Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:43 26.05.24 
Професионални
   >> Финанси
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема В момент на криза....  
Автор yoanence (ентусиаст)
Публикувано03.02.09 00:38



В момент на криза, в кои отрасли никога няма как да секне притока на пари. Аз поне се сещам за 2 -заведенията и магазините за храна. А не сетих се за още-зъболекари, лекари. Но за икономисти трудно май ще се намери работа, ако са изгонени. Аз за сега не съм, ама май не е далече мига.



Тема Ами да беше станал футболист.нови [re: yoanence]  
Автор Pyracanda ()
Публикувано03.02.09 02:13



И във футбола криза няма.
Иначе за хранителните магазини не си прав(а). Малките квартални магазинчета масово измират, натискани от суперите. Ако те изгонят, можеш да се пробваш магазинер(ка) в някой супер. Ако те устройва.



Тема Re: В момент на криза....нови [re: yoanence]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано03.02.09 14:18



В България кризата е предимно термин повтарян постоянно от медиите и набиван в главата .

има застой най-вече строителния бизнес / който и без това към 70 % е в сивата икономика и беше крайно време да се спре безразборното строителство / , строящ и продаващ имоти на чужденци - чужденците започнаха да отказват покупките . кризата удари още хората с големи ипотечни кредити , тъй като банките вдигнаха лихвите по кредитите . затвоа пък хората с големи кредити ще си седят на задника и няма да проявяват фасони към работодателите си за да не останат без работа и заплата, а и без имота който изплащат . поне цените на апартаментите в градовете ще започнат да падат- и без това са поне 2 пъти по-високи от колкото трябва . а строителните фирми ще работят с % печалба, а не с 'пъти' печалба и ще спрат да перат пари.


кризата даде карт бланш на работодателите да притиснат персонала си да си гледа работата, а не да върти фасони и да иска по-високи заплати, също да се освободи от раздутия щат и да изисква от персонала да съвместява задължения и да си уплътнява работното време и най-вече имат повод да не увеличават заплатите.

друг бизнес усещаш кризата са фирми вързани с износ към държавите от ЕС . също туризма - от към чуждестранни туристи .

да му мислят производителите и търговците на луксозни стоки и глезотии . търговията със стоки първа необходимост няма да пострада . нито бизнеса на докторите ще пострада, нито на адвокатите / вдигнаха им 3 пъти минималните хонорари в края на миналата година / .

иска ми се да се прекратят далаверите с еврофинансирането и да се даде възможност на хора, които наистина ще произведат нещо полезно да могат да финансират дейността си от ервопарите без този и онзи да им иска рушвети .


в общи линии в България финансова криза няма . фондовият и финансов пазар в България са слабо развити, а банките нямат възможност да инвестират пари рисково защото сме във валутен борд. а в икономическа криза ние сме стана от 20 години - защото икономиката ни е в плачевно състояние още.



Тема Re: В момент на криза....нови [re: yoanence]  
Автор Пeтъp_ (професора :))
Публикувано03.02.09 16:56



мога да ти дам някои идеи - касови апарати, фискални принтери, магазинско оборудване



Тема Re: В момент на криза....нови [re: Пeтъp_]  
Автор Пeтъp_ (професора :))
Публикувано03.02.09 19:25



а също и компютри, докато ги има ще има и хляб край тях, макар и при криза да е по-слабо там



Тема Re: В момент на криза....нови [re: yoanence]  
Автор devaluator ()
Публикувано04.02.09 10:21



Фармацевтите ще се задържат на гребена на вълната, за зъболекарите и особено за лекарите се лъжеш жестоко. Един ден и те ще изплуват, но причина за това няма да е финансовата криза, а липсата на кадри и осъзнаването на някои истини от страна на простолюдието.
За икономистите... какво да ти кажа. При толкова "специалисти", които бълват висшите училища и при тая полумъртва икономика, смятам, че е ясно какво е логичното развитие на събитията. Още преди 13 години, когато ме приеха в УНСС и ВИНС, подозирах какво ще се случи в близко бъдеще, затова не се полъгах и полакомих да уча за икономист.
Ако искаш да продължиш да си работиш по специалността, трябва непрестанно да се усъвършенстваш, в противен случай се поинтересувай каква работа предлагат в бюрото по труда. Вчера четох за 40 000 незаети позиции, значи варианти има. Останалото е въпрос на предпочитания и мотивация. Срамна работа няма.



Тема Re: В момент на криза....нови [re: devaluator]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано04.02.09 12:47



За икономистите има работа, но само за тия които са с достатъчно стаж и опит, постоянно четат и са запознати със законодателството добре. Вървим към времето когато абсолютно всеки ще трябва да подава годишна декларация за доходите си, а хората които могат сами да си попълнят декларациите са много малко. По принцип си прав, защото икономическите университети бълват хора с дипломи, но с липса на елементарна основа знания - защото си купуват изпитите и преписват .а на всичко отгоре ги мързи, не им се чете , а само имат претенции за заплати поради факта че имали дипломи. наемат се на работа, която не могат да вършат и правят невъобразими бъркотии .

В нашия бранш криза няма - има увеличето реване от страна на собствениците на фирми защото не искат да се приспособят да печелят в % , а искат печалбите да са им в пъти - т.е. да печелят бързо и както допреди година-две , а не става. Прочети един от новите данъчни закони да видиш че не е за всяка глава да ги разбере и прилага .

Фармацевтите и лекарите няма да усетят кризата чак толкова .

най ще закъса строителството и търговията на луксозни стоки . а мен ако питаш ще секне донякъде прането на пари . в строителният бранш още есента имаше доста съкращения и намалели обороти на стоки свързани със строителството.

на много хора, дори и млади между 20-30 години не им се чете, не им се преквалифицира , не им се усъвършенства . предимно само за пари говорят и как да му паднели няколко милиона по какъвто и да е начин щял да ги 'излежи 5 години в панделата ' , ама след това щял да си живурка до края на живота без да работи. основният проблем им е че не им се работи изобщо. а за работа на полето, на село - и дума не искат да чуят. искат в кабитет, на бюро , при 5 часов работен ден , да ходят на работа когато им кеф и то срещу прилична сума пари / разбирай 4-5 хил на месец / за човек без квалификация , да имат достатъчно свободно време без да си дава зор да чете и да се усъвършенства.

виж какво ми попадна преди време като изискване на младите .





