Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:41 23.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Е ПА ЩО ДА НЕ СЪЩЕСТВУВА ВСЕЛЕНАТА ?нови [re: mmm]  
Автор Пeтkoв (стар клубар)
Публикувано21.02.05 23:23



Здравей mmm,
>>>
че какво и е идиотското на матрицата. С това име се маркира една доста стара идея - че светът е детерминиран и теоретично изчислим - точно като компютър. В него няма място за спонтанности и изненади.
<<<
Чакай малко .. детерминиран и изчислим не са взаимопроизтичащи понятия .. Аз не схващам как от детерминираноста произлиза изчислимоста (предвидимоста де.. ) Би ли ми разяснил малко как схващащ като еднозначно взаимопроизтичащи детерминираноста и предвидоимоста..
>>>
Това доколкото схващам напълно се покрива с твоите разбирания. Макар че ако беше истински и последователен материалст, отдавна би трябвало да изпаднеш в необратима депресия, да се завреш в някоя дупка и повече никога да не излезеш от там. Не ти е чиста съвестта определено.

<<<
Да така си е .. отдавна требеше да си призная Бога наречен битие .. той е над всичко и всичко е чрез него и в него.. Взаимообвързаноста му и взаимодействието е така неречения Бог-дух .. Окръжаващата ни материална действителност е Бог - отец и разумните форми достигнали до човешки разум са Бог - син..
Трима са ама са един .. те ти го и триединието .. Само дет съм убеден дет личност е само последния Бог -син .. а другите двама са безличностни (неазови но основополагащи ) същности..
Е.. те сега вече ми е чиста съвеста .. споделих онова дет ме мъчеше..
>>>
Въобще всяка теза какво е Вселената, е безкрайно тъпа. За да има нещо за което да можем да кажем, че Е, това нещо задължително трябва да е част от вселената. Вселената като цяло не Е.
<<<
А.. таман го казахме .. "Е " вселената щото е Бог .. в три лица .. триединие .. трите са в едно и в него е всичкото..
Сложен философски въпрос е туй вселената .. част и цяло са относителни и се взаимообхващат .. Част и цяло .. обхващано и обхващащо.. пораждащо и породено .. причина и следствие .. преди и после .. тук .. там и навсякъде .. миг и вечност .. всичко е в едно умопомрачаващо единие.. единство.. взаимопроизтичащо съществуване..
>>>
В противен случай ще трябва да се условим че има нещо над нея.
<<<
Е, тук малко си изостанал .. неотдавна аз разглеждах един модел на вселената в който не се изискваше външно в което тя да е разположена .. нито пространственно .. нито причинно-следственно .. нито времево .. тоест вселената бе показвана като краен но безграничен обект.. както във причинноследственно отношение .. така и в времепространственно.. Е, ако проявиш интерес ще те запозная с хипотезата си..
>>>
Вселената не само че несъществува, но дори не може да се разглежда като феномен или като илюзия. И това се доказва много по-лесно, отколкото несъществуването на коя да е нейна част.
<<<
Интересно ще ми е да ми покажеш как се доказва тая работа..
И още нещо ме тормози .. туй доказателството не беше ли намиране на съответствие на представите с действителноста .. че то кат си няма действителност за какво доказателство ще ортуваме .. и що е то тогава доказателство а ?...

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/

Редактирано от Пeтkoв на 21.02.05 23:33.



Тема Re: ФИЛОСОФСКА РЕФЛЕКСИЯ И МОЗЪЧНА ДЕЙНОСТнови [re: филocoфeмa]  
АвторФeйн (Нерегистриран)
Публикувано22.02.05 02:05



Агейн Хелоу:)

Ние мислим чрез мозъкът.Мисълта е продукт на мозъчна дейност..Ние не сме придатък на мозъка,нито той е наш.Той е материална част от нас.Аз-ът не е представата за нас като обект,а като субект.Аз-ът е всичко що сме ние.Мозъкът би бил само средство,предпоставката за мисълта,ако примерно беше някакъв опитен мозък и ние го направлявахме като отделена от нас материя.Но мозъка е предпоставката за Аз-ът,въз основа на който се гради предствата за Аз-ът.Мисълта е неосезаема от физическа(осезание,обоняние и т.н.) гледна точка но реалносъществуваща.В мисълта:) Всичко същесвува в мисълта.За нас.Но то съществува и само по себе си,и без нашата мисъл за него.
В случая не е важно разглеждането на мозъка като нервнокоманден център,а като предпоставка,изпълнител ,източник ,'разпознаващ' и контролиращ мисълта обект.
Мисълта е субект на един обект като мозъка.



