Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:14 02.07.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема УЖАС!  
Автор Rapid_Fire (непознат)
Публикувано24.10.06 22:35



Аз понеже съм завършил философия отдавна, та се сещам, че дядо Маркс беше говорил нещо за единството на теория и практика. Вие, дечица, замисляте ли се изобщо защо дискутирате темите в тоя клуб? По безсъдържателни и абсолютно несвързани с живота глупости не съм чел никога досега! Единствената цел на този клуб очевидно е да създава впечатление у случайните посетители, че философията е само "чесане на езици" /в случая - "търкане на клавиатури"/. Ако някое нещастно дете, което е решило да кандидатства философия след завършване на средното си образование, случайно попадне в този форум, то несъмнено ще се откаже от философията завинаги!



Vox clamantis in deserto

Тема Re: УЖАС!нови [re: Rapid_Fire]  
Авторjohny (Нерегистриран)
Публикувано24.10.06 23:25



единството на теория и практика е в миналото. сега то е невалидно. разривът между реалност и фантастичност продължава да се развива в момента. възвръщането на две(те?) едно към друго трябва да стане по нов начин.



Тема Re: УЖАС!нови [re: johny]  
Автор Rapid_Fire (непознат)
Публикувано24.10.06 23:33



Нищо не каза! Пробвай пак! Говориш като студент натегач от първи курс? Познах ли?

Vox clamantis in deserto



Тема Re: УЖАС!нови [re: Rapid_Fire]  
Автор pyж (член)
Публикувано25.10.06 01:27



Казваме, че сме философи, правим опити да бъдем такива. По мое наблюдение активността в клуба е ниска, участниците - малко. Да предприемеш философско дирене не е лека задача. Това е една мисловна задача, която съдържа в себе си рискове.
В този клуб философията до голяма степен разделя, противопоставя езици и мнения, и в по-малка степен обединява и съгражда общност.

Hier habt ihr den Philosophen—nun sicht die zu ihm gehörige Kultur!


Тема Re: УЖАС!нови [re: Rapid_Fire]  
АвторCтpaнниk (Нерегистриран)
Публикувано25.10.06 16:41



Не е задължително да си завършил Филисофия, за да си философ. Ако някой е завършил Философия може да си е само "дървен философ". Да си философ това си е природа.





Тема Re: УЖАС!нови [re: pyж]  
Автор Rapid_Fire (новак)
Публикувано25.10.06 16:50



Ето ти го проблема:

"Това е една мисловна задача, която съдържа в себе си рискове".


Отново високопарадни и нищо не значещи фрази. "Облаци, без Юнона да е в тях". Бъррр, много е студено тук! Навсякъде виждам мухлясалите скелети на позитивизма, пост-позитивизма, феноменологията и хайдегерианството /аз Хайдегер не го признавам за екзистенциалист/ и посинелия труп на мъртво-роденото бебе наречено сциентизъм!
Философията била мисловна задача! Cyrie Eleyson! А аз си мислех, че философията е по-скоро изкуството на живота и смъртта! Явно стария Платон ме е излъгал! Или може би Хусерл, Хайдегер и Витгенщайн са излъгали вас!

П.п. Не ми се обиждай, ти очевидно си интелигентен човек /момче ли си, момиче ли си, не те знам/, но само един интелект не стига, за да бъдеш философ.

Vox clamantis in deserto



Тема Re: УЖАС!нови [re: Rapid_Fire]  
Авторmmm (Нерегистриран)
Публикувано25.10.06 20:44



да си философ не значи да генерираш фрази и въпроси, които значат нещо за някого. Достатъчно е да значат нещо за онзи, който ги формулира. Каква "практическа" насоченост? Каква обществена полезност - бухахаха

. Сбъркал си предмета на философията отвсякъде.



Тема Re: УЖАС!нови [re: Rapid_Fire]  
АвторPhiloLog (Нерегистриран)
Публикувано27.10.06 05:25



Малиии, разтърсващо! Сега, като видях до какви съдържателни и свързани с живота глупости може да достигне философската мисъл разбирам че тези до сега наистина са били "безсъдържателни и абсолютно несвързани с живота глупости".



Тема Re: УЖАС!нови [re: Rapid_Fire]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано21.11.06 11:15



а нима философията не е само чесане на езици и търкане на клавиатури, евентуално писане на хартия?
не казвам, че философията е празни приказки, но е само приказки, това не можеш да отречеш.
пък във форума, че пишели глупости - не е само тук, няма форум в който да не се пишат глупости. поне в дирските форуми това е стандарта.



