Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:27 23.06.24 
Професионални
   >> Финанси
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Фирмен бюджет  
АвторГocт c въпpoc (Нерегистриран)
Публикувано10.01.08 13:01



Здравейте,

Пуснах въпросите си в клуб Икономика, но там никой не отговори. Да видим в този клуб дали резултата ще е по-добър......

И така...
За пореден път изготвям проекто-бюджет на частна фирма. Той е за вътрешна употреба, в смисъл не е официалне документ, а само съдружниците го ползват като инструмент за планиране.
Какво имам до момента - естествено групи "приходи" и "разходи", където съм включил всичко което съм се сетил.
Имам обаче спор с колегата ми относно няколко пера от разходната част:
1. Трябва ли да се включват авансовите вноски по ДП за 2008?
2. А остатъка от ДП(дължим след авансовите вноски през 2007)?
3. Иска ни се да получим дивидент за 2008. Правилно ли е в разходната част да участва сума планирана за дивидент за годината?

Като цяло, си мисля че го правя по правилата(без да имам икономическо образувание), но ако има някакъв шаблон вероятно би ме улеснил.
Гледах из нет-а. Държавния бюджет не ми върши работа....
...като цяло не намерих нещо, което да ми помогне.

Ако някой ги разбира тези работи, ще съм му благодарен за съдействието.



Тема Re: Фирмен бюджетнови [re: Гocт c въпpoc]  
Автор fidgety (fury)
Публикувано10.01.08 15:59



Шаблон за бюджет не се опитвай да намериш, само ще си изгубиш времето. Бюджет се прави според спецификата на организацията, за която се изготвя.
Дивидентът не е разход в този смисъл, в който ти питаш. Той се разпределя според решение на съдружниците/ акционерите от печалбата и след това резултира в баланса - във финансовия резултат от минали години.
По отношение на абревиатурата ДП - предполагам, че имаш предвид корпоративен данък? Обикновено при бюджети не се смята корпоративен данък, тъй като той е резултатна величина от печалбата преди данъци.
Това, което мога да те посъветвам, е да направиш сметка на принципа "взел Кольо, дал Кольо", като раздробиш по-големите разходни пера, респ. приходите, които са най-значими за вас и искате да има заложени параметри за тях, които подчинените да гонят за изпълнение. В общия случай на бюджетиране подлежат следните пера:
1. Приходи от продажби - разделят по продукти, по услуги, по звена, по офиси или каквото там е. Ако дружеството държи пакети в други дружества, можеш да заложиш някакви приходи (отделно перо Финансови приходи), където да бюджетираш приходите от участия - дивиденти, разпределение на печалбата и т.н., включително и приходи от лихви, ако сте давали заеми на служители, други фирми и т.н.
2. Разходи за външни услуги - консумативи, режийни, поддръжка на офиси.
3. Р-ди за материали - канцеларски, горива и т.н.
4. Р-ди за персонал - много съществено перо и от особена важност за служителите ;) Бюджетират се разходите за служителите и съответно разходите за осигуровки, т.к. от тази година има промяна в осигурителната тежест за сметка на работодателя.
5. Финансови разходи - ако плащате кредити, лизинги или възнамерявате, включваш тук разходите за лихви.
6. Други - в зависимост от дейността.

La donna e mobile


Тема Re: Фирмен бюджетнови [re: fidgety]  
АвторГocт c въпpoc (Нерегистриран)
Публикувано10.01.08 16:17



Първо: Голямо благодаря за мнението!!!!
После: Съгласен съм по принцип със всичко което си написал, но виж какво пише в Уикипедия-та:
"Бюджетът (от френски: остар. bougette означаващо кожена кесия за пари) е списък с всички планирани приходи и разходи за даден период, обикновено година, но не задължително календарна."
Ако това е вярно, но следва ли че трябва да разглеждаме бюджета по скоро като два парични потока - на идващи и "заминаващи" си пари, през някакъв период?
Да, сигурен съм, че от счетоводна гледна точка нещата стоят така както си написал - баланси, решения на съдружниците и т.н. Мен тази страна(по-скоро счетоводна) не ме интересува в кокретния случай - имаме си счетоводство, което се занимава с това.
Но от гледна точка планиране, не е ли правилно да включим и тези суми за разход през годината?
По отношение на другите разходи, налучкал съм и съм го направил 99% както ти описваш по точките!! :-)



Тема Re: Фирмен бюджетнови [re: Гocт c въпpoc]  
Автор fidgety (fury)
Публикувано10.01.08 16:30



Значи: не само бюджета, но и финансовите години в цивилизованите държави не е задължително да съвпадат с календарните.
Идеята на дивидента е, че той се разпределя от печалбата. По характер той не е разход. Както плащането на главница по заем също не е разход. Това е що се отнася до термина "разходи".
Ако го правиш като паричен поток, т.е. на метода "влезли/излезли", то тогава можеш да заложиш някакви дивиденти, но чак СЛЕД като видиш крайния паричен поток за годината. Тогава решаваш дали ще разпределяш дивидент съответно редуцираш оставащия краен паричен поток с разпределения дивидент. Това ще наложи да заложиш и някакви плащания по данъци. Ако правиш всичко на метода "паричен поток", а не "приходи/разходи", то тогава действително плащанията за корпоративен данък за 2007 ще ти се отразят в 2008. НО! Ако имате практика да фактурирате приходи, но след това имате практика да си разсрочвате вземанията, тогава няма да слагаш общо фактурираните приходи, а само тези, които планирате реално да получите.
Като цяло идеята е бюджета да е в максимална степен доближен до счетоводното отразяване, защото в противен случай собственика ще гледа едни резултати, счетито ще дава други и се получават драми. При паричния поток всичко е с ДДС, нали знаеш? Тука слагаш и ако имаш да си получаваш някакви пари от миналата година.

La donna e mobile



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.