Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:10 29.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Ахил и костенурката  
АвторПeтkoв (Нерегистриран)
Публикувано23.11.02 11:05



Здравейте,
Много ми се иска да обсъдим парадокса на Зенон "Ахил и костенурката".
Мисля че този парадокс има по-дълбок смисъл и отвежда към сериозни размисли по отношение на движението и пространството.Не знам защо но винаги когато размишлявам над този парадокс ми се натрапва идеята за квантовост на пространството....
За по голяма яснота позволете ми нахалството да припомня този парадокс на всички за да бъде ясно за какво говорим. Ето го парадокса:
" Костенурката казва на Ахил : -дай ми малко преднина (аванс) и ти никога няма да можеш да ме изпревариш , тъй като преди да ме изпревариш ще трябва да изминеш преднината която си ми дал , но за това ще ти бъде необходимо време , аз ще използувам това време за създаване на нова преднина"
Моля ви за вашето мнение относно този парадокс.



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Пeтkoв]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано23.11.02 14:22



Ами да :-)
Парадоксът изчезва, когато приемем, че пространството и времето са квантувани.
Инак имаме парадокс, а в природата парадокси не може да има, иначе нямаше да може да я има, оттам и нас. ;-)
...
Ато един подобен парадокс:
Да предположим, че материята е изградена от частици, които са изградени от по-малки частици, които са изградени от по-малки частици и т.н...
Ако продължим така до безкрай, ще стигнем до нищото. От тук следва, че всичко е изградено от нищо, което обаче противоречи на наблюденията. Следователно материята трябва (и тя) да е квантувана (дискретна).
Може пък материалният свят да е "вплетен" в "мрежата" индеалният (духовният)?
Знам ли? ... Кои ли знае? :-)



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Bylgarinyt]  
АвторПeтkoв (Нерегистриран)
Публикувано23.11.02 16:59



Здравей отново,
Да и аз така мисля.. По скоро аз мисля че реалния свят е израз на две същности вплетени една в друга и неделими :- материална и идеална.Като двете страни на една и съща монета. Двете съществуват винаги съвместно и са неделими.Мисля че вечния спор кое е първично материалното или идеалното е безсмислен ако материалното и идеалното са неделими в реалното и съществуват само и винаги съвместно.
Нали никога не може да съществува чаша без форма . Безсмислено е да се спори кое е първично същноста или формата.
Хайде със здраве.



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано29.11.02 20:15



абе не виждам общото между квантъването и парадокса. работата според мен е проста - безкарайно много събираеми НЕ Е равно на безкрайност.гърците просто много са обичали качествените разсъждения, за сметка на количествените. а опита за измъкване с квантуване е като опита да се отиде на луната като просто насочиш ракетата към нея и дадеж газ - много очевидно,много ясно, много логично и естествено неправилно решение. хе - хе като остане полвин квант място де ще иде,а? ами ако се закръгля надолу( както е наистина при компютрите)?



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: zaphod]  
АвторПETKOB (Нерегистриран)
Публикувано29.11.02 20:45



Здравей,
Парадокса си е парадокс, не е просто една шашма при която се прави някаква скрита грешка за да се заблудят наивните.Съществуват и други парадокси които пораждат сериозни предизвикателства.А този парадокс подсказва че нещо не е на ред с представите ни за движението и за времето, Наистина не ясно как ена намаляваща стойност която по условие е отлична от нула ( тъй като трябва да се измине някакъв краен път който е отличен винаги от нула , а както знаем то може да бъде сторено също за време отлично от нула) става нула. Така че тук има нещо грешно в самите ни представи за нещата.
хайде със здраве



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: zaphod]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано29.11.02 21:54



Ехааа! :-)
С "две думи" ти обори 100 години пот и мъка, допринесли за Квантовата Физика... Ако те чуе Планк ще си затрие всичките дискретни константи в кенефа ;-)
Недей така бре човек. Много хора се надат на дискретността, инак наистина имаш парадокс.
"...безкарайно много събираеми НЕ Е равно на безкрайност" - как така го доказа това? Или го приемаш като аксиома? Ако е така, тогава защо се "сърдиш", че ние приемаме квантуването пък като аксиома (която аксиома има много експериментални поддръжки)? Едни харесват "Шива", други "Буда", трети "Христос" и т.н. ;-)
Ади дйе. Интелигенти хора сме - имаме нужда от аргументи! :)
Ааайде ;-)