Тема Re: В момент на криза....нови [re: Бapбapeлa]  
Автор yoanence (ентусиаст)
Публикувано04.02.09 22:38



Ами, да . Разбрах много добре. Всъщност картинката която описваш не е никак хубава. Излиза, че всеки търси лесното. При мен не е така. Не обичам лесните неща. Но за преквалификация или просто за допълнително обучение и усъвършенстване знанията по дадена тематик, това не си е излишно.
Но който както разбира живота. За мен лично ,моите амбиции са към собствен бизнес. Неописуемо го искам, идеите имам и да кажем , че и финансовата част до опрелена степен. Но нещо куража и мотивацията за риск не ми стигат.
А който го е страх от мечките в гората не ходи-нали.



Тема Re: В момент на криза....нови [re: yoanence]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано05.02.09 01:33



Добре си решила да имаш свой собствен бизнес. Но сега в кризата е неподходящо да го започваш. Освен това събери опит като поработиш при работодател, а то времето когато да работиш за себе си ще дойде - той момента сам ще ти се покаже и тогава ще си решила че може да рискуваш .

докато се види края на кризата по-добре си стой на работа там където си.

доколкото помня през март изтичаше срочния ти депозит - още малко остана , не се е чуло банката да има проблеми. поначало май няма банка, която да има проблеми, само затегнаха условията за раздаване на кредити.

защо не ми напишеш бележка за какъв бизнес става дума , а аз ако мога ще ти кажа дали рискът е голям или не.





Тема Re: В момент на криза....нови [re: Бapбapeлa]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано10.02.09 04:43



Лелко, може би младите са отвратени от плачевното състояние, до което докарахте страната, ти и хората от твоето поколение. Затваряй си човката, защото пак ние ще ти плащаме за напиканите гащи като остарееш.

- escape velocity of growth -


Тема Re: В момент на криза....нови [re: faliak]  
Автор devaluator ()
Публикувано10.02.09 21:33



В отговор на:

защото пак ние ще ти плащаме




Може ли аз от висотата на своите почти 35 години да взема отношение?
Първо, какво е това "пак", кога сте плащали вие преди? Когато бяхте в гащите на татковците си? Второ, какво е това "плащаме"? За напикани гащи не се плаща, малкият, те се сменят. А вие, младите, собствените си памперси не можете да смените, да не говорим за чужди. Чеп за зеле не става от повечето 20+ - годишни "експерти". Способност за вземане на решения - нулева. Способност за поемане на отговорност - нулева. Способност за работа под напрежение - нулева. И трето, симпатяго, ако приемем, че все пак сега вие наистина плащате за нещо, то това не са вашите пари. Да са живи и здрави мама & тати Ltd.
Нищо лично, но повечето млади са кръгли нули. Даже двойни.



Тема Re: В момент на криза....нови [re: devaluator]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано10.02.09 23:20



Вметката пак е че пак ще започнем комуникация след време, и тогава ще ни бъде последната дума. Не си разбрал за какво се отнася.

И ти можеш да си затвориш устата и да освободиш терен. Живее ни се достойно, а такива отпадъци като теб са окупирали земята и собствеността, а и дори не сте ефективни. Ти се изчисти някъде към Антарктида пък ще видим кои са били нули. Ако сте псета, захапали кокала, ще ви ритаме, докато ви изпопадат зъбите и пак ще ви го вземем. Ако имаш пенсионно осигуряване, или пари в сметка, и тях ще те излъжем и ще ти ги вземем. На зло куче - зъл прът. На предателско поколение - път в гроба.

- escape velocity of growth -


Тема Зевс побеждава Кроноснови [re: faliak]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано10.02.09 23:50



Зевс: Представян е като бог на справедливостта и милосърдието, защитник на слабите, и наказващ лошите.


В отговор на:

Зевс бил син на Кронос и Рея (митология). Като малък, за да го предпази да не бъде изяден от баща си, както се е било случило с петимата му по-големи братя и сестри, майка му го дала на планински нимфи да го отглеждат на остров Крит. Зевс бил възпитан от козата Амалтея. Щом пораснал, той отишъл да работи като виночерпец при баща си и един път му дал питие от нектар миксирано с билки, предизвикващи повръщане. Това накарало Кронос да повърне вече изцяло порасналите братя и сестри на Зевс. Последвала война с Титаните предвождани от Кронос и боговете - предвождани от Зевс. Ала боговете били осигурени с непобедимо оръжие от Циклопите и битката завършила с победа за боговете. След войната Зевс спечелил владение над небето, Хадес на подземното царство, а Посейдон на морето. Земята била постановена като общо владение за забавление и радост на всички. Баща на Атина, Арес, Хермес, Хефест, Афродита (според някои версии) и други богове.




Сценарият е известен от ДРЕВНОСТТА! С него е поставено НАЧАЛОТО!

- escape velocity of growth -

Тема Re: В момент на криза....нови [re: faliak]  
Автор devaluator ()
Публикувано11.02.09 00:12



Към Антарктида бях миналата есен. Всъщност стигнах само до Магелановия проток, но се надявам да ми зачетеш постижението.
Ако някога пак установим словесен контакт, най-вероятно отговорът ми ще е "Не, малкият. Няма да те наема да работиш при мен, защото си некадърен." И няма нужда да стискам кокала в зъбите - дори насила да го натикам в муцуната ти, ще избягаш с подвита опашка, защото помиярите всъщност не знаят какво да правят с големите кокали. Така че давай го по-скромно, ако обичаш, и се моли малкото останали в България от последното читаво поколение да не решат да затворят вратата след себе си. И се пази - от новините всеки ден се вижда, че пиете, шофирате и се биете също толкова некадърно, колкото и работите.



Тема Re: В момент на криза....нови [re: devaluator]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано11.02.09 00:23



Голямо постижение, намерил с какво да се хвали - ето от такива приказки личи какъв въздух сте. А водолаз не си ли станал случайно? С нещо друго да се похвалиш боклук - алпинист, динър карти. Виж в тъмница и трудови лагери ще ви натъпчем, когато възникне удобен случай. Вместо да коментираш кой какъв е се замисли над логиката на събитията и кой ги е допуснал. Нали всичко си вървеше като часовник до един момент?!

- escape velocity of growth -


Тема Re: В момент на криза....нови [re: faliak]  
Автор devaluator ()
Публикувано11.02.09 01:03



Малкото комплексарче взе да се нервира :) Да, гмуркал съм се, да, имам карта - "Visa". Не е срамно човек да се хвали с постиженията си, когато е постигнал всичко сам и с честен и усилен труд. Точно това последното не го можете вие, младите "експерти" - здраво бачкане без али-бали. Затова и сте обречени.



