Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:13 07.06.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Спомени от една спартакиада  
Автор мyнти (излъган)
Публикувано10.02.08 15:51



В далечната 1979 бях школник в НшЗО Хр. Ботев в Плевен.
Бяхме по това време единственото поделение в България в което не се играеше сутрешна физарядка ,за сметка на което всеки божи ден по 2часа дневно имахме тренировки за масова гимнастическа композизия за няква си 5-та спартакиада. После лятото мисля бяхме около месец в София където същата бе представена на стадион В. Левски.
Тази гимнастическа композиция бе заснета на лента ,и после на всички набори след нас е била показвана заедно с филма хан Аспарух (където също школници са били статисти)като част от историята на школата.
Мно бих искал ако някъде в някоя филмотека или забутан някъде в нета има архивни кадри от тази спартакиада да ги имам и да ги видя.
Мисля че част от гимнастическата композиция бе играна и за някакъв празник в Плевен след като се върнахме от София , мАЙ БЕ ЗА НЯКВА МАНИФЕСТАЦИЯ НА 09.09 същата година.
Някой ако знае нещо за това събитие или знае къде мога да намеря материали за него моля да сподели.

....ДА МУ БЕРА ЛАЙКАТА....



Тема Re: Спомени от една спартакиаданови [re: мyнти]  
Автор Шилo (европейче)
Публикувано10.02.08 16:44



За видеоматериали не знам, но имам споменни такива в главата си.
Бяхме на тази спартакиада с мъжа ми - тогава още гаджета студенти. Помня кал и дъжд. И ние се скрихме в някаква сграда. Бяхме много хора. имаше музика и песни- за танци място нямаше. Помня и някаква случка с паднало стълбище и пострадало войниче. Казаха, че не е ударен лошо...

това го бях забравила, но ще следя темата ти с интерес:)

Щастието идва при веселите!



Тема лудвaш мe нaпрao!нови [re: Шилo]  
Автор Gatsby© (МногоГамен)
Публикувано10.02.08 17:05



кaзвa ce "c мъж ми":)

нямаш шанc, знaчи изпoлзвай гo




Тема Re: Спомени от една спартакиаданови [re: мyнти]  
АвторПeтъk (Нерегистриран)
Публикувано10.02.08 17:11



ммм, а композицията ви по-хубава, по-добра ли беше
от тази на спартакиадата от 1980 в Чехословакия ...



ама, честно ?!

P.S. Hint: в композицията от горния линк нещо слабо е застъпена правата
линия на partiata s glavno "p"



Тема 1967/8нови [re: мyнти]  
АвторGatsby© (Нерегистриран)
Публикувано10.02.08 17:31



ce caмoрaни eдин мнoгo гoтин приятeл oт Плeвeн.
дa нe мaчкa c тaнкoвe мaцкитe в Прaгa - вoeнeн cъд, уcъдихa гo.

нo пocлe?...бил e cигурнo гoлям шeгaджия тaм, щoтo cлeд 4 мeceцa изчeзнa - гoбят му ce cлeдитe - рoдитeлитe му и дo днec нe знaят, къдe ca му кoкaлитe, Бeлянe..., другaдe?...cичкo caмo прeдпoлoжeния - пишeм ca 2008:)



Тема Re: Спомени от една спартакиаданови [re: Пeтъk]  
Автор Бaтko (Bath`men Со)
Публикувано10.02.08 17:48



Не, не е по-хубава .... чехите са най-майстори в тия безмислени масоФки ....

Don`t Worry! Be happy!
"Оти се косиш, като че ти мине!"


