Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:58 09.06.24 
Футбол
   >> Футбол
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Let's talk about war [oFFtopic]нови  
Автор Alabao13 (cry me a river)
Публикувано18.03.03 16:10



72 часа. Много ли са? Как ги броят в момента иракчаните? Жените, децата? А кувейтците? Броят обратно. Всяка минута съкращава живота на някого. Дори нашия.

Джордж Буш Младши даде толкова на Ирак, за да си отиде Саддам (?!). Иначе - воя(йна. Бомби с обеднен уран. 300 000 войници. Война.

Нека на прага на новата война си спомним няколко факта, не задължително сързани с тази война, но определено имащи значение.

1. Буш, избори. Всеизвестно е, че поради особеността на американската избирателна система, последните президентски избори бяха спечелени не от получилия мнозинството количество гласове на американския народ.
За който не знае, само ще уточня, че американската система предвижда двустепенни избори - първо се гласува щат по щат и всеки щат праща определен брой представители -т. нар. електори, от които вече зависи избирането на американския президент. Броя на електорите за всеки щат, доколкото знам, се определя от това колко е голям и колко са жителите му. Така се оказва, че ако 1 кандидат има повече гласове в голям щат, и, случайно се окаже, че този щат стане определящ, както стана с тези избори - хоп! от този щат зависят изборите. Така във Флорида броиха наново гласове, само и само да се види, че Буш печели там. Така той получи желаното малко предимство пред Гор и стана президент. А иначе, чисто количествено, гласовете за Гор са били малко повече от тези за Буш. Поне така казваха драгите американци по време на драматичните изборни резултати.
Буш стана президент, но на практика май поизлъга света с този изборен резултат. Както и да е. Принципно несъвършенствата на тази система са си (по принцип) вътрешен проблум на американците.

2. Знайно е, че всеки президент, избран на година, завършваща на 0, е умирал преждевременно. Не знам защо. Дали съвпадение, дали прокоба, зависи от това доколко вярвате на това... Примери: президента Маккинли (избрран 1900) - застрелян, Линкълн (избран 1860) - застрелян 5 години по-късно, Кенеди (избран 1960) - знаете, и той застрелян пред стотици хора... Буш - избран 2000. Все още действащ президент на САЩ. Обаче го чака добър "потенциал" за ранно опело....

3. При първата обиколка на Буш в Европа, европейската преса се съсипа да го хули колко бил глупав, тъп и прост. Помня, тогава говорих с 1 англичанин, който на право ми каза: Тук вестниците са пълни с карикатури, обиди и присмех над Буш. Gosh, толкова е тъп!... Помним и немският вестник, излязъл с бяла първа страница, само отгоре пише: Bush said:









4. Незнайно защо за тези 2 години им алко демократите направо измряха сякаш. В САЩ просто опозицията като че ли даде фира... Къде сте, демократи?

5. Инспекторите казаха на ООН, че НЯМА доказателства, че Саддам има това, в което го обвиняват САЩ. Въпреки това САЩ не взеха изобщоп редвид казаното от тях. Като са си наумили тяхното и точка. Те били знаели най-добре....

6. Как се обоснова Буш?! След като не можаха да убедят достатъчно страни-членки на Съвета за сигурност (трябваха им 9 гласа от 15, доколкото знам), след като останалите постоянни-страни членки (без Великобритания) отказаха да им дадат 1 рамо, а Русия и Франция заплашиха, че ще наложат вето над втора резолюция за Ирак.... САЩ обявиха, че на тях всъщност не им трябвала втора резолюция! Можели правно да обосноват атаката над Ирак чрез предишната резолюция! Разбира се, ако бе наистина така, защо си даваха толкова зор да прокарат втора? Щом уж не им била нужна... Франция, мисля беше, веднага писна, че във тази резолюция всъщност изобщо няма ПРАВНА обосновка на такова нападение.

Истината е, че те ще нападнат без одобрението на световната общност, а защо да не кажем направо без одобрението на света изобщо. Колко милиона протестираха против тях по всички континенти... Европа, Азия, Африка, Австралия.... Дори самите американци протестират...

