Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:21 18.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Бог - реалност или илюзиянови  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано19.12.07 21:26



Тука спора може да живее само по отношение на това дали зад всичко стои нечия съзнателна сила. Кое в съвременна наука противоречи на твърдението, че това е точно така? Напротив, подкрепя го. Случайността се изключва, и колкото повече знания преоткриваме толкова по невероятно изглежда случайността. Просто нашите разбирания са прекалено тесни. Не бих могъл да твърдя, че Вселената е резултат на преднамереност, но тя е продукт на закономерност. Доколкото приемаш, че закономерността е преднамерено дело, дотолкова ще приемаш или отричаш Бог, но да говориш за случайност...Този профански спор произтича от измисленото противоборство на криво догматизирана религия и криво разбирана наука. Никоя научна парадигма не притежава пълнота на знания, поставените условия са воденичен камък на шията на науката. А каква пълнота на знанията, в сравнение с нас са притежавали древните. Колко от тях са маскирани за невъоръженото око, колко от тях са изкривени. Зад видимите закони действат невидими. И древните са ги познавали. И те сякаш не са знаели защо действат тези закони. Защото това е великата тайна, която никой не знае. А ние днес какво знаем? Науката преоткрива нищожни части от древното знание. По други пътища, пътища, които явно водят само до едно частично повърхностно разбиране, много далеч от разбирането на древните. Науката и религията са две непослушни деца избягали от майка си. Древните знания излизат извън рамките дори на нашата Вселена. Наистина и те не знаят каква е великата причина. Не знаят защо. Но знаят че съществува.
Диханието се връща във Вечното лоно, което го издишва и вдишва. Тази наша Вселена съвсем не първа, нито ще бъде последна. Светлината е породена от тъмнината, така казват древните, за да се върне отново при нея и после отново да се породи от нея. Нишката на лъчезарността, която е нерушима и се разтваря само в Нирвана, възниква от нея в своята цялост в деня, когато Великия Закон призовава всичко съществуващо назад към действие.
Дали, ще гледаме на Векилият Закон, като на Бог или не? Това ли е най-важното? Та изобщо какво е Бог? Ние сме обременени от представи. Защото това е Бог, всички други Богове са нему подчинени, от него се "раждат" и в него "умират" за да се родят пак някой ден. Наистина великите умове, без значение дали са учени, богослови, философи или мистици са прозрели тази истина. Пътищата са различни но водят до един и също място. Всичко друго са спорове на профани. Ако са учени, то те са учени профани, ако са философи то те са философи профани,ако са богослови, то те са богослови профани, ако са мистици, то те са мистици профани. И все пак най-малко такива са философите. Дори презреният от философската мисъл софист, не оспорва замисълът, той просто се е ограничил до сетивният си свят. Знанието не принадлежи нито на ортодоксалната наука, нито на религията, нито на мистиката. За мен религията от най-разпространен тип е най-компрометирана от трите. Следва я науката, която се е затворила в измислените си парадигми. Последна в негативната класация е мистиката. Всички те са загубили допирните си точки, и тук вината е най-вече на науката и религията. Честно казано, религията, каквато я познаваме днес е най-безполезна от всички. Тук е великата роля на разума, защото това всъщност ни прави най-вече това което сме. Неотделимо от всичко друго, което сме, но това е нещото, което ни прави уникални. Това е всишето Его, което трябва да владее животинското Его. Всесилата. Висшето Его или огънят на духовният разум, който може да се превърне в роб на низшият Аз. И така човек превръщайки се в роб на своето низше Аз, всъщност притивоборства на еволюцията. Непреходната движеща сила в човек, т. нар. Атман. Само Атман стопля Вътрешния Човек, т.е. осветява го с лъча на Божествения Живот и само той може да предаде на вътрешния човек или превъплъщаващото се Еgо неговото безсмъртие.
Аз също съм една доза неверник по отношение на прераждането по този начин, но признавам, че има много данни които го потвърждават.
Пипала, сладкия плод на това дърво, на което се спускат обичащите науката духове и където боговете правят всички чудеса
По отношение на невярващите, какво да се каже...това могат да си го позволят само хора, които са бедни на знания и на разбиране. И все пак за всички тях материалисти, сякаш е казано следното: Ако искаш да познаеш невидимото, отвори широко очи за видимото.

