Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:41 18.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Равносметка от 15 години интернетнови  
Автор specular (пристрастен)
Публикувано19.05.16 00:19



Може и да са малко повече години на България в глобалното пространство, но поне аз имам наблюдения последните 15 години. В началото беше време на ентусиазъм - чатове, мирка, мейли, форуми. Изведнъж хората станаха по-свързани и можеха да говорят с всеки, от всяко място, за всичко. Появи се виртуалната любов, виртуалните спорове и виртуалната взаимопомощ. По-малко от 15 години бяха достатъчни, цялото нещо да се изчерпи, остарее и забрави, като в най-добрия случаи остави след себе си комшийски чат, между шепа добре познати хора, които предимно запълват времето което не знаят или не могат да вложат в нещо по смислено. Хубавото на философията е, че дори горчивият провал, може да се окаже апогей на една идея и по-добро обяснение на живота който водим. Примерно тази...

Общуването при хората е 95% визуално и звуково шоу. Същества които много рядко наистина се разбират, или изобщо се опитват да се разберат. Никога не общуват за да научат нещо ново, никога защото се интересуват от някой друг. Общуването е необходимост за изграждане на благоприятни социални контакти в които водеща е ползата. Търсената полза е най-вече материална, което отрезви много хора, че виртуалната мрежа не е мястото където могат нещо да прокопсат. Останаха да доминират сайтове за взаимопомощ като бгмама, където мами от цялата страна дружно борят материалните проблеми на ежедневието. За сметка на това клубове като запознанства пустеят от поне 10 години, или съдържат гротески или платени обяви. Много от религиозно-философските форуми бяха закрити или хора баннати заради детски спорове прерастващи в лични нападки. Тези които оцеляха, се превърнаха в монолози.

Появи се нова мода - фейса, който проби с реализирането на една проста истина - нарцистичната природа на човека. Фейса по-добре пасна на природата на социалните контаки които хората изграждат в реалноста - а) искам да се покажа, всички да ме видят колко съм готин б) имам личен кръг от "познати" които искам да видя какво правят, за да ги коментирам (т.е. клюкаря). Instagram който се върти около богатия снимков материал също проби.

Изводите са предимно лични, но ако трябва да се каже нещо общовалидно, то е че човекът, надали е дораснал за глобализъм. Имам предвид онзи глобализъм който изглеждаше в началото. С който можеш да се свържеш примерно с някой на другата страна на глобуса и говорите на някакви общи теми. Фейса е глобална мрежа само от гледна точка на рекламният бизнес, и реалността е, че на никой не му пука за снимките на леля Митка на кекса в новата тава дето си е купила, освен петте и съседки от квартала. Реалността е, че онези теми които в началото се нищеха (или поне се правеха опити) бяха общовалидните, глобалните и големите. Но просто хората не са дорасли за тях, и е по-лесно дупките в светогледа да се запълват в книжарницата чрез някое "светило" като Нийл Уолш (който между другото пристига в София да просвещава стадото си на терен

). Моят извод свързан с философията е, че нищо не се е променило за 2000 години, истинското философстване си е лично и самотно занимание, въпрос на самопознание и самовглъбение, не нещо което "се открива в спора". 8 милиарда народ могат да свършат много повече работа от един човек в много житейски сфери, но философията не е една от тях...

Редактирано от specular на 19.05.16 00:19.



Тема Re: Равносметка от 15 години интернет [re: specular]  
Автор finntroll73 (Независим)
Публикувано06.06.16 12:12



За интернет и фейса си прав.
Напоследък е на мода доста хора да се скриват от фейсбук,да си влизат в профилите колкото да погледнат кой какво пише,да публикуват с ограничения снимки и видеа на близките си..понеже са убедени че има лоши очи които ще урочасат децата им.
Покрай интернет и фейсбук избуяха предразсъдъците на хората,и изникнаха отново страховете.
За заеиста,лошите очи и пр.
Дори и в най-близките ми познанства и семейство се случва.
Аз не съм се скрил и не задавам само семейството ми да ги вижда нещата които публикува.
Имейл не съм ползвал освен по причина молби за работа и подобни със деситилиетие.
Помня,когато един приятел..заедно с първия ми братовчед си направихме първите пощи на яхуу.


То не беше шоу и трепети,да ходим в залите навремето,да си пишем два реда по имейлите.
Още преди даже и телефоните да имат смс функция.
После се появиха смсите.
След това аудиои видеоплеърите на телефоните.
После пък се появиха ммсите,чата и в крайна сметка когато се появиха скайпа и фейсбук..просто хората се отдалечиха тотално.
Аз лично ай си кю и имейл да пиша на някой не съм ползвал от 90те.

За философстването и егото по фейса и форумите я повече от явно,че всеки гледа да си начеше крастата.
Особенно по фейса,там където и лайнцата всеки си публикува след закуска.

