Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:10 03.07.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Тема НЕНАБЛЮДАВАНЕТО НЕ ПРОМЕНЯ СЪЩЕСТВУВАЩОТОнови [re: Numberous]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано19.09.09 20:28



Здравей Numberous,



цитат:
Това, че знаем доколко можем да наблюдаваме движението на една частица с нищо не ни помага да разберем какво именно е движението й. Това, че знаем доколко можем да наблюдаваме движението на една частица не ни дава право да твърдим, че тя можела да се измъкне от черна дупка.

край на цитата.


Точно така .. ненаблюдаването от субекта на нещо си не прави ненаблюдаваното неопределено във взаимодействието си с окръжаващия го свят .. Това че ние не можем да надникнем под полата на Наоми Кембъл ни най малко не променя обективната действителност под полата на черната перла..



ИСТИНАТА Е В ХСВ

Редактирано от Пeтkoв на 19.09.09 20:57.



Тема Re: ВЪТРЕШЕН СТРОЕЖ НА ВЕЩЕСТВОТОнови [re: Пeтkoв]  
Автор Numberous (пристрастен)
Публикувано19.09.09 20:55



Здрасти Петков

"Може би имаш впредвид именно квантуването на излъчвнето на светлината .. "

Не нямам това предвид. Просто лептоните (нали знаеш - електрони, неутрино, тау-лептони) са изградени от други по-малки неоткрити засега частици. Между тях може да има и неоткрити още взаимодействия.

"Това заключение предположение " И така нататък, но не до безкрайност! Не до безкрайност..." ме озадачава.. то като че ли иска само да отмести елементарноста на частиците малко по надълбоко във веществото .. малко по надълбоко от познатите ни сега "елементарни частици"
Моля те да изтъкнеш съображенията си поради които искаш да спреш вътрешния строеж на веществото до някакви неделими структури.. "

Една от причините е, че мисля (както и много други компетентни хора), че всичко във физиката (в случая използвам думата като синоним на вселена, реалност) е крайно. Безкрайности във физиката са недопустими и присъствието им говори за грешка в разсъжденията или некоректност на използваните базисни понятия.

Както никъде в природата не се срещат математични махала, движение без триене и перпетуум мобилета, по същия начин не може да има сингуларности, безкрайности и разходимости.

Това по принцип е достатъчно основание да считам, че ще има най-долно структурно равнище на материята. Но има и други причини.

Ако частиците са съставени от други частици, а те от други, те от други и така нататък до безкрайност, тогава самата идея за причина и следствие губи всякакъв смисъл. Какво изобщо би представлявала материята при такова положение? Самото търсене на смисъл (под форма на причинно-следственост) би се изгубило, би пропаднало в безкрайна бездна... В същност аз изобщо не съм в състояние да си представя такова положение. Единственото на което мога да го оприлича е "невъобразим хаос". Същото до което ме води и опита да си представя положение с натурално присъщи случайности. А света, който наблюдавам около себе си изглежда да е стройно и прегледно подреден

.

Още нещо. Пресметнали са (за първи път някои Калуза и Клайн, не знам точно как), използвайки (мисля че) конкретната стойност на гравитационната константа, че при някакви много малки дължини (10^-35м) самото пространство вече няма да е подходяща среда за съществуването на частици, поне във вида, в който са ни познати. Може би някой може да обясни по-подробно (Гери ).

Изчислението е направено аналогично на статистическият подход. По този начин то не разкрива точният физически смисъл. Аз виждам нещо друго в това. Но не ми се разказва точно сега. Всъщност писах го веднъж в една тема, постнато до Зорник. Най-общо казано това е една идея за дискретност на пространството и времето.

Нека просто кажем, че има някакви най-малки частици, които са немного разновидности и поведението им се ръководи от строги правила. Те най-вероятно са на няколко (5-10) структурни нива под лептоните.

А относно това защо искам да "отложа" елементарността на частиците за по-нататък - ами странностите в поведението на електрона (примерно) го показват. Вижда се, че електрона определено не е обикновена класическа частица (корпускула). И никоя друга частица от кое да е структурно ниво освен най-долното, не би се държала винаги като обикновенна класическа такава.

I can touch. I can feel. I ask myself 'What is real?'.

Тема Re: Основи в Квантовата механиканови [re: щш]  
Автор Numberous (пристрастен)
Публикувано19.09.09 21:03



Как ще коментираш е=мс^2 ?

