Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:11 06.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема ФАКТ Е САМО ЕДНО НАБЛЮДЕНИЕ НА ИЗБУХВАНЕ НА СНнови [re: ribarqt_]  
Автор бaй Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано04.12.11 18:00





цитат:

При избухване на свръхнова звезда , може да се наблюдава ефект който ще бъде решаващ за изводът на физиците че различно цвтните фотони или имат различна скорост спрямо приемника и еднаква маса на покой , или различна маса на покой а една и съща скорост спрямо приемника им. Ако имат различна маса на покой тогава за всеки цвят или дължина на вълната ще отговаря определена маса на покой на фотона. Ако в яркоста на свръхновата първоначално преобладава синият цвят а жълтият е по малко а после се изравнят, това ще говори че фотоните имат различни скорости при една и съща маса на покой , защото сините фотони ще се движат с по висока скорост от жълтите и ще ги изпреварят достигайки преди тях до приемника им. Ако от наблюдението се установи че и двата цвята син и жълт преобладават еднакво по цветност , тогава това ще означава че всички различно цветни фотони пристигат едновременно до приемника , което е признак че се движат с еднакви скоростти и при което ще е вярно твърдението че масите на покой на различно цветните фотони е различна , от което ще следва и големият брой фотони с различна маса. Тоест една калейдоскопична картина на фотони с различна маса , голяма разновидност на фотони.
край на цитата.


В историята на астрономията само веднъж е наблюдаван момента на избухването на свръхнова през 1987 година . Аз срещнах само данни че неутринния сплеск е бил уловен 3 часа преди видимото избухване ..не се говори за пристигане първа на един цвет при избухването .. после на други цвят.. Най вероятно във вакуумна среда всички дължини на вълни се разпространяват едновременно .. Освен това при двойните свезди също би се наблюдавало промяна на цветът на светлината когато севзаимнозасенчват звездите..

Това показва че само във прозрачна вещественна среда вълните с различна дължина на вълната имат различна скорост и това е напълно разбираемо от позицийте на представите на ХСВ.



Тема ВЪЗМУЩЕНИЕТО, ЧЕ КОТКА ПО ГРЪБ НЕ ПАДА..нови [re: Aтилea]  
Автор бaй Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано04.12.11 18:36





цитат:
"СКОРОСТА СПРЯМО СВЕТИЯ ДУХ ОСТАВА НА МОДА! "

Разбирам разочарованието ти. :-)

край на цитата.


Тук няма място нито за възхищение .. нито за разочарование ..Тук има единственно възмущение че котка и айнщанист по кръб не падат както и да ги пуснеш .. все ще намерят начин да пробват да се извъртят..


Този път айнщанистчетата подсъзнателно улавят че работите отиват на зле за СТО.. Именно поради тоя присантиматн нема нито една сериозна статия от айнщанист въпреки че вече трети месец глупотевината им е низвергната от експериментът Опера..


цитат:
Освен това, ако си спомняш, коментирахме преди време, че самата скорост на светлината може да варира в зависимост от напрегнатостта на гравитационното поле, през което преминава. Това последното означава, че измерената скорост на светлината в условия на Земята е по-ниска от максималната възможна, каквато се достига при преминаване на светлината например през празните области между нишките от галактики и галакти чни купове.

край на цитата.


Не се заблуждавай.. според СТО скороста на светлината във вакуум е инвариант и за това е приета за мярка за растояние (една светлинна година).. според СТО се променят времето и пространството в гравитационни полета а а скороста ма светлината си е все такава инвариантна спрямо светия дух .. Това което говориш за промяна на скороста на светлината в силни гравитационни полета е само според ХСВ ..


цитат:
Така че за мен поне излиза, че свещената крава С не е скорост на светлината, не е и скорост на неутриното, а някаква друга фундаментална скорост - константа, скорост на нещо друго, скорост не на частица, а скорост на процес на разпространяване, зависещ от средата ни (Вселената като цяло). Аз лично бих предположила, че С е свързана и е функция на някакви основни характеристики на Вселената ни - с масата й (видима и тъмна материя), с някаква базова характеристика на тъмната енергия, която диктува начина на разширяване на вселената...

край на цитата.


