Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:36 05.06.24 
Професионални
   >> Финанси
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Май си се поувлякъл.нови [re: Pyracanda]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано16.02.09 10:55



от гледна точка на икономическата ефективност слънчевите колектори са по ефективни от твоя вариант / ел.енергия и газ / . да не говорим че ти ползваш изчерпаеми източници на енергия , а колекторите- НЕизчерпаем. също да не говорим че ако тоя газов бойлер гръмне с ремонта който ще ти се наложи да правиш след това / дай Боже да оцелееш след такъв инцидент / ще има да го изплащаш 10 години, а не три .

колекторите е възможно е да се изплатят до три години.



Тема Моля те, не се ядосвай.нови [re: Бapбapeлa]  
Автор Pyracanda ()
Публикувано16.02.09 14:32



170 лв. климатици + 170 лв. газ =340 лв. - реално ти излиза пак толкова. а да не говорим че цената на газта ще се увеличава и не е надежден вариант за енергия- освен ако не си купиш тръба от вас до Русия.
Не си ме разбрала - аз твърдя, че твоят познат е постъпил правилно като използва климатици и просто търся причината поради която сметката му е доста завишена. Не за пример, а за типичен случай посочих мене си. Аз топля 150 квадрата до 26 градуса и загрявам 12 кубика вода месечно за 340лв януари месец. За да го направиш същото със слънчева енергия трябва да направиш такава инвестиция, че разбита по месеци за живота на съоръженията, ще ти дойде 600 лева примерно.

за да топлиш 150 кв. с 3 климатика, значи ти си с китайски климатици. ако беше с качествени климатици са ти достатъчни два само .
Честно да си призная, ме хвърли в оркестъра с това. Отоплявам 3 помещения вкъщи, разделени с врати, отдалечени едно от друго. Съответно използвам 3 климатика Саньо. Следващият път като обзавеждам жилището ще те помоля ти да ми проектираш климатизацията - явно успяваш с 2 климатика да отопляваш 3 раздалечени стаи.

освен това не чете ли че не говоря за китайски слънчев колектор, а за качествен и то от по-скъпия вариант. Това всъщност беше за Ланселот, той(тя) каза че е с китайски. Но всъщност скъп вариант увеличава времето за изплащане. Съответно повече колектори, по-голяма инвестиция - по-дълго изплащане. А ако срокът за изплащане е 20 години, то се губи смисъла.

и накрая- не си ли чувал че трябва да се пести енергия Аз пестя енергия. Но и мисля. Ти подозираш ли колко енергия отива за да се направи един слънчев колектор? И то "мръсна" енергия.



Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: Pyracanda]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано16.02.09 19:37



бе то всичко хубаво, ама някой може ли да сметне колко енергия изхабихте с вашия научно-технически и икономически спор?



Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: f(x)dx]  
Автор Lancelot (Knight)
Публикувано17.02.09 08:33



Абе прав си, ама нали знаеш, че след всичките киловати сега изхабена енергия, ще се роди ИСТИНАТА и повече няма да хабим киловати


А сега на Pyracanda:
Защо отричаш възможност да се изплати за толкова време колектора?
Трябва ли да вадим сега сметките и писаниците, за да докажем?
Отговарям ти на малкия бърз въпрос веднага: да, мих се неведнъж тази зима с топла вода от колектора. Ако не знаеш Варна е един от градовете с не много ниски средногодишни температури, както и такъв с най-голямо слънчево греене средногодишно.
Пак ти казвам, ако искаш да се позанимаем да смятаме и да ги докараме до 3г. изплащане на инвестицията.