Тема ти нe cпaмиш - щoтo никa e "мунти"нови [re: мyнти]  
Автор Gatsby© (МногоГамен)
Публикувано10.02.08 19:45



нeмa лoшo - прoдължaвaй дa нe cпaмиш



нямаш шанc, знaчи изпoлзвай гo


Тема Re: Спомени от една спартакиаданови [re: Пeтъk]  
Автор мyнти (излъган)
Публикувано10.02.08 20:03



Наистина бе добра , цялата композиция на стадиона бе от 2400 човека .
Половината бяха със знамена а другата половина с винтовки.
Всички бяхме с някакви бели гимнастически клинове и червени потници.
Но най интересното бе за дъжда който говори шилото.
Цялата тази композиция се играеше на един килим на зелени квадра постлан на целия стадион . Генералната репетиция мина перфектно,после заваля дъжда и работниците прибрали килима . Точно за премиерата когато килима бе отново постлан, при поставяне на номерата на редовете към трибуната по които се орентирахме при играта бяха объркани, в единия край почва от 47а в другия завършва на 48 ред. И като почна една бъркотия в началото , добре че навреме се осъзнахме и почнахме да играем по памет без да се съобразяваме с номерацията та спасихме играта.На финала имаше и прашутисти които се приземяваха в петте лъча на петолъчката и един с трибагреника в средата.
Беше вълнуващо преживяване.

....ДА МУ БЕРА ЛАЙКАТА....



Тема Re: Спомени от една спартакиаданови [re: мyнти]  
Автор Stephanie (неФорестър®©™)
Публикувано10.02.08 22:12



Мога да ти сканирам мои снимки. По онова време бях в отбора по художествена гимнастика на Икономически Техникум "В. Левски"( сега Търговска Гимназия) гр.Пловдив.( останалите- не се смейте-това са фактите)
Помня тази Спартакиада, помня начертаният с точки стадион, помня Тотка Крумова, помня си трикото,( което беше гадно, но нямаше как), обилната храна и изморителните тренировки.
Една приятелка ми отряза собственоръчно бретона. Още ме е яд, но в момент на постоянно влизане на коса в очите му се ядосах.
Едва ли пазят архив на това събитие.
Бях снимана и в един документален филм (малко преди тази Спартакиада)- не го пазят. Или аз не съм търсила на подходящото място или след 10 ноември миналия век са ги бракували без полезен отпадък.


Абре мyнти,какви спомени са те натиснали? От пантивека........





Тема Re: Спомени от една спартакиаданови [re: Stephanie]  
Автор Stephanie (неФорестър®©™)
Публикувано10.02.08 22:16



И не поВня квадрати- честно..аз трябваше да внимавам за точките....
Стъпваше се на определи места.



Тема виждaм - рaзбирaмe ce бeз думинови [re: Stephanie]  
Автор Gatsby© (МногоГамен)
Публикувано10.02.08 22:18



нa чeрнo-бeлo прocтo


бacи филмчeтaтa бeхa - c Бacтър Kитън и тaкивa - cпoмняш ли cи?

нямаш шанc, знaчи изпoлзвай гo


Тема Re: Спомени от една спартакиаданови [re: Шилo]  
Автор Stephanie (неФорестър®©™)
Публикувано10.02.08 22:18



Шило





Тема Re: виждaм - рaзбирaмe ce бeз думинови [re: Gatsby©]  
Автор Stephanie (неФорестър®©™)
Публикувано10.02.08 22:23



Не той говори за друго.
Не тревата бе подрязана като килим, а стадиона сякаш бе заслан с килим.
Зелен.
Наистина особенно се стъпваше.
А се играеше по схема и се спазваха номера. Поради тази причина бяха сложили точки. Но си ги виждахме ние. Не и публиката.

Сега да се върна на онази младост и на онези килограми? !!!!



Мунти, засрами се.



Тема виждaм aз - и ти cи иcкaш клипчeтoнови [re: Stephanie]  
Автор Gatsby© (МногоГамен)
Публикувано10.02.08 22:45



нъл?

нямаш шанc, знaчи изпoлзвай гo




Тема есСстесвено ...нови [re: Gatsby©]  
АвторПeтъk (Нерегистриран)
Публикувано10.02.08 23:07



и, 'червени потници' е имало ... съвсем според повелята на Правата линия


а, не като при чехите - упражнения повлияни от "запад"-ащия империализъм

я, ги виж чешките мОмци на края на клипа - приличат на янки, вместо
да изглеждат като руски богатири



Тема ca мe принуждaвaш дa тe изнacилвaн, Aу,тинови [re: Пeтъk]  
Автор Gatsby© (МногоГамен)
Публикувано10.02.08 23:24



