Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:55 19.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Неграмотността превзема нови граници  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано17.11.22 20:47







Тема Re: Неграмотността превзема нови границинови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано17.11.22 20:53



Е можеше да е “по вече опциЙ”.. няма да ти давам други примери само от този клуб..

Добре е, че ти поне слагаш някакви граници.

Забрана от Уникалната и ~@!$^%*amp;()_+



Тема Re: Неграмотността превзема нови границинови [re: parvaty]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано17.11.22 21:13



Ся, има един такъв момент, че грешки от типа на "по вече" и "здравей те", в 90% от случаите се дължат на т.нар. автокоректор.
Но опций - категорично не.



Тема Re: Неграмотността превзема нови границинови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Bezsynna (Гераскова)
Публикувано17.11.22 21:39



Ми всеки да прати редакция, поне това, аз пратих.

* * *
Кучетата си лаят, керванът си върви!!


Тема може светията да ги е консултиралнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано17.11.22 21:40







Тема а в редакцията пак ли са опциинови [re: Bezsynna]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано17.11.22 21:42



щото такава българска дума до скоро нямаше, ма де да знам, може да се е появила



Тема Re: а в редакцията пак ли са опциинови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано17.11.22 21:51



Точно така.

WALL·E


Тема Re: може светията да ги е консултиралнови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано18.11.22 08:35



Абе, ти със Светията ли ще се сравняваш!?

Той поне има идея и замисъл и ги развива в пълноценен смислен текст. Ти кога си драскал повече от едно изречение с малки букви? Че тя "мутката" пише повече от теб, па макар и глупости да са





Тема Re: Неграмотността превзема нови границинови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор 741 ()
Публикувано18.11.22 09:01



Иконката с човечетата след българския превод показва, че тоя вариант е създаден умишлено от потребители, а като цъкнеш върху текста, виждаш и правилното. Някой е имал потребност да го създаде, та после да го показва като доказателство и отражение на собствения си мир как светът върви на зле.



Тема Re: Неграмотността превзема нови границинови [re: 741]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано18.11.22 09:53



То и друг път сме виждали смехотворни "преводи" в translate.google.com, дали беше нещо македонско, имаше и нещо партийно, като че имаше и нещо около думата "лъжец" или нещо подобно. Правят го, разпространяват, после майтапи в мрежите
Не познавам технологията на услугата, може би е по линия на artificial intelligence, но засега, според мен, е доста "дървена" поне спрямо българския език. Пробвах да пейстна пълен абзац, получава се доста нелеп машинен превод - смисълът се хваща, но без лична редакция не става нищо.
Ако сложа отделна дума, не бих се досетил да я сложа в множествено число. Защо да пейстна "more options" вместо "option" ед.ч. и да видя какво значи? Не знам.

Сега слагам "options" => получавам "настроики". Пак, както казваш, с човече-иконка след тази погрешност ("reviewed by contributors"). Я да пробвам аз да я ревюирам, да видя дали ще се отрази.

Редактирано от Crrafterr на 18.11.22 09:58.



Тема Re: Неграмотността превзема нови границинови [re: Crrafterr]  
Автор 741 ()
Публикувано18.11.22 10:37



Защо да пейстна "more options" вместо "option" ед.ч. и да видя какво значи? Не знам.

Да, не мисля, че има човек, който едновременно да се подразни от тая грешка до степен да я сочи с пръст и в същото време да му се налага да превежда "more options" с гугъл. Първоизточникът на клюката не е намерил гафа, създал го е.

"no more options" се превежда правилно, само с "more options" греши, демек интелектуалът се е трудил само върху тая фраза, да има как да покаже огорчението си от реала и да събира съчувствие от братя по съдба.



Тема Re: Неграмотността превзема нови границинови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано18.11.22 11:51



От точно такива като теб е това!


Пишман-инженери, дето дори един професор не могат стана - седят си на доцент или надолу.

Е, в случая софтуерни инженери, ама пак са инженери..
Срамота!




Тема Re: Неграмотността превзема нови границинови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор parvaty (усмихната)
Публикувано18.11.22 13:54



Абсурд. Здравейте си го пише коректора като една дума, без тъй мън.

