Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:55 25.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Грешнонови [re: Xo xo xo]  
Авторmmm (Нерегистриран)
Публикувано23.06.09 16:59



Даже и нещата, които изреждате като непознати, са част от знанието за света, а не част от непознатото!
Как въобще непознатото може да бъде изреждано (хора, езици, т.н)


Във философията под непознато се разбира онова, което не се е проявило по никой начин, а не онова което се е проявило отчасти или по конкретен начин.
Вие не говорите за познато/непозанто, а за познато по един начин спрямо познато по друг начин



Тема Кое е по-голямо: познатото или непознатото?!!нови [re: mmm]  
Автор Aбcoлют (ентусиаст)
Публикувано27.06.09 00:17



"Даже и нещата, които изреждате като непознати, са част от знанието за света, а не част от непознатото!
Как въобще непознатото може да бъде изреждано (хора, езици, т.н)
Във философията под непознато се разбира онова, което не се е проявило по никой начин, а не онова което се е проявило отчасти или по конкретен начин.
Вие не говорите за познато/непозанто, а за познато по един начин спрямо познато по друг начин"


Хей умник можеш ли да ми кажеш колко са звездите в нашата галактика Млечния Път, щото астрономите незнаят, един път казват сто милиарда, друг път двеста милиарда, какъв процент от тези звезди мислиш че са били видяни някога изобщо с някакъв телескоп (за какъв процент говоря то няма да има и промил).
До преди век са си мислели че млечния път е цялата вселена, а най-близката спирална галактика до нас Андромеда може да се види дори с невъоръжено око, но не са предполагали че е галактика подобна и по-голяма от млечния път.
А колко галактики има във вселената едва ли предположението ще е толкова точно колкото за звездите в галактиката (два пъти).
Някой беше изказал предположението че вселената е малка частица от нещо много по-голямо и какво познаваме ли го това много по-голямото, та това е съвсем произволно предположение.
Всичко което се казва за вселената са предположения, едни са по-вероятни, а други по-малко вероятни.
Как ще решиш кое предположение е познаване и кое не е?!! Добре решаваме едно предположение е познаване по един начин, а друго предположение познаване по друг начин.

Да допуснем че всяко предположение е познаване, ами в такъв случай няма никакво ограничение някой в бъдеще да изкаже много по-грандоманско предположение от всички изказани до сега и така излиза че непознатото е безкрайно голямо, докато познатото е ограничено до всичко казано до сега

Редактирано от Aбcoлют на 27.06.09 00:24.



Тема Re: Кое е по-голямо: познатото или непознатото?!!нови [re: Aбcoлют]  
Авторmmm (Нерегистриран)
Публикувано27.06.09 20:09



В твоя постинг няма нито една препратка, касаеща непознатото! Пишеш все банални неща, известни и на малките деца от научно-забавните телевизионни предавания. Звезди, Галактики, Вселени и т.н...А защо интересно не ти хрумна да дадеш пример с милиярдите неизследвани песъчинки на плажа.

Ама това не е достатъчно клиширано нали - няма две еднакви песъчинки - всяка песъчинка си плаче да бъде опозната.
Само че това не е никакъв философски аргумент срещу евентуалната теза, че Непознатото въобще не съществува. И че всичко което твърдим че съществува е вече някак познато. Струва ми се също, че забравяте че дори стрелата на времето е част от познатото...т.е. няма как да се твърди че познатото нараствало с времето :)
За да не прегрееш, няма да те занимавам с философската възможност ние да не сме онези, които изследват "нещата", а онези които създават нещата чрез чисто субективния акт - вменяване на смисъл. Нито звезди, нито галактики , нито песъчинки съществуват извън смисъла (знака), който ние сме им вменили. От тази перспектива, няма познато и непознато - има само актуален и възможен опит.



Тема Re: Кое е по-голямо: познатото или непознатото?!!нови [re: mmm]  
Автор naki (Company PC Guy)
Публикувано28.06.09 00:06



Има теория, че Бог е непознаваем. Това може би означава, че е и непознат!


Редактирано от naki на 28.06.09 00:06.



