Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:54 20.05.24 
Професионални
   >> Финанси
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема принципи на начисляване на лихви по кредитни картинови  
Автор пчeличkaтa Maя ()
Публикувано04.08.09 10:21



Здравейте.
Знам, че тук понякога четат и пишат светнати хора по въпросите на банковото дело, та ми се ще да си дадат мнението по следния казус:
ПИБ, Кредитна карта Виза без депозит. В края на отчетния период клиентът има задължения 1000 лв и 30 стотинки. Преди края на гратисния период, клиентът внася 1000 лв. Остават непогасени 30 стотинки. За следващият отчетен период банката начислява лихва върху цялата сума от 1000,30лв.
Правилно ли е това или не?



Тема Re: принципи на начисляване на лихви по кредитни картинови [re: пчeличkaтa Maя]  
Автор monetka (знак на съдбата)
Публикувано07.08.09 13:11



най-вероятно става дума не за лихва, а за начислена такса за закъсняло плащане. При нея няма значение дали става дума за 30 лева, 30 стотинки или една стотинка. Сумата е една и съща.
Минималната погасителна вноска се внася в периода от 1-во да 15-то число на месеца. Лихвата за минал месец се начислява в последния ден от месеца. Ако е усвоен целия лимит по картата, с начислената накрая лихва, разрешеният размер на кредитния лимит по картата ще бъде надвишен. Така, въпреки че е внесена пълната сума на лимита - във вашия случай - 1000 лв., пак остава непогасена сумата на лихвата. Ако картата ви е чардж, трябвало е да внесете освен тези 1000 лв. и лихвата. Ако е револвираща, достатъчно е било до 15-то число да внесете минималната погасителна вноска.
Най-вероятно, щом е в ПИБ, картата ви е чардж. Имайте го предвид и преди да внесете сумата, проверявайте каква лихва ви е начислена ако лимитът ви е усвоен докрай.



Тема не е таксанови [re: monetka]  
Автор пчeличkaтa Maя ()
Публикувано07.08.09 15:32



Картата ми е револвираща, лимитът на картата е многократно по-висок от споменатите 1000.30 лева. Плащането е в срок. Това е сумата за пълно погасяване.
Начислената сума е 14 лева и стотинки. Ако беше такса за нещо щеше да е кръгла сума - 50лв. май беше за надвишен лимит или закъснение.
В месечното извлечение изрично си пише лихва. И горе-долу се връзва сумата за 1.5% месечно.
Сумата е незначителна, но не обичам да ме цакат с топла бира. Платих ги, попитах служителката, тя ходи на консултация с кредитен експерт и каза, че така се начислявала лихвата. Тези дни ще преглеждам договора, да видя дали не става дума.



Тема Re: не е таксанови [re: пчeличkaтa Maя]  
Автор devaluator ()
Публикувано09.08.09 12:47



Ако е вярно това, което описваш, според мен са те измамили жестоко. Недопустимо е да ти начисляват лихва върху дълг, който не съществува. Все пак аз не съм специалист, препоръчвам ти да зададеш въпроса си например тук:



Желателно е да напишеш точните суми, както и точните дати, като не пропуснеш да споменеш и крайната дата на гратисния период, защото тя невинаги е 15 число, както писаха по-горе. За мен например гратисният период е от 20 число до 5 число на следващия месец.

Допълнение: забележката за точните суми я направих, защото останах с впечатлението, че 1000.30 лева е примерно число, а не точното от твоя конкретен случай.

Редактирано от devaluator на 09.08.09 12:52.



Тема Благодаря!нови [re: devaluator]  
Автор пчeличkaтa Maя ()
Публикувано10.08.09 01:15



Регистрирах се и зададох въпроса и там.
И моят гратисен период е от 20-то до 5-то число.



Тема Re: принципи на начисляване на лихви по кредитни картинови [re: пчeличkaтa Maя]  
Автор Jay Gould (студенокръвен )
Публикувано20.08.09 19:10



1000 лева лихва или наказателна такса! Егати! Това го няма и в наказателните бригади на някоя мутренска група!

Обърни се към адвокат и закрий всички сметки при тези рекетьори.
Явно опитват дали ще им мине номера




Тема Re: принципи на начисляване на лихви по кредитни картинови [re: пчeличkaтa Maя]  
Автор ind (непознат )
Публикувано25.08.09 12:37



Принципът е следния:
Имаш гратисен период, в който ако платиш цялото задължение не ти се начислява лихва, но ако не платиш цялото (дори и стотинка по-малко) - то тогава се начислява лихва върху цялата сума. Така е май при всички банки и до колкото знам не противоречи на закона. Общо взето човек трябва много да внимава за да не се прецака и то за нищо.



Тема Re: принципи на начисляване на лихви по кредитни картинови [re: пчeличkaтa Maя]  
Автор Vulpes (червена лисица)
Публикувано02.09.09 18:07



Погледни си внимателно договора, и по-точно общите условия към договора. Към 19-то число ти се изчисляват всички плащания с картата и получаваш извлечение. В него е посочена минимална погасителна вноска - 3% от всички плащания, и сума на пълно погасяване - 1000.30 лв в твоя случай. Ако в периода от 20 до 5 число на следващия месец погасиш цялата сума - 1000.30 лв, не дължиш лихва. Ако погасиш минималната вноска или каквато и да било по-малка сума, дължиш договорената лихва върху цялата сума. Така работят револвиращите кредитни карти по цял свят. Безлихвеният кредит е бонус, който може да се ползва само при точно спазване на условията, при които е сключен договорът за издаване на кредитна карта.



Тема Моля?нови [re: Vulpes]  
Автор jamie (градинар)
Публикувано03.09.09 00:30



"Така работят револвиращите кредитни карти по цял свят."

Дотук 3 мои не работят така

А и за пръв път чувам тоя принцип да се прилага по подразбиране, струва ми се че сте с преебаващи яко договори Лихва се дължи върху ползвания кредит - в общия случай.



"Лихвен процент за усвоен лимит по револвираща кредитна карта

Лихвеният процент е 1.40% месечно, начисляван върху усвоената и непогасена част от кредитния лимит. "




Тема Re: Моля? [re: jamie]  
Автор Vulpes (червена лисица)
Публикувано03.09.09 12:39



Така, сега и ти си прочети внимателно условията по кредитната карта (ако изобщо имаш такава) - за справка виж линкчето, което си постнал

Сега можеш да сравниш с това, което съм написала по-горе. Ще забележиш, че кредитната крата на Уникредит работи по съвсем същия начин като описания в предишния ми постинг. Различни са само датите на отчетните периоди.
За твоя информация - принципът, че лихва се дължи само върху ползваните суми по кредит, не се прилага в общия случай, а във всички случаи без изключение - това е императивно изискване на закона. В масовия случай револвиращите кредитни карти предлагат бонус - ако до падежа погасиш цялата сума, дължима към последната дата на предходния отчетния период, не дължиш лихва върху ползвания кредит през този отчетен период. Затова и по картата е начислена лихва върху 1000.30 лв - реално използваната сума през предходния отчетен период, и то само за времето, през което тази сума е ползвана - от вальора на плащането с карта до датата на погасяване.
Сега, надявам се, си разбрал казуса и няма да се изказваш неподготвен




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.