Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:00 26.05.24 
Професионални
   >> Финанси
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: В момент на криза....нови [re: devaluator]  
Автор Lancelot (Knight)
Публикувано12.02.09 12:09



Не си ме разбрал правилно - говоря за отчетите на много фирми в тези отрасли. Както и преки наблюдения на място на действащият бизнес.
За телекомите да мислим реално и без отчети - те непрекъснато подобряват качеството на услугите, разширяват портфолиото си, намаляват цени и стават все по-достъпни. Инвестицията им вече е направена, остава само усъвършенстване.
Алтернативните енергии - за 3г. слънчев колектор за топла вода се самоизплаща. А всеки може да си захранва дома и с ток, стига да направи необходимите труд и творчество.
След година-две ти пожелавам да си мениджър на Ветрови парк - Калиакра (примерно!)



= Nobilitas Obligat =

Тема Май си се поувлякъл.нови [re: Lancelot]  
Автор Pyracanda ()
Публикувано12.02.09 13:36



Алтернативните енергии - за 3г. слънчев колектор за топла вода се самоизплаща. А всеки може да си захранва дома и с ток, стига да направи необходимите труд и творчество.
Ти имаш ли слънчев колектор или поне сам ли си произвеждаш тока? Защо? Защото няма да ти се изплати след 3 години.



Тема Re: Май си се поувлякъл.нови [re: Pyracanda]  
Автор Lancelot (Knight)
Публикувано12.02.09 15:45



Имам китайски - на вилата топли бойлера ми, дори и зимата.
Струва 900 лв. и ако не ме лъжат сметките след 1.5-2г. ще ми топли водата вече безплатно. Ако не се лъжа и по-евтини ще стават.
Слънчев нямам, спестявам, но не съм се отказал. Напротив, ще се изплати, само да събереш капитала да си го купиш


Забелязвали ли сте покривите на къщите в Гърция? Всяко домакинство си има по едно такова нещо. Какво нереално има?!

= Nobilitas Obligat =

Тема Re: Май си се поувлякъл.нови [re: Pyracanda]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано12.02.09 17:17



и аз съм фен на слънчевите инсталации за отопление. Питала съм фирма, която изгражда такива. Слънчеви инсталации с вакуумно-тръбни колектори ловят лъчите и при облачно време и са по-скъпият вариант . и при студено време водата в тръбите не падала под 45 градуса. дори ме пращаха да видя как работи подобна инсталация в града и да се информирам от хората . Инсталацията без тръбите и болера е около 2000 лв. един бойлер е 200-300 лева,. тръбите и радиаторите и те не са кой знае колко скъпи - по 150-170 лева ... така че цялата ти инсталация - слънчввите колектори, бойлера, примерно 4 радиатора ти излиза между 3000-3500 лв. и си имаш постоянно топла вода по всяко време на годината , а зимата отопление независимо от енергото , нито мръсното отопление на дърва или нафта , нито пък несигурното газово отопление / като се има предвид какво е масово качеството на изгражданите инсталации за газово парно / .

ако не си се отоплявала на електричество някога не знаеш че за отопление на 100-150 кв. отиват по минимум 400-500 лева месечно, да не говорим за топлата вода и да не говорим за ел. инсталациите как не издържат особено в по-студено време , като се включат повече уреди за отопление . сложи 6 зимни месеца по 400-500 лв. месечно за ел.енергия- ето ти ги 2400 до 3000 лв. . другите 6 месеца ги сложи по 50 лв. поне заради топлата вода само - 300 лв. ето ти ги само за една година изплатена инсталацията. и това е ако не правиш икономии. с икономиите - за две години инсталацията е изплатена и след това ще те топли безплатно.

мой познат има сметка за януари 298 лв. за ел.енергия. отоплява 80 кв. м. - ползва два климатика да му поддържат 20-21 градуса , включва бойлер вечер за половин час само, почти не готви защото се храни предимно навън. така че направи си сметка за колко време при тоя разход на ел.енергия за отопление за колко време се изплаща такава инсталация. за съжаление не може да сложи такава , а и не си струва тъй като е в това жилище под наем.


особено за къща са подходящи слънчевите колектори .

друг вариант е ползването на други алтернативни източници за енергия - вече има не една и две фирми, които произвеждат и патентоват инсталации за производство на биогорива от отпадъци, но техните инсталации са по-скоро подходящи за захранване на малки селища или квартали, а не едно жилище или къща .



Тема Re: Май си се поувлякъл.нови [re: Lancelot]  
Автор Pyracanda ()
Публикувано15.02.09 20:01



Имам китайски...
Слънчев нямам, спестявам, но не съм се отказал.

От тези две изречения, не разбрах, какво точно имаш.
Гърците не ги гледай. Кажи за тебе. Имаш ли сега зимата 45 градусова вода от квадрат и половина колекторче?