Тема Re: Кое е по-голямо: познатото или непознатото?!!нови [re: mmm]  
Автор Aбcoлют (ентусиаст)
Публикувано28.06.09 08:55



"В твоя постинг няма нито една препратка, касаеща непознатото! Пишеш все банални неща, известни и на малките деца от научно-забавните телевизионни предавания. Звезди, Галактики, Вселени и т.н...А защо интересно не ти хрумна да дадеш пример с милиярдите неизследвани песъчинки на плажа. Ама това не е достатъчно клиширано нали - няма две еднакви песъчинки - всяка песъчинка си плаче да бъде опозната. "

Ако бях говорил за песъчинките можеше да кажеш че тези песъчинки за които казвам че са непознати може някой да е изследвал, може дори да са влизали във окото на някого, звездите във вселената са повече от песъчинките на плажа, около всяка звезда има планети, на всяка планета има песъчинки и прашинки, на някои планети има "разумни" като теб същества които си мислят че вселената е всичко това което те познават и извън техните познания друго не съществува. Примерът ми със вселената е непоклатим, много зле говори за теб че ти не можеш да го разбереш.



"Само че това не е никакъв философски аргумент срещу евентуалната теза, че Непознатото въобще не съществува. И че всичко което твърдим че съществува е вече някак познато. Струва ми се също, че забравяте че дори стрелата на времето е част от познатото...т.е. няма как да се твърди че познатото нараствало с времето :) "

До сега са били открити и опознати толкова много нови неща, помисли си само какво са познавали първобитните хора, много неща които ние твърдим че съществуват те въобще не са подозирали че съществуват, защо си мислиш че в бъдеще повече нови неща няма да откриваме и опознаваме. защо си мислиш че познаваш стрелата на времето?!!!
Ти познаваш едни неща, аз други, защо си мислиш че това което познаваш ти е всичко което може да бъде опознато.

"За да не прегрееш, няма да те занимавам с философската възможност ние да не сме онези, които изследват "нещата", а онези които създават нещата чрез чисто субективния акт - вменяване на смисъл. Нито звезди, нито галактики , нито песъчинки съществуват извън смисъла (знака), който ние сме им вменили. От тази перспектива, няма познато и непознато - има само актуален и възможен опит."

Няма страшно няма да прегрея.
Много ми харесва тази перспектива, излиза че ти твърдиш че има само актуален опит но не същесвува възможен опит!!!

Сократ е казал аз знам че нищо не знам, ти си си заровил главата в пясъка като щраус и твърдиш аз знам че всичко знам?!!!



Тема Re: Кое е по-голямо: познатото или непознатото?!!нови [re: Aбcoлют]  
Авторmmm (Нерегистриран)
Публикувано29.06.09 20:53



"..които си мислят че вселената е всичко това което те познават и извън техните познания друго не съществува"


именно - интелектуалната съвест изисква да се борави с нагледното, а не с въображаемото (вяра). То и нагледните неща са оспорими, пък въображаемите - хептен.
Нашия случай е елементарен - не е нужно да се ползва езика на физиката или философията, а само езика на логиката. Как смяташ да докажеш съществуването на непознатото след като преди това си дефинирал съществуващото като онова, което взаимодейства с теб. Като онова, което се е проявило някак - песъчинки, звезди, галактики, време и пространство.


"помисли си само какво са познавали първобитните хора"
"Ти познаваш едни неща, аз други"


Последно - какво за теб е познанието? Това което са знаели първобитните хора, което знаеш ти или което знам аз?



"защо си мислиш че в бъдеще повече нови неща няма да откриваме"


не съм твърдял такова нещо. Аз само твърдя, че непознатото не съществува. Това не противоречи на "нарастването на познанието с времето" щом така ти харесва.



Тема Re: Кое е по-голямо: познатото или непознатото?!!нови [re: mmm]  
Автор Aбcoлют (ентусиаст)
Публикувано01.07.09 20:46



"именно - интелектуалната съвест изисква да се борави с нагледното, а не с въображаемото (вяра). То и нагледните неща са оспорими, пък въображаемите - хептен.
Нашия случай е елементарен - не е нужно да се ползва езика на физиката или философията, а само езика на логиката. Как смяташ да докажеш съществуването на непознатото след като преди това си дефинирал съществуващото като онова, което взаимодейства с теб. Като онова, което се е проявило някак - песъчинки, звезди, галактики, време и пространство."


