Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:12 13.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: tuzlija-179435]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано25.01.23 10:18



Дааа...

За косер в нета има сума и информация и снимки. Оказва се, че косерите могат да се различават един от друг. Някой са извити като сърп със или без нащърбеност, някои имат израстък откъм заоблената част, има и със зъбци... Ето, пратиха ми такава снимка за най-прост модел на косер за вадене на тръни, клонки и пр...





Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: MilaO6]  
Автор 741 ()
Публикувано25.01.23 10:44



Даже още не мога да видя къде точно се използва този диалектен вариант с удължено о - търноорец. Защото са посочени няколко диалектни варианти, но никъде не виждам този на Кофтия с удължено о.

В тази книга го няма удълженото о, има го в единствения линк, който до вчера гугъл изкарваше,

, на 11-та страница от пдф-а, или 49-та според номерацията на автора. Тарти по-горе е споменала, че го е намерила някъде си, мисля говори за същото място. Документът е писан на пишеща машина и сканиран, но гугъл го е оцр-нал и е разбрал какво пише вътре. Може би има и други стари документи из нета. На мен ми попадна един с търнорец, обаче авторът искал да наблегне на думата и затова я написал с интервали между буквите, съответно търсачката вижда отделни букви, не ги свързва в дума и естествено не я разпознава и не я индексира.



Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: tuzlija-179435]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано25.01.23 10:45



ги гледам, и си мислех с някъде най-задните отдели на съзнанието си, че са кръстени на инструмента, върти ми се смътно, че е някакъв лозарски инструмент и на мен, явно съм го чувала някъде (кръстословици?), без да знам точно какъв, хеле да го свързвам с тръни и търноорци, търнорези и прочие.

Обаче явно са на фтицата кос, или както още и викат - косер.

***

За мум и аз никъде не съм го чула в никой бг диалект в тоя вид, но знам, че Мумджиев е Свещаров (аз и един Свещаров познавам).
А Сърчаджиев например е Стъкларов.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 25.01.23 11:36.



Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: MilaO6]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано25.01.23 11:07



За Голямо Конаре в материала, който излиза в Гугъл, фигурира точно търноорец.
Там, където се изброява какво е нужно за земеделието, четем: ,,ниви, ливади и гори, трябват орала, мотики, сърпове, коси, чукове, тесли, брадва, топор, търноорец, търнокоп, вили, лопати, гребла, хамбари, кошове, обори, навеси и сайванти, въжета, чували, чулове и какво ли не още."

Голямо Конаре е гр. Съединение сега, близо до Пловдив.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: Koftia]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано25.01.23 11:29



Значи се оказа косер. Горе написах: Кой знае какво ще се окаже и дали не съм го държала в ръце и работила с него, както с търнокопа, търмъка, сърпа и вилата.

Имаше 2-3 сърпа с различна големина. Аз съм работила с който хвана или този, който останеше за мен. Възможно е някой да е бил косер (търноорец).
Но ги наричахме сърпове – ,,донеси по-малкия", ,,остави големия на мен" и така.
Косях главно избуяла трева с тях. Внимавах, защото бяха много остри, и в началото дори ме беше малко страх.

На мен ми хареса темата ти. Хем научих нещо, хем ме върна назад в хубавите спомени.



Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.

Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: MilaO6]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано25.01.23 12:12



Както споменах, израстъкът от обратната страна е наточен като мини брадвичка.



Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: saksun]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано25.01.23 12:37



Дай линка, ако обичаш. Може са изглежда на някого дребнаво да се ровичкаме в подробностите, но не е, а на мен ми е и страст:-))) В случая е важно, защото от фонетична гледна точка, въпреки да изглеждат много близки и почти еднакви, при изговаряне са различни. Това удължено о, вероятно променя ударението на думата, в резултат на което звученето е различно... Впрочем, къде е ударението в търнореэ, търнорец и търноорец, също е въпрос...



Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: 741]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано25.01.23 12:38



Аха, значи някъде го има и е излязло... и тарти не съм я прочела. На телефона обаче не ми се отваря, трябва да пробвам на компютъра.



Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: 741]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано25.01.23 12:50



Да, същият е, и е безкрайно интересен, според мен.



върнете ни архивите, идиоти


Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: MilaO6]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано25.01.23 14:10





Веднага се показва материал за изтегляне в PDF формат ,,saedinenie.bg", който води към ,,Народната памет разказва част 2".
Аз съм го изтеглила чрез File Commander, на 49-а страница е текстът, който цитирах. Но не знам оттам как да сложа линк тук. Все излизат неработещи.
С линка на 741 няма да има проблем.

Намерих и това:



Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.