Аз няма да се скрия от фейса,но вече определено ще пиша и публикувам доста по-малко.
Макар да си призная,го правя и аз от малко или много нуждата да се похваля някому.
Не че искам някой да ми завижда,а просто да се похваля.
Няма обаче нито във интернет като цяло хора,нито най-вече във фейса хора с които можеш да провдеш готин разговор очи в очи,както навремето съм имал приятели по духовни и философски теми.
Ако тръгна да говоря за карма,вселена,житие,битие,духовност по фейса..ще ме помислят за изпекрал.
Макар че пиша в разни страници като Дзен,мъдрости и поговорки и подобни.Истината е,че от директното приятелство и директния контакт по интереси,няма по-добро.
Да кажем че аз в реала нямам тези връзки и начини на споделяне,както във интернет.
Дори и да съм анонимен.
Понеже в реала,нямам такъв тип познати,които да ги интересуват духовни и екзистенциални въпроси и неща.
Кръга от познати ми се интересува от чалгийка,ракийка и пр..
Макар аз да не съм чалгар,и никога да не съм бил.
Просто след като си емигрант,се задоволкяваш с каквото дойде от България.
И се опитваш да отбереш най-ставащото от многото неставащи като цяло.
Проблема е че човек с моите видове нагласи,музикални предпочитания и виждания за вселената,за живота..няма тук.
А и не говоря никому..нищо.
Но те ясно си усещат,че съм от съвсем друго тесто замесен.
И химията липсва почти няцяло,за съжаление.
В реала все по-трудно е да откриеш хора които материалното не им е самоцел.
Затова и стоя в интернет.
С надеждата,да намеря себеподобни.
Чуствам се като едноок сред слепци на моменти.

Но няма как никой в нищо да убедиш щом сам не иска или да го промениш.



Тема Re: Равносметка от 15 години интернетнови [re: specular]  
Автор filmfest (темперамент)
Публикувано12.06.16 01:02



Интернет първоначално прохожда още през 1990-та година, когато е обявен официално, като технология. Като тогава, като прохождащ интерес се отчита, че учените ще могат да си изпращат мигновено материали по електронен път един на друг от различни точки на света.

След това вече през 21-ви век Интернет набира популярност става бърз и масово започва да се използва с цел секс. Та твоята 15 годишна история на Интернет според мен описва именно периода на Интернет, когато се ползва с цел секс сред прохождащите индивиди в техниката.

И наистина при това положение Интернет е по-скоро социален елемент в обществото отколкото научен или друг тип. Секса завладя Интернет така е и от това голяма философия, едва ли може да излезе...



Тема Re: Равносметка от 15 години интернетнови [re: specular]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано23.06.16 14:49



8 милиарда народ могат да свършат много повече работа от един човек в много житейски сфери, но философията не е една от тях...

Творецът, философа, изследователя не може да следва утъпканите пътеки - той трябва да търси собствен път, да изследва джунглите на живота. Можеш да си философ, само ако си индивидуалност, но не и ако си част от психологията на тълпата - инак философията ти няма да бъде нищо друго освен копиране, ще е просто едно индигово копие.Философът трябва да върви сам, трябва да е отпаднал от ума на тълпата, от колективната психология. Колективния ум е най- нисшия ум на света, той е най- нисшото ниво на съществуване - дори така наречените идиоти, стоят по- високо от колективната идиотия.

Научния прогрес и технологичното развитие, никога няма да промени това състояние на нещата - ако ще и след милион години, ако ще и цели галактики да прекосяваме за един миг, то докато човек е вкопчен и подвластен на колективния ум, ще си остане едно полу- зомбирано, водено от инерцията, окаяно плиткоумно същество., което лесно се изчерпва и се вижда по повторенията, повторения от както свят светува.



Тема Re: Равносметка от 15 години интернетнови [re: Exaybachay]  
Автор specular (пристрастен)
Публикувано28.07.16 23:54



Така е. В студентските години попаднах в свободно избираем курс по философия. Не защото съм се заблуждавал, че нещо там се изучава, просто защото там прецених, че ще е най-айляк и най-лесно ще го мина. Така се и оказа, но не взех под внимание колко много ще ме изнерви това същество - учителя по философия. Не съществува просто такава професия, не съществува просто такъв предмет. Това са някакъв вид историци за мен, които не разбират нищо от философия, защото ако разбираха щяха да я пишат, не да я преразказват наизуст, на хора за които не им пука. Повдигна се въпросът един ден - какъв е смисълът да изучаваме философия в университета. Моято отговор беше - никакъв. Казаха ми просто да си седна. Понякога ми се иска да бях нахален и да туря т.н. преподаватели на мястото им, но човек си създава и проблеми по тоя начин. Може би е по-добре че си мълча, на хората и без това не им пука, и си гледат живота, т.е. да се наядат, наспят, наебат... В Библията е писано да не хвърляш бисери на прасетата... колко време ми трябваше да приема и осмисля тая мисъл... То това се отнася и за научните открития. Колко хора се обръщат в гроба знаейки за какво човечеството използва откритията им...



