Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:31 14.05.24 
Професионални
   >> Финанси
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Моят личен коментарнови  
Автор Aлбeнa (изгаряща)
Публикувано12.07.06 12:50



Здравейте! Много се изписа по темите ми и за голямо съжаление няколкото интелигентни мнения бяха опетнени от мръсотията на завистта, която все по-често съпътства кореспонденцията в тези клубове. Забелязах, че възпитаната част на клуба се въздържа от конфликт с останалите и именно това ми дава надежда за някакъв качествен диалог. Нека онези, на които не обръщам внимание да не се обиждат – всички знаем поговорката за първите седем години.

Много искам да обсъдим българският competitive advantage в епохата на интеграцията на капиталовите пазари и в частност нашите конкурентноспособност и перспективи на фона на останалите държави от бившия Източен Блок. България има шанс най-вече заради своите а) трудов пазар б) достъп до капитал в) фискална политика г) географско местоположение. Ще ги обсъдя едно по едно и много бих се радвала на вашите мнения по въпроса, който касае всички истински българи.

а) Всички знаем за аутсорсинг бума, който възроди региони като Бангалор в Индия. Какво толкова им хареса IBM на индийците, че плати USD 700 милиона преди 2 години, а сега ще инвестира над USD 2 billion? Защо са там кол центровете се питате всички. Защото има много образована и евтина работна ръка. Да, но и начинаещите инвеститори като мен например разбират, че рано или късно заплатите се вдигат и вече не е изгодно телефоните за прогнозата на времето да бъдат обслужвани от индийци.

Ето къде се намесва България! Само у нас има толкова млади и безработни хора, колкото в Индия и Китай например. Вчера пих кафе в Планет и помислих, че всичките младежи с къси панталонки нямат какво да работят и седят по цял ден там. България е страна с традиции във високите технологии, имаме университети като Икономическия също така и въобще родното образование може да не е като моето, но със сигурност предлага нужното качество за аутсорсинг. Освен това много от младите българи имат много хубав английски акцент и едва ли ще има американец, който да се сети, че прогнозата за времето му я казва българин, а не индиец. Същото качество на по-ниски пари.

б) Евтиният капитал е навсякъде. Наистина, Бернанке затяга кранчето, но парите са рекорно евтини. По-рано бях писала за кари трейда. Един мой познат го прави и вече има офис на Джеймс Баучър и ЕС класа ако ви говори това за какво става дума. Повечето големи банки вече имат офиси у нас и бъдещето е розово. Евтино кредитиране без риск за дефолт защото всички знаем, че едно е да си теглиш кредит от Ситибанк в ЦУМ, а друго е да теглиш такъв от Булбанк отсреща. Не съм робиня на имената, но разликата е от небето до земята. Да се върна на темата – няма друга държава от Източния Блок, в която да са отворили толкова чужди банки офиси. Не знам дали сте били в Румъния наскоро. Хвалят се, че са по-годни от нас за Европа, но единствената им добра сделка (един приятел ми каза) е за Петром и това е. 16 години на едно място седят

в) Всички виждаме, че правителството не харчи налудничаво и си знае мярката. Няма как – вече нещата по митниците не са това, което бяха едно време. Британската фирма следи всичко с най-модерни технологии и няма вече пилешки бутчета както казва един мой познат от Червило. Виждате как много повече пари влизат в хазната, а и да не забравяме, че откакто генералът внесе ред в МВР органите на реда хващат абсолютно всяка пратка с наркотици и я горят без да им пука на кого е. Друго е да се знае, че наркотици и контрабанда през България вече не минават и едва ли скоро ще минат. Всичко това влияе на държавните инвестиции, на доверието на инвеститори и граждани.

г) Географското местоположение на България е изключително благоприятно за икономическия ни климат. Всички знаем за голямото бъдеще на Турция – страната е бъдещ член на Европейския Съюз, има огромно население, изключително конкурентноспособни компании и растящ брой християни. Държавата ни може да стане Швейцария на Балканите ако привлечем турските пари в банките у нас. Как става това? С качествено законодателство. Не случайно има съдебни реформи, не случайно сложиха нов главен прокурор, който не е бивш или настоящ служител на държавна сигурност ами просто е един кадърен и млад човек с неопетнено минало. Всичко това води на някъде и аз ще ви кажа какво мисля – на път сме да излезнем от кризата, която помрачи родината ни след падането на комунистическия режим.

Един приятел ми казва, че оптимизмът ми е заразителен. Доста добър комплимент, но не съм напълно съгласна с него. Аз съм просто една патриотично настроена млада жена, която вярва в бъдещето на страната си. Напоследък се замислям относно желанията си в дългосрочен план и мисля, че за никого не би било изненада ако се запътя към политиката – искам да помогна на народа си за разлика от онези, които са предпочели да чистят тоалетните на чужденците. Каква срамота, какъв робски манталитет! Васил Левски би се обърнал в гроба си.



