Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:17 13.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: tuzlija-179435]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано26.01.23 04:51



Най-трудната е "шест шишета се шушат на шест шошета"... Даже на текст ми е трудно да я изговоря. :))





Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: MilaO6]  
Автор Nuke Dukem (very good)
Публикувано26.01.23 05:11



Това не е удължено "о", изговарят се отделно двете о-та по същия начин както се изговарят "среднообразователно училище" и "средноосигурителен доход". Удължено "о" има в словосъчетания като "О-о-о, Иване!" и т.н.





Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: Nuke Dukem]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано26.01.23 05:25



Тук ми беше по-скоро за значението на думите.



Тема Re: Е, сега стрелката удари в червенотонови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано26.01.23 07:19



Не те прочетох, не ме интересува в кви настроения си го потопил и овъргалял написаното! Сам си прави морфемен, морфологичен, етимологичен и тълковен анализ. Я здесь нипричем"





Тема Re:А това на какво ти прилича?нови [re: Crrafterr]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано26.01.23 07:21



Ааа, еее, ама за какво се използва, бе





Тема Re:А това на какво ти прилича?нови [re: tuzlija-179435]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано26.01.23 07:25



Ама и това ли го имаш?



Абе вие какви инвентаризация държите по къщите си, бре



Тема Re:А това на какво ти прилича?нови [re: MilaO6]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано26.01.23 08:43



Щом е къща, а не апартамент - място има.





Тема Re:А това на какво ти прилича?нови [re: MilaO6]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано26.01.23 08:47



За белене на кора от трупи и ритловици - най-често иглолистни.



Тема Re: П.П. За ударениетонови [re: tuzlija-179435]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано26.01.23 08:52



мегю-ор-ци и пато-ор-ци (ед, ч. ще е мегюр-ор-ец, пат-о-ор-ец) са сложни думи с втори корен -ор-, т.е. такъв корен все пак има и е за глагол със значение разработвам, обработвам, разчиствам(в дълбочина), подготвям (почвата за сеене) с рало, плуг - т.е. посредством и с помощта на някакво съоръжение/сечиво/машина...

В този смисъл, дори търн-о-ор-ец да е, според теб, изкилиферчена дума от търн-о-рез, има езикова логика в един още по-абстрактен и обобщен смисъл от "ора" със значение на "разчистване с помощта на сечиво". В случая -ец- е наставка не за образуване на човек, който има определено занятие или се занимава с определена дейност като мегю-ор-ец, пат-о-ор-ец, игро-(х)-ор-ец, а своеобразна наставка за образуване на съществително нарицателно, т.е. не човек, а предмет по подобие на пряпор-ец, двор-ец, прозор-ец, зъб-ец, а ако искаш да са "изкилиферчени", то доста предмети могат в разговорната реч да получат наставка -ец, без това да е нормативно прието като например - трактор-ец, акордион-ец и пр...

Т.е. има в трън-о-ор-ец езикова логика и като строеж на думата, и като смисъл и значение, независимо от това, как изглежда думата.

ПП

Тук излязоха две интересни думи мегюорец и игро-(х)-орец
Мегюорец, с корен мег- явно от която по първа палатализация (преминаване на г-,к-, х- в ч-,ж-,ш-)в източните и централнобългарските райони преминава в -ж-, -жд- (межа, межда), а в западните се е запазила много старата форма мег-а... Иначе трябваше да се превърне в "межуорец или междуорец" от "межа и межда":-))

Изадането на -х- в игро-(х)-ор-ец може да се обясни с вокализацията на българския, при която стремежът е за по-голяма звучност , при който постепенно придиханието на веларните съгласни (задноезични) като -х- изчезва и се заменя с гласна, при коеро се получава ефекта на удължена гласна, когато е в средата на думата...



Тема Re:А това на какво ти прилича?нови [re: MilaO6]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано26.01.23 10:08



Руканът ми помага да поддържам кората на дръвчетата. Макар и рядко, може би веднъж на две години, с него зачиствам прекалено напукани части - беля кората до здраво, пръскам с препарат, мажа с овощарска смазка по-критични места, варосвам. Най-често с ябълки и череши имам проблеми - тръгват дори хралупи, т.е. дръвчето е болно и трябва да се лекува.
Образно казано, руканът е инструмент за козметична хирургия. И без него става, с други подръчни средства, но с него ми е по-лесно. Преди време Гераско питаше в тема какво да прави с една болна ябълка и макар проблемът да бе друг, по снимките видях кората и му предложих да се погрижи, тогава и споменах този инструмент.

Предполагам, че в миналото са използвали рукана и в по-сериозни дървообработващи дейности, когато не е имало машини (за бичене на трупите), примерно гатер банциг и др. Но не съм сигурен в това, прекалено ниска би била производителността, аз си го знам като градинарски инструмент.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.