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Bylgarinyt]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано30.11.02 11:28



не говоря наизуст.
имаме типична геометрична прогресия.
сумата от членовете на геометрична прогресия се представя:
S=A/(1-q)
където А е първият член на прогресията( втемето необходимо за преодоляване на преднината), q е стъпката на прогресията (отношението на преднината, към сумата на преднината и новата преднина натрупана от костенурката)а S е сумата на прогресията (времето за което ахил ще настигне костенурката)
това са БЕЗКРАЙНО много събираеми които дават КРАЙНА сума. и това са събираеми на РЕАЛНИ числа които НЕ СЕ КВАНТУВАТ.
пример:
1/2 + 1/4 + 1/8 + 1/16 +........ до безкрайноста Е РАВНО НА 1!!!

просто парадокса е измислен ПРЕДИ тази част от математиката

по добре да не се говори за "наши" представи по принцип, не само тука. тебе хубаво ли ти е когато някой казва "ние" без да знае ти какво мислиш? науката вече е разпокъсана и често "лявата ръка не знае какво прави дясната". ако наистина се кефите на парадокси занимайте се с парадоксите в теорията на множествата. според мене също безсмислено занимание. аз се придържам към идеята на хайзенберг за смисъла - всеки въпрос който не може да се "компилира" до вида "какво ще наблюдаваме ако направим това и това" е безсмислен. много груб емпиричен подход, но помита всички "парадокси". теорията на множествата очевиднио се дъни при този тест.



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: zaphod]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано30.11.02 12:32



"Ние" се отнасяше до мен и Петков.
Мога ли да кажа сега, че Ахилчо изминава едно разстояние А за следните времеви интервали:
1/2 + 1/3 + 1/4 + 1/5 ... 1/n където n клони към безкрайност, а костенурката изминава пък изминава по-малко разстояние Б (Б < А), за същите интервали респективно. Я сега ги събери и виж каква сума ще да излезне...
Математиката се базира на абстрактни концепции. Тук говорим за реалност.
А иначе съм сългасен с теб. Аз съм много ЗА опита, но пък само с него не върви...



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Bylgarinyt]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано30.11.02 14:52



ами ти си писал "1/2 + 1/3 + 1/4 + ...... +1/n" . това не е геометрична прогресия и сумата не е крайна.
аз писах "1/2 + 1/4 + 1/8 ..... " тук сумата е крайна.
още един по-очевиден и за нематематици пример:
0.999999999...... не е безкарайност нали?
не е безкрайност... със сигурност е по-малко от 2 например.
обаче е равно на 0.9+0.09+0.009+0.00009+........
това е израза за случая когато ахил препуска 10 пъти по-бързо от костенурката и преднината на костенурката изминава за 0.9 секунди. тогава ще му трябва една секунда за да я настигне. една секунда съставена от безкраен брой все по-малки и по-малки интервали.
освен това задачата се решава и без сходящ ред, в най-обикновена нютонова механика, която ще се съгласиш, не е квантова.
освен това цялата логика все пак се базира на аксиоми. казваме че парадокс имаме тогава когато някоя от аксиомите може да бъде ОПРОВЕРГАНА чрез другите. в случая древните гърци са били на косъм да открият числените редове. както обаче казах те не са си падали много по количествения анализ (падали са си по мъжки задници по скоро). освен това ако съпоставим на кантар твърденията:
(1) " ахил достига костенурката "
(2) " сумата на безкраен брой събираеми е безкрайна "
които са аксиомите на нашата система с парадокс в нея, то мисля че малко хора ще се замислят коя от аксиомите да бъде "уволнена"
разбира се все пак това е така да се каже "личен избор" - логически е напълно оправдано да се уволни аксиома (1). логиката не се интересува от фактите, тя е само механизъм за интеретация. така че (1) и (2) пред логиката тежат еднакво. обаче произходът на аксиомите не е "логичен" - той се набира като опит. така че ако даден човек много пъти е събирал безкраен брой събираеми и е убеден че сумата е безкрайна винаги, то той има пълното основание да изхвърли аксиома (1) и на нейно място да формулира теорема обратна по съдържание (ахил никога не достига костенурката)
разбира се по-късно може да бъде неприятно изненадан ако заложи тази аксиоматика в отбранителната си концепция.