Ми ти прочете с това заключение смъртната присъда на СТО.. Това което каза отхвърля вторият постулат на СТО за инвариантност на скороста на светлината .. за сверяване на часовници със светлина със мисленния опит на гуруто и премахва всякакви изводи за относителна едновременност на събитията след като вторият постулат отпадне .. Отпадат и всякакви мерки за растояние като светлинна година да речем .. отпада и мярката за дължина въведена по настоящем в науката и свързана със С=конст.. .. физиката се срутва из основи !.. И като за капак идва бай Петков да дразни обърканите и дезориянтирани айнщанистчета .. Дет се вика "Не му стига на магарето че крастата го сърби ами и мухите го кацат!"..



цитат:

Ама и аз, като теб, мога да си мисля каквото си искам, понеже не съм физик :-) Физиците, каквото и да си мислят, ако е насериозно, трябва и да го докажат :-)
край на цитата.


Видя се че въобще не са мислили физиците качественно през последните стотина години .. па и от време Нютоново насам .. големи каши са ги забъркали и затова сега ще се наложи да почват нова песен на нов глас .. Тон за песен ще им даде нефизика бай Петков .. къде ше идат че да не пеят ..Ще пеят и биля с краченце ще си тактуват.. щото са гузни .. щото са осрали процепът !..



Тема СЪЩЕСТВУВАНЕТО СЕ ИЗРАЗЯВА СЪС ВЗАИНОДЕЙСТВИЕТОнови [re: ribarqt_]  
Автор бaй Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано04.12.11 18:57





цитат:

.материята съществува само във перменентно взаимодействие и промяна.

Съгласен съм че е така , но има частни случаи на покой при които материята не взаимодейства в някакъв конкретен случай , например крайпътният камък който е материя с какво взаимодейства ?
край на цитата.


Само перменентното взаимодействие на камъкът с околната материя го легетимира като обективно съществуващ .. Онова което не взаимодейства не съществува обективно ..Например паралелните световае не съществуват обективно след като по никакъв начин не взаимодействат.. Ако Бог по никакъв начин не взаимодейства със вселената той също обективно не съществува..
Камъкът перменентно взаимодейства със вакуумът чрез гравитационните сили и със елекрическите сили на опорната реакция на веществото .. взаимодейства със ударите които нанасят неговите частици по околните тела обменяйки топлинна енергия .. взаимодейства със светлинните вълни които поглъща или пък отразява .. взаимодейства със механичните вълни във въздухът и т.н. Камъкът е взаимодействащ перменентно затова е обективно съществуващ .. Единственно обективно не съществуващото не взаимодейства перменентно..

Ето погледни как галактики си взимодеистват контактно с вакуумът който променя "вакуумното нанадолнище" в което те падат :





Тема НЕ СТАВА НОМЕРЪТ СЪС НЕУТРИНОТОнови [re: ribarqt_]  
Автор бaй Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано04.12.11 19:22





цитат:

Аз нали ти казах , че айнщанистите ще подменят скоростта на светлината в вакуум със скоростта на неутриното във вакуум , и пак ще спасят втория постулат.
край на цитата.


Не става това току така .. Помисли сам: ..В отправната система на неутриното светлината се движи със 6 км/секунда ако се движи в една и съща посока с неутриното и със 300000 и косур км/сек когато се движат в противоположна посока..





Тема САМО ЗАВЪЛНОВИЯ ФРОНТ ВАЖИ ТОВА..нови [re: 3opниk2]  
Автор бaй Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано04.12.11 19:39





цитат:

Най-за кратко време, ще се регистрира пренос с най-къс "пакет", когато е фотон-порция (поглъщане) - най-къса дължина на вълна, когато е вълнов процес (разпространение +поглъщане при регистрация).
край на цитата.


Дори да си прав не намираш ли че е без значение растоянието което пътува светлината .. дали идва от круката на тавана или от далечна галактика късата вълна все със един интервал от време ще изпреварва по дългата вълна .. И като се има впредвид че светлинните вълни имат много къса вълна то практически такова изпреварване е неизмерима величина..



цитат:

Това простичко обяснение на резултатите от експеримент с "опера" - за сетен път, косвено показва, че хипотезата ми е адекватна на действителността. - да не забравяме, че сегашните официални хипотези допускат мигновеност при поглъщане-излъчване - демек, не отчитат време за поглъщане; не понасят "престой"; нямат обяснение защо датчикът е важен инструмент при регистрацията, понеже - не им се образуват непрестанно частите, с огромна честота на образуване; нямат обяснение на "маса" и продължават да считат, че е възможно фотоните да имат маса и т.н. - знаеш по хипотезата ми, как е.
край на цитата.