Просто си е неграмотност. И това с Й също..

Забрана от Уникалната и ~@!$^%*amp;()_+



Тема Какво точно размахваш?нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Santo Modesto (рекордьор)
Публикувано18.11.22 15:49



Размахваш българското знаме, възмутен от ненужната чуждица, или размахваш (овехтял) речник, огорчен от фонетичното буквене на множественото число?

В първото сме съмишленици. Във второто... Аз пък се радвам на подобрението в българския правопис. Щото не е редно / морално (за аз) да наричам дадени (по-низши от нас българите) "генетично-вродени лъжци" защото пишат едно а изговарят друго, а самите ние (по-висшите) да правим същото, макар в олекотена форма.

И защото вдигна темата, забелязвам че българската азбука има излишни букви като Щ (шт), Ю (йу), Я (йа). Ь ще го запазим защото руснаците го използват, в признание към тяхната употреба на българската азбука, че те вдигнаха българската азбука в космоса, и че за сега водещата космическа сила в човешката история надписва твърдяша си с българската азбука.

Искам да кажа, тепърва (!!!) имам мегдан за разширение и усилване на моите подобрения в българския език!



Щото измежду няколкото разумни и ценни неща, изказвани от (макар дегенерати и генетично-вродени лъжци) живеещи по западните покрайнини на Европата, е наблюдението / заключението / правилото, аз бих го нарекъл езиков закон, че "езикът е притежание на ползващия го". А определението за "притежание" включва право и способност за промяна.



Тема пиша малко глупости, щото пиша малконови [re: MilaO6]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано18.11.22 18:28







Тема Re: Какво точно размахваш?нови [re: Santo Modesto]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано18.11.22 18:36



там е работата, че
ии в множествено число се произнася различно от ий в римските имена

примерче,
клавдий е лично име
клавдии е фамилията
и произношението е различно



Тема Латините са били сладури.нови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Santo Modesto (рекордьор)
Публикувано19.11.22 01:00



Латините са били сладури. Но тук обсъждаме българския език, не латинския.
И ако Клавдий е лично име от 1 лице единствено число, то семейното му име - на български - става Клавдиев, а изобщо на семейството - Клавдиеви.

Ако латините не са щастливи... Не сме ги питали. Когато те си говорят своя латински, те пък ще латинизират българските имена. Така се върти светът.

Ти да си чувал англо-говорящите да признават родовете в нашите семейни имена, и отделно множествените им числа? Говорят на английски - и не ни питат за подробностите в българския. И ние не трябва да питаме другите за тяхните подробности когато говорим на нашия си език. Така се върти светът.



Горното бе писано в престорено вярване че "Клавдий / Клавдии" е от латините. А не от някой преиначил латинските имена. Защото аз не съм срещал такива "ий / ии" в каквото съм чел от историята за Рим. В какъвто случай, "ий / ии" ми звучи на ненужно усложнение - което, независимо от националността на създателя му, може да бъде пренебрегвано.

Редактирано от Santo Modesto на 19.11.22 01:21.



Тема Re: Латините са били сладури.нови [re: Santo Modesto]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано19.11.22 01:26



Латините са били сладури. Но тук обсъждаме българския език, не латинския.
Ами ние сме новите римляни. С тези опций.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT

Тема ий и ии за латинските имена е побългаряването имнови [re: Santo Modesto]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано19.11.22 01:43



и не се опитвай да бягаш по тъча
въпроса беше дали ии за множествено число се произнася като ий
определено се произнасят различно



Тема Re: Латините са били сладури.нови [re: alisalisa]  
Автор Koftia (форумист)
Публикувано19.11.22 03:31




Ша го домъкнем до 'Толбухин', ама ша ни се обърне фамилията .....

Братя, сестри (and others)....празнувайте, бее, веселете се, бъдете щастливи. Не го мислете колко е на хиляда половината. И с вас, и без вас .....животът си тече, в това море ....