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: zaphod]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано01.12.02 01:41



Ок... Прав си по много точки, но не съм съгласен, ако твърдиш, че щом в математическият модел няма парадокс, то е задължително той да е този описващ реалността. Аз мисля, че "парадокса" е изцяло мисловен, защото опита показва, че всяко тяло по-бързо от друго, евентуално ще застигне последното. Нали? То даже май няма натурални парадокси, а само мисловни, защото мисълтта е способна да "създава" всевъзможни ситуации на реалността и също така може да не се подчинява на физическите закони на реалността.
Ти използваш частен случай на редицата (геометрична прогресия) и с нея стигаш до задоволителен отговор. Никой не казва, че този частен случай не е точната рефелксия на реалността, но пъл никой и не може да докаже, че наистина е.
Ето друга гледна точка (аксиома, вяра)... 100 години Квантова Физика - хората са казали, че пространсвтото е дискретно. Аз съм склонен да вярвам И в нея мисъл.
Идеята беше, че аз вярвам в дискретността на постранството и с това елиминирам парадокса. Ти вярваш в друго, което елиминира парадокса.
Аз не казвам, че то е грешно, но казвам, че е грешно да казваш, че моята вяра е грешна. ;-)
Ааайде.. Със здраве.



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Bylgarinyt]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано01.12.02 11:00



е, какво да го правиш мозъка, и той като другите машини е бъгав и стига до парадокси. при компютрите му викат "зависване" или "безкраен цикъл" :)))
но! внимателно с думата "доказателство". в строгия смисъл на думата доказателството изисква базови символни низове (аксиоми) и правила за извод (трансформации). ясно ти е че така погледнато ежедневния смисъл на думата е доста далеч.
а за квантуването. това е първото нещо което идва наум на човек ( и на мене когато чух парадокса за пръв път) но както казах квантуването не помага. обясних ти за закръглянето при квантуване, но за съжаление за да се убеди човек в това трябва да е програмист с опит в областта "симулиране на физически процеси", така само на доверие е трудно за приемане. не само че квантуването не помага, а може да създаде парадокс там където го няма. например когато за пръв път създадох компютърен модел на реална физическа система (касаеща гравитационно взаимодействащи тела), то забелязах че енергията в системата не се запазва, а расте - тоест нарушава се единият от любимите на физиката закони. след кратко изследване на проблема установих че виновно за случая е именно квантуването на времето в модела.
и последния ми "нож в гърба":
"100 години Квантова Физика - хората са казали, че пространсвтото е дискретно"
ами не са казали такова нещо...
вероятно говориш за така нареченото "планково време" и съответстващата му дължина на вълната. планковото време е около 10^-43 секунди, като обикновено лаиците го тълкуват като квант време. някой сериозни автори май също.
всъщност планковото време, е това време, за което неопределеноста в енергията достига стойности достатъчни за образуване на черна дупка с размер дължината на съответната на това време вълна.
ако това ти звучи неясно, то по - проста картинка:
пространството е гладко до мащабите на планковото време. от там нататъка става набръчкано като мазилка. ако те смалят до такива размери, ще попаднеш на много интересно място!
всъщност, на мене като програмист идеята за квантувано пространство много ми допада:)))
само това ни дели от обявяването на вселената за гигантска компютърна игричка:))))