гoвoри Вeрджиния c мeн, нe c плeбca - и ми кaaжи, къдe e рaзликaтa мeжду мeрикaнци и руcнaци:)






|пo пocлe шa cи тaнaнкaмe зa зa "чeхитe"
||нaли чaткaeш



нямаш шанc, знaчи изпoлзвай гo


Тема Re: Спомени от една спартакиаданови [re: мyнти]  
Автор apv (непознат)
Публикувано11.02.08 03:28



прав си,тогава бях ученичка и участвах във фона на сектор В,може би тези филмови материали могат да се намерят във БНТ,ако разбира се позволят частно лице да се рови в техния фонд



i]

Тема Re: Спомени от една спартакиаданови [re: мyнти]  
Автор Фиш (вече спокойна)
Публикувано11.02.08 09:52



Когато видях постат ти, по-скоро ме изненада,че думата"спартакиада' е изпаднала от употреба като шефство(дали така се пишеше) и колко ли още...

Хубав е и този ден, в който нищо не се случва...


Тема Re: Спомени от една спартакиаданови [re: apv]  
Автор мyнти (излъган)
Публикувано11.02.08 12:02



Колкото повече учасници в темата си спомнят за онова време почна и на мен да ми се избистря все повече събитието.
Да килим беше на квадрати 1м./1м. светло и по тъмно зелено, и точно кадето се опираха квадратите с върховете бяха работните ни плочки.
И фон имаше от ученички по които ние войниците въздишахме
Помня също че два дни преди премиерата минаха и събраха ударниците на всички винтовки,дадоха по един дървен чеп който да напъхаме в мястото за патрона . И на влизане в стадиона едни гавази в колона по 10 ни проверяваха винтовките.Представятели си по онова време цялото полит бюро в официалната ложа наблюдават масовката и 1200 пушки срещу тях щракат разни упражнения?

.
Помня още с композиция се представиха избрани танцови състави ,туристически дружества, академичната младеж в лицето на ВИФ, учашта се младеж. Е такива щуротий.
Някой да не си прави извода че ме е обзела няква пролетарска носталгия, не просто като учасник в тази масовка ми е любопитно дали някой си спомня за това и дали някъде може да се намерят видео или снимкови материали от онова време.
Все ми се струва ,че военния телевизионен канал би имал архивни кадри от оная спартакиада.

....ДА МУ БЕРА ЛАЙКАТА....

Тема Re: Спомени от една спартакиаданови [re: мyнти]  
Автор Stephanie (неФорестър®©™)
Публикувано11.02.08 12:45



Мда. Проблесна в спомените ми този килим на квадрати. Така е както го описваш, а твоите плочки наричам точки.
По-скоро би трябвало да се търси в архива на БНТ при документалните им филми.
Помня, че спартакиадата бе отразена подобаващо за онова време.



Тема Re: Спомени от една спартакиаданови [re: мyнти]  
Автор пипoтeнyзa (ентусиаст)
Публикувано11.02.08 13:04



Никакъв спомен нямам за това грандиозно чудо:) Обаче пък обяснимо, лятото на въпросната 1979 година ме тресяха любовни трепети и кандадатсктудентски вълнения:)
Затова пък имам спомени от минали спартакиади, които бяха на някакво местно ниво. Първо по физическо не правехме нищо друго, освен да учим някакви смахнати упражнения, след това почнаха тренировки след училище, а преди самата спартакиада няколко дни изобщо не ходехме на училище, а ни запираха на градския стадион и по цял ден всияхме там, като търчахме напред-назад като изоглавени. Спомням си, че нашите точки за местата бяха от вар или от това, с което се чертаят линиите по стадионите. Много гаден спомен ми е, за жега, жажда, пот и истерясали учители по физическо, които крещят като ненормални за да накарат един стадион хлапета да се движат както те искат и да се постига някакъв синхрон. Спомням си, че учителката ни по физическо си изгуби гласа и беше много нещастна, защото не можеше да вика, а ние страшно се кефехме от факта:) От самата спартакиада нямам също никакъв спомен:) Може би тогава за пръв път съм развила тази фобийка, която си имам, не понасям да стоя в тълпа от хора.



