземи и иди в някоя арабска месарница на Женския пазар, харесай си парче хубаво телешко бонфиле или контрафиле, помоли да ти го смелят на едрата решетка, пък си го овкусявай вкъщи...



Тема Re:ha!нови [re: ha!]  
Автор AGLER ()
Публикувано08.01.10 22:45





Аз не слагам кетчуп.
Слагам черен, малко червен пипер и лук.
Дори и треви не слагам.



Тема Re: Татарски бифтек-още малко помощ!нови [re: abettor]  
Автор AGLER ()
Публикувано08.01.10 22:51



Само с нож мога ли да постигна добър ефект от това "кълцане", за което ти говориш?



Разбира се!
Под кълцане не разбирай да хванеш сатъра и да праскаш по цялото парче месо.
Нарежи си го първо на тънки жулиени /лентички/ после на ситно по дължината и на края вече можеш да го кълцаш като стане горе долу еднородна маса.

Филето е много нежно месо и лесно се кълца.

На щанда до кафето месото не ми харесва.
Не обичам да купувам от места където месото /филетата/ са увити в стреч и изложени на щанда като в бутик. Обичам да купувам от места където стоката е натрупана в изобилие в хладилната витрина и виждаш, че продавачите не се страхуват, че ще им остане и развали или потъмнее.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.