Тема Re: ФИЛОСОФСКА РЕФЛЕКСИЯ И МОЗЪЧНА ДЕЙНОСТнови [re: филocoфeмa]  
АвторФeйн (Нерегистриран)
Публикувано22.02.05 02:13



Значи Философема поставя философски въпрос,не физиологичен.
Като гледам той се обяввява твърдо за разделянето на мисъл и материя,и за чисто изпълнителната задача на материята.
Аз като гледам съм някъде по средата като мисля,че те не просто са неотделими,а че едното без другото не би могло да се припознаем.И обратното.
Ама някои забиха направо във,физиологическа насока,далеч от философията:)



Тема Re: Е ПА ЩО ДА НЕ СЪЩЕСТВУВА ВСЕЛЕНАТА ?нови [re: Пeтkoв]  
Авторmmm (Нерегистриран)
Публикувано22.02.05 21:38



не твърдя че детерминизъм и изчислимост са взаимопроизтичащи понятия. Все пак матрицата/компютър изчислява. ние не можем, но тя може.
за доказателството че няма вселена, явно философските аргументи не те впечатляват. Но гледам че си много добър по физика - ето ти и физически аргументи:


ако те мързи да четеш цялата глава, можеш да погледнеш малко изводи на стр.875.



Тема ТАКИВА АРГУМЕНТИ СТАВАТ ЗА ЗАДНИ ЦЕЛИ :)нови [re: mmm]  
Автор Пeтkoв (стар клубар)
Публикувано22.02.05 23:55



Здравей mmm ,
>>>
не твърдя че детерминизъм и изчислимост са взаимопроизтичащи понятия. Все пак матрицата/компютър изчислява. ние не можем, но тя може.
<<<
Пак бъркаш .. едно е детерминизъм във взаимодеиствие .. друго е изчисляване на взаимодействие.. Взаимодействие означава да съхраниш нещо в друго нещо не загубвайки нищо.. Когато при едно взаимодействие се обменя енергия да речем или па вещество .. то нищо не се губи .. съхранява се до дупка .. до последна милиминка..
При предвижданията .. при изчисляванията на бъдещите взаимодействия се губят мулиминките .. закръгля се .. вместо ирационалните числа се ползват тяхни закръглени стойности и това води до принципна непредвидимост на точен резултат.. Разбра ли сега що в действителноста нищо не се губи .. щот взаимодействието там е в сегашно време .. актуално е и не се смята а се тегли.. тегли се на кантаря на взаимодействието .. При предвиждането се ползва малко софтуер гинетически написан .. за да можем приблизително да получим .. да изчислим траекторията на хвърления камък .. че да може да утепем мамута.. софтуера не е съвършен .. дава изчислителни грешки.. но проблема не е в лошия софтуер дет ни е отевулирала еволюцията .. проблема е че винаги изчислителните медоди са приближени.. губят се милиминките и това е принципно .. Ей за това "матрицата /компютър" -така .. апа ние -онака..
>>>
Но гледам че си много добър по физика - ето ти и физически аргументи:
http://www.motionmountain.net/C11-LGSM.pdf
ако те мързи да четеш цялата глава, можеш да погледнеш малко изводи на стр.875.
<<<
Маани ма ит тия мераци .. нагледал съм се на такива щуротии.. не стават .. единственно за задни цели стават.. И в тоя линк дет ми даваш има всичко на всичко 22 страници .. каква ти там стр.875.
Па ако искаш да видиш че съм се начел на такива глупости и дет съм се убедил че физиците са осрали процепа ей ти на доказателства :


Ей това ако не са щуротии - здраве му кажи.. не могат да си направят правилна интерпретация на реалните опитни данни и се зомбират физиците .. Аз па от зелени тикви семки не земам .. множественни вселени.. разцепвали им се реалностите .. Разцепва им се болния мозък на тях.. това е ..

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/

Тема Е и каквонови [re: Пeтkoв]  
АвторФeйн (Нерегистриран)
Публикувано23.02.05 01:15



Е кво пък толкова му е глупавото на множествените вселени.
И всякакви такива други.Напротив точно дебелите задници с виждания от преди 5 века,дърпат назад.
Доказано е,че времето може да се измери с пространството.Почти е доказано,че времето е осезаемо.Не само представа.Пречупване на пространството се дължи пак на времето.



Тема ИМАЛ ВРЕМЕПРОСТРАНСТВЕННА ПРЕДСТАВА СТАРШИНАТАнови [re: Фeйн]  
Автор Пeтkoв (стар клубар)
Публикувано23.02.05 03:15



Здравей ,
>>>
Е кво пък толкова му е глупавото на множествените вселени.
<<<
Па знам ли .. ти кажи ..
>>>
Доказано е,че времето може да се измери с пространството
<<<
Да де .. кат старшината .. дет викал на вониците :
-Ше копаете от оградата и до обяд !


НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/

Редактирано от Пeтkoв на 23.02.05 03:17.



Тема Re: ФИЛОСОФСКА РЕФЛЕКСИЯ И МОЗЪЧНА ДЕЙНОСТнови [re: филocoфeмa]  
АвторWiseman (Нерегистриран)
Публикувано23.02.05 08:26



По мое мнение - мисли Аз-ът в мозъка.

Аз-зът се нарича житейски още - Душа.

За да съществува мисловен процес
подложката - мозъка трябва да е в ред
( ако не - е състоянието клинична смърт).

Дали съществува мислене разбираме
по активните реакции на житейски ситуации.

Може би мислене някога ще има и в друга среда
освен в мозъка (примерно компютърна).
Но в тоя случай можем да гадаем само
какви ще са му реакциите,
защото този Живот вече не е на биологична
основа.
Затова е препоръчително да се кръщава
Интелект а не Разум.

Разума освен мислене включва и цел оцеляване
на индивида( и биологичния му вид) който го носи.

Затова за човек който действа
без да се съобразява със средата си,
казваме че няма душа, а само студена мисъл.

Ако по някой от тия аспекти искате да продължим,
с удоволствие.



Тема Re: ФИЛОСОФСКА РЕФЛЕКСИЯ И МОЗЪЧНА ДЕЙНОСТнови [re: Wiseman]  
Авторфилocoфeмa (Нерегистриран)
Публикувано23.02.05 12:26



Това ми допада, то почти съвпада с моите разбирания. Само че аз не рискувам все пак да наричам аз-а душа, понеже душата е представима някак си в света, докато аз-ът е граница на света, не някаква негова част.

Навеждаш ме към някои други мисли... Обикновено не-философското съзнание отнася мисленето към причинността, като последната не се об-мисля, не се изследва критично. Не можем да забравяме, че самата причинност е обект на мислене и е твърде вероятно причинните връзки да са обект на самомнително, психологично тълкуване. Посредством причинност се строи научна картина на света, но причинността не може да се самопоставя извън едно философско критично запитване. Така става ясно, че рефлексията забелязва причинността като догматичен агент, който тоталитарно налага правилата. Но светът се описва не чрез причинност, а логически, и причинността в научното описание оттук насетне си присвоява формата на мислимостта на света априори. Така се забравя, че научното описание е все пак едно описание на света, което решава да не подлага на съмнение изворите на самата вяра в причинната връзка и нейната посока. Но философското не е от същия порядък. Откъде идва вярата, че материята причинява? Не е ли това съблазън по необходимостта да търсим "достатъчното основание" според едноименния логически принцип и да го назоваваме заради целите на метафизиката? Но големият въпрос е: как така изобщо мислим агент може да се окаже повече от правилата, чрез които задаваме собствената му мислимост? Т.е. забравя се, че каквото и да знаем, ние го знаем през изначалния факт на неговата поява в една субективна рефлексия на мисленето, ако и да става дума за обект.



Тема ФИЛОСОФСКИ - ЖИТЕЙСКИ - ТА БИБЛЕЙСКИ :)нови [re: Wiseman]  
Автор Пeтkoв (стар клубар)
Публикувано23.02.05 12:32



Здравей Wiseman ,
>>>
По мое мнение - мисли Аз-ът в мозъка.

Аз-зът се нарича житейски още - Душа.
<<<
Дали е Божия искра душата или е някаква идеална страна в материялното битие .. някакъв процеса който авторефлектира за разлика от огънят да речем .. той е процес на горене .. гори сламата .. съчките .. каквот попадне гори в тоя процес .. едно побаче не може да гори в процеса горене .. самото горене не гори.. не е авторефлексен процесът горене .. за разлика от процеса на мислене , анализиране .. осъзнаване .. самоосъзнаване .. в тоя процес мисловен процес "гори " образно казано и самия процес .. демек не се "горят" .. само съчки и слама .. ми се гори и самия огън .. мисли се и мисленето .. разбира се и разбиращото .. схваща се схващащото.. Ей тук е тя зялата тънкост я !.. процес процес .. ама е с обратни връзки.. душа душа.. ама е на материална основа кат формата на чашата .. идеална е формата ама не мой без да е облечена кат пшрашки на материалното дупе на момата..
Не схванем ли тия моменти от философския аспект на Аза се оказваме в житейския - душата и ойде коня у ряката та у библейския - Божията искра..

Ако на тая кълка легнем трябва овреме да се отказваме от създаване на изкуствен интелект .. па и на изкуственно създадени живи същества .. оти немойм мина без "Божията искра -душа " .. па тя си е привейти проперти на дядо Божито и той чини ми се няма да ни я дава току тъй кат резервна част в магазин за железария..

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.