Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:29 29.05.24 
Професионални
   >> Финанси
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема EVA/MVAнови  
АвторПapkeнщaйн (Нерегистриран)
Публикувано14.11.04 11:48



Здравейте, някой да знае къде мога да намеря литература за този анализ(EVA/MVA)?Какво мислите за него,запознати ли с те с него и използва ли го някой?А някой да знае какво е NOPAT?


Ами мирси предварително.



Тема Re: EVA/MVAнови [re: Пapkeнщaйн]  
АвторHяkoй (Нерегистриран)
Публикувано14.11.04 23:17



Незнам доколко си запознат с EVA/MVA анализа, за който питаш...
Съвсем схематично И Ви Ей анализа служи за оценка на икономическата добавена стойност на фирмата. С този анализ можеш да определиш дали определена политика на мениджмънта на фирмата добавя или изяжда стойност към/от фирмата.
Накратко EVA в относителен размер е разликата между ROA и WACC, а в абсолютен рамер е равна на произведението на тази ралика и балансовото число на фирмата. Приведената към сегашна стойност EVA ни дава MVA...
Нямам информация доколко този вид анализ е познат в България. Преди 1-2 години един от т.нар "юпита" , които ни управляват,на мой въпрос заяви, че EVA/MVA анализа е прекалено академичен
. Аз лично не мисля така! Тествал съм с US компании и се получават хубави резултати.
Литература не мога да ти дам, но ще ти дам един УРЛ

там има доста неща като за начало.
Успех!



Тема Re: EVA/MVAнови [re: Пapkeнщaйн]  
Авторazsm (Нерегистриран)
Публикувано14.11.04 23:43



NOPAT = Net Operating Profit After Tax



Тема Re: EVA/MVAнови [re: azsm]  
АвторПapkeнщaйн (Нерегистриран)
Публикувано16.11.04 19:01



Ами мерси за помоща.Харесва ми тази теория, на фона на целия технически анализ и сложните му там други математически модели(обратно към фондаментите ).Вие какво мислите за фондаменталния анализ(не е ли той по-доброто решение за българската реалност),а за портфейлната теория.Като гледам няма много неща казани за тях в тоз форум, ще ми бъде интересно вашето мнение.

Уорън Бъфет е върха.Супер голем е



Тема Re: EVA/MVAнови [re: Пapkeнщaйн]  
Автор killin (me)
Публикувано16.11.04 22:17



всичките тези теории са супер.... но за българската действителност.... кво да ти казвам....

нали знаеш че всяка теория е ограничена с определен брой изисквания.... напр. действаща пазарна икономика, свобода на търсене и предлагане и тям подобни, да не изреждам че ме заболява главата от неща, които все ги няма в България... тук действителността е толкова изкривена, че с който и да е от посочените анализи да се опиташ да направиш някви прогнози..... резултатите ще бъдат отчайващи просто.... иначе може да се поупражняваш... за някой по-големи и развити пазари тва може и да работи и да върши добра работа.... НО НЕ И ТУК/мое мнение естествено, не задължавам никого с него/

поздрави
К.

........I WASN'T REALY DRUNK AT THE TIME.......


Тема Re: EVA/MVAнови [re: killin]  
АвторПapkeнщaйн (Нерегистриран)
Публикувано17.11.04 00:08



Със сугорност в България нещата са силно изкривени, но на каква база тогава трябва да взимаме решенията си.Ако сме обикновенни инвеститори без вътрешна информация( дали има такива у нас не знам, но ми се иска де), имали смисал да си купим акции тогава и ако има как да преценим кои?Като всичко е изкривено по-добре да стоим на страна от нещата пък нека мошенниците и разни там инсайдери да си печелят.Извинения и оправдания всеки може да си намери.

Само мошенниците ли печелят в тая страна.Аз не знам де, но ако е така дай да стегаме куфарите а?



Тема Re: EVA/MVAнови [re: Пapkeнщaйн]  
Автор killin (me)
Публикувано17.11.04 11:15



виж какви хубави риторични въпроси можеш да задаваш

за да тръгнеш да спекулираш у нас, наистина трябва доста добре да следиш абсолютно всичко като новини и очаквания, ако имаш вътрешна инфо - най-добре, но да разчиташ само на информация и данни за минали периоди и въпросните анализи..... ами мисля си че доста можеш да се опариш... е естествено като всяко правило и това сигурно си има изключения, със сигурнот има такива акции, които в определени периоди могат да отговорят на очакванията направени на дадени анализи, но според мен това са изключения, ако има други мнения по въпроса - ОК готов съм да чуя всяко такова, особено ако с доказателства може да обори моите твърдения - дори ще се радвам истински при това, но до тогава едва ли ще си променя мнението по въпроса

поздрави
К.

пс. а за мошенниците инсайдъри си много прав, но чак пък да стягаме куфарите.... мисля че има и други неща, с които да се занимава човек тук, ако пък толкова ти се търгува по борсите.... пак можеш да го правиш директно от тук, както много други.... с тях можеш да споделиш опит

........I WASN'T REALY DRUNK AT THE TIME.......


Тема Re: EVA/MVAнови [re: Пapkeнщaйн]  
АвторHяkoй (Нерегистриран)
Публикувано17.11.04 17:59



Килин направо ми взе думите от устата .
Въпросът беше риторичен, но не си мисли (обръщам се към Паркенщайн), че в САЩ или Великобритания няма инсайдърски изпълнения и други финансови еквилибристики. Примерите за това напоследък (имам предвид последните години) са доста ясни и затова не смятам дори да ги споменавам.
Забравих да ти кажа в предния ми постинг, че И Ви Ей анализа, пък и другите методи за анализ са предназначени по-скоро за страни с развит капиталов пазар, което ме кара да ти кажа, че опитите те да бъдат приложени към условията на развиващи се пазари (а българският е бая развиващ се ) може да доведе до меко казано комични резултати.
Все пак успех!



Тема Re: EVA/MVAнови [re: Hяkoй]  
Авторsvetli (Нерегистриран)
Публикувано18.11.04 10:54



Незнам дали е уместно да ви го споменавам, но не може който и да е метод за анализ да даде добър резултат ако се базира на неверни или изкривени счетоводни данни. Резултатите ще са толкова добри, колкото и данните които са използвани при анализа. Примерно, ако ти се налага да използваш ROA при даден метод за анализ, трябва първо да си наясно как са изчислени съставните части на ROA. Ако начина, по който е изчислена печалбата, не дава ясна картина за състоянието на предприатието, тогава е много естествено, че всички тия екзотични методи, които ползват счетоводни данни, ще дават смехотворни резултати.



Тема Re: EVA/MVAнови [re: svetli]  
АвторHяkoй (Нерегистриран)
Публикувано18.11.04 14:27



Значи като казах развиващ се капиталов пазар съм имал предвид и всички съпътстващи процеси и обстоятелства. Нормално е в страна с тепърва развиващ се пазар да има несъвършенства от финансово, регулаторно, пък и от счетоводно естество. Пък проблемите с ROA-то са повярвай ми много по-малки от това как да изчислим WACC например(имам предвид най-вече проблема за цената на собствения капитал).
Поздрави на всички финансисти!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.