Тема Re: В момент на криза....нови [re: devaluator]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано11.02.09 01:30



"Visa" картичката няма да ти я коментирам. Сам не се усещаш колко си смешен. Ти имаш един голям проблем в мозъка - не виждаш какво се случва по света и около теб. Бачкай, "здраво бачкане без али-бали" и лижи доволно кучешката тепсия. Липсва ви трагизъм, героизъм, и дори непукизъм ви липсва. Вие сте среднистчетата, примиренчета, абортираните, без енергия, тъпи поколения. Нямате енергия мой човек. Махайте се, нищо не сте свършили. Тъпаци, неграмотни, заспали и престъпни. Ти най-много да си оправял с ръчичка огледалцето на някое борче цял живот.Това била младежта на прехода, че той затова е такъв този преход. Пфу...

- escape velocity of growth -


Тема Re: В момент на криза....нови [re: faliak]  
Автор devaluator ()
Публикувано11.02.09 08:40



Ами хайде да чуем ти с какво ще се похвалиш, уважаеми трагичен, героичен, патетичен приятелю. Но бъди по-конкретен, ако обичаш, не ми излизай с разни патетични -изми. Какво можеш да правиш като хората и какво си постигнал досега? Хайде, ти си.



Тема Re: В момент на криза....нови [re: yoanence]  
Автор Lancelot (Knight)
Публикувано11.02.09 08:52



Като изключим забавният спор на двамата ей там, би трябвало по време на тази криза да растат:

-хранително-вкусовата промишленост (винаги ще се яде и пие)
-лекарства (винаги ще има болни, а и бюджетът за здравеопазване е увеличен)
-комуникации и технологии (навсякъде има компютри, а и всеки 2-ри е с GSM)
-пречиствателни и рециклиращи съоръжения, възобновяеми енегоизточници (освен че ЕС натиска много за тях, вече и всички се убедиха от ползата им)
Имам преки наблюдения върху развитието им и неспирният им растеж.

Западащите... те са ясни: строителство, недвижими имоти, туризъм, машиностроене, експорта..

= Nobilitas Obligat =


Тема Re: В момент на криза....нови [re: devaluator]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано11.02.09 09:15



Първо ти показвам несъстоятелността на системата която ти отчита постиженията, докато страната ти се разпродава на юдеизирани бандити и араби. Докато въртиш метър на бензинoстанцията на такива постижения, ще затягаш халката на робството около главата си теленце!

Аз лично съм постигнал развитие на интелекта и независимата си мисъл. С достатъчна сила, заряд и безстрашие, така че да мога във вярния момент да тегля гилотината с народния гняв.

Саботирайте луксозните стоки. Издраскайте и заливайте с боя мерцедесите!


Тема Re: В момент на криза....нови [re: faliak]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано11.02.09 12:08



Mомко, нищо няма да плащате защото не работите и не искате да работите. . Като гледам какво е поколението под 20 г. и 20-30 годишните няма да се очудя ако държавата фактически фалира и то вие да сте следващите, които ще я фалирате и оберете .

вие сте нагли, устати , мързеливи и неграмотни. имате големи претенции на фона на нищото, което можете / а не можете нищо защото не учите / . не ми казвай че системата е виновна. всеки, който иска да учи и да е грамотен ще се ограмотява САМ и няма да чака на училището. училищата дават САМо диплома и нищо повече.

нищо няма да ми плащаш : от 1997 година системата за събиране стаж( и пари ) за пенсия е такава че ще получавам колкото съм си внесла аз самата.по новата пенсионна система всеки си има партида и каквото си внесе в нея, това ще получава след това. сега пенсиите на пенсионерите са на база принципа на солидарността , по причина че комунистите окрадоха техния пенсионен фонд, не могат да ги оставят без пенсии и вземат от нас за да им плащат пенсиите. затова пенсията на баба ти излиза от моите данъци , но аз като се пенсионирам / живот и здраве / след 20 и няколко години , ти няма да плащаш моята пенсия понеже аз си пълня моята си партида. освен това съм взела вече мерки, да не чакам на пенсията от държавата / макар че те са мои пари там, а не на държавата / . ако ще плащаш нечии пенсии, то ще са пенсиите на тия, които никога не са работили , но имат право на пенсия ако са навършили 65 години / така пише в закона / .



ако беше грам грамотен щеше да умееш ' да видиш' напред във времето какво ще се случва, защото тенденцията е заложена за това от 10-15 години и под носа ти прослойки , които се водят малцинства , след 30-40 години ще станат мнозинство и то такова мнозинство, което не иска да работи и ще чака малцинството да го издържа . отиваме към положението в ЮАР и други африкански държави . Там малкото бели, които работят плащат масрафа на чернокожите, които са точно като циганите сега в България .



Тема Re: В момент на криза....нови [re: faliak]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано11.02.09 12:30



ти си със сбъркано мислене. защо излизаш с приказките че друг е виновен. то на вас все друг ви е виновен бе .

такива като теб момче, дето много лаят, а дефакто нищо не правят се скриха и не отидоха на протестите пред парламента. тая сила, която има нашето поколение - у вас просто я няма и не виждам как ще я има . през 1997 г. тия, които плюеш сега, тогава изметоха парламента и предизвикаха предсрочни избори . а да не говорим за онези от 1991 година - тогава Петър Младенов само дето не изпрати танковете срещу хората - на косъм беше положението от кръвопролития. У вас няма хъс , живот - няма. има едни големи претенции, големи усти и...накрая едно голямо НИЩО. какво направихте преди месец_ НИЩО. резултата го видяхме. полицията напердаши 50 човека и то защото и протест не знаете как да организирате и се поддадохте много лесно на манипулациите на комунистите ... уплашихте се и се скрихте. да не говорим че исканията ви бяха неориентирани и това даде повод на властта да ви баламоса и да ви накара само за седмица да кротнете.


коригирай си тона защото никой тук не ти е виновен за нищо за да обиждаш . ако продължаваш така - слагам ти забрана и набързо ще изчистя клуба от твоето присъствие.



Тема Re: В момент на криза....нови [re: faliak]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано11.02.09 12:34



Ако видя още едно такова мнение си аут от клуба.

вместо да плюеш другите кажи ти какво си направил. сигурна съм че не си направил НИЩО. когато постигнеш нещо със собствения си моцък и ръце , тогава ще отваряш уста.

Ти интелект нямаш. Мисъл - това е нещо, което ти е по рождение непросъщо. С всички тия глупости, които си писал го доказваш.



