Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:08 28.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Фотография
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Olympus E-500нови  
Автор Cтaниcлaв! (mind hunter)
Публикувано07.08.06 14:47



Здравейте!

Преди няколко дена снимах на една сватба с тая животинка:



Много ми хареса като апарат. Какво е вашето мнение? Струва ли си да дам 700 долара?




Тема Re: Olympus E-500нови [re: Cтaниcлaв!]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано07.08.06 16:30



Невероятни данни дават за него!!!

Някои от тях - хубави:
Effective pixels 8.0 million
Sensor size 4/3 " (18.00 x 13.50 mm)
Sensor manufacturer Kodak
Auto Focus Yes
Manual Focus Yes, lens focus by wire
Min shutter 60 sec + Bulb (up to 8 mins)
Max shutter 1/4000 sec
Uncompressed format RAW, TIFF
LCD 2.5 "


А други - не ми харесват много много:
Zoom wide (W) n/a
Zoom tele (T) n/a
Digital zoom No
Image stabilization No
Macro focus range n/a
Movie Clips No



По принцип ако има качествени лещи - си заслужава, но... "Canon S3 IS" в 90% от случаите ще е по-добро решение.


Щирлиц

Тема Re: Olympus E-500нови [re: Щиpлиц]  
Автор Nobby (дзвер)
Публикувано09.08.06 13:39



Щирлиц, говориш глупости.
Оли Е-500 е DSLR апарат. Какви уайд/теле/дигитални зуумове търсиш?????
За видео-клипове пък изобщо какво говорим. Ако искаш видео - купи си видео-камера. Нещо си се объркал генерално......

Това е апарат със сменяема оптика и всичко зависи от това с какъв обектив снимаш - теле, широкоъгълен, макро и т.н.
Съответно за различните видове снимки се използват различни обективи.

Канона, макар че е много добър апарат - няма място за сравнение тук.

Оли-то е много добър апарат от ниския клас ДСЛР-и (за ценови диапазон до 1000$). Оптиката е стандарт "4/3" и в момента се произвежда почти само отОлимпус (има и няколко обектива на Сигма, плюс един много скъп Лайка).
А оптика "Олимпус" лоша няма. Даже и китовите обективи с които се продава в комплект са на светлинни години по-добри от китовите на всички останали марки.

---
In God we Trust (all others must submit a X.509 certificate)


Тема Re: Olympus E-500нови [re: Nobby]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано09.08.06 16:49



Това е форум за дискусии. ;о)

Не съм казвал, че "търся". Отбелязах няколко факта, с което давам тема на размисъл на запитващия. Неговия въпрос основно беше дали си заслужава да даде $700 за този апарат. Не е казал дали допуска да носи със себе си още два обектива на екскурзия, нито дали му трябва за професионални студийни снимки...

Ок, още в магазина когато купувах моя - ми казаха, че ако искам Качество (с главно "К" - да си купя огледално-рефлексен. От опита ми със "Sony DSC-H2" реших, че Сонито ми покрива нуждите, all-in-one, има си всички нужни режими, макро-, теле-, покрива нуждите ми за скорост (1/1000-30), на светлосила е добре... И го купих. ;о)

Значи сега трябва да изчакаме запитващия да пише аджиба какво би го устроило.

За видео - всъщност всеки човек си има предпочитания. Аз имах идея да си купя отделно видео-камера, но в крайна сметка камерите с хард-дискове излизат скъпо, а моделите с касета не ме кефят много. Намерих и няколко модела с 3.5" DVD-RW. Не че не ме устройват като качество. Просто това е още едно устройство на цена 1ххх лева. За фотоапарата си взех MemoryStickPro 2GB, на стандартен видео-запис прави около 1:30 часа при 640х480 със звук.


Щирлиц

Тема Re: Olympus E-500нови [re: Щиpлиц]  
Автор Nobby (дзвер)
Публикувано09.08.06 17:44



Така е.
Ако смята да снима неангажиращо, иска клипчета, не му трябва RAW, няма да прави допълнителна обработка на компютър - нещо от сорта на Канон С3 е повече от идеален вариант.
Покрива добър фокусен диапазон, има стабилиация, ползва СД карти (по-евтино), снима много добри клипове и т.н.