Хайде въображаемото (вярата) да го оставим на вярващите, но кое наричаш "нагледното", можем да опознаваме със сетивата си очи, уши и др., можем да опознаваме и с уреди и инструменти направени от нас, но можем да твърдим за някои неща че са такива стигайки до тези изводи индиректно. Само допреди няколко века хората са мислели че земята е център на вселената, а слънцето, луната и звездите се въртят около земята, което е иии ОЧЕВИДНОТО докато Коперник стига до извода че не земята а слънцето е център не чрез наблюдения а чрез разсъждения.
Аз не познавам всяка песъчинка, а още по-малко звезди или галактики, а пък времето и пространството въобще не съм наясно какво представляват.

"Последно - какво за теб е познанието? Това което са знаели първобитните хора, което знаеш ти или което знам аз? "

Всеки познава различни неща.



"не съм твърдял такова нещо. Аз само твърдя, че непознатото не съществува. Това не противоречи на "нарастването на познанието с времето" щом така ти харесва."

Напротив след като приемаш че познатото е всичкото, а непознатото не съществува, няма смисъл да се изследва и да се търсят нови неща.
Как мислиш хората пратили Джордано Бруно на кладата мислили ли са като мен че непознатото е много по-голямо от познатото или като теб са мислели че непознатото не съществува?

Между другото хелиоцентричната теория на Коперник е описвала движението на небесните тела не по-точно от геоцентричната на Птолемей, едва при Кеплер става по-точна.



Тема Re: Кое е по-голямо: познатото или непознатото?!!нови [re: Aбcoлют]  
Авторmmm (Нерегистриран)
Публикувано02.07.09 18:16



виж, представи си технически, че нещата се появяват в момета, в който ги познаеш. Преди този момент тях въобще ги няма в какъвто и да било смисъл. Едното е наглед, а другото е чиста проба предположение/вяра , че нещата са си там и съществуват като непознати , чакайки да ги опознаем.

"Напротив след като приемаш че познатото е всичкото, а непознатото не съществува, няма смисъл да се изследва и да се търсят нови неща."

Не ти ли е хрумвал варианта, че именно актът на търсене създава новите неща? А варианта, че ние не "търсим", а нещата сами ни намират? И когато ни намерят, ние си мислим че сме ги търсили





Тема Re: Кое е по-голямо: познатото или непознатото?!!нови [re: mmm]  
Автор Aбcoлют (ентусиаст)
Публикувано04.07.09 14:37



"виж, представи си технически, че нещата се появяват в момета, в който ги познаеш. Преди този момент тях въобще ги няма в какъвто и да било смисъл. Едното е наглед, а другото е чиста проба предположение/вяра , че нещата са си там и съществуват като непознати , чакайки да ги опознаем.

Не ти ли е хрумвал варианта, че именно актът на търсене създава новите неща? А варианта, че ние не "търсим", а нещата сами ни намират? И когато ни намерят, ние си мислим че сме ги търсили"


Тая твоя хипотеза, че нещата се появяват в момета, в който ги познаеш би имала смисъл ако ти беше единственото разумно същество във вселената и нямаше възможност да провериш дали нещо което ти си познал днес други не го познават от много отдавна. Ако си любознателен може всеки ден да познаваш нови неща, но ако се поинтересуваш почти винаги се оказва, че много други хора познават отдавна това което си познал днес, с изключение когато новото което си познал е твое откритие, но за съжаление това се случва мноооого рядко.


Единствената възможност нещата да се появяват в момета, в който ги познаеш е вселената да е виртуална реалност, като компютърна игра, но какви доказателства имаш в подкрепа на това предположение, освен вярата си и не ми казвай, че аз трябва да доказвам.

В борбата за оцеляване побеждава този който се е потрудил да предвиди действията на опонента си, а това означава да търси, да опитва и да запомня натрупания опит. Простичък пример, ако вълкът чака сърната да влезе сама в устата му ще си умре от глад.



Тема Re: Кое е по-голямо: познатото или непознатото?!!нови [re: mmm]  
Автор blood2 (Слуга на Злото)
Публикувано04.07.09 17:18



"представи си технически, че нещата се появяват в момета, в който ги познаеш"

Ти страдаш от нарцисизъм и мания за величие.



Ти си никой.
В ръката си държа пари които по никакъв начин не можеш да разбереш колко са и дали съществуват,
но това съвсем не означава че с тези пари не мога да си купя гадже за вечерта.
Ти ще кажеш че и гаджето е виртуално.Хахахаххаааа.
Луд си бегай да се прегледаш.

Почитам единствено Злото.То е моят свят и моята съдба.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.