Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:14 24.09.24 
Професионални
   >> Финанси
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема промяна на кредит от лева в евронови  
Автор viktoria68 (непознат )
Публикувано18.12.08 13:30



здравейте,пролетта теглихме фирмен кредит от райфайзен в левове,с намаляваща лихва.до сега вноските нарастват заради кризазта.вчера се видяхме с банковия инспектор,той ни повика и предложи да минем от левов кредит в евро,като аргументите му са,че лихвите по левовия кредит ще нарастват често и много,а по кредит в евро рядко и малко.даже ще свалят с 1процент лихвата ако минем в евро.правели го за да е изгодно за нас,за да можем да си покриваме вноските.до тук сме внасяли точно на деня,доволни са от нас.инспектора е свестно момче,но всеки си гледа интереса.в случая аз мисля,че се чудят как да се отърват от левовия кредит,не знам дали заради инфлацията или четох напоследък за възможност за падане на валутния борд и курс 1евро равно на 4 лева и тогава,ако заема е в евро,а приходите ми са в лева ще го платя по две.като го попитах той категорично отрече и продължи да ни убеждава колко е по-изгодно за нас да минем в евро.засега съм твърдо да останем в лв,но партнъора ми е леко разколебан.моля ви посъветвайте ме,защото не съм навътре в тази материя.благодаря ви предварително.



Тема Re: промяна на кредит от лева в евронови [re: viktoria68]  
Автор ptj (минаващ)
Публикувано19.12.08 15:49



Az ne sym syglasen s mnenieto na vyprosnija krediten inspektor. V nastojashtija moment bazovite lihvi za evroto i leva sa syotvetno 2,5% i 5,77%. Evropejskata ikomika e v recesija, kojato naj-verojatno njama da zavyrshi predi kraja na 2009 godina. Ochakva se na 15 januari ECB da poniji pyrvata do 2,00%, a do kraja na godinata tja da stane 1,50%. Edna ot prichite e poslednoto smykvane na FED do 0,25% na lihvata po USD. Pri segashnoto polojenie kreditnija resurs e mnogo po-evtin za amerikanskata ikonomika i neminuemo tja skoro shte trygne napred, koeto ot svoja strana kosveno shte predizvika poskypvane na dolara. Malko se otklonih ot temata, no vsichko e svyrzano. BNB njama da dyrji bezkrajno OLP na segasnite svryh visoki niva, zashtoto mnogo skoro shte zabuksuva cjalata bankova sistema i ikonomikata. Osven tova goljamata razlika v bazovite lihvi m/u EUR i BGN izkustveno syzdava vyzmojnosti za spekulacii v uslovijata na fiksiran kurs m/u dvete valuti. Tova moje da e seriozen problem za udyrjaneto na nastojashtija obmenen kurs vypreki poetite ot pravitelstvoto i BNB angajimenti za negovoto spazvane.
Konkretno za vashija sluchaj transformiraneto na kredita vi ot leva kym evro moje da dovede do dopylnitelni razhodi (taksi za predsrochno pogasjavane na levovija kredit, taksa pri otpuskane na novija i t.n.)... Precenete vnimatelno vsichki pljusove i minusi (ne zabravjajte, che v momenta lihvata u nas e na naj-visokoto si nivo za poslednite 6 godini).





Тема Re: промяна на кредит от лева в евронови [re: ptj]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано19.12.08 17:09



пиши на кирилица.



Тема Re: промяна на кредит от лева в евронови [re: ptj]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано19.12.08 22:22



батка, ако може да ме светнеш за две неща:
BNB njama da dyrji bezkrajno OLP na segasnite svryh visoki niva, zashtoto mnogo skoro shte zabuksuva cjalata bankova sistema i ikonomikata.

И как по-точно ще му въздейства БНБ на ОЛП-то?,

goljamata razlika v bazovite lihvi m/u EUR i BGN izkustveno syzdava vyzmojnosti za spekulacii

и как точно ще спекулираш с левове, като можеш да си ги купиш само в България, а количеството им е ограничено по закон?