Тема Re: Моят личен коментарнови [re: Aлбeнa]  
Автор sideway (непознат )
Публикувано12.07.06 13:01



Поздравявам те за мнението ти! Много е бил прав твоя приятел, когато е коментирал оптимизма ти. Всъщност точно това исках да кажа, че не е важно дали си напълно права в детайлните си разсъждения (аз самия бих поспорил по някои точки и изводи, но не ми се пише толкова дълго, по ме бива да обяснявам устно, а не да пиша), а начина, по който разсъждаваш. Идеите, които изповядваш. Мисленето, което демострираш. Наистина ако имаше повече млади хора като теб страната ни щеше да върви с много по-големи крачки напред. Успех!





Тема no commentнови [re: Aлбeнa]  
АвторБaт Гoтзo (Нерегистриран)
Публикувано12.07.06 15:00



"Ето къде се намесва България! Само у нас има толкова млади и безработни хора, колкото в Индия и Китай например. Вчера пих кафе в Планет и помислих, че всичките младежи с къси панталонки нямат какво да работят и седят по цял ден там"



no comment





Тема Re: Моят личен коментарнови [re: Aлбeнa]  
АвторWinnetou (Нерегистриран)
Публикувано12.07.06 15:34



Оооо да - "през българия не минава нито една пратка с наркотици". Че и контрабанда не минава! И няма да мине скоро - толкова ми е весело, че чак не ми се заяжда заради едната купчина самодоловни глупости в постинга (и аз мога да ползвам купешки думички ).



А всъщност всички проблеми се крият в едно от последните изречения: "се запътя към политиката". То си е направо трагедия! Но пък ще си паднеш на мястото - там е пълно с малоумници и учени-недоучени, които обожават "чуждите модерни думи".

Добре се ориентираш - почти всички пишман родолюбци-крадци-политици, имат портрет на Васил Левски. И обичат да (зло)употребяват с неговото име.



Тема Re: Моят личен коментарнови [re: Aлбeнa]  
Автор l-Banker (непознат )
Публикувано12.07.06 18:26



Албена, изобщо не ти завиждам. Напротив, съчувствам ти.

Ето от кои изречения си правя извод, че в главата ти е пълно само с въздух:

"Един мой познат ... вече има офис на Джеймс Баучър и ЕС класа ако ви говори това за какво става дума."

"Вчера пих кафе в Планет и помислих, че всичките младежи с къси панталонки нямат какво да работят и седят по цял ден там."

"...както казва един мой познат от Червило."

Много желание за изява, много амбиции, много претенции, нищо, че са провинциални. Не живея в България и не съм бил на горепосочените места, но предполагам са твоята идея за висока класа. Не знам дали съм прав, но не мисля, че посещаването на каквито и да е било места е признак за висока класа, а честото изтъкване на този факт е по-скоро признак на обратното.

Да видим стои ли нещо зад амбициите и претенциите:

"Само у нас има толкова млади и безработни хора, колкото в Индия и Китай например."
Няколко десетки милиона???

"...много от младите българи имат много хубав английски акцент..."
По мое скромно мнение от повечето европейски народи ние българите говорим английски с доста по-силен акцент.

"По-рано бях писала за кари трейда. Един мой познат го прави ..."
И какъв кари трейд по-точно???

"Евтино кредитиране без риск за дефолт защото всички знаем, че едно е да си теглиш кредит от Ситибанк в ЦУМ, а друго е да теглиш такъв от Булбанк отсреща. Не съм робиня на имената, но разликата е от небето до земята. "
Тук вече си личи, че изобщо не си наясно с нещата и какво точно е "дефолт" риск! Какво го интересува кредитополучателя дали банката ще фалира, той дори ще се радва. А риск за "дефолт" на кредитополучателя опрделено има и е сериозен. Накрая, Булбанк е Уникредит, западна банка с не по-лош рейтинг от Сити, ама ти май това не го знаеш.

"Не знам дали сте били в Румъния наскоро. Хвалят се, че са по-годни от нас за Европа, но единствената им добра сделка (един приятел ми каза) е за Петром и това е. 16 години на едно място седят."
Май не е лошо да започнеш да се информираш и да мислиш сама. Тия приятели и познати нещо много те объркват, нищо, че не са "случайни хора" и ходят все в класни заведения на кафе.

"... откакто генералът внесе ред в МВР органите на реда хващат абсолютно всяка пратка с наркотици и я горят без да им пука на кого е. Друго е да се знае, че наркотици и контрабанда през България вече не минават и едва ли скоро ще минат."
Смях в залата отново.

"Всички знаем за голямото бъдеще на Турция – страната е бъдещ член на Европейския Съюз, има огромно население, изключително конкурентноспособни компании и растящ брой християни. "
С тия многобройни християни направо избиваш рибата.

