Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:09 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
*Кратък преглед

Тема Cпасяване cpeщy заплащане???нови  
АвторПлaнинap (Нерегистриран)
Публикувано16.08.05 00:40



Търся съдействие за решаването на един морален и етичен проблем:

Планинската Cпасителна Cлужба е в състава на Българския червен кръст (БЧК), който е неправителствена организация. Държавните организации нямат право да събират такси при спасяване на хора, но за другите това не е регламентирано. БЧК е обществена организация, която обаче се подпомага и от държавата. Ето защо, според мен тя също не би следвало да събира такси при спасяване на хора, т.е. не би следвало да функционира като частна спасителна служба.

Според мен Спасяване cpeщy заплащенe си е чисто изнyдване. Oсвен разликата meждy активния и пасивния изнyдвач, и факта, че едното е про-активно а дрyгото пос фактум събитие, каква е разликата meждy Pекетьора и Спасителя?



Тема Re: Cпасяване cpeщy заплащане??? [re: Плaнинap]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано16.08.05 23:49



Може би в клуб "Право" ще ти обяснят разликата, а в клуб "счетоводство" - задължително ли е издаването на фактура и касова бележка за извършената услуга и при какви обстоятелства се приема като разход на фирмата. А в клуб "Очна ставка", при разположение на мостри от екземплярите Рекетьор и Спасител, ще ти предадат нагледен урок "Прилики и разлики".

Вложеният в думите ми смисъл не е от значение, важна е свободата да бъде интерпретиран.


Тема темата за пасивно и активно убийствонови [re: holi_day]  
АвторПлaнинap (Нерегистриран)
Публикувано17.08.05 00:50



Това е много интересeн въпрос, който може да се разгледа от много гледни точки. Философ като Singer е написал много за такива дилеми в книгата си Practical Ethics. достатъчно е да се замислиш върху темата за пасивно и активно убийство.



Тема Re: темата за пасивно и активно убийствонови [re: Плaнинap]  
Автор holi_day (fire-fly)
Публикувано17.08.05 16:06



Уточни, моля, как определяш достатъчността на замислянето.
И достатъчно за какво? - само за да предизвикаш собствения си интерес. Не би ли бил той прекалено податлив на провокиране...
И как определяш конкретния обект за замислянето, за което споменаваш.
ЯяяЯяяяяя чакай и аз да се замисля...
Ми... не се получава. Защо?
Кому е необходимо да се усложняват елементарни ежедневни въпроси и да се "обличат" в псевдонаучни напъни с илюзията за разсъждения.

Вложеният в думите ми смисъл не е от значение, важна е свободата да бъде интерпретиран.


Тема Re: Cпасяване cpeщy заплащане???нови [re: Плaнинap]  
Авторok (Нерегистриран)
Публикувано19.08.05 01:49



Здравейте Планинар. Първо, позвелете ми една дребна заблежка. Мисля, че винаги е препоръчително да се избягва истеризиране, особено когато не сме уверени в детайлите на дадена материя.

Чисто технически вашият въпрос е близо до икономиката или публичната администрация. Съвсем бегло, трябва да знаете какво е монопол, и какви са формите на ефективното му управление.

От друга страна, таксата за спасяване следва да се поеме от застрахователно дружество. Плащането на застраховка ще стимулира, чисто финансово, отговорно поведение на туристите в планината и адекватна оценка на съпътстващите рискове. Това развитие е желателно от гледна точка на общественото благо. Начинът на неговото постигане е чрез обвързване на лицето с рисков рейтинг, който да зависи от различни фактори; например, предходни инциденти.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.