7. Дали Буш се пита докъде ще доведе тази война? Дава ли сис метка колко негативи ще натрупа в мюсюлманската общност? А те, знаете, са стотици милиони хора. И все повече почват да мразят Запада. И САЩ. Дали Буш мисли какви самоубийствени, жертвени атентати може да го чакат? Или не мисли, защото може и да не е сред живите.... ?! 11 септември може да им се стори нищо в сравнение с злобата, омразата, етническата нетърпимост и отмъщението на засегнатите друговерци... А много голяма част от нефта го държат именно друговерците.

8. Докато всички следим кризата около Ирак, Северна Корея дава намеци, че е здраво против САЩ и, незнам дали вече имат или само разработват, но я си ги представете ядрена сила?! Защото те това искат - бомба. Атомна. И много мразят САЩ също. Те тепърва могат да създават проблеми. Знаем, че Пакистан и Индия вече имат, макар да не са гоп ризнали официално. И знаем какви са им отношенията заради проблемния щат Кашмир.

9. Дали Буш помни Виетнам, Лаос, Корея? Едва ли. Явно той не е взел исторически поуки от тогава... И определено няма политическата мъдрост на лидери като Кенеди, Рузвелт, Никсън.

10. Ние. Защо Симеон и правителството така си дадоха гъза на САЩ? КАКВО са ни обещали толкова?! Явно нещо голямо са обещали, щом така им се слагаме. Така сме се слагали на Хитлер навремето, ама той ни е обещал цяла Македония... А Буш какво ти обеща, Симеоне? Знаем, че Симеон посети САЩ и се видя с Буш, но какво толкова може да му е обещал? Милиарди долари инвестиции ли? Връщане на дълга на Ирак ли (над милиард долари)? Или преместване здраво на базите на САЩ на наша територия?? Какво?

Остават ни две надежди : или Саддам в тия часове да се измете от Ирак (аз давам под 10% вероятност) или войната да не трае повече от 1 месец...

Аз лично все още се надявам, че ще се отърве някак войната. Обаче знам, че просто съм наивна в тази си вяра.



Тема Re: Let's talk about war [oFFtopic]нови [re: Alabao13]  
Автор Xarax (шемет)
Публикувано18.03.03 16:31



Душа , цял свят знае , какво искат американците . Те искат изместване на френските стоки в Ирак от американски . И второто (което е първо , де) искат петрол . Най-лошото е , че Буш го прави 50% за лична облага - семеиство Буш са собственици на гояма петролна компания в САЩ . А кладенците в САЩ отиват на изчерпване .......

Другия въпрос - нашите политици са ЛЕКЕТА . Славков с право "уволни" и Свинаров и Паси . За 50 години руска "власт" , с изключение на Румъния , България беше единствената страна без руски бази , защото Тодор Живков може да е бил всякякъв , обаче беше голям тарикат (представяй си , щом по едно време изнасяхме нефт за Гърция) . А сега нашите са дупедавци !

А АЗ ДА ПАПИТАМ - след като вече приемането ни в НАТО е сигурно (наистина е така) , ЗАЩО ще даваме 100 000 долара на американски лобистки фирми , за да си подсигурим нещо сигурно ???? Защо не дадат тези пари за лобиране пред ЕС , защо не ги дадат на сираците , на бездомните , на пенсионерите , ...............



Тема Хмммммм....нови [re: Alabao13]  
Автор TиCиПи (скромен)
Публикувано18.03.03 16:43



...сега наистина ме мързи да отговарям точка по точка , но ще го направя малко по-нататък,защото съм на съвсем различно мнение от твоето......
Сега само ще ти кажа,че никой не ме пита мен, никой не те пита теб за тази война....
Чат ли си?Буш има интереси и ще си ги гони до дупка - Най-силния управлява така е......мислиш ли,че Антилопата като бяга от ЛЪВА не си вика:"Тоя пък мрасник...как ме гони иска да ме яде?!?"....Вика си го.....ама никой не я пита.....и ХРУС.....това е....