Тема Re: В момент на криза....нови [re: Lancelot]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано11.02.09 12:38



В отговор на:

-пречиствателни и рециклиращи съоръжения, възобновяеми енегоизточници (освен че ЕС натиска много за тях, вече и всички се убедиха от ползата им)




вярно е, че натискат , но пък е вярно че трудно отпускат пари и за това е виновна и нашата администрация.



Тема Re: В момент на криза....нови [re: Бapбapeлa]  
Автор faliak (asfaltof)
Публикувано11.02.09 19:16



- "Учудя" - заяждам се.

- Пенсията ти ще се открадне чрез фондове и банки - справка САЩ.

- Стигна до там да хвалиш страна с бивш режим, наречен Апартейд.

- Проблемът с циганите е интересен:

Hо те поне раждат деца, което показва, че почти всяка обществена организация, която не робува на този импотентен модел на който ти служиш, се справя къде къде по-добре, превзема и разбива същия. А ти дори не можеш да си родиш едно дете, защото много работиш или много консумираш. Наслука.

Саботирайте луксозните стоки. Издраскайте и заливайте с боя мерцедесите!


Тема Re: В момент на криза....нови [re: Бapбapeлa]  
Автор dikobraz (каналитик)
Публикувано11.02.09 20:38



барбарела да те поправя

а да не говорим за онези от 1991 година - тогава Петър Младенов само дето не изпрати танковете срещу хората
не е 1991 а 14.12. 1989


защото СДС извади касетата / хм faliak сигурно не знае какво е видеокасета предполагам че е млад/ преди изборите 10 юни 1990

колкото повече работим
толкова повече грешим.
да не допускаме повече грешки.

Тема Re: В момент на криза....нови [re: faliak]  
Автор dikobraz (каналитик)
Публикувано11.02.09 20:56



не започвай с темата за циганите че е дълга.
предполагам че си доста млад и ми е интересно вие младите как ще се справите с него. и особено със защитниците им.

и още
Издраскайте и заливайте с боя мерцедесите
надявам се да пазите трабантите поне, че доста намаляха



колкото повече работим
толкова повече грешим.
да не допускаме повече грешки.

Тема Re: В момент на криза....нови [re: Lancelot]  
Автор devaluator ()
Публикувано11.02.09 22:13



Преки наблюдения?





Тема Re: В момент на криза....нови [re: devaluator]  
Автор Lancelot (Knight)
Публикувано12.02.09 07:58



Дори отчетите им минават през ръцете ми - стари, текущи и прогнозни


За пътното строителство там не съм съгласен. За да влезеш в търг (че и да го спечелиш) за държавна и обществена поръчка е ужасна корупция.
Не мисля, че ще се преборим скоро.

Редактирано от Lancelot на 12.02.09 08:02.



Тема Re: В момент на криза....нови [re: Lancelot]  
Автор devaluator ()
Публикувано12.02.09 08:21



Май пак слагаме каруцата пред коня. Аз те питах дали имаш преки впечатления от отраслите, не от отчетите на някаква си банка :) Банковите отчети всички знаем колко струват. Много е лесно да посочи човек хранително-вкусовата промишленост, но не всеки може да каже дали горчицата ще се продава добре например и какво ще се случи на шилешкото месо. За лекарствата също беше ясно - това и аз съм го писал по-горе. Някой друг спомена за информационните технологии и според мен не е далеч от истината. Обаче телекомуникациите? Споменаваш ги само защото са в банковия анализ? А защо са там? Може би някой си е платил за това? ;) И алтернативните източници на енергия - много хубаво, че всички сме проумели колко са хубави, обаче имаш ли представа какво блато е законодателството в тази сфера?
Ако искаш, ще говорим пак след година-две :)



Тема Re: В момент на криза....нови [re: devaluator]  
Автор Lancelot (Knight)
Публикувано12.02.09 12:09



Не си ме разбрал правилно - говоря за отчетите на много фирми в тези отрасли. Както и преки наблюдения на място на действащият бизнес.
За телекомите да мислим реално и без отчети - те непрекъснато подобряват качеството на услугите, разширяват портфолиото си, намаляват цени и стават все по-достъпни. Инвестицията им вече е направена, остава само усъвършенстване.
Алтернативните енергии - за 3г. слънчев колектор за топла вода се самоизплаща. А всеки може да си захранва дома и с ток, стига да направи необходимите труд и творчество.
След година-две ти пожелавам да си мениджър на Ветрови парк - Калиакра (примерно!)



= Nobilitas Obligat =

Тема Май си се поувлякъл.нови [re: Lancelot]  
Автор Pyracanda ()
Публикувано12.02.09 13:36



Алтернативните енергии - за 3г. слънчев колектор за топла вода се самоизплаща. А всеки може да си захранва дома и с ток, стига да направи необходимите труд и творчество.
Ти имаш ли слънчев колектор или поне сам ли си произвеждаш тока? Защо? Защото няма да ти се изплати след 3 години.



Тема Re: Май си се поувлякъл.нови [re: Pyracanda]  
Автор Lancelot (Knight)
Публикувано12.02.09 15:45



Имам китайски - на вилата топли бойлера ми, дори и зимата.
Струва 900 лв. и ако не ме лъжат сметките след 1.5-2г. ще ми топли водата вече безплатно. Ако не се лъжа и по-евтини ще стават.
Слънчев нямам, спестявам, но не съм се отказал. Напротив, ще се изплати, само да събереш капитала да си го купиш


Забелязвали ли сте покривите на къщите в Гърция? Всяко домакинство си има по едно такова нещо. Какво нереално има?!

= Nobilitas Obligat =

Тема Re: Май си се поувлякъл.нови [re: Pyracanda]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано12.02.09 17:17



и аз съм фен на слънчевите инсталации за отопление. Питала съм фирма, която изгражда такива. Слънчеви инсталации с вакуумно-тръбни колектори ловят лъчите и при облачно време и са по-скъпият вариант . и при студено време водата в тръбите не падала под 45 градуса. дори ме пращаха да видя как работи подобна инсталация в града и да се информирам от хората . Инсталацията без тръбите и болера е около 2000 лв. един бойлер е 200-300 лева,. тръбите и радиаторите и те не са кой знае колко скъпи - по 150-170 лева ... така че цялата ти инсталация - слънчввите колектори, бойлера, примерно 4 радиатора ти излиза между 3000-3500 лв. и си имаш постоянно топла вода по всяко време на годината , а зимата отопление независимо от енергото , нито мръсното отопление на дърва или нафта , нито пък несигурното газово отопление / като се има предвид какво е масово качеството на изгражданите инсталации за газово парно / .