I can touch. I can feel. I ask myself 'What is real?'.


Тема Re: НЕНАБЛЮДАВАНЕТО НЕ ПРОМЕНЯ СЪЩЕСТВУВАЩОТОнови [re: Пeтkoв]  
Автор Numberous (пристрастен)
Публикувано19.09.09 21:11



Мисля, че в случая по-точна би била аналогията "това, че знаем, че не можем да погледнем под полата на Наоми Кембъл не говори нищо за онова, което се намира там". Това имах предвид аз - в използването на принципа на неопределеноста за пресмятане поведението на реална частица се допуска логическа и смислова некоректност. Все едно да използвам познанието си за това що е хляб за да се нахраня.

I can touch. I can feel. I ask myself 'What is real?'.


Тема Re: Основи в Квантовата механиканови [re: щш]  
Авторлaмпa (Нерегистриран)
Публикувано19.09.09 21:34



Я отново прочети първия цитат и сподели, за едновременно измерване с произволна точност ли става дума във втория цитат?


Я ти про4ети пак двата цитата,aз не виждам нередности.


Това което казвам е 4е,ако измериш положението,това автомати4но се отразява на скороста.Ако направиш повторно измерване на скороста ,то измереното няма да отговори на първона4ално измерване на положението.Това покава 4е са зависими и нямам как да ги измериш едновремнно с то4ност.

Ако решиш да направиш по то4но измерване на положението,тогава използваш по къса вълна,което е равно на по голяма енергия,и това се отразява автомати4но на скороста...

Тогава можеш да се запиташ,ама как при подобряването на измерването на една характеристика ,другата едновременно с тази се нарушава.?Измерването на второто се влошава. И от там се по4ват простотите ...Как са свързани двете характеристики локални или не локално?Ако са нелокално то имаме скрити параметри...



Numerus Как е свързан принципа с 4ерните дупки,4е да ги накара да излъ4ват??

Това което аз про4етох е следното..(Не мога вси4ко да знам...не ми е това работата...)


Следствие на принципа се полу4авали квантови флуктации...Те създавали 4астици и анти4астици....Те от своя страна се изпарявали връЩаики енергията от създаването си....Вероятноста тези двойки 4астици да се създават вътре или извън хоризонта на събития била разли4на от нула....Което говорило, 4е 4астиците може да се измъкнат..... Понеже 4ерната дупка се изпарявала,масата и намялявала и т.н..Но явно става на въпрос за микро 4ерни дупки....и не за такива с Косми4ески размери.....Такива се изпаряват бързо именно поради радиацията....Нали искаха да спират ЦЕРН,понеже се уплашиха 4е земята Ще загине именно поради такава дупка.....



Тема Re: Основи в Квантовата механиканови [re: Numberous]  
Автор щш ()
Публикувано20.09.09 10:32



"Как ще коментираш е=мс^2 ?"

Т.нар. "теория" на относителността (а всъщност, нагла глупост) пробутвана от международния мошник Айнщайн не само не споменава, че въпросната връзка е добре позната много преди него, но и не може да я изведе въпреки неистовите лъжи на пропагандата, че уж я извеждала. Това съм го обяснявал стотици пъти вече. От друга страна, както показах, въпросната връзка между енергия и маса се извежда чисто класически, тя се съдържа в класическата механика.



Тема Re: Основи в Квантовата механиканови [re: лaмпa]  
Автор щш ()
Публикувано20.09.09 10:40



“”Я отново прочети първия цитат и сподели, за едновременно измерване с произволна точност ли става дума във втория цитат?”

Я ти про4ети пак двата цитата,aз не виждам нередности.
Това което казвам е 4е,ако измериш положението,това автомати4но се отразява на скороста.Ако направиш повторно измерване на скороста ,то измереното няма да отговори на първона4ално измерване на положението.Това покава 4е са зависими и нямам как да ги измериш едновремнно с то4ност.
Ако решиш да направиш по то4но измерване на положението,тогава използваш по къса вълна,което е равно на по голяма енергия,и това се отразява автомати4но на скороста...
Тогава можеш да се запиташ,ама как при подобряването на измерването на една характеристика ,другата едновременно с тази се нарушава.?Измерването на второто се влошава. И от там се по4ват простотите ...Как са свързани двете характеристики локални или не локално?Ако са нелокално то имаме скрити параметри...”