Тема Re: Спомени от една спартакиаданови [re: мyнти]  
Автор мyнти (излъган)
Публикувано11.02.08 15:28



Ето това вече ме развесели:
- Г-н министър, нека да започнем по-нетрадиционно за Вас, като финансист, но по-разбираемо за нашата военна аудитория. Били ли сте в казармата и с какво сте запомнили войнишката служба?

- Както всички, преминали през военната служба, и аз пазя в себе си много спомени от казармата. Най-яркият от тях е от първата година, когато бях едновременно войник, ученик и гимнастик. Школата за запасни офицери, където служех, бе ангажирана за участие в масова гимнастическа композиция.


Ето и цялото интервю:http://bgarmy.eamci.bg/Scripts/isapiVWB.dll/theme?THEMEID=63731
....ДА МУ БЕРА ЛАЙКАТА.... [image]http://i.dir.bg/melo/data/color/8580484.gif[url[

Редактирано от мyнти на 11.02.08 15:32.



Тема Re: Спомени от една спартакиаданови [re: мyнти]  
Автор Лил ()
Публикувано11.02.08 15:57



Спомням си и аз, въпреки че пряко не участвах. Бяха решили да вземат само горните класове от софийските гимназии за фон и аз не попаднах в селекцията, което беше жесток удар, но ходех с приятелките си заедно и на репетициите, и на генералната репетиция. Вдигаха някакви флагчета. Спомням си войничетата с гимнастическата композиция, която се казваше нещо от типа ВМК на БНА, дано не бъркам абревиатурата. Имаше някаква заигравка с тях, нещо или на тях им бяха дали вода, а на учениците - не, или обратното и настана едно напиване на води, което подейства доста освежаващо на войниците. Но нямаха много шанс, милите войничета, стадиона беше пълен и със студенти. Медицинска академия бяха само по едни спортни гащета, почти нуди, те не че войниците не бяха само с долнища на анцуг, ако не греша. След репетициите в парка наставаше голям купон. Спомням си и това объркване с точките, в интерес на истината и фонът нещо обърка, но не беше забележимо. Даваха го по телевизията, сигурно може да се изнамери, но надали е било нещо ценно като композиция, по-скоро като спомени.



Тема Re: Спомени от една спартакиаданови [re: мyнти]  
Автор kerri (непознат)
Публикувано11.02.08 18:53



А,да,спомням си,беше наистина страхотно преживяване!Вместо на бригада ходехме на тренировки.Бях за 10 клас и ние се оглеждахме в батковците войници,помня.Голям купон се получи



Тема Re: Спомени от една спартакиаданови [re: мyнти]  
Автор Stephanie (неФорестър®©™)
Публикувано11.02.08 21:44



.. а ти не знаеше ли... и той е човек.... не е бил винаги министър...
времената се менят...



Тема Re: Спомени от една спартакиаданови [re: Лил]  
Автор Stephanie (неФорестър®©™)
Публикувано11.02.08 21:46



...имаше изискване относно килограмите и ръста на гимнастичките... сигурно си имала малко в повече....не знам..



Тема Re: Спомени от една спартакиаданови [re: Stephanie]  
Автор мyнти (излъган)
Публикувано14.02.08 10:06



Някой спомена за обилното хранене,така си беше, бяхме на разклатка на ВВС,а тя е най калоричната в БНА. Бяха ни разквартировали на четвърти километър в поделението в едни хангари,тренирахме на стадион червено знаме и след едно месечна тренировка по него заприлича на прскубан селски мегдан.А плочките ни бяха едни капачки от буркани забити на съответното място с пирон в тревата. Имаше и някво безплатно пътуване за учасниците в спартакиадата по градския транспорт по онова време.По същото време вървеше и златния Орфей чиито гост бе Прешънс Уилсън . Изнесе и концерт в София на който бях ,за това време си бе събитие изпълнител от въд желязната завеса да пее в БГ.
Имахме и полева баня в края на поделението в едни буренеци ,след всяка тренировка се къпехме . Голяма атракция бяхме така загорели и голи за служителките от съседното ведомство.

....ДА МУ БЕРА ЛАЙКАТА....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.