между другото прочетох мнението ти за ИИ. тъй като темата е стара, и сигурно не я четеш, то ще напиша мнение тука.
сериозно ли смяташ че може ИИ да бъде ограничен само до копане на полето и няколко оръжийца. според мене не. най вероятно моят шеф би си казал "защо да му плащам на тоя тлъста заплата, като в метрото пуснали роботи дето правят същото само на цената на тока?" и ще си е напълно прав човека, и аз на негово място бих направил същото. така че превръщането ни в "образцови американци" ще е неизбежно според мене. разбира се много хора ще кажат че "машините никога няма да се научат да творят" но аз гледам на това мнение с "учтиво омерзение".
но все пак нещата имат и друга страна. така като гледам нищо не е вечно, все някога се чупи. живите организми за целта си правят репликант (копие) който остава на тяхно място. според мене както да въртим и да сучим човечеството рано или късно ще се "счупи". не говоря непремено за ядрена война, еко криза или други конвенционални глупости. много по опасен ми се струва "дрейфа на гените", а съм и сигурен че има още много неща дето ни дебнат в мрака. та не мислиш ли че ИИ е един (и за други се сещам)добър кандидат за репликант? като станем добре угоени американци и само лежим на плажа с по бира, аз лично бих се промъкнал до някой "роб" и бих му променил модулите за мотивиране така че да не изпитва нужда повече да ни служи. оставям детайлите на въображението ти, но скоро угоената паплач ще бъде изклана по шезлонгите. не от чувство за мъст (тъй като няма да е заложено такова) , а по ското за да не пречи за създаването на новата цивилизация.



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: zaphod]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано01.12.02 13:27



Гепи, брато! :-)
Първо малко автобиографична предистория, че да няма недоразумения :-)
Да знаеш, че съм запознат с дефиницията на понятието Формална Аксиоматична Система (ФАС) - W {B,S,A,R} ;-)
Също така съм запознат и с числото 5,54.10^-43 и неговото тълкуване :-) Даже днешните физици (по-специално Стринговите теоретици) наричат тази "мазилка" - квантова пяна (мен това определение много ме кефи), или квантови флуктоации.
Аз се занимавам с компютри също, та и там имам знания ;-)
Ама не съм съгласен, че парадоксите можем да ги аналогизираме със "безкрайните" цикли или "забиванията" :-) Нещата са на мнооого различни нива. Парадоксите същестуват, защото мозъците ни си правят "дъвка" с реалността.
Обясни ми повече за програмният ти модел... Интерено ще ми е да разбера, какво точно не е проработило :-)
" "100 години Квантова Физика - хората са казали, че пространството е дискретно"
ами не са казали такова нещо... " - еее. Как да не са? Бор, Планк, Шрьодингер? Те за какво са говорили? Е! Вярно. Айнщайн се е противил... Как така случайност? Как така дискретност? Не може! :-)
Според мен квантовата физика по-скоро говори за "дискретност" на всичко, което е на границата на квантовата пяна. Т.е. хем имаме дискретност - хем не! Демек, хем крайност - хем безкрахност!
:-) Аз м/у другото точно така си представям нещата. Квантовата пяна дефинира "дискретността". Т.е. всичко в квантовата пяна е неопределимо (безкрайно) и нейният "радус" може да се приеме за простота като дискретна граница. Е, може и да не ти харесва този свойски модел, ама пък аз си го харесвам. Така елиминирам всякакви парадокси ;-)
За И.И.:
Хич даже не се ограничавам до агрономията :-) Цивилизацията ще се промени коренно, като се пръкнат малки машинки, които да знаят повече от всички жители на Земята взети заедно, и които да могат с лекота да анализират Хайдегер и да пишат поезия и да играят балет. :-) А за бъдещето на самата Цивилизация? Ми .. не знам. Като поглеждам назад във времето, виждам как масивни Цивилизации рухват (Вавилон, Рим, Древна Гърция, Египет) и зад тях остава само пух, прах и мистерия... :-) Може и с нас така да стане, ама този път да е запоследно. Като гледам например, Американската Империя е тръгнала по същият път като Рим... Май и същата съдба я очаква.
А дали И.И. ще ни завладее? Това вече оставям на бъдещето да покаже. Ако питаш мен, И.И. е много опасно нещо все пак, защото то ще е баш като човек и може да реши да направи с "по-слабите" каквото му е нужно за да оцелее. Стига да му се даде нужната сила ;-)
Аз твърдо вярвам, че И.И. е част от естественото развитие на Еволюцията. И.И. просто е неизбежно... Даже в момента чета и мисля много по въпроса. Създавам си моделчета, които ми се струват донякъде обещаващи. Досега по тази тема съм си говорил само с Gazibara, който е доста начетен и за щастие заинтересован. Ако желаеш можеш да се включиш и ти. Аз не съм супер-специалист, но пък имам що-годе свястно комбинативно и редуктивно мислене, така че... Нищо се не знае! :-) Писах до дир.бг с молба да създадат нов клуб по въпроса. Надам се да го направят, ама ще видим.
Ааайде. Чао, засега. :-)