Тема Алабало пак си се престараланови [re: Alabao13]  
Автор MA3HbO (юнак чутовен)
Публикувано18.03.03 16:59



Много писанье за нещо дето е ясно на целия свят. Имперските амбиции на Буш изглежда нямат граници. Надявам се скоро да глътне вода.

МИРНО! Мазньо приема строя.

Тема По-скоро въпроса енови [re: Alabao13]  
Автор Beнaбили (4-18)
Публикувано18.03.03 17:01



"В качеството си на какъв Буш ще дава ултиматум на държавния глава на независима държава?" Това може да направи само ООН. Ама на Буш му пука, колкото и за мнението на света. Нали той така иска - той и администрацията му.
Че той така утре ще даде ултиматум и на прездента на Румъния да кажем. Или пък Китайците ще дадат ултиматум на Тайланд и ще вземат да нахлуят там.

И реално погледнато ако нападне Ирак, то държавата, която ООн трябва да да санкционира ще е САЩ. Защото ООН не е обявило война на Ирак, а само САЩ. И така САЩ се превръща в Агресор. Също като Ирак преди 12 години. Помним какво стана с Ирак следонази война.Но защо ли съм сигурна че няма да стане същото с Щатите след тази. Защото тя като че ли е неизбежна. Освен ако Буш не се усети че греши.

Или ако ООН все пак си даде благоссловията преди първия удар - което много ме съмнява. А ако стане - значи ООН не само не може да си озапти членките, ами и за да ги оправдае взема решения под натиск.

Понякога съм толкова добра,
че цялата изтръпвам и боли ме...


Тема Кой всъщност се ебава с М/ународното право?нови [re: Alabao13]  
Автор Oлимпия (Любляна)
Публикувано18.03.03 17:13



България е в тежко нарушение на международното право

Няма съюзническо задължение да се приема нарушаването на международното право от съюзнически партньор на собствена територия.

Симеон Николов*


Участник ли е България и всяка друга страна, предоставяща своя база, територия и въздушно пространство на трета сила във войната срещу Ирак?

На този въпрос наскоро отговори индиректно бившият генерал от НАТО Хано граф Книлтансег в интервю за радио "Дойчландфунк". "Подкрепянето на едно действително и реално придвижване на оръжия естествено представлява участие", отбелязва генералът. Според него участие е още охраната на специализирана база, а в някои случаи дори транспортирането на материали и други средства, което е част от военната операция.

Депутати в други страни виждат евентуално присъединяване към антииракска коалиция със САЩ като грубо нарушение на собствената си конституция. Председателят на парламентарната група на Зелените в германския Бундестаг Кристиян Щройбле в разговор пред вестник "Тагесцайтунг" споделя:

Ако американците започнат война по собствена инициатива, то тя ще е агресия

и всяко присъединяване към нея е забранено от конституцията ни." Тогава няма значение какво е записано в договорите за използване на военните бази. При такава ситуация основният закон, конституцията, има предимство. Запитан дали спомагателни операции като тази на леки разузнавателни танкове срещу химическо и биологическо оръжие не могат да се разглеждат като помощ в бедствие (тук може да се има предвид и българската рота), той отговаря: "Когато сам се маневрираш в бедствено положение, започвайки една война, тогава това не е помощ в бедствие."


Въпреки протестите мнозина се питат дали утре ще започне войната срещу Ирак
Снимка: Димитър Кьосемарлиев

Далеч по-убедителни и разгромяващи обаче са доводите на професор д-р Грегор Шуриер, признат специалист по международното право. Той твърди, че нито според общото международно право и хартата на ООН, нито според специални договори между Германия и НАТО и Германия и САЩ съществуват задължения Берлин да приема, разрешава или поддържа активни действия на въоръжените сили на САЩ на германска територия, особено при подготовка и осъществяване на удар срещу Ирак. Нито една държава не е задължена да се включва в противоречащи на международните норми задължения и да предоставя територията си за това. Противоположни споразумения са нищожни.

