Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:29 03.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Звучи ми катонови [re: Koftia]  
Автор Santo Modesto (рекордьор)
Публикувано25.01.23 15:59



Търно-орец (различено е от търно-коп) ми звучи да е "длето плуг" (chisel plough), за прицеп, или на "плуг мотика" (plough hoe), за ръчна работа.

И двете се използват за първична обработка на обрасъл угар, когато целта не е истинско дълбоко оране (обръщане), а разкъсване на корените на обраслата зеленина. Длето плугът също обръща разрязания горен слой, да обогати почвата със стеблата на разкъсаните растения.

До толкова са ми земеделските познания "по осмоза" попити от когато живеехме в калифорнийско село в Сан Жоакуин Долина. "Оране на тръни" най се доближава точно до разрязване коренищата на обрасла нива след угар.

В междумрежието намерих български (стар) стопански текст, в който търно-орец е споменат в съседства с търно-коп - а не с прицепи като плуг или брана и прочие. Което ми подсказва, че може би в България търно-орецът е най-вече сечивото за ръчна работа: плуг мотика. Търно-орец е по-благозвучно.

Редактирано от Santo Modesto на 25.01.23 16:05.



Тема Re: П.П. За ударениетонови [re: Koftia]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано25.01.23 16:03



Роден съм 1961.
Открай време са ми били любопитни разговори със стари хора и не съм смятал, че говорят само глупости.
Обичам да работя с ръчни инструменти и имам някои доста стари.
Както казах, имам 2, може би 3 косера и 1 косерче. Него съм го клепало горещо и после пак закалил.
Работил съм , работя и сега с косер.

А бакалъм:
Този инструмент реже/сече.
ТърнорЕз - реже тръни.Вариант търнорЕц.
ГлаворЕз. Е па не е главОрез.
ТърносЕк. ГолосЕк.

Просто вариантът "търноорец" подвежда, че ор- е корен и човек от повечето региони го свързва с оран.



Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: tartarianeyes]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано25.01.23 16:27



Баба ми (плевенско, 70-те години) на шише викаше циклянка.
Сигурно е било особен вид шише, понеже използваше и думата "шише"; не съм обръщал внимание, бях малък.

Печийка обаче се римува с ракийка



Едно време: "'Ни вест, ни кост''
Сега: ''Ни лайк, ни пост''.





Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: Шило]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано25.01.23 16:33



След като каза това, ми зазвуча като някакъв бръмбар.





Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: tartarianeyes]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано25.01.23 16:31



Аха



Той самият даже не разбира как удари в десятката. Червеното, за което той говори, не е същото, което стана



Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: MilaO6]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано25.01.23 16:47



И ти не четеш внимателно. Казах……… или поне да опитам. Така че, слагал съм в сметката и неуспех. Но вие като видите Кофтито, или не го четете, или го четете по диагонал, или в пълен обем, но не го разбирате.





Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: Crrafterr]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано25.01.23 18:19



Печийката е дървена стълбичка, по която се катериш да свалиш нещо от "въсръба".
Въсръб е опция на гардероба, от пода се трупат едно връз друго завивки, черги, такива неща.

Една позната на нашите разказваше, като отишла млада булка в едно свиленградско село, свекърва й й рекла: кАч' са сге пу печийката на въсръба и донес' (нещо си) ".

Тогава мъжът й превеждал, иначе нямало комуникация





върнете ни архивите, идиоти

Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: Koftia]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано25.01.23 18:20



Напротив, ти и тъй не разбра, че те поздравяваме за темата.





върнете ни архивите, идиоти

Тема Геврек:)))))нови [re: Crrafterr]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано25.01.23 18:43



И ти удари в десятката с "циклянката".
Думата съществува в украински и славянски, ма не открих какво означава



У нас предполагам, че е форма от думата "стъкленица".

Виж какво излиза, като въведох "стъкленица" :

Издължен съд за течности с тясно гърло, обикновено направен от стъкло.

Етимология
старобълг. стьклѣница. Праслав. *stьklo е заемка от гот. stikls „чаша“ (първоначално „рог, ритон“). Лит. stiklas, латв. stikls „стъкло“ са заемки от слав. езици.


Сега кой от кого и какво заел, е въпрос.

Бюагодаря, много е интересно



върнете ни архивите, идиоти

Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: Crrafterr]  
Автор Шило (европейче)
Публикувано25.01.23 19:20



Баба ми (плевенско, 70-те години) на шише викаше циклянка.

Аз се сещам и за пош (кърпа, забрадка) и тимбелка (парче рехав плат - може тензух или марля , служещ за прецеждане) . Все думи от плевенските села.



Щастието идва при веселите!

Редактирано от Шило на 25.01.23 19:21.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.