Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:35 20.04.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Za ili protiv korenite v akvariumite ni  
Авторzoomaniak (Нерегистриран)
Публикувано14.04.03 11:47



Kakvo 6te kajete da slagame li koreni ili da ne slagame. Az sam tvardo ZA ZA ZA korenite kato dizain na biotopa na akvariumite ni - vie kakvo 6te kajete a a



Тема Re: Za ili protiv korenite v akvariumite niнови [re: zoomaniak]  
Автор if (непознат )
Публикувано14.04.03 11:49



az sushto sum za korenite (ostai dizaina, no za nqkoi vidove ribi sa si vajni ukritiq)

Moje bi zavisi ot vida ribi koito gledash. Na nqkoi moje da ne im e dobre.



Тема Re: Za ili protiv korenite v akvariumite niнови [re: if]  
Авторzoomaniak (Нерегистриран)
Публикувано14.04.03 11:53



ti kakvi predpo4ita6 na6i si ili vnosnite a



Тема Re: koreniнови [re: zoomaniak]  
Авторzoomaniak (Нерегистриран)
Публикувано14.04.03 12:23



събота, 12 Април 2003 г.

Много се чудя, защо нарастващ кръг от хора, не одобряват различните видове корени във водата на аквариумите ни? Ще ми бъде интересно да прочета мненията за или против корените в аквариумите ни. По цял свят ги използват, само ние не. Сега ще кажете, да ама по света ползват вид дърво, което е специално за аквариуми и не пуска нищо. Така си е, колкото до пускането, нищо което пуска не би навредило на водата или рибите Ви. Така си е и с нашите сортове дървета. Аз с удоволствие съм ползвал и ще ползвам и в бъдеще време корени. Или закупени от зоомагазините или вече сам си ги приготвям, за мен или за приятелите ми. Никак не е трудно, а и е напълно безопасно за аквариума Ви. Така, че Ви съветвам по един или друг начин да си намерите корени и да ги аранжирате върху дъното си. Не мога сега да Ви покажа снимки, но очите ми са видели такива естествени биотопи чрез корени, че направо затварям очи от сладките спомени. Отдавна те не съществуват, но остават спомените.
Представете си следната картина: 250 литров аквариуми с размери 100х50х50 см. Ситен и еднакво голям пясък. С дебелина 10 см. На средата посадени, през педя разстояние, две гигантски криптокорини. Така, представихте ли си картината. Сега отворете очите си, за да видите и един голям корен, в буквалният смисъл на думата – корен, с много тънки и разклонени окончания, впил се около двете растения, обхванал всички части на дъното, сякаш с години е бил потопен. Сега си представете стадни риби, или каквито там Ви са любими. Е не всички биха съжителствали с тая картина, но......тя си е такава, за мен само стадните риби и тази картина ми пълнят душата.
Мечтайте.....)) и пишете...........



Тема Re: Za ili protiv korenite v akvariumite niнови [re: zoomaniak]  
Автор if (непознат )
Публикувано14.04.03 12:23



Mi az lichno sum s "vnosen" ot mangrovo durvo. Pone takuv namerih v zoomagazinite. Nmqma nqkukvi prepochitaniq za "markata" taka da se kaje, vajnoto spored men e da e podhodqsht za akvariuma da ne e duner ot gorata ili neshto takova a da si e tochno koren.



Тема Re: koreniнови [re: zoomaniak]  
Автор Gribo (Kotak)
Публикувано14.04.03 12:33



A kak se приготвя корен?

Мирния атом - във всеки дом!


Тема Re: koreniнови [re: zoomaniak]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано14.04.03 13:10



Ей. Това беше страхотно. Много поетично - мисля, че би запалило доста хора :)))
Иначе - не знам защо така мислиш, че в България се отричат корените.
Не ги ползват тия дето развъждат риби, от страх да не заразят хайвера.
Аз не развъждам, а само се наслаждавам на подобни гледки...
Ползвал съм всякакви корени - не съм имал почти никакви проблеми.
За обработката на корените - има много мнения. Аз лично пробвах с варене и сол...не ми допадна.
Сега взимам корена, бухвам го в едно корито, затискам го и...търпение
След месец го обелвам основно и гледам дали е почнал да потъва...
Оставям го още време, като по цвета на водата разбирам дали пуска...
И така...после го слагам в аквариума.
Само веднъж съсипах частично няколко криптокорини, ама....:))
Иначе мангровото е по добро, защото може веднага да го сложиш, но пък от планината може да намериш с най чудни форми и размери



Тема Re: koreniнови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано14.04.03 16:12



Също както и с храната, отново се опитваш да търсиш универсални решения там, където ги няма. Корените полезни ли са или вредни, питаш? Неправилно зададен въпрос.
Всичко опира до естествените нужди на рибите, които гледаш. Повтярям това вече за не знам кой път. Ако гледаш риби, които живеят в поречието на Амазонка и естествената им среда е леко киселинна, мека и богата на дъбилни вещества вода, слагай корени без страх. Но ако гледаш обитатели на някое от африканските езера Малави, Виктория или Танганайка, имаш ли представа какво може да прични корен във водата?!? Май нямаш. Колкото и да обработваш корена, той си остава органичен и малко или повече гние, отделяйки така определени вещества във водата. Тези вещества могат да са полезни, наподобявайки средата на някои риби, но могат и да са много вредни за други.
Така че отново всичко опира до типа биотоп, който се опитваш да създадеш.