ако не си се отоплявала на електричество някога не знаеш че за отопление на 100-150 кв. отиват по минимум 400-500 лева месечно, да не говорим за топлата вода и да не говорим за ел. инсталациите как не издържат особено в по-студено време , като се включат повече уреди за отопление . сложи 6 зимни месеца по 400-500 лв. месечно за ел.енергия- ето ти ги 2400 до 3000 лв. . другите 6 месеца ги сложи по 50 лв. поне заради топлата вода само - 300 лв. ето ти ги само за една година изплатена инсталацията. и това е ако не правиш икономии. с икономиите - за две години инсталацията е изплатена и след това ще те топли безплатно.

мой познат има сметка за януари 298 лв. за ел.енергия. отоплява 80 кв. м. - ползва два климатика да му поддържат 20-21 градуса , включва бойлер вечер за половин час само, почти не готви защото се храни предимно навън. така че направи си сметка за колко време при тоя разход на ел.енергия за отопление за колко време се изплаща такава инсталация. за съжаление не може да сложи такава , а и не си струва тъй като е в това жилище под наем.


особено за къща са подходящи слънчевите колектори .

друг вариант е ползването на други алтернативни източници за енергия - вече има не една и две фирми, които произвеждат и патентоват инсталации за производство на биогорива от отпадъци, но техните инсталации са по-скоро подходящи за захранване на малки селища или квартали, а не едно жилище или къща .



Тема Re: Май си се поувлякъл.нови [re: Lancelot]  
Автор Pyracanda ()
Публикувано15.02.09 20:01



Имам китайски...
Слънчев нямам, спестявам, но не съм се отказал.

От тези две изречения, не разбрах, какво точно имаш.
Гърците не ги гледай. Кажи за тебе. Имаш ли сега зимата 45 градусова вода от квадрат и половина колекторче?



Тема Re: Май си се поувлякъл.нови [re: Бapбapeлa]  
Автор Pyracanda ()
Публикувано15.02.09 20:17



мой познат има сметка за януари 298 лв. за ел.енергия. отоплява 80 кв. м. - ползва два климатика да му поддържат 20-21 градуса
Това ми звучи като онова циганче: "Бате е гледал веднъж как един милиционер яде баничка на гарата и било много вкусно."
Взехме да сравняваме ябълки с домати. Твоят познат сигурно е с китайски климатици в несанирана панелка с външни стени. Аз съм с 3 климатика вкъщи, топля 150 квадрата на 25 градуса и за януари сметката ток ми е 170 лева. Газта за бойлера също ми е толкова, но зимата, често ползваме ваната.
Виж ако някой предложи система която връща топлината от канализационната вода за отопление, бих повярвал.
И слънчеви колектори биха помогнали, но ако имаш 200 квадратни метра примерно. Но с едно колекторче от 2 квадрата за 900 лева да си мислиш, че ще стоплиш зимата вода до 45 градуса в практически необходими количества е наивно.

Редактирано от Pyracanda на 15.02.09 20:19.



Тема Re: Май си се поувлякъл.нови [re: Pyracanda]  
Автор Lancelot (Knight)
Публикувано16.02.09 08:40



Ти сега май изцяло отричаш ползата от слънчевите колектори?!
Аз нямам вана на вилата (виж, идея да си инсталирам

), нито ще отоплявам с колектора стаи, така че защо да е наивно да ми топли необходимата вода?! Ако на теб ти трябват 200 кв.м. панел, на мен - не.

= Nobilitas Obligat =

Тема Re: Май си се поувлякъл.нови [re: Lancelot]  
Автор Pyracanda ()
Публикувано16.02.09 09:27



Ти сега май изцяло отричаш ползата от слънчевите колектори?!

Това как ти хрумна, кой ми пост, кои ми думи, те наведоха на тази мисъл? Тук е клуб "финанси" и разглеждаме нещата от гледна точка на икономическата ефективност. Отричам възможността слънчев колектор да се изплати за 3 или 5 години.
Та ти Ланселот не отговори на един съвсем прост въпрос - този януари изми ли си поне веднъж лицето или ръцете с топла вода добита от слънчевия ти колектор? Да или не?



Тема Re: Май си се поувлякъл.нови [re: Pyracanda]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано16.02.09 10:44



Не е с китайски климатици и не е в панелка , а в стара къща паметник на културата с дебели стени и след основен ремонт , в която стаите са 3.5 метра високи . н е човек с никси доходи и няма да си купи китайски климатици и изобщо не би дал и не дава пари за евтинийки.

и ти сега разбра ли каква глупост написа.

170 лв. климатици + 170 лв. газ =340 лв. - реално ти излиза пак толкова. а да не говорим че цената на газта ще се увеличава и не е надежден вариант за енергия- освен ако не си купиш тръба от вас до Русия.

за да топлиш 150 кв. с 3 климатика, значи ти си с китайски климатици. ако беше с качествени климатици са ти достатъчни два само .

освен това не чете ли че не говоря за китайски слънчев колектор, а за качествен и то от по-скъпия вариант.

кой ти говори за слънчев колектор за апартамент. говоря че за отопляване на къщи ги ползват хората . никой не строи къща 100 кв. само, минимум 200-250 кв.м е разгънатата площ на една къща .

и накрая- не си ли чувал че трябва да се пести енергия, да не се разхищава и да се търсят алтернативни източници на въобновяема енергия. защото тия ресурси, който ползваме сега в един момент ще свършат . е ние докато сме живи -едва ли, но тия след нас ще бъдат поставени при такива условия. или теб това не те инетресува. ти като умреш- след теб потоп. слънчевите колектори могат да осигувяват отопление от енергиен източник, който ако го няма , то няма да има и живот на Земята .

разсъждаваш доста ограничено.



Тема Re: Май си се поувлякъл.нови [re: Lancelot]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано16.02.09 10:49



а бе то както се разхищава и водата , ако няма достатъчно вода - вана ще ползва ама друг път. ще се моли да има вода поне лицето да си измие.

ама не каза колко вода харчи за тая вана и не ревна че цената на водата е висока.

