Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:23 28.04.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема да си припомним - любими приказни герои:)нови  
Автор NUT (ot ada)
Публикувано02.06.18 16:49



аз съм фен на джуджето Дългоноско - с билката "кихни сладко"!:)
нещото което ме впечатли в този образ Е че ако искаш да живееш добре и пълноценно...важното е с какво се храниш...и да даваш любов на храната си!
ако искаш да си здрав и обичан човек!:)))



Тема Re: да си припомним - любими приказни герои:)нови [re: NUT]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано02.06.18 17:01



Как да я давам тази любов на храната при положение, че не я отглеждам аз. То с един малък балкон какво ли повече от подправките и лимоновита дръвчета бих могла да отглеждам?! Ако пък ми се наложи да гледам домашни животни за месо - нищо чудно да стана вегетарианка. Е, поне животинче, което съм гарала, няма да мога да го изям.



Тема Re: да си припомним - любими приказни герои:)нови [re: Asia.]  
Автор NUT (ot ada)
Публикувано02.06.18 17:06



напиши си любим приказен герои И защото си го възприела такъв!:)



Тема Re: да си припомним - любими приказни герои:)нови [re: NUT]  
Автор Asia. (ex cina2)
Публикувано02.06.18 17:16



Карлсон, защото е млад, умен, красив и прилично дебел мъж в разцвета на силите.



Тема Re: да си припомним - любими приказни герои:)нови [re: NUT]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано02.06.18 18:24



Ох, колко са много

Господин стъклено човече, Котаракът в чизми, Мечо Пух, Снежанка, Пепеляшка, Златовласка, Пипи, Малкия Принц, Ян Бибиян, Патиланчо и баба Цоцолана, патето Яки, Том и Джери, Уди Кълвача и т.н.

Редактирано от sladunka medunka на 02.06.18 18:25.



Тема Re: да си припомним - любими приказни герои:)нови [re: NUT]  
Автор hypey (о!тенуза)
Публикувано02.06.18 18:30



Макс и Мориц, абсолютните изроди:)

\\\"Понякога си мисля, че до 10-та си година човек е в най-добрата си форма\\\":)


Тема Re: да си припомним - любими приказни герои:)нови [re: NUT]  
Автор pishmangreek (Слънчице)
Публикувано02.06.18 21:41



Баси темата!
Ти скълца интелекта на детското у клубарите на 98%!





Тема Re: да си припомним - любими приказни герои:)нови [re: NUT]  
Автор Nerv (still standing)
Публикувано03.06.18 00:50



Вилхелм Хауф ми е любим и приказките му винаги ще имат специално място в сърцето ми.

Джуджето Дългоноско ме грабна още с театралната постановка от нашето детство. Имаше драматизация и на Студено сърце. С незабравимия Илия Добрев в ролята на въглищаря Петер Мунк. Другата култова приказка на Вилхелм Хауф. Тя като, че ли ми е още по-любима.

Много любпитна трактовка на приказката си направила. Не бях си помислил, че има някаква връзка със здравословното хранене или идеята, че телата ни са храмове и трябва да внимаваме какво вкарваме в тях...

Винаги съм свързал приказката по-скоро със силата на любовта, приятелството, взаимопомощтта. И с това, че подигравчийството е лош съветник...

Децата също израстнаха с тези две приказаки - най вече с аудио - касетъния вариант. Чудесна игра на Николай Бинев и велики песньовки.
В този смисъл темата за хубавата храна е по-скоро порицание на чревоугодството (в моя прочит) - например песеничката на Джуджето като готви за царя:

Трябва да си врял и кипял
много хляб да си изял,
та тогаз да си разбрал:
Трябва да е пълна купата,
пълен царския търбух,
докато остане глух и загуби своя слух...


За сравнение в песничката, която ми е се запечатала в съзнанието от Студено сърце има един рефрен:

«Ех, парите, парите - развалят дори и добрите...»

Велика история: Мигел Холандеца, Стъкленото човече, Еловият лес... Какво му трябва на едно дете. Или на един татко. За всичко други си има Master Card, Visa Electron и т.н.

+++

Вече от позицията на почти 50 те си години идеята да имам любима приказка, филм, герой, актьор ми се чини може би не точно инфантилна, но по-скоро лексиконна и детска.

И все пак ако трябва да вляза в тона - най любим ми е Незнайко на Николай Носов. С епизода и сагата по спечелването на вълшебната пръчица.

Имам и други разбира се. Пари, приказки, вестници - много. Няма кой да ги чете.

прав или изправян


Тема Re: да си припомним - любими приказни герои:)нови [re: Nerv]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано03.06.18 07:47



".... Има хора богати на имот и на злато,
те живеят в палати ,
но имат студени сърца.
По добре е, когато
имаш малко, но свято
сътворено със труд злато,
но нямаш студено сърце,
но нямаш студено сърце... "
"....Съкровищнико, в елховия лес
от векове живееш и до днес.
Богат си ти с леса си безпределен
и щедър към родените в неделя..."



Тема Re: да си припомним - любими приказни герои:)нови [re: NUT]  
Автор sladunka medunka (pyrvata)
Публикувано03.06.18 07:49



а Баницата Сюзеренна?

Помниш ли я? Колко е разпалвала детското ми въображение и колко игри бяха... дори мисля, че по едно време в къщи само сюзерени се правеха, никви баници




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.