Не виждам как хипотезата ти ще оправдае преднината от време 58 наносекунди която неутриното реализира за 730 км път .. при това движейки се във вещественна среда (скали някакви си там..)





Тема Re: ВЪЗМУЩЕНИЕТО, ЧЕ КОТКА ПО ГРЪБ НЕ ПАДА..нови [re: бaй Пeтkoв]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано04.12.11 19:40



Това което говориш за промяна на скороста на светлината в силни гравитационни полета е само според ХСВ

Ти явно си забравил - бях ти цитирала гери с подобно на моето мнение. Пък гери не може да бъде обявен за ХСВ-ист, нали? :-)

Ми ти прочете с това заключение смъртната присъда на СТО..

Това е твое мнение. В клуб "Физика" го понесоха доста нормално, или защото не е придружено с призиви "Релативистите - на сапун!", или защото беше написано с нормален тон, или най-вече защото СТО не го изключва, ами даже го допуска. Според теб кое от трите е?



Тема ЗОМБИТАТА СЕ МЪЧАТ ДА СЕ ПРИСПОСОБЯТ КЪМ ФАКТИТЕ. [re: Aтилea]  
Автор бaй Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано04.12.11 20:02





цитат:
Това което говориш за промяна на скороста на светлината в силни гравитационни полета е само според ХСВ

Ти явно си забравил - бях ти цитирала гери с подобно на моето мнение. Пък гери не може да бъде обявен за ХСВ-ист, нали? :-)

край на цитата.


Не аз съм въвел еденицата мярка за разстояние : една светлинна година .. Бихте ли ми обяснили що за еденица мярка е това щом скороста на светлината не е инвариант ?.. Освен това бихте ли обяснили какво става с ЛТ когато скороста на светлината превиши С=конст в космосът ?.. А?



цитат:
"Ми ти прочете с това заключение смъртната присъда на СТО.. "

Това е твое мнение. В клуб "Физика" го понесоха доста нормално, или защото не е придружено с призиви "Релативистите - на сапун!", или защото беше написано с нормален тон, или най-вече защото СТО не го изключва, ами даже го допуска. Според теб кое от трите е?

край на цитата.


Зомбитата в момента са трапна риба и не им е ясно как да реагират на каквото и да било .. И какво не изключва СТО ?.. Нарушение на вторият постулат ли ?.. Ми че това е смешно!.. Каква ти СТО без инвариантна скорост на светлината на която са базирани ЛТ и от там нататък целия математически апарат на СТО?..

Виж какво пишат видни релативисти в интернет !.. Пишат че ако се потвърдят данните от експеримента Опера цялия фундамент на съвременната физика трябва да се промени .. Това означава нова физика базирана да речем на ХСВ.. Ъхъ!..



А за сапуна не го вземай чак толкоз навътре .. никого няма да варим на сапун !.. Само ще пренапишем учебниците и ще изгоним старите преподаватели .. да одят да пасат вакли овчици в балкана.. Балкана просветлява .. ще просветли мозъците им.. И млекце ще си имат .. и славей ще им пее през лятото .. и звездите горе у балкана са ей такива голями .. И в колибата си ще имат на стената не портрета на Айнщайн а на бай Петков .. да му се молят ..



Тема Re: ЗОМБИТАТА СЕ МЪЧАТ ДА СЕ ПРИСПОСОБЯТ КЪМ ФАКТИТЕ. [re: бaй Пeтkoв]  
Автор Aтилea (пристрастен)
Публикувано04.12.11 21:13



Да, вярно е, че вторият постулат на СТО е за скоростта на светлината. Дотам е била стигнала науката към оня момент. След доста години стана ясно, че има и други частици, които се движат с подобни скорости, например неутриното.

От днешните позиции можем да кажем, че няма причина да поставяме светлината или неутриното в привилигировано положение, което да диктува, че максималната скорост на пренос (хареса ми този израз на Зорник) е точно на светлината, или на неутриното.

Всъщност няма значение дали е на светлината, или е на неутриното, или е на гравитона, важното е, че има максимална скорост на пренос С, която участва в Лоренцовите трансформации. Нищо няма да се промени.