П. П. В някоя от предишните теми спомена, че си гледал заедно петнист еквиденс (предполагам, че имаш предвид Aequidens Rivulatus) и Melanochromis Johani. Я ми кажи, моля те, какво Ph и каква твърдост поддържаше в този Африкано-Амазонски аквариум, че да са подходящи и за двата вида, че ми е много любопитно. Цихлидите са много издържливи животни и могат да се приспособят към доста широк диапазон от условия. Но това не означава, че в толкова различни от естествената им среда те ще се развиват нормално. А наша цел като акваристи не е само да си доставяме удоволствие, а и да създадем колкото е възможно по-близко подобие на естествената среда на рибките! Не забравяй това!!!



Тема Re: Za ili protiv korenite v akvariumite niнови [re: zoomaniak]  
Авторzoomaniak (Нерегистриран)
Публикувано15.04.03 17:54



вторник, 15 Април 2003 г.
Сетих се за едно запитване в темата за корените, която пуснах заради Вас. За това сядам на компа си да драсна нещо. Чел съм и съм слушал какви ли не теории за това, как се приготвя един корен за да може да стои в аквариума ни. За да не вреди на рибите и така нататък. Това всеки го знае. Но нека се върна на думата корен, тя има две значения: дали ще говорим за истинските корени на дъррвото или за части от надземната им част, повярвайте ми не е все едно.
Най-ценни и най-качествени опити стават от подземната част на дървото, същинските корени - ако мога да така да ги нарека. Сега да не вземете да изкопавате горките дървета а )), не е нужно. Отидете в гора, където има работещо сечище, отидете в някой двор в някое село, може да е вашето. Намерете същинските корени на дървото, които е задължително да са мъртви или дървото им. Всеки трябва да знае, че те са с по-плътни и по-здрави, заради предназначението си. Затова потъват почти до 2-3 дни поставени в аквариума Ви. За да не се впускам във всички подробности, ще кажа това относно обработката им. Това не търпи промяна и не може да си мислите, че ще го избегнете, ако искате всичко да е истинско. Трябва ви инструменти: за да премахнете излишната кора; шкурка - за да изгладите колкото е възможно дървото. Крайният резултат, който би трябвало да гоните е напълно гладка при допир дървесина, освободена от всичката си кора или ципа и прочие образувания по нея. Това е. Вече сте към края. Сега ви предстои обеззаразяването и предстартово броене до пускането на корена във водата на рибите Ви. Вземате гладкия корен (без значение от големината) и го потапяте във вода, в казан, за да поври докато не сте убеден, че всичко по него е мъртво. Повтарям вие трябва да сварите корена си. Така се постига и ефекта, при който от него ще избяга и въздуха, който би попречил на потъването. Като го извадите от врящата вода, го сложете в найлонов плик и го отнесете най-спокойно до аквариума си. Пуснете го и вижте какво ще стане. Даже и да не потъне веднага, това ще стане както казах до 2-3 дни. Ако е бил от дърво с лека дървесина. Но ако е бил примерно от бук или круша, то става веднага )). Не е страшно корена Ви да е от неизвестна за вас дървесина.
Водата в казана трябва по възможност да е над корена Ви или през равни интервали Вие да го обръщате за да мине цялата му част през процедурата на обработка.
Корена е задължително да бъде от мъртва дървесина. След като потъне, може би веднага или до 2-3 часа водата на аквариума ви да промени цвета си. Ще стане кехлибарена на цвят, не се плашете, корена Ви е започнал да пуска дъбилни вещества и те са променили водата на рибите Ви. Това при мен и приятелите ми не е сигнал за паника. С времето и със смяната на водата този цвят просто ще намалее. За мен винаги е било страхотно това да видя този цвят и как се променят обитателите чрез водата, след като ги гледате през малко по кехлибарена вода.
Препоръчвам след един час от пускането на корена Ви, във водата, да се смени част от нея, както сте го правили и преди с прясна от чешмата. В зависимост от големината на аквариума Ви, но около 1/5 е най-добре според мен. Защото е въможно да стане промяна на ph но вадата или dh в зависимост от рибите ви и така нататък. А такива промени трябва да се стопират още в началото. Ами май е това, в най-основни линии )). За повече подробнисти или неяснотии питайте.
Да приемем, че аквариума Ви е около 150-300л. Така, Вие вече сте пуснали корена и той е потънал. Аз винаги след това пусках парче от горната част на някой клон. Обработено по същия начин, така то не потъваше и си стоеше по повърхността на водата. Рибите ми си променяха веднага поведението. Все нещо се криеха под него или търсеха, а и в зависимост от големината му се появяваше затъмнени участъци над растенията. А от силата на вътрешната помпа леката дървесина плуваше като с това още повече променяше поведението на рибите ми. А и всичко ми изглеждаше някак си по естестевон.
Да не вземето да работите без фантазия а ))), няма да си слагате просто пръчки във водата. Намерете най-раздвижената коренова система, с най-много корени. Има и други начини но за тях само ако Ви инетерусуват, бих Ви разказал.
3.Закон. Пригответе всичко: пясък (измит и пресеян), аквариума (измит и нивелиран), техниката (новозакупена). След това започнете да четете, основите закони на акваристиката. Да се образовате. Има и 4.Закон - естествено.



Тема Re: Za ili protiv korenite v akvariumite niнови [re: zoomaniak]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано16.04.03 10:50



Да, добре си описал как се обработва корен. Но си пропуснал да добавиш, че коренът ще свали Ph-то до стойности под 7 и ще оцвети водата в неприятен жълтеникав цвят не само временно, а за продължителен период от време.

Най-добрият вариант е корен, който е престоял дълго време в блато или мочурище, под или в слоя торф. Такива корени стават почти вкаменени и практически не отделят нищо във водата. Лошото е, че се намират изключително трудно, доста са скъпи и винаги могат да ти пробутат добре обработено менте.
Отличителната им черта е, че дори да са сухи, имат отрицателна плаваемост и поради това потъват моментално на дъното.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.