Не е дновременно измерване на двата параметъра, когато измериш единия параметър (предизвикаш колапс на пси-функцията), а след това разгледаш отново изходната пси-функция все едно че не е колабирала и измериш другия параметър. Поправи се, а не спори. Ако обичаш да възвръщаш функцията в изходното положение след като е колабирала, то и измерването на първия параметър втори път ще ти даде друг резултат, различен от първия.



Тема Re: НЕНАБЛЮДАВАНнови [re: Пeтkoв]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано20.09.09 11:48



Здрасти, Петков!

По принцип - не знаем като как се държи ненаблюдаваното! (нямаме физическо инфо за него - не става въпрос за историческо инфо)


Ама, можем и да обобщим: и това което наблюдаваме (събития) не знаем като как се държат (случват) В МОМЕНТА (пак физическо инфо)- те са се случили в миналото, от наша гл. точка.
Та - принципно: няма смисъл понятието ЕДНОВРЕМЕННОСТ, ако физически не са определени КС и не сравняваме: тоест имаме вече в наличност поне ДВЕ събития.
Нужни са КС и веремеизмервач, ако ще се правят ЧОВЕШКИ заключения (субект)- предварителни уговорки са това.

Точно така .. ненаблюдаването от субекта на нещо си не прави ненаблюдаваното неопределено във взаимодействието си с окръжаващия го свят .. Това че ние не можем да надникнем под полата на Наоми Кембъл ни най малко не променя обективната действителност под полата на черната перла..

В КМ положението на частица се определя с понятието "локализиран вълнов пакет" (не гледай към Наоми), като този пакет е съставен от вълни на вероятности. По най-странен начин (за сегашната интерпретация) този пакет съвпада с частица. Колапсът на функция е матмодел за "установяване" на някаква характеристика и естествено, след това ... няма разни вероятности, че и пакет от вълни на вероятности да има.

Всичко това се случва и е възможно, заради дуалистичната природа на вещевите обекти (възел от елмагн. вълни, знаеш). Като се приближим с изпратен от нас-наблюдател "фотон" за наблюдение (съизмерим по дължина на вълната с образуващите фотони) на някакво качество на вещева, то, той първом се поглъща (значи изменя състоянието: форма, размери, обем, начин на въртене на частицата), а по-после се излъчва за възстановка на равновесното състояние, с мин. енергия.
Демек, действието за “виждане” на наблюдател променя вещевите обекти.
Щом ги променя (наблюдаемо при съизмерими, кратни дължини на вълни с размерите на частицата), то- казваме: влияем на това което измерваме. Новоизмерените неща ще са различни от предходните.

Е, естествено, Природата не измерва и не пресмята - тя взаимодейства по възможност на физическо инфо: от най-фино ниво - физвакуум, до ... сблъсък на Галактики, ... че и Вселени.
...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере

Тема Re: Основи в Квантовата механиканови [re: щш]  
Автор geri® (циник)
Публикувано20.09.09 12:52



"Не е дновременно измерване на двата параметъра, когато измериш единия параметър (предизвикаш колапс на пси-функцията), а след това разгледаш отново изходната пси-функция все едно че не е колабирала и измериш другия параметър."

Това разглеждане не е измерване. Къде при реално измерване дават така, да се върнеш във времето преди първото измерване за да имаш същата обстановка за второто? Аз ти разправям че не си наясно с материала, но браво, ти се старай, старай се да покажеш колко съм прав :))



Тема Re: Основи в Квантовата механиканови [re: geri®]  
Автор щш ()
Публикувано20.09.09 13:13



""Не е дновременно измерване на двата параметъра, когато измериш единия параметър (предизвикаш колапс на пси-функцията), а след това разгледаш отново изходната пси-функция все едно че не е колабирала и измериш другия параметър."

Това разглеждане не е измерване. Къде при реално измерване дават така, да се върнеш във времето преди първото измерване за да имаш същата обстановка за второто? Аз ти разправям че не си наясно с материала, но браво, ти се старай, старай се да покажеш колко съм прав :))"

Момченце глупаво, нали точно това и аз казвам. Ти нямаш способности да схванеш какво се пише и на най-елементарно ниво. Откажи се от тази работа не е за теб. Не разбираш нещата и, по-лошото, нямаш способност да мислиш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.