Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:43 13.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
*Кратък преглед

Тема Една абсолютна мисъл  
Автор Noc (новак)
Публикувано08.12.08 08:57



Наскоро стигнах до извода, че "Човек постъпва винаги така, както сам счита за правилно", т.е. дори да ни заплашват със смърт нив винаги действаме според вътрешен импулс, изграден от психиката ни,и правим това,к оеото предвид обстоятелствата ни се струва правилно.
Тази мисъл ми звучи също толкова вярна колкото тази на Декарт. Предполагам, че далеч не съм първия, който стига до нея. Можете ли да ми кажете кой я е изказал първи и как се е развила през вековете ( в областта на философията съм лаик ).



Тема Re: Една абсолютна мисълнови [re: Noc]  
Авторmmm (Нерегистриран)
Публикувано10.12.08 03:22



Интересно би било първо да поясниш защо смяташ мисълта на Декарт за абсолютно вярна? Във философските среди тя не се слави да е очевидна истина. Иначе е правилно сравнението с другата мисъл - от един клас са. И са еднакво спорни/оборими.



Тема Re: Една абсолютна мисълнови [re: Noc]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано10.12.08 14:22



човек обаче често постъпва и така, както счита, че е правилно според наложените стереотипи в обществото. Макар че това може да е в разрез с неговите собствени убеждения. Типичното противоречие между 'трябва' и 'искам'.

Queen's only



Тема Re: Една абсолютна мисълнови [re: Last Roman]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано12.12.08 09:41



"Искам" е израз на вътрешно желание, на чувства, а не на убеждения. "Трябва" е израз, който използваме, когато след дълги размисли сме стигнали до извода, че не винаги можем да направим това, което искаме. Не е задължително да искаш нещо и да го смяташ за правилно. Примерно сега, ако ми се иска да начупя зъбите на някой, това далеч не означава, че го считам за правилно.
Мисля, че моят приятел Рене е бил прав ... човек постъпва така, както счита за правилно.





Тема Re: Една абсолютна мисълнови [re: ThunderGoddess]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано12.12.08 10:13



'трябва' е примирение с наложените стереотипи в обществото. 'Искам' е израз на твоите желания. Виж отделен е въпросът дали 'можеш' да ги реализираш.

Queen's only



Тема Re: Една абсолютна мисълнови [re: Noc]  
Авторiti (Нерегистриран)
Публикувано14.12.08 20:58



Тази мисъл, не само не е абсолютна, но и тотално невярна :). Много хора следват чужди мнения които не смятат за правилно, а просто се съмняват във своето. Много хора постъпват грешно, осъзнавайки го, но не можейки да му се противопоставят.

Вместо да гледаш Декарт и други дървени философи, виж Нютон и Айнщайн какви закони са извели. Гарантирам ти, че те са най-абсолютното нещо до което човек може да се докосне...



Тема Re: Една абсолютна мисълнови [re: iti]  
Автор... (Нерегистриран)
Публикувано14.12.08 23:48



> Много хора следват чужди мнения които не смятат за правилно, а просто се съмняват във своето.

да следваш предписанието на другите е също резултат от вярата, убеждението или просто инерцията, че така е по-правилно.

> Много хора постъпват грешно, осъзнавайки го, но не можейки да му се противопоставят.

в момента на постъпката, тя винаги е правилна. осъзнаването не е постъпка, ами някаква различна постройка, вътрешна литература, диалог.



Тема Re: Една абсолютна мисълнови [re: Last Roman]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано15.12.08 09:19



При мен "трябва" не е израз на примирение със стереотипите на обществото, а е резултат от рационално мислене + съвест. Следвам идеите на Сократ. Всеки стериотип в обществото си има някакъв смисъл, идеята е човек да разбере какъв е смисъла на всеки един стериотип, който трябва да последва и да не се съгласава и да не следва такива стериотипи, с чиито идеи не е съгласен. Мяра във всичко, все пак!





Тема Re: Една абсолютна мисълнови [re: ...]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано15.12.08 09:20



Бравос!






*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.