Един военен удар срещу Ирак без изричното разрешение на Съвета за сигурност на ООН би бил тежко нарушение на международното право, погазване на обвързващи правни принципи ­ на принципа на равнопоставеност на държавите съгласно параграф 2, точка 1 от хартата на ООН, на принципа за преодоляване на международни спорове чрез мирни средства според точка 3 и забраната за заплаха и прилагане на сила в международните отношения съгласно точка 4. Дори заплахата със сила е забранена, а от страна на САЩ тя отдавна се упражнява спрямо Ирак. Един военен удар би бил "агресивно действие" по смисъла на параграф 39 и "въоръжено нападение срещу член на ООН" по смисъла на параграф 51 на хартата. Затова е необходимо незабавно свикване на Съвета за сигурност на ООН за защита на застрашения член на световната организация.

Такъв военен удар не може да бъде оправдан с правата за лична и колективна самоотбрана. Очевидно е, че предпоставките за използване на правото за самоотбрана, въоръжено нападение на Ирак срещу САЩ или друга държава, не са налице. "Превантивната"

самоотбрана според международното право е недопустима.

Освен това няма дори видима причина за такава "превантивна" самоотбрана.

Участието на Германия или която и да е друга страна би било много тежко нарушение на международното право. Дори приемането на подготовка и провеждане на удар на САЩ от територията на Германия или друга страна (да разбираме България) е агресивно действие на тази страна!

Според параграф 3 на единодушно приетата резолюция на Общото събрание на ООН 3314 (ХХIХ) от 14.12.1974 г. относно дефиницията за агресия, се приема, че агресивно действие е "разрешението на една държава да предостави територията си на друга държава, която да я използва за агресия срещу трета държава."

При гласуване на нова резолюция от Съвета за сигурност на ООН, която да разрешава "всички необходими средства" срещу Ирак, Съветът за сигурност не би могъл и няма да може да задължи нито една държава да се включи във военен удар, независимо дали директно или индиректно. Дори призивът за подходяща подкрепа на една коалиция срещу Ирак не аргументира в никакъв случай задължение за предоставяне на територия. Спорно е също така доколко една нова резолюция на СС на ООН не би била само едно прикритие за агресията на САЩ. Дори гласуването с минимум 9 гласа на членки на СС и без вето на постоянни членки още не гарантира правото на ненакърнимост на решението. Съветът трябва да даде предимство на мирното разрешение на споровете съгласно раздел VI на хартата и невоенните мерки, съгласно параграф 41.

По повод на заявеното от български министри и политици, че България ще действа сякаш е действителен член на НАТО, трябва да бъде напомнено, че договорът от 04.04.1949 г. не дава основание за поддръжка на действия на САЩ на територията на която и да е държава-членка за подготовка и провеждане на удар срещу Ирак. Няма съюзническо задължение да се приема нарушаването на международното право от съюзнически партньор на собствена територия.

Военен удар на САЩ срещу Ирак би било директно нарушение на договора на НАТО. Този договор съдържа в параграф 1 задължението на всеки член на НАТО "в съответствие с устава на ООН така да регулира по мирен начин всеки международен спор, че да не се нарушава международния мир, сигурност и справедливост и да се въздържа от всякаква заплаха със сила и прилагане на сила в международните отношения, които са несъвместими с целите на ООН."

Прилагането на сила с оръжие

е възможно по линия на параграф 5 само с цел колективна самоотбрана срещу въоръжен агресор. "Само при такава въоръжена агресия" съществува задължението да се окаже помощ на нападнатия, като всяка държава решава сама по какъв начин да изпълни тази помощ. Става дума за реализиране на самоотбрана съгласно параграф 51 на хартата на ООН. Такъв случай на самоотбрана обаче не е налице. Залегналото в параграф 3 на договора на НАТО "взаимно подпомагане" се отнася за запазването и развитието на общата способност за съпротива срещу въоръжен нападател, а не за нарушаващи международното право военни удари. Обявеният военен удар не е въобще на НАТО и по правилата на Обединеното му командване, а на една коалиция и по правилата и върховното командване на САЩ.