Тема Re: Латините са били сладури.нови [re: Santo Modesto]  
Автор Naglets (Чуций)
Публикувано19.11.22 09:51





WALL·E

Тема Re: Какво точно размахваш?нови [re: Santo Modesto]  
Автор Reverend Harry Butz ()
Публикувано19.11.22 10:19



за сега водещата космическа сила в човешката история.

Чувам, че Роскомос е спряло производството на шейни.
Останали са само батутите.



Тема Re: Какво точно размахваш?нови [re: Santo Modesto]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано19.11.22 10:32



Какво да кажем тогава за превода на само "options" - "настроики"? Тук какви сме? Джибутци от Трън? Появява се, изчезва.. тъпото "й". Шаш и паника! Което пък ми дава да вляза в положение, колко е трудно да се преобразУваш на дърти години.






Тема Re: Неграмотността превзема нови границинови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор 4ereshka2 (стар клубар)
Публикувано19.11.22 11:11



ОпциЙ си звучи супер.


Сериозно, може тъпите ти студенти да се откажат
да преписват директно от гуглето.



Тема Re: Какво точно размахваш?нови [re: pravil_nick]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано19.11.22 12:02



Стига де, Санто Модесто се лигави.
Не е крив, че техните са го помъкнали за ушите още съвсем дете извън България. Образовал се и говорил на други езици - от българската граматика - кот научил в началното училище. Дребничките правописни греЖчици да са му кусура.

Изобщо не е честно да го сравнявате с живеещи тук, докато си завършат барем средното образование, илитерати. През годините в този клуб е писал и публикувал много - и по много му се заяждахме - "ти такъв и онакъв, не можеш ли барем елементарния правопис да научиш, бре!" То, аз правя левашки правописни и путкуални грешки, дето И хлябът ми зависи от това, за вчепетлението да не говорим. Че, като ти тръгне име на граматично неграмотен, каквото и да работиш, си тотал щета, ако не в работата, то по мегданите.

Веднъж е написал самоиронизиращ се постинг - и вий сега ще го изпапкате с парцалките - зер: ох, котьоооо, падна ли ми да ти натрия носа!

Светията да си пише, както си иска на български. Пак добре, че пише изобщо на български.
За останалите прошляци, образовани и живеещи в България, няма оправдание.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT


Тема Re: Какво точно размахваш?нови [re: alisalisa]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано19.11.22 13:07



Е, ко ся? Само да се посмеем и.. шапки долу.

Да влезем в тона не е ли разрешено?




Тема Re: Какво точно размахваш?нови [re: alisalisa]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано19.11.22 13:26



Хех, "вчепетление", "барелина" и др. - любими! <3
Кажи честно, не е ли върховна подлост пет години да живееш с гадже и барем едно внуче да не направиш? :-((



Тема Re: Какво точно размахваш?нови [re: pravil_nick]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано19.11.22 13:25



Да си първата, че да е смешно.
На гърба на Светията поне откакто чета в този клуб - май 12 лазарника се навъртяха, кой ли не се е смял, даже давал уроци по граматика. Щото и такива малоумници имаше - айде, Свети, сега да те научкаме как се пише и чете, то за твое добро, горкото ни идиотче.
Та, ентусиазмът на новобранците вече е смешен... ама за тяхна сметка.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Какво точно размахваш?нови [re: Crrafterr]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано19.11.22 13:48



Кажи честно, не е ли върховна подлост пет години да живееш с гадже и барем едно внуче да не направиш? :-((

А родният ти син да живее 6 години с ПРИЯТЕЛКА, която не е гадже, никъв сех, ами само дето не му е кръвна сестра, иначе - отношенията, панаирите, ревностите, плановете и бъркането един на друг в интимните им отношения си нямат еша - и ухилени до уши да ни отрязват, че тъй им е най-добре, айде, не ни се бъркайте и си гледайте работата, ако ще ни настройвате един срещу друг - не е ли подлост, а?

Питам ги - абе, дебили клети, вий се мъкнете денонощно заедно от години и се карате кат дърта семейна двойка. Пък ревете, че ни един от двамата не може да си хване гадже и вечно страдате от некви нещастни любови. Мъ, кой ще ви вземе в таз конфигурация, бе?

