Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:35 18.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | (покажи всички)
Тема Re: Основи в Квантовата механиканови [re: Шпara_]  
Автор щш ()
Публикувано30.09.09 13:46



Забележи също това (казах го вече по-горе, но, за удобдтво, ще го повторя във връзка с последния ми текст), фактът, че в класическата механика принципът на неопределеност е валиден само при дрижение в силово поле, докато в квантовата веханика важи и при покой и при равномерно праволинейно движение показва, че принципът на съответствие в квантовата механика (класическата й граница) е невалиден.Не е верно, че при големи квантови числа квантовата механика преминавала в класическа, защото принципът й на неопределеност е валиден във всички случаи, докато принципът на неопределеност в класическата механика е ограничено валиден. Този проблем на квантовата механика трябва да се коригира като се подобриа математическият й апарат.



Тема Re: Основи в Квантовата механиканови [re: Шпara_]  
Автор lampion ()
Публикувано01.10.09 00:28



Здрасти...Ами това което си цитирала е хубаво..ние тука го повтряхме в разли4ни форми,(по разли4ни на4ини),но ниЩо продуктивно..Винаги зацикляме на едно ниво.

Мен ли4но ме интерсува,обЩия поглед върху цялата механика и нейната връзка с принципа примерно,или с някъва друга теория...

Не ме интерсува толкова конретно "вътрешните логи4ни връзки" в дадена конретна теория(въпреки 4е е много важно), а по скоро "връзката и с другите външни теории" Искам да имам първо обЩо познание, и ве4е ако реша да изу4авам по задълбо4ено неЩо, да му отделя нужното време..

.Лошото е 4е съм много "разпилян" и ми харесва да 4ета вси4ко,от религия и мистика, до доста сериозна нау4ни статии, свързани с математика и физика.

Интересното е... 4е ги 4ета много пъти дори и да не са ми на ниво и да са доста сложни.

И много рядко ми просветва неЩо,но има опасност да е грешно "разбрано"...

Та ако ми цитираш..въпросната книга за да ми покажеш някое мое неразбиране относно принципа на Хайзенбег или неЩо друго,моля бъди конретна...

Ина4е да интересно е..

Мислеше само в движение,а се движеше твърде малко.Не вярвайте в чудеса-разчитайте на тях

Тема Re: Основи в Квантовата механиканови [re: lampion]  
Автор Шпara_ ()
Публикувано01.10.09 07:45



"Та ако ми цитираш..въпросната книга за да ми покажеш някое мое неразбиране относно принципа на Хайзенбег или неЩо друго,моля бъди конретна..."

Не съм имала за цел да показвам нечие неразбиране, още повече че самата аз не съм наясно с доста неща в КМ. Просто пуснах този откъс с мисълта, че това ще допринесе за развитието на темата





Тема Re: Основи в Квантовата механиканови [re: щш]  
Автор Шпara_ ()
Публикувано01.10.09 07:53



"... фактът, че в класическата механика принципът на неопределеност е валиден само при движение в силово поле, докато в квантовата механика важи и при покой и при равномерно праволинейно движение показва, че принципът на съответствие в квантовата механика (класическата й граница) е невалиден."

Да, но нали в КМ невъзможността за покой е принципна...



Тема Re: Основи в Квантовата механиканови [re: Шпara_]  
Автор щш ()
Публикувано01.10.09 08:55



""... фактът, че в класическата механика принципът на неопределеност е валиден само при движение в силово поле, докато в квантовата механика важи и при покой и при равномерно праволинейно движение показва, че принципът на съответствие в квантовата механика (класическата й граница) е невалиден."

Да, но нали в КМ невъзможността за покой е принципна..."

Щом е принципна, то тя важи и при големи квантови числа, а при тях квантовта механика трябвало да преминава в класическа механика, но пък в класическата механика принципна е възможността за покой. Така че, най-малкото, принципът на съответствие се нарушава.



Тема Re: Основи в Квантовата механиканови [re: щш]  
Автор Шпara_ ()
Публикувано01.10.09 09:13



""Да, но нали в КМ невъзможността за покой е принципна...""

"Щом е принципна, то тя важи и при големи квантови числа, а при тях квантовта механика трябвало да преминава в класическа механика, но пък в класическата механика принципна е възможността за покой. Така че, най-малкото, принципът на съответствие се нарушава."

На мен това, което казваш, ми се струва напълно вярно и смислено.