Ако иска да се "гмурне" по-дълбоко - трябва ДСЛР. Олимпуса е перфектен за начинаещи със сериозни намерения, особено ако вземе комплекта с двата обектива. Лошото е че обективите на олимпус са малко скъпички, ама качеството струва пари.

---
In God we Trust (all others must submit a X.509 certificate)


Тема Re: Olympus E-500нови [re: Nobby]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано09.08.06 21:35



Мдааааааа. Прав си. Качеството си иска парички. ;о)

За Canon-а, това че е със SecureDigital карти - и аз се двоумях дали да не взема Canon, но в крайна сметка пък е по-скъп от Sony-то, и предпочетох Sony заради MemoryStick. Не знам защо, но марков MemoryStick на Sony май работи много устойчиво. Поне този модел няма ограничения по време на видео-записа. Един френд тук в другата махала си беше взел някакъв скапан HP от по-ниския клас - пропищя махалата, че тъпаците от НР са му сложили ограничение 30 сек на клиповете. ;о) От няколко дискусии установихме, че това е направено по-скоро за да може въобще да пише клипове, отколкото от търговска гледна точка. ... Файловата система, особено на евтина карта (съответно - бавна) поема записа донякъде, софтуера блъска в рама колкото може, и понякое време казва: "Стига толкова".

Както и да е. Та стана на въпрос за RAW формата на файловете. Исках от мой френд няколко снимки в суров вид, с цел да си поиграя с фотошопа, но пущината - все нищо не става. Намира ли ти се информация какви инструменти и похвати се използват за ръчна обработка на снимки?


Щирлиц

Тема Re: Olympus E-500нови [re: Щиpлиц]  
Автор D.H.V. ()
Публикувано10.08.06 09:17



Какво по-точно не става с фотошопа? Не може да отвори файловете, или какво? За да отвориш RAW файл, ти трябва Adobe Camera RAW plugin, или най-новия фотошоп CS2, който го има вграден. От тук нататък е въпрос на настройки на плъгина, и след това - стандартна работа с фотошоп.



Тема Re: Olympus E-500нови [re: Щиpлиц]  
Автор Nobby (дзвер)
Публикувано10.08.06 14:16



Можеш да пробваш и с новото чудо Adobe Lightroom. Изкараха бета версия за Win. Отваря RAW файлове без проблеми и можеш да си играеш с всякакъв род параметри на снимката. За разлика от PhotoShop обаче, не можеш да редактираш снимката, да работиш с лейъри и др. подобни ограничения.

Иначе за raw, колегата по-горе го е казал - CS2 или Camera RAW plug-in. Не би трябвало да имаш проблем с отварянето на файла, освен ако не е някакъв формат който не се поддържа (всеки апарат си е със собствен RAW формат). Виж дали е в списъка на поддържаните.

---
In God we Trust (all others must submit a X.509 certificate)


Тема Re: Olympus E-500нови [re: Щиpлиц]  
Автор Ahab (captain)
Публикувано10.08.06 17:07



Свали си беплатната алтернатива на Адобските конвертори - Raw Shooter

Самостоятелен конвертор, доста бърз, не гълта ресурси като тези в Шопа.



Тема Re: RAWнови [re: D.H.V.]  
Автор ЩиpлицМодератор (разузнавач)
Публикувано11.08.06 14:25



Не, не. Аз ги отворих, но исках да поръчкам по корекции на експозицията, чистене на сенки и шумове... Но все резултата е по-лош, отколкото ако ги снимам направо на автоматичен режим с фотоапарата. Затова питах дали някой не е намирал техническа информация за похвати и инструменти. Ето, както например

сайт? Никак не е лошо написан, и даже може да опитаме да съберем тук в клуба малко линкове за такива нещица. Дори веднага мога да посоча линка към страницата на . Долу вляво има линк "Академия", и после в темата линк "Интерактиви семинари". ;о) Добре са го направили, има си картинки, обяснения, и една кака говори много любезно... ;о)


Щирлиц


Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.