Тема Re: Май си се поувлякъл.нови [re: Бapбapeлa]  
Автор Pyracanda ()
Публикувано15.02.09 20:17



мой познат има сметка за януари 298 лв. за ел.енергия. отоплява 80 кв. м. - ползва два климатика да му поддържат 20-21 градуса
Това ми звучи като онова циганче: "Бате е гледал веднъж как един милиционер яде баничка на гарата и било много вкусно."
Взехме да сравняваме ябълки с домати. Твоят познат сигурно е с китайски климатици в несанирана панелка с външни стени. Аз съм с 3 климатика вкъщи, топля 150 квадрата на 25 градуса и за януари сметката ток ми е 170 лева. Газта за бойлера също ми е толкова, но зимата, често ползваме ваната.
Виж ако някой предложи система която връща топлината от канализационната вода за отопление, бих повярвал.
И слънчеви колектори биха помогнали, но ако имаш 200 квадратни метра примерно. Но с едно колекторче от 2 квадрата за 900 лева да си мислиш, че ще стоплиш зимата вода до 45 градуса в практически необходими количества е наивно.

Редактирано от Pyracanda на 15.02.09 20:19.



Тема Re: Май си се поувлякъл.нови [re: Pyracanda]  
Автор Lancelot (Knight)
Публикувано16.02.09 08:40



Ти сега май изцяло отричаш ползата от слънчевите колектори?!
Аз нямам вана на вилата (виж, идея да си инсталирам

), нито ще отоплявам с колектора стаи, така че защо да е наивно да ми топли необходимата вода?! Ако на теб ти трябват 200 кв.м. панел, на мен - не.

= Nobilitas Obligat =

Тема Re: Май си се поувлякъл.нови [re: Lancelot]  
Автор Pyracanda ()
Публикувано16.02.09 09:27



Ти сега май изцяло отричаш ползата от слънчевите колектори?!

Това как ти хрумна, кой ми пост, кои ми думи, те наведоха на тази мисъл? Тук е клуб "финанси" и разглеждаме нещата от гледна точка на икономическата ефективност. Отричам възможността слънчев колектор да се изплати за 3 или 5 години.
Та ти Ланселот не отговори на един съвсем прост въпрос - този януари изми ли си поне веднъж лицето или ръцете с топла вода добита от слънчевия ти колектор? Да или не?



Тема Re: Май си се поувлякъл.нови [re: Pyracanda]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано16.02.09 10:44



Не е с китайски климатици и не е в панелка , а в стара къща паметник на културата с дебели стени и след основен ремонт , в която стаите са 3.5 метра високи . н е човек с никси доходи и няма да си купи китайски климатици и изобщо не би дал и не дава пари за евтинийки.

и ти сега разбра ли каква глупост написа.

170 лв. климатици + 170 лв. газ =340 лв. - реално ти излиза пак толкова. а да не говорим че цената на газта ще се увеличава и не е надежден вариант за енергия- освен ако не си купиш тръба от вас до Русия.

за да топлиш 150 кв. с 3 климатика, значи ти си с китайски климатици. ако беше с качествени климатици са ти достатъчни два само .

освен това не чете ли че не говоря за китайски слънчев колектор, а за качествен и то от по-скъпия вариант.

кой ти говори за слънчев колектор за апартамент. говоря че за отопляване на къщи ги ползват хората . никой не строи къща 100 кв. само, минимум 200-250 кв.м е разгънатата площ на една къща .

и накрая- не си ли чувал че трябва да се пести енергия, да не се разхищава и да се търсят алтернативни източници на въобновяема енергия. защото тия ресурси, който ползваме сега в един момент ще свършат . е ние докато сме живи -едва ли, но тия след нас ще бъдат поставени при такива условия. или теб това не те инетресува. ти като умреш- след теб потоп. слънчевите колектори могат да осигувяват отопление от енергиен източник, който ако го няма , то няма да има и живот на Земята .

разсъждаваш доста ограничено.



Тема Re: Май си се поувлякъл.нови [re: Lancelot]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано16.02.09 10:49



а бе то както се разхищава и водата , ако няма достатъчно вода - вана ще ползва ама друг път. ще се моли да има вода поне лицето да си измие.

ама не каза колко вода харчи за тая вана и не ревна че цената на водата е висока.

принципите за в бъдеще са да не се разхищава енергия, защото ако кранчето пресъхне има да чака електрическто от НЕК и газ по тръбите- но ще чака Годо. акцентира се върху алтернативните възобновяемите източници на енергия - да не говорим че такива проекти се финансират на 100 % от еврофондовете. не съм срещнала да финансират газово отопление / то си е все едно да си сложиш бомба в къщи /




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.