Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:21 27.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Фотография
*Кратък преглед

Тема Препоръчайте ми филтринови  
АвторSamsara (Нерегистриран)
Публикувано24.11.04 09:52



Ще си поръчвам цифров фотоапарат от Щатите и искам да си купя и филтри.

Има един филтър, който се използва при портретни снимки и накак си омекотява чертите, някак си по-нежно изглежда лицето. Не знам дали се изразявам правилно. Бихте ли ми казали как се нарича този филтър?

Гледам продават някакъв комплект от паляризатор, ултравиолетов филтър и един за луминисцентно осветление. За какво служи поляризатора? Чудя се дали има смисъл да си поръчвам комплекта.

А знаете ли дали има разлика в цените на филтрите на САЩ и България. Например гореспоменатия комплект там струва 50 долара, за 52мм. Тук колко струва такъв?

Благодаря.
Нищо не разбирам от фотография, но ще си купя литература и ще се науча, защото имам голямо желание. Не се смейте на лаишките ми въпроси.



Тема Re: Препоръчайте ми филтринови [re: Samsara]  
Автор divak (любопитен)
Публикувано24.11.04 13:36



Този филтър който споменаваш за портрети се казва Soft focus или diffuser. Поляризатора е полезен като снимаш пейзажи, прави небето по-синьо, облаците по-ясно изразени и цветовете по-наситени. Също така премахва отраженията от стъкло и вода.
UV филтъра премахва ултравиолетовите лъчи, които човек не вижда, но на филма се регистрират и снимките стават леко синкави без него, най-вече в планината. Също така някои хора го ползват да си пазят предната леща на обектива от надраскване напр., това ако имаш скъп обектив, иначе само ще влоши качеството още повече
Градуиран филтър също е много полезен при пейзажи, защото при по-голяма динамика в сцената не може едновременно да се видят детайли в светлото небе и тъмната земя, той изравнява малко осветлението.
Общо взето всичко друго освен поляризиращия филтър може да се симулира цифрово, градуираният може да се симулира като се направят 2 снимки експонирани за светлите и тъмните части и после се сглобят.
Ако взимаш цифрова сапунерка виж дали може да се слагат филтри, на по-евтините не може и трябва да го държиш с ръка отпред. От щатите всичко е по-евтино, ако си взимаш апарата оттам вземи и филтри



Тема Re: Препоръчайте ми филтри [re: Samsara]  
Автор Goose ()
Публикувано29.11.04 11:24




Разглеждай кой какво прави и си избирай каквото ти трябва ;-) Не е задължително да си поръчваш точно кокин, но означенията в повечето случаи са стандартни и важат за всички ;-)



Тема Re: Препоръчайте ми филтринови [re: Samsara]  
Автор briket (непознат )
Публикувано04.12.04 22:24



цифровите апарати точно товаим е преимуществото, нямат нужда от филтри.
само и единственно поляризационният филтър не е заобиколим. не докачам колегите но той не чисти отражения а само БЛИКОВЕ с които ако човек не е имал проблеми са трудно обясними (поне в два три реда) при този филтър проблем има в светосилата на обектива. забелязал съм че колкото по голяма е разликата при движението на единия пръстен толкова по добър е филтъра. същевременно той служи и за УВ филтър. ако става въпрос само за цифрова техника може би оавен него може да имаш нужда само от ефектни филтри (не че това не може да се спретне в фотошопа).



Тема Napalno saglasenнови [re: briket]  
АвторAriel (Нерегистриран)
Публикувано05.12.04 01:14



Filtri za cifrov aparat NE TI TRIABVAT! Difuznia e opcia v PS, UV e nenujen (toi e samo za film), zelenia se postiga s WB na cifraka.

Poliarizatora si zaslujava, no samo ako e dobar (t.e. reje mnogo), a tia PL-ta sa dosta skapi dori v US. Ne ti triabva.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.