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Bylgarinyt]  
Автор Boian (ентусиаст)
Публикувано01.12.02 20:10



Би ли дал дефиниция на понятието "дискретно". В математиката, и по-скоро общата топология, има термин "дискретно пространство", но не съм сигурен дали него имаш в предвид.

И все пак къде Бор, Хайзенбърг и Шрьодингер говорят за дискретно пространство. Вярно е, енергията се квантува, но от това как следва, цхе пространството се квантува. Ако пространството бесхе дискретно, то как тогава бихме интерпретирали производните? Какво би означавало уравнението на Шрьодингер?



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Bylgarinyt]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано01.12.02 21:43



аха, това е добре. в първата ти публикация не звучеше като някой който обича да задълбава в нещата.
за модела:
правих го като ученик и формално погледнато това е "численно интегриране на диференциалните уравнения описващи гравитационно взаимодействащи тела". само че тогава тия сложни думички не ги знаех. тогава не знаех даже какво е вектор! знаех само F=m*a и F=gama*m1*m2/r^2 в скаларен вид. за съжаление не помня как точно успях без да зная какво е вектор да го направя. помня че използвах мръсната (в смисъл супер бавна) функция аркустангенс, а един мой приятел с когото се съревновавахме ме пита "за какво ти е аркустангенс?", с което много ме респектира - аз не виждах как може да стане без него. той обаче беше чат с математиката тогава и явно е знаел :)))
та общо взето идеята е следната:
1.по координатите на точката определяш каква сила и действа.
2. по силата изчисляваш ускорението
3. по ускорението променяш скоростта
написано като програма изглежда така:

class Vector{
float x,y,z;
.
.
predefinira[ operaciite
.
.
};

.
.
.

// whod na procedurata. priemam `e e funkciq na prozorec, da re`em OnButton1
dt=0.0001; // primerno
Vector x1,x2;// koordinati na to`kite
float m1,m2;// masi na to`kite
Vector v1,v2;// skorosti na to`kite
/*
inicializira[ sistemata
*/
Vector dx;// za polzwane
Vector f;
CDC *dc=GetDC();
while(1){
dx=x1-x2;
f=dx*gama*m1*m2/dx.Len()/(dx*dx);
v1-=f/m1*dt;
v2+=f/m2*dt;
x1+=v1*dt;
x2+=v2*dt;
dc->SetPixel(x1.x,x1.y,255);
dc->SetPixel(x2.x,x2.y,RGB(0,255,0);
}

писано е малко на MFC :)))))

естествено това не е оригиналната програма (тя беше на бейсик за правец 8х и е затрита много отдавна), но е математически еквивалентна, и ще прояви същия "парадокс" - при определени условия енергията ще надхвърли начално зададената. можеш да си я пренапишеш с масиви.
следващия случай при който наблюдавах незапазване на енергията е при симулация на трептящи системи. това става така.

u+=w*v*dt;
v-=w*u*dt;
u-=r*u*dt;

където u и v са кинетичната и потенциалната величина, r е триенето,а w е кръговата честота. ефекта се наблюдава при r близко до нула. под близко до 0 разбирам за определено dt. всъщност ефекта се наблюдава винаги, но просто тогава става наблюдаем с просто око, тъй като процесът престава да е сходящ.
доста време бях убеден че квантуването по време винаги води до увеличаване на енергията на системата, но скоро наблюдавах и обратния процес - "изтичане" на енергия. но май квантуването на времето винаги води до незапазване на енергията( освен ако и тя не е квантувана:))))

аз не мисля че квантовата пяна определя някаква дискретност. както нормалната пяна от сапун, не определя дискретност на водната повърхност...