Тема Re: УЖАС!нови [re: нoчнoй_дoзop]  
Авторбиorнoзa (Нерегистриран)
Публикувано21.11.06 13:46



Че то в такъв случай кое не е празни приказки, след като всичко, което е под слънцето, подлежи на обговаряне. Всяко биващо се назовава - и в такъв случай посочете ми критерий, спрямо който някои от приказките са по-малко "празни" от други...





Тема Re: УЖАС!нови [re: биorнoзa]  
Автор 3opниk (неспасяем)
Публикувано21.11.06 16:14



Ето.

Съвет:
"Ако искате стъклата на очилата Ви да не се запотяват, сложете очилата между двете стъкла на прозореца и до тях, чаша готварска сол!"
............................
............................



Когато правя нещо, то изглежда ... лесно!

Тема Re: УЖАС!нови [re: биorнoзa]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано21.11.06 19:47



пълни глупости са това.
много човешки дейности и науки не са празни приказки и едва ли е нужно да давам примери!
не случайно в разговорния език философстването е станало синоним на празните приказки.



Тема Re: УЖАС!нови [re: нoчнoй_дoзop]  
Авторбиorнoзa (Нерегистриран)
Публикувано22.11.06 14:26



Е-е-е-е, ти ме засипа с аргументи - досущ както ходжа неверниците!

Неведнъж съм казвал, че с мътна вода не можеш да си избистряш критериите за чист(от)а.

Прочее, питам се изобщо защо си в този форум??

Обърни внимание, че форумът все пак се назовава "Философия", а не битпазар или просто хлевоустие...



Тема Re: УЖАС!нови [re: 3opниk]  
Авторбиorнoзa (Нерегистриран)
Публикувано22.11.06 14:28





Ако искате да гледате като орел - ще се наложи повече даже да не помислите за очилата... На хитрото хитрото му е обикновено глупаво.



Тема Re: УЖАС!нови [re: Rapid_Fire]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано22.11.06 16:31



Дядо Маркс наистина говори за единството на теория и практика, но и много хубаво казва в "Немска идеология" че разликата между теория и практика е като между онанизма и половата любов.





Тема Re: УЖАС!нови [re: Rapid_Fire]  
АвторKinetic (Нерегистриран)
Публикувано22.11.06 23:16



Наистина е адско свежо да виждаш във философски форум повече мения, които сякаш идват от самата личност, като споделено осмисляне на преживяното от нея, вместо предъвкване на формализирани абстакции от учебниците и книгите на големите имена.

Обаче аз лично съм си натъквала на две (може би неизбежни) основни демотивиращи дискусията обратни реакции в подобни философски форуми: Или те наругават след като са те интерпретирали погрешно, или те клалифицират като "повърхностен" по силата на това, че споделеното от теб е прекалено лично и недостатъчно универсално и общовлидно...

Възможно е все пак вината за тези реакции да е и в мен....



Тема Re: УЖАС!нови [re: Kinetic]  
Автор 3opниk (неспасяем)
Публикувано23.11.06 08:22



Възможно е все пак вината за тези реакции да е и в мен....

Е, това вече е ... философия!

СЪМНЯВАМ СЕ - ЗНАЧИ СЪЩЕСТВУВАМ!


........................

Когато правя нещо, то изглежда ... лесно!

Тема Re: УЖАС!нови [re: Rapid_Fire]  
Авторчe (Нерегистриран)
Публикувано24.11.06 19:58



Теорията произлиза от практиката или по-точно от наблюдението, което е вид практика. Ако аз наблюдавам себе си, практикувам себеопознаване и сьздавам собствена теория за себепознание. Ако аз наблюдавам света, то аз го наблюдавам чрез себе си и моето наблюдение-практика насочено към света произлиза от моето наблюдение насочено към мен.
Маркс е наблюдавал себе - наблюдавал един неуспял предприемач изпадащ в депресионни настроения (характерно за философите от неговата епоха) , с разбито семейство , недостоен за баща си, живеещ в общество което го отрича и т.н. , кьм всичко това прибавяме и неговият произход и мястото на пребиваване Германия . И НИ СТАВА ЯСНО защо призраци бродят из Европа и пролетариите тръгват да се съединяват.
Както теорията е свързана с практиката така и с личността на философа. Позитивна личност позитивен светоглед.



Тема Re: УЖАС!нови [re: Rapid_Fire]  
Авторjohny (Нерегистриран)
Публикувано14.12.06 13:32



1.
нищо-не-казването е ужас. но: кое е по-ужасно; нищото (защо ли се членува?) или казването (членуващо себе си!). "!" "?" какви са те. когато спирам, аз го правя по навик, когато се засилвам, аз го правя по навик. навикът е инерция, подобно на речта. когато очаквам да ме следват, аз знам, че те знаят как. това е закон, защото може да бъде споделен.