Преди десетки години са смятали, че скоростта на светлината е константа и затова е било удобно да се мерят гигантските разстояния в светлинни години. И сега е удобно. Няма принципна разлика дали скоростта на светлината е съвсем константата С или е близка до С, разстоянието от 10000 св. г. ще се промени с под 0.005%, което е пренебрежимо малко.

По-важната част от втория постулат е, че скоростите на светлината и излъчващи я тела нито се събират, нито се вадят. Същото важи и за всички други частици, движещи се с близки до С скорости.

А дали С е точно числовата стойност, която смятаме, че е? Сигурно не е. В околоземното пространство обаче можем да считаме известната ни скорост за коректна, т.е. от практическа гледна точка няма разлика.

Ще има разлика в E=mc^2. В смисъл, че енергията ще трябва да се изчислява с малко по-висока скорост С и ще излиза малко по-голяма, да речем с около 0.0000005% повече.



Тема Е=m.V.k [re: Aтилea]  
Автор бaй Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано05.12.11 07:59





цитат:
Да, вярно е, че вторият постулат на СТО е за скоростта на светлината. Дотам е била стигнала науката към оня момент. След доста години стана ясно, че има и други частици, които се движат с подобни скорости, например неутриното.

От днешните позиции можем да кажем, че няма причина да поставяме светлината или неутриното в привилигировано положение, което да диктува, че максималната скорост на пренос (хареса ми този израз на Зорник) е точно на светлината, или на неутриното.

край на цитата.


Не е била достигнала дотам науката а просто са я натикали в тая миша дупка глупотевични постулати като вторият постулат на СТО. Той не е бил от нищо обоснован и необходим в изкуството.. Единственната причина за постулирането на вторият постулат е бил отрицателният опит на ММ в търсенето на ефирен вятър спрямо земята .. При това положение Айнщайн е предположил че експерименталната светлина е инвариант спрямо опитната постановка която е неподвижна спрямо земята .. Като за капак опитът на Физо пък показал че скороста на светлината не е инвариант спрямо опитната постановка а зависи от движението на водата.. Неправилната интерпретация на тези опити е довела до глупотевичния извод че скороста на светлината не зависи от движението на наблюдателя и е инвариант спрямо него.. Както ти е вече известно съществуват и други интерпретации ( ХСВ например ) които не изискват представи че скороста на светлината е инвариант спрямо наблюдателя.
Именно от тези позиции става ясно че няма такава изискуемост която да прави каквато и да била скорост спрямо наблюдателя инвариант. Именно поради тази причина става ненужна идеята за инвариантна скорост спрямо наблюдател(спрямо чСВЕТИЯ ДУХ) на светлина или па на неутрино а било то и на каквото и да е друго нещо..Скороста е относителен зеленчук и зависи от изборът на отправна система .. нйема тън-пън!..




цитат:
Всъщност няма значение дали е на светлината, или е на неутриното, или е на гравитона, важното е, че има максимална скорост на пренос С, която участва в Лоренцовите трансформации. Нищо няма да се промени.

край на цитата.


От какъв зор трябва да има ЛТ след като са от нищо необосновани както се видя ?.. Само заради спорта ли трябва да има ЛТ?.. Ми то си е добре и със ГТ (галилеевите трансформации).. Всичко си е наред и със ГТ !..



цитат:

По-важната част от втория постулат е, че скоростите на светлината и излъчващи я тела нито се събират, нито се вадят. Същото важи и за всички други частици, движещи се с близки до С скорости.
край на цитата.


Часта във която вторият постулат твърди че скороста на источникът не влияе на скороста на светлината спрямо даден наблюдател.. Това се знае от време оно .. знае се че скороста на вълните не зависи от скороста на камъкът който поражда вълните.. Но продължаването на представата че скороста на вълните не зависи и от скороста на наблюдателя спрямо средата е вече глупотевична.. и това се ащисва от многото опити със светлина които така и не са уразумяни от релативистите ..Това е наблюдението на Рьомер .. това е пристигането на неутринния сплеск до земята три часа преди пристигането на видимата светлина от избухването на свръхновата през 1987 година..това е резултатът от опитът на Физо с течаща вода .. това е резултатът от опитът на Саняк.. това са опитът по радиолокацията на венера и като за капак това е експериментът Опера който доказа че скороста на светлината спрямо неутриното варира от 6 км/сек до 600000 и косур км /сек..



