Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:55 23.05.24 
Професионални
   >> Финанси
*Кратък преглед

Тема Кой е виновен?нови  
Автор dragon OO7 (Змей горянин)
Публикувано20.12.11 20:53



Изложение на проблема.
Този месец (декември 2011 г.) банкомат на ДСК ми даде фалшива 20 лв. банкнота. Установих го след два дни, като отидох да пазарувам. В джоба имах само двадесетачки, сгънати заедно. Никакви други банкноти от 50 и 100 лв.
Подавам банкнота на касиерката, тя я гледа на уреда си и разбирам, че има проблем. Връща ми я.

Продължение на историята.
Жалвам се в на касиерката в същия клон, я тя вика - абсолютно е невъзможно, парите се зареждат от представители на държавната банка.
Е, изглежда ДСК лъже клиентите си. Или бъркам. Добре че останалите банкноти не бяха фалшиви. Но все пак, аз съм похарчил пет - шест банкноти, все при познати магазинери, съседи сме.

Оглеждам се наоколо.
Усановявам, че е нещо нормално. Доста жалващи има. Едва ли лъжат, никой няма сметка от заблуждението. Винаги е опарен. А и касиерката, установила фалшификата, ми казва, че е нещо нормално банкомат да пуска фалшиви пари. От опит ми го казва.

Възможни усложнения.
Да те хванат, че разпространяваш фалшиви банкноти. И следва тежестта на закона.

Е, и следва въпросите
Кой е виновен банкомат да дава фалшиви пари? Банката, чиято емблема е на терминала или служителите, които зареждат терминала (ако са различни).

Защо винаги гражданите трябва да са потърпевши от банковата система. Как може държава да допуска разпространението на фалшиви банкноти и да нарушава сама финансовите си устои, може би най-важното в държавата.

Аз не съм специалист в областта, ама интуитивно усещам, че нещо не е наред. Банкомат да дава фалшиви банкноти. Изобщо не съм го и помислял преди.

Поздрави




Тема Re: Кой е виновен? [re: dragon OO7]  
Автор ЛAMБИ (25 W)
Публикувано27.12.11 16:56



Няма значение кой е виновен. Няма как да се докаже, че банкнотата е изплатена от този банкомат. Иначе банките са длъжни да зареждат банкоматите с машинно обработени банкноти. ДСК касово се обслужва от ДКУ (дружество за касови услуги) Най-вероятно те са изпуснали тази фалшива банкното, малко вероятно, но... знам ли? Възможно е банкомата да не е зареден с машинно обработени банкноти, т. е. от оборотни пари, където е по-възможно попадането на нередовна банкнота.
ДСК не е държавна банка!


При всички случаи банката е виновна, но не можеш да докажеш, че фалшивата банкнота е от този банкомат.

Редактирано от ЛAMБИ на 27.12.11 16:59.



Тема Re: Кой е виновен?нови [re: ЛAMБИ]  
Автор Keanu (777)
Публикувано18.01.12 20:41



Имаше преди време подобен случай с банкомат на Райфайзен. Това явно може да те сполети на всякъде - даже бяха обяснили защо се е получило така. Ще потърся линка за да видите. До колкото разбрах проблема е в невъзможността всички банкоти да бъдат проверявани на 100% за фалшивикат - те минават през броячите а те нямат толкова усъвършенствани функции за проверка.



Тема Re: Кой е виновен?нови [re: dragon OO7]  
Автор secret007 (непознат)
Публикувано23.01.12 08:03



Това, което касиерката ви е обяснила е абсурдно. Банка ДСК, дори хипотетично да зарежда банкоматите си с пари от БНБ, няма как да получи фалшива банкнота от централната банка. Още повече, че Банка ДСК ползва услугите на Дружество за касови услуги, а си има и собствена фирма за инкасо и зареждане на банкомати. Не е невъзможно банкоматът да не е бил зареден с машинно обработени банкноти, което е задължително според Наредба 18 на БНБ, но това е недоказуемо. Все пак ви препоръчвам да занесете банкнотата в някоя банка или в полицията, за да ви съставят протокол за задържане и тя да бъде изпртена към Националния център за анализ на БНБ. Хубаво е и да депозирате жалба с подробно описание в деловодството на централната банка, за да може по случая да бъде направена проверка.



Тема Мерси за съветанови [re: secret007]  
Автор dragon OO7 (Змей горянин)
Публикувано24.01.12 08:25



Щях да се разтърча по тази прословута банкнота и от желание да се изясни процедурата в тези случаи, а не само безсмислени оплаквания във форумите да са изхода. Но от хора, които всекидневно работят с пари се убедих, че понякога банкоматите дават фалшиви банкноти.
Аз отдавна я някъде запратих моята банкнота.
Впрочем, разбрах от касиерката на предприятието ми, че причината да "свети" една банкнота може и да се дължи на обработката с разни химически вещества.
Изводът, който си правя е, че колкото и да си "отваря очите на четири" човек може да изпадне в неловка ситуация.
Онзи ден пазарувам в магазин, давам банкнота от 50 лв. и ми прави впечатление - касиерката не ги гледа на уреда пред себе си. След това тя ми връща 2 по 20 лв. и доста ги оглеждах на цвят и други белези. Това се казва деформация на личността



Поздрави


Тема Re: Мерси за съветанови [re: dragon OO7]  
Автор secretOO7 (непознат)
Публикувано25.01.12 23:10



Винаги е хубаво да оглеждате банкнотите, а и монетите, които ви връщат. За съжаление на банкомат, както е във вашия случай, не можете да върнете банкнотата или да докажете, че е изтеглена от него. Сигурен съм, че фалшива банкнота не може да попадне случайно в касетата на банкомат. Ако действително тя е била фалшива, значи някой целенасочено я е поставил там. Ако някога ви се случи отново, директно звънете на полицията, въобще не си губете времето да посещавате банков клон.
Все пак, както ви е обяснила вашата счетоводителка, банкнотата може и да е била истинска, но негодна за паричното обращение. Това пак не оневинява банката, защото именно затова БНБ изисква банкнотите зареждани на АТМ да са машинно обработени, тъй като по подразбиране се счита, че обработващите машини трябва да отделят всяка негодна или фалшива банкнота.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.