= Nobilitas Obligat =

Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: Lancelot]  
Автор devaluator ()
Публикувано17.02.09 10:46



Хайде сега, митове и легенди. Средноденонощната температура във Варна за месец юли според данните от НИМХ, които имам под формата на нормативен документ, е 25 градуса по Целзий. Враца, Кърджали, Ловеч, Плевен, Пловдив, Русе, Свищов, Силистра, Сливен, Стара Загора, Хасково, Чирпан и Ямбол са с 26 и нагоре градуса.
За януари: Варна - -4, Бургас - -3. Тук сте на второ място.
За слънчевото греене също си в заблуда, никой няма да ти повярва, че имате повече слънчеви дни от Петрич и Сандански.
Аз също имам известни познания относно алтернативните източници на енергия, затова ще си позволя да не хвана вяра на хвалбите ти :)



Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: devaluator]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано17.02.09 11:35



затова във Варна препоръчват слънчевите инсталации с вакуумно-тръбни колектори, които ловят и в облачно време през облаците слънчетата светлина и ултравиолетовото лъчене и какво беше още там не запомних ... като водата в тръбите и в студено време под нула градуса ( а във Варна не пада повече от минус 5-6 средно ) , температурата на водата е 45 градуса. това вече го писах по-горе.

максималната температура до която ел.бойлери загряват водата е 70 градуса. ти със 70 градуса вода ли се пърлиш да се къпеш или пускаш и студената . човешкото тяло трудно издържа темература над телесната си - т.е. 36-37 градуса .

отиди и питай фирма , която поставя такива инсталации за да ти обясни. аз ходих , питах и пиша, това което ми отговориха и ме пращаха дори да гледам къщи, които да с вакуумно-тръбни колектори .

не ми е ясно защо не отидеш да питаш и след това да споделиш , а разсъждаваш на празни обороти .



Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: devaluator]  
Автор Lancelot (Knight)
Публикувано17.02.09 14:04



Естествено! Че да не се топли водата само от топлината навън?!
Спокойно, не твърдя, че Варна е най-топла в България, дори Сливен има повече слънце. Но твърдя, че е един от по-слънчевите, където наистина си струва панелчето.
Не знам, смятам да спра да споря


Много съм доволен, не ме убеждавайте в противното, защото явно нямате никакво наблюдение и опит от тия панели.

= Nobilitas Obligat =

Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: Бapбapeлa]  
Автор pyracanda ()
Публикувано17.02.09 14:04



Барбарела, конкретно сега тредът тръгна от 900-левовото китайско колекторче на Ланселот, дали и кога ще се изплати.
Ти говориш за някакви сериозни слънчеви инсталации от десетки квадрати които ествествено струват много повече от 900 лева. Ако ланселотовото колекторче произвежда толкова топла вода колкото твоите съоръжения, всичко щеше да е перфектно. Но не би.
От това произтича недоразумението.
Между другото има БДС за топла вода, който казва минимум 52 градуса. Всичко надолу не е топла вода.



Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: Lancelot]  
Автор pyracanda ()
Публикувано17.02.09 14:11



Че да не се топли водата само от топлината навън?!
Е нали това беше идеята - да се използва безплатна енергия? Щом ще го донагряваш за каква слънчева енергия иде реч?
Не те карам да спориш, просто искам да обясниш какво точно имаш. Досегашните ти писания са много противоречиви.
Имам китайски...
Слънчев нямам, спестявам, но не съм се отказал.




Тема Re: Моля те, не се ядосвай.нови [re: Бapбapeлa]  
Автор devaluator ()
Публикувано17.02.09 15:00



2002 година бях в Гърция по програма "Леонардо" точно във връзка с алтернативните източници за енергия. Няма нужда да ходя при търговци, които да ми обяснят как стоят нещата, защото те техните "знания" ги събират от рекламни диплянки. Ако тръгнем да обсъждаме ватове и квадратни метри, топлинни загуби, ефективност... търговците само ще ме гледат втренчено. Да не говорим, че аз предпочитам фотоволтаичните системи пред бойлерите. Но не е тук мястото да си говорим за прозорци, които улавят слънчевата енергия и я превръщат в електрическа :)
Впрочем наясно съм и с масовите продукти на нашия пазар - неотдавна правих задълбочено проучване по темата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.