Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:09 28.09.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
Тема Детерминираност и недетерминираност  
АвторStormblast (Нерегистриран)
Публикувано08.10.03 01:41



Искам да засегна един въпрос , който е продиктуван от спор между мен и едни хора.
Значи , аз твърдя , че процесите от глобална гледна точка са детерминирани , т.е. във всеки един момент(значи за момент приемаме примерно момента от време отчетен в системата на планетата Земя) е известно какво ще е следващото събитие в един процес. Искам отново да повторя - това разглеждане го правя без да изхождам от това дали на нас като наблюдатели ни е известно следващото събитие.
По конкретно спора ни беше дали живота на един човек е предопределен или не (макар , че това може да се отнесе за всеки друг процес).
Аз твърдя , че живота на човек е предопределен , защото той протича по точно определен начин за периода от раждането до неговата смърт. И този период , отчетен по , която и да е система(в нашия случай координатна система свързана със планетата Земя) е точно определен.
Искам да уточня , че не говоря за Теорията на относителността , в която грубо казано има доказателство (теоретично), че в пространство - времето е възможно през една точка да минат безброй криви от същото това пространство - време (т. е. да можем да отидем в даден момент от миналото безброй много пъти).Макар , че тази теория не изключва моето твърдение при направените допускания.
Та как мислите вие предопределен ли е човешкия живот или не?



Тема Re: Детерминираност и недетерминираностнови [re: Stormblast]  
Автормpp (Нерегистриран)
Публикувано08.10.03 04:52



Мисля, че книгите на английския физик Stephen Hawkings ще са ти много интересни, ако не си ги чел вече. Имаше някакви негови лекции в интернет на такива теми... ще потърся къде бяха и ще ти кажа ако се интересуваш.



Тема Re: Детерминираност и недетерминираностнови [re: Stormblast]  
Автор Бoзa Kocмaтa ()
Публикувано08.10.03 14:46



детерминизъм: болезнено влечение към метода на крамър за решаване на системи от линейни уравнения.

толкоз



Тема Re: Детерминираност и недетерминираностнови [re: Stormblast]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано13.10.03 20:57



ами теорията на относителността не е цялата физика. а иначе във физиката има един недетерминиран (поне засега) елемент, и това е квантовата механика. така че ако не се намери детерминиран квантов модел, смятай се за загубил спора.



Тема Re: Детерминираност и недетерминираностнови [re: Stormblast]  
АвторЛyд (Нерегистриран)
Публикувано14.10.03 04:38



Времето не "тече".. Събитията са илюзия.. Човешкия живот е "прожекция" на холографски филм..



Тема Re: Детерминираност и недетерминираностнови [re: Бoзa Kocмaтa]  
Автор tchupakabra (кофти)
Публикувано15.10.03 21:29



тук мий убаво да читъ. ма не смея ощ да пишъ, щот съм проз

МИСЛЯ, ЗНАЧИ ИМА ПРОБЛЕМИ


Тема Значи внасям уточнениенови [re: Лyд]  
АвторStormblast (Нерегистриран)
Публикувано16.10.03 00:56



Този постинг съм го пуснал тук , защото търся отговор философски погледнато.
Значи нали това казвам , че от гледна точка на различни направления на физиката не отговарят конкретно на поставения въпрос.
Значи за квантовата физика е ясно , че математическите модели използват недетерминирани събития поне за сега. Обаче това е много тясно погледнато.
Все пак тук няма да развиваме някакви теории , които трябва да доказваме.
Искам просто мнения , които може да са аргументирани с конкретни доказателства , а може и да не са. Все пак въпроса ми е по общ , а не конкретно за даден процес или предмет.



Тема Ами точно това правя и аз..нови [re: Stormblast]  
АвторЛyд (Нерегистриран)
Публикувано16.10.03 06:42



.. уточнявам: НЯМА такова нещо като СЪБИТИЕ



Тема Re: Детерминираност и недетерминираност [re: tchupakabra]  
АвторБoзa Kocмaтa (Нерегистриран)
Публикувано16.10.03 22:35



спокойно. и аз нищо не разбирам от философия.



Тема Аргументирай се [re: Лyд]  
АвторStormblast (Нерегистриран)
Публикувано17.10.03 00:03



Защо мислиш , че няма такова нещо като събитие?
Аз мисля , че има и ще ти дам определение какво се разбира под събитие.
Събитие е поредица от дейтвия , които се развиват в определен период от време или състояние на нещата(предмети , процеси и т.н.) в точно определен момент от време.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.