Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:25 04.05.24 
Любители на животните
   >> Рибки
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Да ви се похваля!  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано22.10.02 13:34



Смених си досегашния грунт (дребен тъмен гранитен чакъл от Златните мостове) с истински светъл пясък. Добавих две нови варовикови скали със собственоръчно направени от мен дупки и пещери по тях и малавийският ми Мбуна-аквариум придоби съвсем друг, много по-светъл и приятен изглед. Предимството на пясъка в случая (освен по-красивият външен вид) е, че точно такова е и дъното в езерото Малави (пясъчно дъно, осеяно със скали), което създава оптимални условия за живот на малавийските цихлиди. Те пък се отплащат (или би трябвало, когато свикнат с новия си дом) с поведение и цветове, максимално близки до тези в естествените им условия, т. е. в езерото Малави.
За тези, които се интересуват от темата, ето

с интересна информация.
Единствената не съвсем приятна подробност е, че в него няма и няма да има нито едно растение, но това е съвсем минимална жертва, ако човек вземе предвид удоволствието, което цихлидите от езерото Малави доставят.
Съвсем скоро очаквайте и снимки.



Тема Re: Да ви се похваля!нови [re: Boby_]  
Автор OKL (*Mr. Nice Guy*)
Публикувано23.10.02 14:30



е па аре честито ново дъно!
На моето кога ли ще му дойде реда... Ама мисля да сменя и аквариума и рибите, абе да почна на чисто дето се вика. За сега съм свалил приоритета на това ми начинание....
Непременно като го започна, ще те викам да изконсултираш

Мъж без брада е като жена с мустаци


Тема Re: Да ви се похваля!нови [re: OKL]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано23.10.02 14:37



За консултирането нямаш проблем. Само се обади, като решиш да сменяш.



Тема Re: Да ви се похваля!нови [re: Boby_]  
Автор *Dominika* (sladurana)
Публикувано24.10.02 23:45



Здравей!
Честито дъно и от мен .
Чудя се само няма ли да имаш по-големи проблеми с този пясък, когато сменяш водата? Аз съм опитвала само с пясък и когато наливах вода в аквариума ставаше такава мътилка.... Ужас! От тогава слагам дребни камъчета и по-малко пясък, да не кажа почти никакъв. Пък растенията си растат, нищо им няма .
Но много ми се иска и на мен да сменя обстановката в аквариума, тази вече ми омръзна. Пък и на рибите също, предполагам . Не мога да измисля никакъв интересен вариант. Би ли ми дал някоя идея? Аквариумът ми е малък, само 45 литра. Рибите ми не са много, но са все различни видове. Проблем ми създава единствено един голям сом фосилис, винаги е трудно да го вадя от водата и после да го връщам обратно.
Поздрави!

OUT OF ORDER!!!


Тема Re: Да ви се похваля!нови [re: *Dominika*]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано25.10.02 08:55



Първо добре дошла в клуба!
За да не става мътилка, пясъкът трябва да е много добре измит. Никога не може да е съвсем чист, разбира се. Освен това като се налива водата, трябва на дъното да се поставя чинийка и струята да се удра в нея.
А растенията ще виреят по-добре в грунт от дребни камъчета (0,3-0,5 см диам.). В пясъка до корените не достига достатъчно кислород и често започва анаеробно гниене на корените.
Искаш ли съвет? По-добре махни фолисилиса - тия сомове създават предимно проблеми, а освен това не са особено красиви. Рибата е хищна и може да напада останалите ти риби. Освен това четох някъде, че мъжките фосилиси имат отровен шип. Ако те убоде с него, може да ти създаде доста неприятности - подута и болезнена за седмици ръка примерно. Има много други далеч по-красиви, по-миролюбиви и по-безопасни сомове. Ако решиш да го махаш, ще измислим някой, който да е подходяща компания на останалите ти рибки.
Какви идеи искаш? Има няколко вида аквариуми
- такива без растения (какъвто стана моя) - в тях обикновено се гледат малавийски или други африкански цихлиди.
- акавариуми с умерено количество растения - в тях се гледат риби, които нямат навика да унищожават всичко зелено. Растенията са просто част от декора и са така разположени, че да наблюдателят да има възможност да вижда добре рибите и точно те да привличат вниманието му.
- холандски аквариум - напълно "обрасъл" с растения акваруим, който е по-скоро градина, отколкото рибарник. Рибките в него са само дребна подробност от пейзажа.

Твоя работа е какво ще избереш - освен тия три вида, можеш да си направиш и каквито ти роди въображението междинни варианти.
Много е важен и естественият биотоп, в който живеят твоите риби. Не знам дали си се ориентирала към рибки, живеещи нормално в едни и същи условия, но ако не си, не е зле да го направиш - така те ще се чувстват най-добре.
Не съм се сетил за всичко, даже веднага ще ти кажа, че съм пропуснал темата за корените, дърветата и камъните като декоративен елемент, но ще ги обсъждаме по-нататък, ако ти е интересно.