принципите за в бъдеще са да не се разхищава енергия, защото ако кранчето пресъхне има да чака електрическто от НЕК и газ по тръбите- но ще чака Годо. акцентира се върху алтернативните възобновяемите източници на енергия - да не говорим че такива проекти се финансират на 100 % от еврофондовете. не съм срещнала да финансират газово отопление / то си е все едно да си сложиш бомба в къщи /



Тема Re: Май си се поувлякъл.нови [re: Pyracanda]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано16.02.09 10:55



от гледна точка на икономическата ефективност слънчевите колектори са по ефективни от твоя вариант / ел.енергия и газ / . да не говорим че ти ползваш изчерпаеми източници на енергия , а колекторите- НЕизчерпаем. също да не говорим че ако тоя газов бойлер гръмне с ремонта който ще ти се наложи да правиш след това / дай Боже да оцелееш след такъв инцидент / ще има да го изплащаш 10 години, а не три .

колекторите е възможно е да се изплатят до три години.



Тема Моля те, не се ядосвай.нови [re: Бapбapeлa]  
Автор Pyracanda ()
Публикувано16.02.09 14:32



170 лв. климатици + 170 лв. газ =340 лв. - реално ти излиза пак толкова. а да не говорим че цената на газта ще се увеличава и не е надежден вариант за енергия- освен ако не си купиш тръба от вас до Русия.
Не си ме разбрала - аз твърдя, че твоят познат е постъпил правилно като използва климатици и просто търся причината поради която сметката му е доста завишена. Не за пример, а за типичен случай посочих мене си. Аз топля 150 квадрата до 26 градуса и загрявам 12 кубика вода месечно за 340лв януари месец. За да го направиш същото със слънчева енергия трябва да направиш такава инвестиция, че разбита по месеци за живота на съоръженията, ще ти дойде 600 лева примерно.

за да топлиш 150 кв. с 3 климатика, значи ти си с китайски климатици. ако беше с качествени климатици са ти достатъчни два само .
Честно да си призная, ме хвърли в оркестъра с това. Отоплявам 3 помещения вкъщи, разделени с врати, отдалечени едно от друго. Съответно използвам 3 климатика Саньо. Следващият път като обзавеждам жилището ще те помоля ти да ми проектираш климатизацията - явно успяваш с 2 климатика да отопляваш 3 раздалечени стаи.

освен това не чете ли че не говоря за китайски слънчев колектор, а за качествен и то от по-скъпия вариант. Това всъщност беше за Ланселот, той(тя) каза че е с китайски. Но всъщност скъп вариант увеличава времето за изплащане. Съответно повече колектори, по-голяма инвестиция - по-дълго изплащане. А ако срокът за изплащане е 20 години, то се губи смисъла.

и накрая- не си ли чувал че трябва да се пести енергия Аз пестя енергия. Но и мисля. Ти подозираш ли колко енергия отива за да се направи един слънчев колектор? И то "мръсна" енергия.



Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: Pyracanda]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано16.02.09 19:37



бе то всичко хубаво, ама някой може ли да сметне колко енергия изхабихте с вашия научно-технически и икономически спор?



Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: f(x)dx]  
Автор Lancelot (Knight)
Публикувано17.02.09 08:33



Абе прав си, ама нали знаеш, че след всичките киловати сега изхабена енергия, ще се роди ИСТИНАТА и повече няма да хабим киловати


А сега на Pyracanda:
Защо отричаш възможност да се изплати за толкова време колектора?
Трябва ли да вадим сега сметките и писаниците, за да докажем?
Отговарям ти на малкия бърз въпрос веднага: да, мих се неведнъж тази зима с топла вода от колектора. Ако не знаеш Варна е един от градовете с не много ниски средногодишни температури, както и такъв с най-голямо слънчево греене средногодишно.
Пак ти казвам, ако искаш да се позанимаем да смятаме и да ги докараме до 3г. изплащане на инвестицията.

= Nobilitas Obligat =

Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: Lancelot]  
Автор devaluator ()
Публикувано17.02.09 10:46



Хайде сега, митове и легенди. Средноденонощната температура във Варна за месец юли според данните от НИМХ, които имам под формата на нормативен документ, е 25 градуса по Целзий. Враца, Кърджали, Ловеч, Плевен, Пловдив, Русе, Свищов, Силистра, Сливен, Стара Загора, Хасково, Чирпан и Ямбол са с 26 и нагоре градуса.
За януари: Варна - -4, Бургас - -3. Тук сте на второ място.
За слънчевото греене също си в заблуда, никой няма да ти повярва, че имате повече слънчеви дни от Петрич и Сандански.
Аз също имам известни познания относно алтернативните източници на енергия, затова ще си позволя да не хвана вяра на хвалбите ти :)



Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: devaluator]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано17.02.09 11:35



затова във Варна препоръчват слънчевите инсталации с вакуумно-тръбни колектори, които ловят и в облачно време през облаците слънчетата светлина и ултравиолетовото лъчене и какво беше още там не запомних ... като водата в тръбите и в студено време под нула градуса ( а във Варна не пада повече от минус 5-6 средно ) , температурата на водата е 45 градуса. това вече го писах по-горе.

максималната температура до която ел.бойлери загряват водата е 70 градуса. ти със 70 градуса вода ли се пърлиш да се къпеш или пускаш и студената . човешкото тяло трудно издържа темература над телесната си - т.е. 36-37 градуса .

отиди и питай фирма , която поставя такива инсталации за да ти обясни. аз ходих , питах и пиша, това което ми отговориха и ме пращаха дори да гледам къщи, които да с вакуумно-тръбни колектори .

не ми е ясно защо не отидеш да питаш и след това да споделиш , а разсъждаваш на празни обороти .



Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: devaluator]  
Автор Lancelot (Knight)
Публикувано17.02.09 14:04



Естествено! Че да не се топли водата само от топлината навън?!
Спокойно, не твърдя, че Варна е най-топла в България, дори Сливен има повече слънце. Но твърдя, че е един от по-слънчевите, където наистина си струва панелчето.
Не знам, смятам да спра да споря


Много съм доволен, не ме убеждавайте в противното, защото явно нямате никакво наблюдение и опит от тия панели.

= Nobilitas Obligat =

Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: Бapбapeлa]  
Автор pyracanda ()
Публикувано17.02.09 14:04



Барбарела, конкретно сега тредът тръгна от 900-левовото китайско колекторче на Ланселот, дали и кога ще се изплати.
Ти говориш за някакви сериозни слънчеви инсталации от десетки квадрати които ествествено струват много повече от 900 лева. Ако ланселотовото колекторче произвежда толкова топла вода колкото твоите съоръжения, всичко щеше да е перфектно. Но не би.
От това произтича недоразумението.
Между другото има БДС за топла вода, който казва минимум 52 градуса. Всичко надолу не е топла вода.



Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: Lancelot]  
Автор pyracanda ()
Публикувано17.02.09 14:11



Че да не се топли водата само от топлината навън?!
Е нали това беше идеята - да се използва безплатна енергия? Щом ще го донагряваш за каква слънчева енергия иде реч?
Не те карам да спориш, просто искам да обясниш какво точно имаш. Досегашните ти писания са много противоречиви.
Имам китайски...
Слънчев нямам, спестявам, но не съм се отказал.




Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: Бapбapeлa]  
Автор devaluator ()
Публикувано17.02.09 15:00



2002 година бях в Гърция по програма "Леонардо" точно във връзка с алтернативните източници за енергия. Няма нужда да ходя при търговци, които да ми обяснят как стоят нещата, защото те техните "знания" ги събират от рекламни диплянки. Ако тръгнем да обсъждаме ватове и квадратни метри, топлинни загуби, ефективност... търговците само ще ме гледат втренчено. Да не говорим, че аз предпочитам фотоволтаичните системи пред бойлерите. Но не е тук мястото да си говорим за прозорци, които улавят слънчевата енергия и я превръщат в електрическа :)
Впрочем наясно съм и с масовите продукти на нашия пазар - неотдавна правих задълбочено проучване по темата.



Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: pyracanda]  
Автор Lancelot (Knight)
Публикувано17.02.09 16:18



Явно не съм се изразил правилно:
Имам китайски тръбен слънчев колектор, за подгряване на топла вода. Температурата вън НЕ ВЛИЯЕ на подгряването, защото водата се нагрява в изолирани капсули. Нагрява се тъмната тръбна подложка от сл.светлина, а не от околната температура.
Нямам фотоволтаичен (който произвежда направо електричество), за който спестявам. На него също не му влияе студеното, а само светлото.
Ей това е. Отде тръгнахме, къде стигнахме ..
А темата беше за перспективният бизнес.

= Nobilitas Obligat =


Тема гледай втренченонови [re: devaluator]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано17.02.09 23:41



Да не говорим, че аз предпочитам фотоволтаичните системи пред бойлерите. Но не е тук мястото да си говорим за прозорци, които улавят слънчевата енергия и я превръщат в електрическа :)

Абе отворен,
ти от кога си мажеш прозорците с фотоволтаичен гел, а ? сигурно от 5-6 години


само дето тази технология е още в експериментален стадий и цената и може да ти позволи единствено да я "гледаш втренчено" за следващите 5-6 години! Май наистина не е тук мястото да говориш глупости, щото за 2-3 евро на ват доста трябва да се изръсиш за да си захраниш бойлера.

а и технологията позволява до 97 вата на кв. м. площ ... т.е. ако ти имаш тристаен апартамент с по 3 кв. м. прозорец във всяка стая и всичките гледат към слънцето в най-добрия случай, по обед ще имаш към 873 вата .. а колко ти гори бойлерчето? а печката, а хладилника ? а климатика ?

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Тема Re: гледай втренченонови [re: eFFeXX]  
Автор devaluator ()
Публикувано18.02.09 01:08



Ти по едно мое изречение разви цял сценарий...къде съм споменал гелове, печки, бойлери? :) Търговец си, нали? ;)



Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: devaluator]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано18.02.09 13:12



доколкото четох се говори за фотоволтаични централи , а не за фотоволтаично електричество за жилище само.

това ми попадна в един сайт и ти го поствам :


Съгласно действащото законодателство преференциалните цени за изкупуване на произведената електрическа енергия са:

за фотоволтаични системи с мощност до 5 kWp: 0.782 лв. без ДДС за kWh (киловат час)
- за системи по-големи от 5 kWp: 0.718 без ДДС за kWh


за захранване на едно жилище с ел.енергия по стандарт мисля е нужно поне 12 kWh. дали инсталацията ще е до 5 kWp или над 5 kWp не мога да кажа , не съм специалист ,но стъпвам на цената на kWh . при първата - 1 kWh е 0.94 лв. с ДДС , при втората , 1 kWh излиза 0.86 лв. с ДДС . в момента цената на дневната ел.енергията 18.5 стотинки или 0.185 лв. / kWh. така че фотоволтаичната енергия излиза 4.5-5 пъти по скъпа от тази която сега купуваш от НЕК . като гледах бая прозорци ще трябва да имаш за да произвеждаш 12 kWh, за да захранваш едно жилище. също за да е с пъти по- скъпа фотоволтаичната енергия, значи инсталацията, която я прозивежда ще е доста скъпичка и не е рентабилна за едно жилище само , а примерно за блок или кооперация.

по картинките в сайтовете на фирми, които ги произвеждат фотоволтаични системи доста панелчета има по покривите , докато при слънчевите колектори са два до три панела. не давам линк, за да не излезе че правя реклама на някоя фирма .



Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: Бapбapeлa]  
Автор devaluator ()
Публикувано18.02.09 13:30



Това е цена за ИЗКУПУВАНЕ на електроенергията. Тоест на тази цена енергото ще я купува от теб, ако решиш да продаваш. Например имаш възможност да произвеждаш 8 киловатчаса и през лятото отиваш на море. Какво правиш? Оставяш системата да работи на пълна мощност, като за периода, през който отсъстваш, се явяваш доставчик, а не потребител за енергото. Съответно като се върнеш от море, гледате показанията на електромерите и те ти плащат.

Обясних ти го доста опростено, но в общи линии е така. Затова и става сума за изкупуване. Проблемът е, че монополистите по никакъв начин не са съгласни да си бъркат в джоба и да плащат на сульо и пульо, задето си позволил да произвежда ток. Затова се създават маса пречки замисленото в закона да стане реалност. А цените са ужасно високи точно с идеята да стимулират внедряването на подобни технологии все по-масово.

Редактирано от devaluator на 18.02.09 13:32.



Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: devaluator]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано18.02.09 13:33



и като поровнах още малко из нета попаднах на един от евтините варианти с дървена конструкция на фотоволтаичен модул , като модулът е построен на една никак малка площ около 300 кв.м. и е с мощност 43kWp модул е излязъл 15 хил лева. така че трябва да имаш и място където да построиш модула .

обаче съм ви благодарна, за това отклонение относно слънчевите колектори и фотоволтаичните модули - защото ми хрумнаха страхотни идеи .



де да имаше и варианти за алтернативно водосбандяване и канализация ( ама не с кладенци , сондажи , хидрофори и септични ями ) , че в България инфраструктурата ни мъчи доста , по причина че държавата и общините трябва да я строят, а те все нямат пари.



Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: Бapбapeлa]  
Автор devaluator ()
Публикувано18.02.09 14:44









Тема пак грешканови [re: devaluator]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано18.02.09 16:10



пак си в грешка



само се чудя, за какво ще се харчиш за фотоволтаик, и какво ще правиш с тока, ако няма да си захраниш с него я бойлерче, я печка .... я нещо друго ?!!!

а гел и спрей са вариантите за нанасяне на стъклото на прозореца на слоя, който улавя и преобразува слънчевата светлина ... мислех че го знаеш

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Тема Re: пак грешканови [re: eFFeXX]  
Автор devaluator ()
Публикувано18.02.09 17:09



Ей, ама много грешки взех да правя аз!


Дали сбърках и като имах предвид прозрачно стъкло с фабрично интегриран PV-слой, готово да бъде направено на прозорец, м? Чакам да чуя с нетърпение мнението на специалиста Специалистът, който му се привиждат бойлери и еднофамилни къщи. Защо така не можа да видиш в думите ми обществени или промишлени сгради с доволно обширни покриви? Шедовото осветление допълнително увеличава площта, а ориентацията му би трябвало да ти е ясна, щом си специалист. Защо не можа да видиш климатици, промишлено осветление, работни станции и сървъри в думите ми, какви са тия битовизми с бойлери? Май целта ти беше да се заядеш? Поне това го правиш като хората, признавам
Хубаво де, аз ще продължа да греша, ти продължавай да се правиш на интересен



Тема лопатка, а ?нови [re: devaluator]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано19.02.09 00:41



абе не знам дали си сбъркал пак, ама поне за фурнаджийска лопата ставаш



я си виж пак това изречение:
Да не говорим, че аз предпочитам фотоволтаичните системи пред бойлерите.

тук къде става въпрос за обществени сгради ?? а ??? ... всъщност, има една възможност ... ако приемем че за тебе фотоволтаиците са алтернатива на бойлерите (предпочитам фотоволтаичните системи пред бойлерите) ... то такава обществена сграда би могла да бъде примерно ... ГРАДСКАТА БАНЯ !!!

а за тази щуротия : Дали сбърках и като имах предвид прозрачно стъкло с фабрично интегриран PV-слой, готово да бъде направено на прозорец, м?
нали не мислиш, че наистина можеш сам да си мажеш прозорците с фотоволтаичен гел, не вярвам да си толкова наивен

така че каква е разлиата с "фабричното интегриране" тогава ???

но нека да не те заливам с "битовизми" ... така и така се правиш на фурнаджийска лопата ... предлагам ти следващия път да се завъртиш към соларни батерии за космически станции ... по възможност да са "фабрично интегрирани"

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Редактирано от eFFeXX на 19.02.09 00:41.



Тема Не, гребло.нови [re: eFFeXX]  
Автор devaluator ()
Публикувано19.02.09 11:04



По нашия край фурнаджийски лопати наричаме хората, които пишат с две различни имена в една и съща тема. Да не хвърлям голословни обвинения, но заядливостта ти и някои други особености в "стила" ти определено ме карат да мисля, че си такъв.
Чел ли си историята за самурая, който настъпил градинското гребло?





Тема лопаткааа, лопаткаааааааааанови [re: devaluator]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано19.02.09 18:11



да бе,

сигурно баба ти е писала с два различни ника в един и същи форум, и за това по "вашия край" така викат на фурнаджийските лопати ....



и странно как в цяла България разбират нещо съвсем различно а по "вашия край" ... това

ей, голяма работа си пич,
изръси една щуротия, после като се видя на тясно, вместо да си замълчиш, изръси още по-голяма щуротия, а щом се издъни и с Градската баня с фотоволтаик ... смени посоката и взе да ми разправяш басни за самураи и гребла и за на баба ти двата ника в един и същи форум!!!

браво !!!!

айде питай сега модератора дали пиша с два ника, и после иди питай баба си да ти каже че в България обикновено настъпват мотика а не градинско гребло

а за десерт може пак да отидеш на симпозиумче в Гърция и да ги баламосваш с фотоволтаиците .. че тук май не минават лакърдиите ти



Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Тема Re: лопаткааа, лопаткаааааааааанови [re: eFFeXX]  
Автор devaluator ()
Публикувано19.02.09 19:20



Продължаваш да се заяждаш, зер не си способен в друга област. Хайде ти иди питай своята баба кога в България е имало самураи

И не ми излизай с питания до модератора, най-лесно е да влезеш през прокси сървър.
Явно си голям специалист... някой друг знае ли това или сте само ти и второто ти аз? Ей, това търговчетата сте много забавни, като започнете да си внушавате, че сте експерти
Последно не разбрах - как ги давате фотоволтаиците и има ли отстъпка за количество?


...Пускам търсачка за думата "симпозиум" в темата и не намирам нищо преди теб. Явно... употребата на две различни имена в твоя случай има своето обяснение и то може би е на латински. Все пак, надявам се да става дума просто за очила с неподходящ диоптър или за целенасочено заяждане от твоя страна, отколкото за сериозна болест. Вземи мерки - прегледай се обстойно, господин самурай.

Редактирано от devaluator на 19.02.09 19:25.



Тема под вола теле, самураи, търговци и марсианцинови [re: devaluator]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано20.02.09 15:12



браво,

два постинга подред нищо не казваш за фотоволтаиците а търсиш под вола теле, самураи, търговци и марсианци



я иди пий една студена вода, а ако не помогне и един валериан и си гледай живота след това, че както подскочи заради две-три думи от сорта на бойлер, печка и симпозиум току виж си получил някой удар .... а не бива

... забравих само да те питам, дали не те гони шпиономанията, а? или те е подгонило с нещо друго, имащо своето обяснение на латински ??

иначе за заяждането си прав - целенасочено е и причината са глупостите които пишеш ... за твое щастие вече ми омръзна. .. т.е. не си на ниво

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Тема Re: под вола теле, самураи, търговци и марсианцинови [re: eFFeXX]  
Автор devaluator ()
Публикувано20.02.09 16:33



А ти в много постинги поред нищо не каза за фотоволтаиците

И като си се писал ронин, какво не ти харесва да пиша за самураите? Или ти не знаеш какво е ронин?

...Проявих нездраво любопитство относно особата ти и пуснах едно търсене. Много се смях на схемата ти с ООД за купуване на пет апартамента Случайно да се казваш Мюнхаузен?

Редактирано от devaluator на 20.02.09 16:34.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.