цитат:

А дали С е точно числовата стойност, която смятаме, че е? Сигурно не е. В околоземното пространство обаче можем да считаме известната ни скорост за коректна, т.е. от практическа гледна точка няма разлика.
край на цитата.


Съществува само една сляпа вяра в някакво си "С" ..Освен тази сляпа вяра нищо не обосновава ЛТ !.. Нима това е неясно ?.. Докато ГТ се базират на опитните резултати доказващи че скороста на кондукторът спрямо земята е равна на сумата от векторните скорости на влакът спрямо земята и на кондукторът спрямо влакът..


цитат:

Ще има разлика в E=mc^2. В смисъл, че енергията ще трябва да се изчислява с малко по-висока скорост С и ще излиза малко по-голяма, да речем с около 0.0000005% повече.
край на цитата.


Не !.. Не е така !.. енергията има два аспекта .. потенциална и кинетична енергия.. За гравитационната кинетична енергия отдавна е известно че тя е функция на масата на тялото и неговата относителна скорост спрямо масовия център на системата.. Така че при сблъсък на две тела енергията е функция именно на масата им и относителната им скорост спрямо масовия център на телата.. Т.е. :

Е = m. V .k

където :

"Е" е енергията

"m" е масата на тялото

"V" е относителната скорост на дадената маса спрямо масовия център на системата гравитиращи тела

"k" е константа


От тази формула се разбира , че за масовите обекти (вещественната форма на материята) кинетичната енергия е правопропорционална на масата на движещото се и скороста на относителното му движение спрямо масовия център ..

Лесно е !..

Редактирано от бaй Пeтkoв на 05.12.11 09:21.



Тема Re: САМО ЗАВЪЛНОВИЯ ФРОНТ ВАЖИ ТОВА.. [re: бaй Пeтkoв]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано05.12.11 19:35



Здрасти, Петков!

Дори да си прав не намираш ли че е без значение растоянието което пътува светлината .. дали идва от круката на тавана или от далечна галактика късата вълна все със един интервал от време ще изпреварва по дългата вълна .. И като се има впредвид че светлинните вълни имат много къса вълна то практически такова изпреварване е неизмерима величина..

Измерима е:
нека светлинната вълна е "по средата" на видимия спектър ; дължина на вълна около 0,55*10^(-6)m ; това разстояние светлината го изминава за около 0,3*10^(-14)сек
Неутриното е с честота от порядъка на ядрената и по-висока, около 10^(23)херца е ядрената, или реципрочната стойност - 10^(-23)сек. Порядъкът на време-закъснението при РЕГИСТРАЦИЯ е очевиден - Наносекунди е! - въпрос на точни разчети от измерено.



Не виждам как хипотезата ти ще оправдае преднината от време 58 наносекунди която неутриното реализира за 730 км път .. при това движейки се във вещественна среда (скали някакви си там..)
Надявам се - да видиш по-горното, разбира се. Това, от най-общи съображения.
Веществената среда е съществено прозрачна за неутриното - не взаимодейства с нея, освен в поставения капан
...
пп При свръхновата ( в други постинги си го захапвал въпроса) - светлинното излъчване започва със закъснение (това, което виждаме, закъснява по процес) - затова там време-изпреварването на неутриното, може да е най-различно; зависи от конкретиката на процесите, докато се достигне "излъчване във видимия спектър". По-интересно е, че са забелязани изменения в гравитация, преди неутриното, даже, но са очаквали това да са грави-вълни, а не - в насипно гравитони, като пясъчни зрънца от вятър. Не са го разтълкували правилно, ама има резон - гравитоните, да са най-най-бързия пренос на взаимодействие.

пп2 Още преди Гурото, теорията е показала, че ще има скорост на пренос на взаимодействие, която да е максимална. По-късно се е приело, че това може да е скорост на светлината; ама горна граница - никой не е поставял; Горната граница се поставя от Гурото, но забележи - като следствие, че: нищо вещево (с маса на покой, различна от нула) не може да достигне и да надмине тая горна граница на Свак. Това не е постулат, а следствие от двата постулата. Когато вече знаем, че вещевите са направени от светлина - това е съвсем логичен извод.
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.