за парадокса и "забиването" на мозъка - изразих се образно, ако мозъка ти забие май се казва "кома" или направо "смърт"



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Boian]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано02.12.02 01:24



Ами семантиката на думата "дискретно", така както я използвах тук, беше чисто физическа (т.е. крайни интервали от пространство и време).
Не знам какви са дефинициите в топологията. Още не съм чел по въпроса. Ако имаш време, ще съм ти много благодарен да ме въведеш накратко.
А за Бор, Хайзенберг, Шрьодингер и други съм чел отдавна в разни биографични и по-специализирани книжки. Те по-скоро са спекулирали. Бор се е чудел на модела си и се е питал, защо аджеба, електрона може да заема само строго определени орбитали? Такива работи.
Какво точно имаш предвид за интерпретацията на производните?
Кое уравнение на Шрьодингер? Това за Динамичната Информация на една система ли?
Аааайде чао, засега. :-)



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: zaphod]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано02.12.02 01:56



Ехее :) Ти даже и алгоритъма си изписал. Мерси :-)
Само не разбирам каква е тая функция GetDC(), и CDC и dc от къде идват? Аз не съм много наясно с езиците за програмиране от високо ниво (само C и малко C++).
Само че тази програма никъде не дефинира енергия? Или аз не разбирам нещо или ти си пропуснал този момент. За каква енергия говориш? Предполагам за кинетична (E=m*v^2/2)?
Също така не виждам таймер, който да изрисува нещата на екрана постъпково, ама ти сигурно си го отрязъл за яснота.
Ако си дефинирал енергията като квантуваща се то не можеш да имаш "изтичане" или "вливане" - т.е. не можеш да имаш парадокс.
:-) Така и едно време Айнщайн е дефинирал енергията носена от фотоните - казал е, че енергията е разделена на дискретни стойности - кванти - и събирателната от всички тези кванти дава енергията на целия поток (фотони).
Та пак не виждам къде в програмката има парадокс? Аз не съм много схватлив и ми е нужно по-простичко обяснение понякога. Сериозно :-)
Може пък "парадокса" да го получаваш от това, че ПиСи-то може да приема крайни стойности с определена големина и не по-големи (по-малки) от нея фиксирана големина. Ако достигнеш до смятането на стойност по-голяма от възможно най-голямата, знаеш, че или ще получиш грешка или неточни резулатати (overflow).
За квантовата пяна: Аз не казвам, че тя дефинира дискретността, но казвам, че може би е удобно да приемаме нейният "радиус" като минимален (праг на дискретността), защото в квантовата пяна става каквото си "иска" тя и е безсмислено да се опитваме да я "измерваме" - поне засега.
Ясно за парадокса и аналогията с мозъка :) Стига сме се наддумвали ;-) На свой ред аз мога пък да ти кажа, че като "забие" мозъка се получава "кома", ама като "зацикли" се получава "кататония" или пък човек пелтечи... :-) Не трябваше да те "поправям", ама на ;-)
Нищо не каза за И.И. ??
Ааайде.



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Bylgarinyt]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано02.12.02 19:37



ами CDC e device context, a GetDC() ,e функция която връща контекста на прозореца. именно така чертая (ти си мислеше че съм го отрязал). това е клас на MFC. както и да е, това е без значение. имам в предвид естествено пълната енергия., т.е. сумата на потенциалната и кинетичната. накратко, ако точките се доближат твърде много, то излитат като изстреляни със прашка. предполагам дори ако не са твърде близо, то енергията пак расте, но незабележимо. това няма нищо общо със закръглянето. както казах установих го със сигурност че е от квантуването на времето. имаш кода - ако искаш си поиграй.