2.
кое изисква от мен промяна? обществото, промяна към уеднаквяване, към споделяне. за да ми припомни и затвърди закона за запазване на промяната, което е законът за нищото сред нещата.

3.
животът е ужас или смъртта е ужас. а може би ужасът е граница. умиращите имат своята гледна точка. живеещите имат тяхна. реално и фантастично.

4.
живеещите са проекция на фантастичното в реалността. умиращите са проекция на реалност във фантастичното. парадоксално волята и мислите им са насочени в обратно направление. живеещите са с воля за реалността, и оттук проектират реалност, там, където се случва фантастично. умиращите са с воля за фантастичното, откъдето проектират фантастичното, там, където се случва реалност. защо възниква този обратен ход при динамиката между случване и преживяване? място на виреене на съзнанието.

5.
но защо говоря така? защото животът е фантастично, а смъртта е реално.



Тема Re: не ужас, а съдбанови [re: Rapid_Fire]  
Автор ta-ra-ram ()
Публикувано14.12.06 15:10



философията е начин на живот, начин на светоусещане, отношение към битието или ако щете стремеж към осмисленост на битието, тя заставя човека да вае себе си, да подхожда с респект и внимание към заобикалящото го, и най -вече с неутолимо любопитство към себе си, към тайната на собствената му сбъдност...критиката, обаче може да убие всичко, което носи в себе си стремежа да познава собствените си основания и граници и последните да ги преодолява...



Тема Re: УЖАС!нови [re: Rapid_Fire]  
Автор spider4o™ (брокерче)
Публикувано18.12.06 10:29



Да, ама я си представи ако някое щастливо дете попадне в тоя клуб?

______________
spider4o не спи, той ... чака!!!


Тема Re: УЖАС!нови [re: Rapid_Fire]  
Авторplairish (Нерегистриран)
Публикувано19.12.06 23:09



че дядо Маркс беше говорил нещо за единството на теория и практика.

narodnoto sabranie glasuva zakon teoreti4no,a sadebnata vlast go priloji prakti4no. edni horata sa tuk da nay4at neshto,a drygi da proverqt nay4eneto.ti si ot izpitvashtite i kritikuvashtite no ne davash primer za y4enieto.dobra e ideqta da provokirash mnenieto na horata da mislqt ,no losh e primera varhu kakvo da go pravqt.



Тема Re: УЖАС!нови [re: johny]  
Автор mrChaos (мъдър)
Публикувано20.12.06 19:46



Каква е файдата от толкова думи като няма смисъл в тях?
Идеята на Философията е да се намери смисъла в морето от думи, а ти правиш точно обратното. Пълниш форума с думи без смисъл. Думите са просто посредник.
Изгубил си се в думите и си забравил за смисъла.

What if...


Тема Re: УЖАС!нови [re: mrChaos]  
Авторjohny (Нерегистриран)
Публикувано21.12.06 04:35



извинявай, но това вече съм го премислил. именно по-горе споменавам, че казването, членуващо себе си, е ужас.

аз не правя обобщения дали този ужас е избежим или не, при липсваща аргументация, подобно на теб.



Тема Re: УЖАС!нови [re: johny]  
Автор mrChaos (мъдър)
Публикувано21.12.06 10:38



Твоите думи са моята аргументация. Те сами потвърждават това което казах по горе. Колкото повече, толкова повече. Както е казал Мечо Пух



What if...

Редактирано от mrChaos на 21.12.06 10:39.



Тема Re: УЖАС!нови [re: mrChaos]  
Авторjohny (Нерегистриран)
Публикувано21.12.06 19:53



Тавтологичният изказ търси чувство, застопорявайки потока на познанието.

Такова чувство е безплодно.

Плодородно е чувството, предизвикано от пресичането на 2 потока на познанието. Това е дете или теорема, в различни примери на осмисляне.

Малковероятно е 3-поточно пресичане. Това са отпечатъците на Буда, или нова парадигма, в различни примери на системи.

Чувството предизвикано от пресичането на всички потоци е Бог. То не е тавтологично, а е възникващо в направление. Затова едновременно с възникването си Бог се разпръсква.

Тавтологията се тълкува като Сатана или егоизъм. Божествено подобие, следствие от незнанието. Прибързана трансцеденция на нашите лъчи, обръщащи се индивидуално в 0, вместо да се съберат всички в 1.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.