Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:49 28.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
*Кратък преглед

Тема Egoizmaнови  
АвторMorksy (Нерегистриран)
Публикувано15.01.04 20:30



ПАРАДОКСЪТ НА ЕГОИСТА


Колко пъти някой ви е казвал че сте егоист? Колко пъти вие самите сте такива? Навярно не можете да кажете. лошо ли е това да си егоист? Трябва ли след като някой ви е казал, че сте такъв да се променяте?
Природата е заложила у всяко живо същество инстинкт за самосъхранение. Това е форма на егоизъм. У всяко животно е така, човекът не прави изключение. Има, обаче, някои разлики. Човекът е мислещо същество, а това променя нещата. За да разберем доколко, трябва да дефинираме понятието егоист според нашите разбирания. Егоист е човек, който във всичките си действия мисли само за себе си и не му пука как се чувстват другите от неговите думи или действия. Както казах, егоизмът е заложен у човек по природа. И наистина- кой би направил нещо, което знае че е лошо за него? Бихте ли скочили от мост, ако знаете че ще умрете и нямате психически отклонения? Има ли нещо което бихте направили, въпреки че то ви вреди? Всеки нормален човек ще каже: “Няма такова нещо.”
Има само един случай, когато някой би направил нещо, въпреки че то е лошо за него и това е когато обича някого друг. Тогава той би се лишил от нещо, дори би жертвал живота си заради него. В такъв случай когато обичаме, ние не сме егоисти.
Но любовта не е ли егоизъм? Когато обичате някого, то е защото общуването с него ви доставя удоволствие или самият човек, когото обичате, ви доставя удоволствие. На вас ви доставя удоволствие неговата компания. Бихте ли обичали някого, когото не харесвате и не ви доставя удоволствие- не. Това естествено не означава, че обичате всеки с когото се чувствате добре в една компания. Цялата история се развива много просто: някой ви прави впечатление (т. е. харесвате го), вие започвате да контактувате с него. Ако това ви харесва, вие продължавате контакта, ако не- прекъсвате го. Ако сте продължили контакта, вие започвате да откривате и лошите страни на този човек, но ако въпреки това вие продължите контакта си с него (т. е. лошите му страни не ви пречат), вие достигате до истинската любов, Но тя е егоизъм, защото ако човекът не ви беше доставял удоволствие през цялото време докато го опознаете напълно, то вие щяхте да прекъснете контакта си с него. Тя е егоизъм и защото я съпътства и чувството за притежание на дадения човек (който е обичан от вас). Защото всичко което притежавате вие искате да го задържите за себе си. Появява се ревността породена от егоизма ви.
Достигнахме до там, че човек не е егоист само когато обича, но любовта е егоизъм. Получава се така, че хората не са егоисти от егоизъм, при това само при наличието на любов. На тях им харесва да им е хубаво, но когато обичат някого искат да им е хубаво заедно с него, т. е. на тях им е хубаво само с този, когото обичат иначе- не. Ето това е парадоксът на егоиста. Когато някой ви каже, че сте егоист, отговорете му че и той е същият!


Йордан Рачев
София, 14. 01. 2004 г.



Тема Re: Egoizmaнови [re: Morksy]  
Автор Lora_C (encaged)
Публикувано15.01.04 22:17



ако мога само да вметна...хората обичат по толкова много начини, че е малко елементарничко да ги сладаш под ..."когато сме влюбени"...

ти знаеш ли какво е, когато аз съм влюбена?

а аз знам ли какво е, когато ти се влюбен?

сугурен ли си, че е едно и също?

сигурен ли си, че само защото ми е приятно с някой ще го заобичам, виж за внимание, ще му обърна..но обичането е нещо, мноооого по-различно

от напрежение между краката и приятно прекарване, нали?

closer than appear


Тема Re: Egoizmaнови [re: Morksy]  
Автор Lora_C (encaged)
Публикувано16.01.04 02:47



тъпичко съм отговорила, ама карай, вече ми свикнаха

та ако искаш, може да поговорим по тая тема, бъркаш и то здравата

бих се чувствала добре в този клуб, ама нещо ентусиасти няма, а по постинг на седмица, нещо не ми е в стила, не е много приятно някак си

питам защото не знам, може просто така да си пишеш, без иде да се дискутира


ако знаеш колко ми се иска с един да направим една филосовска тема ,ама като за световно

олимпийският принцип, малко и той не ми е в стила


днес за първи път видях психолог, който не ми хареса

та да се върнем на егоизма, това понятие в българският език мисля, че се използва в смисъл, не който ти влагаш" че ако искаш да ти е добре , значи си егоист,

а смисъла, който според мен се влага е, че си такъв ако искаш САМО на теб да ти е добре

малка разлика, ама съществена

closer than appear


Тема Re: Egoizmaнови [re: Lora_C]  
Автор;) (Нерегистриран)
Публикувано30.01.04 00:30



а смисъла, който според мен се влага е, че си такъв ако искаш САМО на теб да ти е добре
Towa mnogo negatiwno zwuchi :) Sqkash egoista iska na drugite da im e zle... mi ne e taka na nego prosto ne mu puka kakwo im e. Towa e informaciq ot purwa ruka ;) gledai da q izpolzwash prawilno



Тема Re: Egoizma [re: ;)]  
Автор Lora_C (encaged)
Публикувано30.01.04 19:03



можеш само да предполагаш, но не и да знаеш какво им е на другите...

closer than appear


Тема Re: Egoizmaнови [re: Morksy]  
АвторMиш (Нерегистриран)
Публикувано22.02.04 17:36



Защо не прочетеш нещо свързано с дзен будизма. Мисля, че ако се позаровиш малко във източните философии ще разбереш, че егоизмът е нещо по-сложно отколкото си мислиш. При това източните философии дават и някои практически идеи как да ограничим влиянието на нашето его върху личния ни живот. Иначе от кухи разсъждения на тема егоизъм няма голяма файда.

Повярвай ми, животът е толкова по-весел и шарен, когато ограничиш егоизма си. Но се изискват неимоверни усилия, за се справиш с него.



Тема Re: Egoizmaнови [re: Morksy]  
Автор lutar (Don Cheater)
Публикувано23.02.04 13:36



Znaesh 4e si ptrav no znaesh i 4e ne si suvsem prav zashtoto ako si mislish 4e si prav zna4i se laskaesh po smisala na tvoita logika (koqto e ednostran4iva ) ti izlagash tvurdenieto si ot 4ist egoizum.



Тема Re: Egoizmaнови [re: Morksy]  
Автор lmBlack (Хладнокръвен)
Публикувано30.03.04 23:53



Човекът е егоист.
Излишно се отдаваш на софизъм.

.why do they call this a word processor?
It's simple.You've seen what food processors do to food.



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.