"...не случайно сложиха нов главен прокурор, който не е бивш или настоящ служител на държавна сигурност ами просто е един кадърен и млад човек с неопетнено минало."
Може би наистина е кадърен и честен, но миналото му е много ясно свързано с Политбюро и комунистите, ако случайно не си разбрала или приятелите ти не са ти казали.

"... и мисля, че за никого не би било изненада ако се запътя към политиката..."
Определено не е изненада. В политиката, а и на много други места в България, е пълно точно с посредствени и полуобразовани хора с голямо самочувствие и претенции. Лошото е, че има хора, които се впечатляват от такива и гласуват за тях или ги назначават тук и там. А те иначе горят от желание за изява - било в политиката, било в работата, било във форумите на Дир.бг. Но често стават за смях. Проблемът с тези в политиката е, че не им пука обаче.

Редактирано от l-Banker на 12.07.06 18:38.



Тема Re: Моят личен коментарнови [re: Aлбeнa]  
Авторeдиkoйcи (Нерегистриран)
Публикувано12.07.06 18:43



Писах няколко поста ( мисля си възпитани ) в началото на една от другите ти теми. После наистина темата изби на простотия и изгубих интерес. Та и сега преди да е тръгнало натам само да изнеса някои факти, въпреки че знам че няма охладя оптимизма ти.
а). За аутсорсинга - Случайно това е един от браншовете в които съм навътре. Заплатата на ИТ специалист в София вече клони към 1000 евро - за провинцията не говорим - там ИТ специалисти почти няма. Голяма част от добрите ИТ специалисти не само от БГ но и от цяла Европа бягат в САЩ както се опитах да те убедя в предишен пост. На заплата 1000 евро + всички данъци на малко предприемачи им излиза сметката да аутсорсват вече в Бг. Не съм чул за ИТ инвеститор да прави дългосрочни инвестиции в Бг - всеки от тях е готов за 6 месеца да уволни хората, да освободи офисите и да си вдигне чукалата от Бг.
б). За евтиния капитал - От написаното от теб така и не разбрах коя е твоята банка - Ситибанк или Булбанк. Само веднъж се пробвахме със съдружниците да изтеглим кредит преди година беше. Щяхме да ипотекираме имаме работещо и печелившо предприятие износител на 20 декара площ на 50км от София - чужденци-контрагенти са ни предлагали 2 милиона евро за участие в него, банките го оцениха на 200 000 лева. Отказахме се, но оттогава мнението ми за Бг банките съвсем се влоши. Повтарям това беше преди година и нещо, може би сега е по-друго ама не ми се вярва.
в) За контрабандата. Имам 1-ви братовчед, много близък приятел, търговец на зеленчуци. Един-два пъти седмично ходи и внася с голям камион зарзавати от Турция или Македония ( според далаверата ). Излиза, влиза в Бг, вкарва стока дори няма печати в международния паспорт. За пилешките бутчета не знам, при тях може всичко да е честно и да няма контрабанда. И за наркотиците не знам.
г) За Турция - не ми се говори. Ама по-скоро в Европа нараства броя на мюсулманите, отколкото на християните в Турция. Преди години живях на два пъти по 3 месеца в Истанбул - много богат град, възхитен останах. Другата седмица заминавам на море там, ще огледам и други части на Турция. Но това няма връзка с темата. Едно обаче е сигурно - Турция в ЕС = никога.
д) За политиците - Лично мнение. Всичките са маскари. Никога не бих гласувал за човек, който се е кандидатирал за политик. Имам добър приятел от детинството, който сега е депутат от БСПто - не гласувах и за него, въпреки че не се е покварил още и е идеалист. Всъщност не разбирам въобще от политика, просто знам че е мръсна работа.



Тема Re: Благодаря ти Албенченови [re: Aлбeнa]  
АвторГoцe (Нерегистриран)
Публикувано12.07.06 20:06



...че благодарение на твойте глупости има хора който правят сериозен коментар! Истината е че успяваш да ги амбицираш да пишат...не е малко! Ако така градивно действаш на хората-не се замисляй! Ставай политик!
Само не разбирам как толкова много дивотии събираш в малката си глава?!





Тема Re: Благодаря ти Албенченови [re: Гoцe]  
Автор5O Cent (Нерегистриран)
Публикувано14.07.06 01:22



Абе хора само аз ли останах нормалния тук. Който и да се крие зад този ник, целта му е да ви провокира с глупости. И вие се връзвате като първолаци.



Тема Re: Моят личен коментарнови [re: Aлбeнa]  
АвторГeнepaл Бopиcoв (Нерегистриран)
Публикувано14.07.06 05:42



Много интелигентно мнение, но намирам несъвпадение. След като няма вече наркотици внесени в България как продължава да функционира Червило?



Тема Re: Моят личен коментарнови [re: sideway]  
Автор Aлбeнa (изгаряща)
Публикувано14.07.06 13:15



Благодаря ти - винаги съм харесвала комуникациите с интелигентни хора. Успех!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.