Тема Re: промяна на кредит от лева в евронови [re: viktoria68]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано19.12.08 22:33



Според мен, банката ви убеждава да превалутирате по две основни причини:
* притеснява се високите лихви да не станат непосилни за вас и да изпаднете в просрочие, а впоследствие да спрете да погасявате кредита
* опасява се от евентуално девалвиране на лева, тоест промяна на сегашния курс лев/евро.

При всички положения мисли за собствения си интерес, а после за вас. Така трябва и да бъде

За първото, най-добре можете да си прецените вие. Второто е по-скоро политическо решение, което би било абсурдно да се вземе преди изборите догодина. Което означава, че поне още 6-9 месеца ще сме си с този курс. Не че е сигурно де.

От друга страна, до колкото разбирам, вие сте взели кредит, за да развивате бизнеса си. В такъв случай на мен ми се струва, че в условията на криза е по-разумно да намалите риска, отколкото да гоните някакви печалби. С други думи кредитът трябва да е във валутата, в която си получавате приходите от бизнеса.

Моето лично мнение е, че трябва да седнете с вашия партньор и с молив и калкулатор да посмятате различни варианти с различни лихви и допускания. Вижте колко е максималната лихва, която можете да понесете. Преценете какво би станало, ако лихвата се повиши с още 2 пункта (от 10 на 12) и в същото време приходите ви спаднат с 10, 20, 50 %. Преценете какво би станало, ако превалутирате в евро, а курсът стане 1:4 и т.н. Така ще се ориентирате какво да правите.

Успех!



Тема Re: промяна на кредит от лева в евронови [re: ptj]  
Автор viktoria68 (непознат )
Публикувано20.12.08 12:37



здравейте,благодаря ви за насоките.само да поясня,банк.инспектор каза,че превалутирането ще стане без такси.сега сме на 14процента,при старт 12,25процента.той каза,че може да стигне и 20проц.в същото време обещава,ако минем в евро да слезе отново до 12,25-12,5.пишете,че в близките месеци надали ще има промяна на курса лев-евро,но ние ще изплащаме кредита 5 години.мисля,4е тия 20-30лв,с които ще паднат вноските на месец сега, не са нещо особено и не си заслужават риска,ако се промени курса,защото приходите ни са в лева и при промяна на курса ще връщаме доста повече пари отколкото сме взели.благодаря ви,вече съм почти сигурна,че е по-добре да останем в лева.партнъора ми също започна да размисля.



Тема Re: промяна на кредит от лева в евронови [re: f(x)dx]  
Автор ptj (минаващ)
Публикувано21.12.08 20:30



в клуба се пише на кирилица . има кредор . компромиси не се правят на никого . мнения, които не са на кирилица се трият.

Редактирано от Бapбapeлa на 21.12.08 21:15.



Тема Re: промяна на кредит от лева в евронови [re: ptj]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано22.12.08 09:28



Според мен е пълна глупост ограничаването на писането на маймуница с административни мерки.

Освен това любопитно ми е какъв е отговорът на ptj.
Ако може да ми го пратиш на лична бележка, ще съм благодарен?

или най-добре той да пише. Предпочитам да е на кирилица

Редактирано от f(x)dx на 22.12.08 09:30.



Тема Re: промяна на кредит от лева в евронови [re: f(x)dx]  
Автор БapбapeлaМодератор (петата стихия)
Публикувано22.12.08 11:06



горе в правилата съм писала- в клуба се пише на кирилица - който няма кирилица на компютъра си , тук има кредор. орпадвания че не работи- не минават. работи си.

ptj като си напише отговора на кирилица, тогава ше го прочетеш.





Тема Re: промяна на кредит от лева в евронови [re: Бapбapeлa]  
Автор f(x)dx ()
Публикувано22.12.08 11:35



за мен тази работа е безсмислена. Ако някой не иска да пише на кирилица, не можеш да го принудиш. нито ще го убедиш. А и какъв е смисълът на цялата работа?

Както и мен не можеш да ме убедиш с някакви правила да не чета повече от две изречения на маймуница



но специално на ptj мненията са интересни. той един път ги пише така, един инак.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.