___



Тема Re: Бог - реалност или илюзиянови [re: lvn]  
Авторлyпyc (Нерегистриран)
Публикувано21.12.07 12:32



драсни го това в клуб Християнство.





Тема Re: Бог - реалност или илюзиянови [re: лyпyc]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано21.12.07 12:41



Ще настане война...

___



Тема Re: Бог - реалност или илюзиянови [re: lvn]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано21.12.07 12:49



между тях - да, а ние ще им гледаме сеира.



Vivere est militare!


Тема Re: Бог - реалност или илюзия [re: lvn]  
АвторMapkoc (Нерегистриран)
Публикувано22.02.08 19:15



Бог - реалност или илюзия??!!

ТОЙ Е!

Добро място е намерено на тази тема, тя си е точно за тук. Ако наистина се премести в "Религия" ще бъде погледната от друг ъгъл.

Различие между философия, наука и религия съществува, защото неотменна е йерархията.

Бог - ТОЙ Е!
Философията му е че, ТОЙ /си/ Е!
Нека да оставим науката да Го догонва!



Тема Въпросът е не вереннови [re: lvn]  
АвторTpyдeн (Нерегистриран)
Публикувано22.02.08 20:23



В отговор на:

Бог - реалност или илюзия




Въпрос на профан-атеист, който му харесва идеята да е вечен

Правилният въпрос е: Аз - реалност, или илюзия.

Ти не познаваш себе си, а си тръгнал въпроси за Бог да задаваш, бе приятелю.
Вярно е, че всичко се връща на едно място, но как е въпроса.

Това не ти е да си купиш билет и да се качиш в автобуса.
Дремнеш час два и си ТАМ.
То и с автобус да идеш, ама като те гледам как си застанал на грешната спирка и се чудиш дали има Бог който праща автобуси, може и на спирката да си останеш

Докато чакаш мисли за себе си.



Тема Re: Въпросът е не вереннови [re: Tpyдeн]  
АвторMapkoc (Нерегистриран)
Публикувано22.02.08 21:19



На Бог не можем да приписваме каквото и да е човешко качество, човекът

има едно единствено "задължение" - да е божествен.



Тема Re: Бог - реалност или илюзиянови [re: lvn]  
Автор Numberous (минаващ)
Публикувано23.02.08 18:04



Бог има. Но другаде е въпросът. Бог не е личност. Няма как да разберем мотивите на някой, който не е личност. Когато говорим за Бог, можем да използваме понятията само по аналогия, и то непълна. Ние сме част от Него, но никога не бихме могли да го осмислим Целият.

Ne vsi4ko e vuzmojno, za6toto nqkoi ne6ta sa napulno sigurni


Тема Re: Въпросът е не вереннови [re: Tpyдeн]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано23.02.08 22:08



Мн се кефя на хора, които ми казват какъв съм.
Аз, илюзия или реалност, е реалност, защото всяка илюзия е реална в своят Аз.

___



Тема Re: Въпросът е не вереннови [re: Mapkoc]  
Автор lvn (пристрастен)
Публикувано23.02.08 22:11



Сега, първо в темата ми не се приписват човешки качества на Бог.
Но щом поставяш тоя въпрос, аз ще ти поставя следния.
А може ли на човек да се приписват качествата на Бог?
Ако човек притежава божествени качества, каквито и да са те, то следователно бог притежава човешки качества и те са едно и също.
Но темата се отнасяше за Принципа.

___




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.