А те ми мигат тъпо на парцали заедно и поотделно и после пак им бърша сълзите и сополите, щото с еди-кой си/коя си не сей получило. И - внучета йок.

Та, има по-лошо тегло и от твоето, хич не ми реви!


Жива да не бях, че родният ми син ще живее с момиче като с родна сестра!
Пък на момичето родителите още по-консервативни, ама от 3-4 години и те кандисаха и вдигнаха ръце, та сега си ги отглеждаме солидарно без дори бегла надеждица, че ще си изпонамерят гаджета, пък дай Боже сватби, внучета и всичко по реда си. Барем да бяха ЛГБТ, че да има с какво да се поутеши човек!
Ама и двамата са си хетеро и нормални по всички медицински показатели.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Какво точно размахваш?нови [re: alisalisa]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано19.11.22 14:09



То ваш'то верно е особено, почти като в сериала "Уил и Грейс", ама в него поне имаше оправдание. :-)
Ще им дойде сляпата неделя, спокич. Аз вярвам в нея. И аз бях така, кретах почти до 33 с некви гаджета и любови и като видях мойта, веднага разбрах че е именно мойта. На третия ден в леглото, на шестия месец - сватба. Трупането на опит като че е полезно, в един момент знаеш точно какво искаш.

Като казах сляпа неделя, без да знам какво точно значи, гугълнах - и глей: материал от Дарик - Шумен (

), "старинен обичай, известен под наименованието „Сляпа неделя“, времето до края на XIX век".

„Сляпа неделя“ се прави три седмици преди Сирни заговезни. Това е времето, когато активният период на сватбите е към края си и когато характерното за него празнично настроение, веселие и надежда по естествен начин хармонира на възраждащата се и обновяваща за нов живот природа.

Две-три баби, известни и ползващи се с уважение в селото, наричани „пазарбашийки“ се събират и определят от коя махала, кои моми и ергени са останали „от тая, от другата година“, та да ги съберат и оженят. „Колко моми и момци има - да им турим букаити и на тяу“.
Групата се подбира така, че момите да са повече или равен брой с ергените. Няколко дни преди определения ден съобщават на близките им: „Ши ги събиръми да ги женим у неделя. Вичертъ трябва дъ гу /я/ дувдети!“ Или: „Дувдети гу, бельким ши-му излезли късметю“. Често пъти се налага момите „зорна“ да ги водят, да ги „къндърдисват“ и убеждават.

В неделя вечерта се събират в одаята на една от пазарбашийките. Това става по тъмно и тайно от другите в селото. Момите и ергените, облечени в празнични дрехи, се водят от един или двама от най-близките роднини, но задължително жени. Въвеждането им в одаята е придружено с похвали, отнасящи се до техните качества или пожелания тоя път „да им излезе късмета“.
Всяка мома при влизането в одаята подава на главната пазарбашийка тестемел - „нишан“, който тя скрива.
Като се съберат всички моми и ергени и се огледат един-друг, пазарбашийката вързва с „нишаните“ очите на ергените: „А илати сига момчиута да ви вържим учите, да видим кавъу късмет ши ви излезе.“

Момите се нареждат на разстояние срещу тях. Като ги подредят, пазарбашийките започват едновременно да дрънчат с хлопки и буркаи, крещят и викат, при което се създава невъобразим шум. В тая шумотевица момците се впускат с вързани очи, опитвайки се да уловят някоя мома. Кой която хване, за нея трябва да се ожени. За благодарност към главната пазарбашийка, че им е „намерила късмета“ те й целуват ръка.
Когато момите са повече от ергените, остава „нехваната мома“. За нея пеят специална песен, в която се изразява съжаление, че и тоя път не е успяла да се ожени.

Информаторите са категорични, че няма случай, в който момъкът да не се ожени за момата, която му се е паднала. Приготовленията за годежа и сватбата се правят за кратко време, за да могат да приключат до Сирни заговезни. Родовете се събират да се уговорят още на другия ден.

Трите пазарбашийки, с помощта на които става „събирането“ на младите, са почетни гости на сватбата. Даряват ги с риза, месал или лакът платно, като най-напред за тях се отделя от платното.