Дори България да даде с договор съответния статут на пребиваване на американска база на нейна територия, това не може да обоснове съюзническо задължение на България за провеждане на агресивен военен удар срещу Ирак или друга страна в бъдеще. Използването на българска територия трябва да остане в компетенциите за решение единствено на България.

Спазването на международните правни норми се превръща и в проверка за демокрация. Институтът за политически изследвания на САЩ отбелязва в свой специален доклад по Иракската криза, че така наречената "Коалиция на съгласните" е

в пряк конфликт с демокрацията.

Изследването на института доказва, че болшинството от страните в тази коалиция са привлечени от САЩ чрез принуда, натиск, подкупване или прикрити заплахи. Цитираните от САЩ 34 страни представляват 10% от населението на света. Но тъй като средно 70% от населението в тях е против войната в Ирак, то населението на "Коалицията на съгласните", подкрепящо под натиск и принуда войната, е 3% от населението на света. Участието в една агресия автоматично ни изхвърля от семейството на демократичните държави. Но САЩ е люлката на демокрацията. Да, но управляващата я в момента хунта не е САЩ.

*Авторът е дългогодишен дипломат, член на Българското дипломатическо дружество.

КЗЛ,оле!



Тема Re: Кой всъщност се ебава с М/ународното право?нови [re: Oлимпия]  
Автор bluefan (синфен)
Публикувано18.03.03 18:20



за съжаление сега бързам и не мога да прочета какво си написал ,но трябва да ти го кажа така или иначе:

ВСИЧКИТЕ ЧОРБАРИ В ТУРЦИЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯ

СИНИ ШАМПИОНИ


Тема нищо не разбирамнови [re: Alabao13]  
Автор kenny mccormick (Fu-Schnicken)
Публикувано18.03.03 20:31



за какво го пишеш това?
че Хамерика от край време я мрази целия мюсюлмански свят при това явно подпиране на Израел.. е може би Кувейт е малко изключение.
кризата ще е и човешка. кюрдите са си ебали майката. от едната страна им тропат турските синчове а от другата са кучетата на ирак. ебават им майката, ония стават все по-малко. като птица сред голиати.
франция и германия са заедно. освен това любимата ти от световното испания даде да се разбере че ще лиже гъзът на Хамерика до последната дарадонка както и ние тъпаците разбира се.
но аз не виждам негативи от тази война
- ще се появят нови вицове за Хамерика колко са тъпи
- кюрдите ще бъдат изтрепани
- Броят на мюсюлманите ще се намали
- горивото в хамерика ще спадне, което ще предизвика нарастване на R&D сектора в Япония, което ще означава, че до 10 години след войната ще имаме небензинови коли
- Европа ще се обедини
- Симеон ще е щастлив, ще са го писали в Yahoo News днес сутринта
- нов атентат
- хамериканците ще заживеят в константна параноя
- цената на дрогата ще се намали, защото е доказано, че по време на депресия хората посягат на алкохола, а по време на подем на синтетиката

RESPECT MY AUTHORITAH!


Тема По точка 2нови [re: Alabao13]  
Автор Meйджъp™ (тъпо парче)
Публикувано18.03.03 20:35



2000 завършва на не една, а на цели три нули, така че може да очакваме завършек в холивудски вариант - екзотично и с много ефекти.

Между другото слушахте ли изпълнената с евтин популизъм и злеприкрити лъжи реч на мръсното лицемерно копеле??


Всеки има право да бъде глупав /Хайне/


Тема Забравяшнови [re: kenny mccormick]  
Автор MA3HbO (юнак чутовен)
Публикувано18.03.03 20:49



За кериърите на хамериканците.
Иначе аз вервам, че Саддам добре се е окопал и трудно ще го изнесат.

МИРНО! Мазньо приема строя.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.