Тема Re: Равносметка от 15 години интернетнови [re: specular]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано30.07.16 21:26



Това са някакъв вид историци за мен, които не разбират нищо от философия, защото ако разбираха щяха да я пишат, не да я преразказват наизуст, на хора за които не им пука.
Един такъв професор, преподавател в престижен университет, е мой приятел от детството и до ден днешен ми стои обиден тъкмо поради това - и е обиден, защото знае, че е така. История на философията и философия, са два различни предмета - разбира се, за предпочитане е да се изучават и двата, но ако не се отчита тази съществена разлика, се допуска огромна грешка. Ала има една особеност - академичната среда, в тези си форми, в които я познаваме и сме я развили, е крайно неподходяща за предмет, като философията. Ти и да искаш, няма как да преподаваш философия в лабораторни условия - по случайност съм чел за добри преподаватели по философия в различни краища по света, но за съжаление, те са били неоценени и по отношение на кариерата, фактически са претърпяли провал и не заради друго, а защото такъв човек, не можеш да го вкараш в системата, той прави системата, не можеш да накараш един истински философ да прекъсне лекцията си, само защото някакъв си звънец бил звънял. Мисълта ми е, че по неизбежност се случва така, че онова, което се преподава е история на философията - но да си добър историк и да си добър философ, са коренно различни неща, даже нямат нищо общо, това че си добър историк, изобщо не означава, че (ще) си и добър философ, нито пък обратното. Всичките тези академици, са историци - те не са философи. Да срещнеш философ в академична среда е изключителна рядкост!!!



Тема Re: Равносметка от 15 години интернетнови [re: Exaybachay]  
Автор Exaybachay (хедонист)
Публикувано29.04.17 02:56



Наближава една година, откакто бе пусната тази тема. И за тази една година, наблюдавам как форуми се затриват, а някои вече и не съществуват - активни и редовни участници остават предимно такива, които по- далеч от каруцарския език, спаменето и троленето, просто нямат капацитета да стигнат, дори и да искат. А преобладаващото мнозинство, като стане предимно от такива потребители, то дните на съответния форум са вече преброени.

Хората, с които може да се поддържа смислен разговор, един по един изтичат. Забележително е, че дори модераторските екипи и админите изпадат в систематично нарушение на собствените си правила.

Изглежда това явление е масово - даже понякога се питам, дали сред време въобще ще има стойностни форуми, простотията така яростно залива отвсякъде, че ........ на човек му омръзва и в някакъв момент се отказва.

Либералност, толерантност, глобализация - с идиоти .... че как ще стане тази работа. Всъщност, отговаряйки за мен, то определено мога да кажа, че вече не виждам нито един форум, в който си струва да участвам - влизам тук, там, пиша по някой коментар, колкото да не е без хич, един вид да не предам каузата :Д ..... обаче и не крия, че участвам с голяма доза отвращение. Погнусявам се вече от елементаризма, който проявява масата от потребители, 40-50 годишни хора да се държат, като лапетии, все едно съм в детската градина - отношение и поведение на имбецили.



Тема Re: Равносметка от 15 години интернетнови [re: specular]  
Автор r3gistracia ()
Публикувано20.06.17 14:51



Така е, много го промениха интернет от тогава. и сайтовете също, предимно картинки, по-малко текст, по-малко excitement от научаване на нови неща, има голямо напъване за показност при това при липса на обноски. и се появи нещо, което аз наричам "принудено общуване", без спонтанността, която имаше в началото. освен това нетът в началото наистина беше свободен, сега те притиска много по-силно в съседско локалното, отколкото преди. но в същото време хората са се унифицирали като култура толкова много, че на живо не можеш да ги различиш кой откъде е и от коя нация е. вече е много по-трудно от преди. то и за това няма такъв excitement като преди, с подобна унификация. глобализацията унифицира и оеднаквява хората, но тази идеология е малко странна, защото реално погледнато ако се появи друга извън земна раса изобщо няма да стане това с оеднаквяването на културите. тази нова несвобода в мрежата някак си беше забелязана от руснаците, които си прибраха и сноудън, но според мен той е малко... хм тъп, все пак. пък и те нямат изобщо в последно време големи философи или писатели, които да са известни, с които нещо да обясняват, за това винаги минават под политическата линия на неодобрението и дори изолацията. но то и във Франция е така, аз не се сещам за големи философи след Дерида, не могат да произведат съвременна философия или литература, която да отговори на човешките нужди, произвеждат само нови АйФони и тва е. а този Нийл Уолш го четат и читателите на Луиз Хей, така че едва ли се води за сериозна философия.



Тема Re: Равносметка от 15 години интернетнови [re: specular]  
Автор Well (Сянката Му)
Публикувано31.12.17 19:58



Добър анализ, браво.
Все пак да вметна, гадната ситуация която наблюдаваш е резултат от разводняване с глупости, вероятно целенасочено, както и Фейсбук манията, създадена за овладяване на именно този импулс към смислени диалози - блокирането на неудобните мисли там е именно онова, което в реалността наричаме мързел, а той е основният деградивен фактор, макар понякога да е и градивен.
Светът се движи очаквано по течението на ленността. Само разумът с неговите мечти и креативност противодейства, но за съжаление са малко Хората, които не се поддават на ленността.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.