Общоприетото схващане за някаква си "граница" между микро и макро света; за граница, от едната страна на която обектите са в квантово състояние, а пък от другата - в "класическо", е меко казано нелепо схващане, лишено от каквито и да е физични основания. И наистина доста прилича на натъкмистика, служеща единствено за опора на математическите модели...



Тема Re: Основи в Квантовата механиканови [re: Шпara_]  
Автор щш ()
Публикувано01.10.09 09:38



Това го писах като допълнение докато си ми отговаряла:

Разбира се, както вече стана дума, състоянието както на покой така и на равномерно праволинейно движение са идеализации. Поради наличието на мириади тела в природата в реалността такива състояния са невъзможни. Телата винаги са в силови полета. Ето защо, можем да считаме квантовата механика за по-напредничава в представите си за движението, които, ако става дума за реално движение, изискват отхвърляне на първия закон на Нютон както и отхвърляне на фалшивата “теория” на относителността на Айнщайн даже само по тази причина (нереалността на идеята за равномерно праволинейно движение в природата), ако даже си представим, че други причини за отхвърлянето й не бяха налице. Ясният критерий обаче за това дали говорим за реално движение или за идеално, не съществуващо в природата движение (без да се объркваме, както е в квантовата механика, като хем говорим за покой и равомерно праволинейно движение, които са идеални състояния, хем констатираме, че и при тях бил валиден принципът на неопределеност характеризиращ реалното движение) дава класическата механика със своите съотношения на неопределеност. Те са вододелът. Както се каза, реално движение е налице единствено когато е в сила принципът на неопределеност Delta(x) Delta(p) = Delta(w) =/= 0, което е единствено движение на тяло в силово поле.

Ето защо, квантовата механика (математическият й апарат) трябва да се усъвършенства и в тази насока, освен да не допуска изчисляването на физически невероятни състояния, както се получава в някои случаи при изчисления с наличния математически апарат, също така правилно да достига до класическата си граница при големи квантови числа, т.е. и в квантовата механика за покоя и равномерното праволинейно движение да няма съотношения на неопределеност.



Тема Re: Основи в Квантовата механиканови [re: щш]  
Автор geri® (циник)
Публикувано01.10.09 13:12



"Щом е принципна, то тя важи и при големи квантови числа, а при тях квантовта механика трябвало да преминава в класическа механика, но пък в класическата механика принципна е възможността за покой."

Замисли се над термина "преминава в класическа". Не означава че става точно на класическа, а се доближава все повече до нея. Нещо не си наред с границите, но то си пролича още на фиестата с неравенствата :)

Шпага, точно така се получава - при големи квантови числа неопределеностите намаляват (те са съществени при малки, когато ролята на h е голяма), и в макро света неопределеностите не играят никаква роля в практиката (макар че никога не изчезват), което е много добро приближение до класическата механика.



Тема Re: Основи в Квантовата механиканови [re: geri®]  
Автор Шпara_ ()
Публикувано01.10.09 13:53



Здравей!

"Замисли се над термина "преминава в класическа". Не означава че става точно на класическа, а се доближава все повече до нея. Нещо не си наред с границите..."

Е, добре де, като се доближава ВСЕ ПОВЕЧЕ до класическата, кога СПИРА да се доближава?

Не е ли по-логично, че както се доближава... доближава... доближава, накрая стига и до момент, в който "опира чело" баш в някаква граница? И че като премине тази граница, всъщност си става точно класическа.

Колкото и да е размита междинната граница, тя все трябва и да "свърши" на някакво ниво.

"Шпага, точно така се получава - при големи квантови числа неопределеностите намаляват (те са съществени при малки, когато ролята на h е голяма), и в макро света неопределеностите не играят никаква роля в практиката (макар че никога не изчезват), което е много добро приближение до класическата механика."

Да, но в случая не говорим за това, че "в макро света неопределеностите не играят никаква роля в практиката", а именно за факта, че тези неопределености, както си казал и ти "никога не изчезват" Или с други думи: че неопределеностите са си налице още в класическата физика, но там просто се игнорират поради напълно основателни практически цели.



Тема Re: Основи в Квантовата механиканови [re: Шпara_]  
Автор щш ()
Публикувано01.10.09 14:47



"Колкото и да е размита междинната граница, тя все трябва и да "свърши" на някакво ниво."

Добре си му отговорила. Трябва да свърши, но не свършва. Квантовата механика няма класическа граница, въпреки твърденията, че имала. Тази й слабост заедно с факта, че в дадени случаи води до нефизични заключения, както казах, трябва да се оправи като се оправи математическият й апарат.




Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.