Тема Re: Да ви се похваля!нови [re: Boby_]  
Автор *Dominika* (sladurana)
Публикувано26.10.02 23:23



Здравей!
Първо мерси за посрещането . Аз и преди съм минавала през клуба, но мнооого нарядко.
Второ - мерси за желанието ти да ми помогнеш с идеи и съвети .
Аз така и не можах да разбера фосилиса ми мъжки ли е или женски . Да ти кажа никъде не виждам шип, пък и сома е доста кротък, даже много симпатичен. Досега не е нападал риби. Аз никога не съм го пипала с ръка, но ръката ми е минавала доста близо до него, а той (тя) даже и не реагира. Дори съм го научила на един номер, но за него друг път .
В момента в малкото си аквариумче имам 3 скаларии (едната е на около 2 год),
имах преди цяла колония хелери, но сега останаха само 2 от новата генерация. Другите измряха на почти 2 години, доста големи бяха станали.
Имам още 2 трихогастъра.
За в бъдеще смятам да отглеждам предимно скаларии, едни малки раирани жълти рибки ( не се сещам как се казват). Иска ми се аквариума ми да живне малко. В момента ми се струва доста скучен. Имам 3 много големи криптокорини, които са пуснали 5-6 издънки. Между тях съм сложила разклонено дърво ( част от корен на лоза ). Но ми омръзна тази гледка и ми се иска да направя нещо много по-красиво и интересно.
Много ще се радвам, ако ми помогнеш да оправя интериора. Пък сигурно и много други въпроси ще имам, сигурно допускам грешки при отглеждането на рибките си, нормално за не много просветен .
Поздрави!

OUT OF ORDER!!!


Тема Re: Да ви се похваля!нови [re: *Dominika*]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано27.10.02 00:04



Мога да те посъветвам да задействаш въображението си. Само така ще си аранжираш аквариум, от който да си доволна.
Но когато го правиш, не е зле да имаш предвид някои подробности.
В никакъв случай не използвай метални предмети. Недей също така да употребяваш боядисани предмети - боята, макар и невидимо за окото, може да отдели токсични вещества във водата. За предпочитане са естествените декорации - камъни, растения, корени. Никога не съм харесвал разни "изкуственяци" (пластмасови водолази, корабчета и т. н.) в аквариума - развалят естествено красивия вид. Когато си подбираш камъни, не е лошо да избягваш такива с червеникав цвят - твърде възможно е да съдържат желязо. Същото важи и за грунта. Тествай с оцет камъните, преди да ги сложиш при рибките - така можеш да откриеш няои метали. Капни няколко капки върху почистената повърхност на камъка. Ако оцетът "кипне" и започне да изпуска мехурчета, значи камъкът не става за аквариума ти.
Май това е в най-общи линии. Ако има нещо, питай.



Тема Re: Да ви се похваля!нови [re: Boby_]  
Автор Niky (AquariaBG)
Публикувано28.10.02 11:50



За моя аквариум аз взех дъно от реката, която идва от Златните и стига до Владая. Те са едни шарени камъчета. Аз не знам какви са, и ме интересува ако ти знаеш, дали втвърдяват водата. Защото аз отглеждам много растения и ми трябва мека вода.
Също така искам да те питам , може ли за дъно да използвам кварцов пясък - втвърдява ли водата или не?
Благодаря



Тема Re: Да ви се похваля!нови [re: Niky]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано28.10.02 12:47



Камъчетата от онази река са предимно гранитни (доколкото разбирам нещо от геология, а аз не разбирам много) и не променят химическите и физически свойстава на водата.
Кварцовият пясък също не втвърдява водата, но за сметка на това отделя някои вещества, които могат да ускорят развитието на едноклетъчните водорасли. Предполагам, че едва ли ще повлияе много на висшите растения.
Но когато изпозлваш пясък за засаждане на растения, трябва да имаш предивд, че размерът на частиците трябва да е доста голям - поне колкото пшеничено зърно. В противен случай до корените няма да достига кислород и ще започнат анаеробни процеси на гниене. Това ще убие растенията.
Успех!



Тема Re: Да ви се похваля!нови [re: Boby_]  
Автор Reo ()
Публикувано14.11.02 17:30



Боби,варовиковите скали вдигат доста твърдостта на водата.Отделят доста калций и с течение на времето твърдостта става висока.Не те ли притеснява това?Високото ниво на калция и донякъде на магнезия подтискат репродуктивните способности на рибите.Е,всичко е относително естествено...




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.