Тема Re: Какво точно размахваш?нови [re: Crrafterr]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано19.11.22 14:58



Ще им дойде сляпата неделя, спокич.

А, в туй не се и съмнявам - засега и двамата са мамини писани яйца, още неизлюпени пиленца - нищо, че по на 25 навършени. Аз много си го обичам девойчето, защото нашият е труден на приятели, но избере ли си, и в огъня влиза за него. Пък тя е от избраните. Че и умно дете и добре му влияе. Само дето в последните години вместо да го мисля едничкото момченце, ги мисля и двечките - момченце и момиченце. За капак, момиченцето ми тръсна лани, че предпочита аз да съм й била майка. Кат поразчоплих, разбрах, че моичкият пък бил пък много по-близък с нейната майка. Щото и двете мами хем си ги обичаме, хем като не е "мойто", не го натоварваме с амбиции и претенции, а сме по-разбиращи в общуването с тях. Гледай какво нещо - сами си тероркаме децата от прекомерна любов, пък после ревем, че непослушни и неблагодарни. А те - сами си намират пътя. Ако щеш и при една такава интуитивна и неслучайна "размяна на майки" - тя се разбира по-добре с мен, той се разбирал по-добре с нейната майка. Важното е да се чувстват разбрани и оценени. И, когато това ги изпълни със самочувствие, ще си дойде и сляпата неделя.

Бог да пази бъдещите им съпруг и съпруга! Ще се оженят не за един, ами за двама.
Ама не мога да ги мисля сега, асам за туй ценно и извън стандартите и предразсъдъците приятелство, което изживява момченцето ми. Толкова дълго, колкото му е нужно.

Зер, няма си братче, сестричка, горкото.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka, Liya, saksun, NUT

Тема Re: Какво точно размахваш?нови [re: Santo Modesto]  
Автор 741 ()
Публикувано20.11.22 10:20



"езикът е притежание на ползващия го"

Езикът е средство за комуикация и в тоя процес обикновено са ангажирани поне двама, освен в случаите на гворещите си сами. Та ти може да предлагаш опростяване и унифициране на правилата по твое усмотрение (твоето -ий не е опростяване, усложняване е), но предложението трябва да се възпрема и от отсрещната страна.

"Й" не е гласна, само модифицира гласната до нея, резултатът е пак една гласна и една сричка. Оп-ци-и, това са три срички, последното "и" е отделна сричка, не трябва да я сливаш с предната.



Тема Микрокозъм на инжинерно събраниенови [re: 741]  
Автор Santo Modesto (рекордьор)
Публикувано20.11.22 17:56



Асимптотизира се до микрокозъм на инжинерен брифинг, да? (Казано на, такова, чист български език, със съвременно атлтантическо надупване.)

Започва инжинерно събрание на дадена тема. Един се изказва, друг, трети... Хората отбиват номер, защото отчитат кога събранието завършва, и знаят че всяко събрание е пред-последно... И току някой сгреши и се изкаже сериозно, пази Боже пък и с някакъв аргумент в който се опита да вмъкне логика или нещо с по-безчуствена основа! Ей го гръмоотводът! И изцяло бива забравена темата на събранието, което светкавично запротича по обсъждане / критикарство срещу сглупилия, който става темата.

Та казваш, то не било инжинерна стадна психология, а било изобщо человешка стадна наклонност... Интересно! Поучително, даже.



Тема Re: Микрокозъм на инжинерно събраниенови [re: Santo Modesto]  
Автор 741 ()
Публикувано21.11.22 08:14



Тук не е събрание. Не бързаме по часовник за следваща тема, нито е проблем да подремнеш като ти доскучае или да си излезеш, без да прави кофти впечатление като на събранието.



Тема Re: Неграмотността превзема нови границинови [re: parvaty]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано21.11.22 22:21



Пише ги както си реши конкретният софтуер.
Случвало ми се е и на мен.



Тема Re: Какво точно размахваш?нови [re: Santo Modesto]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано21.11.22 22:22



Абе, не е подобрение.
Казвал съм многократно - единственият, който има право да пише ий за множествено число е Светията, защото при него това е стил, запазена марка един вид, а не в следствие на неграмотност.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.