за ИИ - виждам че това май ти е любима тема:)
може да се каже че и на мене ми е от любимите.
по този въпрос, както и по всеки за който мога, не съм се ограничил само със голо любопитство, а естествено съм си правил опити.
кратка история:
първата ми програма въобще не тръгна, още не бях осмислил идеята.
втората програма която написах беше типична невронна мрежа разпознаваща нещо си на базата на обучаващи извадки. с нея освен че обогатих опита си, спечелих и един бас:)))) по-точно разпознаваше дали даден числен ред принадлежи към дадено множество (по два признака, ама този дето плати баса въобще не се усети хе-хе!). пъво се обучава със представители на това множество, при което тя открива общото между тях, после се тества с редове които трябва да класифицира с "да" или "не".
дипломната ми работа също беше по тази тема - разпознаване на изображение с фрактални трансформации. гръмко заглавие но нищо оригинално. иначе програмката си я написах и си бачкаше добре като за такова олигофренско нещо. разпознаваше простички фигурки и символи при всякакви деформации и трансформации( ротация, мащабиране, инверсия на цвета и най-важното ръчно изрисуване).
после започнах да развивам една идея която общо взето не съм виждал по книгите. може и да я има. накратко номерът е да се избегне обучаващата извадка. ако си забелязал във теорията голямо внимание се обръща на това как да се разграничават по-добре множествата от входните вектори. наскоро дори един приятел ме светна за някакъв такъв метод, който макар и хитър математически, според мен е ялов, тъй като е просто подобрение на идеята с обучаващите извадки. това звучи нагло от моя страна, но все пак помисли - обучаващата извадка изисква наставник.... няма да задълбавам повече.
така... както казах поработих над идеята за разкарването на обучаващата извадка и тази година написах първият работещ прототип. е, има какво още да се желае, но и на това се кефя. паралелно с това пообмислях някои по-глобални концепции, които да позволят нещо повече от просто разпознаване - любимо приложение за писачите на ИИ. за най-мощното ИИ което съм писал до сега, смятам еднин алгоритъм който развих наскоро, който може да изгради автомат, симулиращ(предсказващ) даден входен сигнал, стига да не е много сложен. нямам предвид някаква тъпа линейна интерполация или нещо от този сорт. имам предвид нещо, което може ако му пуснеш координатите на топче, топащо се във стени, скоро усеща модела и започва да предсказва положението на топчето в близкото и не чак дотам близкото бъдеще, т.е. надушва и кога топчето ще отскочи( макар че програмата не вижда стените). не оставай с впечатлението че това е някакъв специализиран алгоритъм за топчета. както и да е, общо взето сега се мъча да засиля мощта на алгоритъма, и да си избачкам хубав символен анализатор - засега използвам много мизерен.

брей! това форум за философия ли е или за кибернетика! майната му:)))
а ти пробвал ли си нещичко? някакви твои идеи?



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Bylgarinyt]  
Автор Boian (ентусиаст)
Публикувано03.12.02 02:44



Ami edno topolgichno prostranstvo se naricha diskretno ako vsyaka podmnozhestvo na prostranstvoto e otvoreno.

Inache v R^n, tochkite na edno diskretno mnozhestvo X sa razdeleni. T.e., okolo vsyaka tochka mozhem da opishem dostatuchno malko kulbo, koeto ne sydurzha nikoya druga tochka ot mnozhestvoto X.

Tova e razlichno ot tova vseki dve tochki da sa na kraen interval. Tova e v sila i za R^n. Kato primer mnozhestvo, koeto e diskretno e {0,1,2,3, ....} (mnozhestvoto na estestvenite chisla). Mn-to {0, 1, 1/2, 1/3, 1/4, ..., 1/n, ...} kato podmnozhestvo na R ne e diskretno. Kakyvto i interval da vzemem okolo nulata, toi sydurzha chislo ot tipa 1/n.

Prostranstvoto bi se okazalo diskretno ako ima nai-malka edinica za dulzhina. T.e., ne mozhe da se nameri razstoyanie m/u dve tochki po-malko ot nyakakvo chislo. Tova za pyanata oste ne oznachava, che takova razstoyanie syshtestvuva. Pone az ne vizhdam zashto.

Osven tova za da vzemem proizvodni tryabva da definirame ponyatieto granica. A granici, ne mogat da se definirat v diskretno prostranstvo. (po-tochno ponyatieto nyama smisul) Vulnovoto uravnenie na Schroedinger sudurzha proizvodni na vulnovata funkciya. Zatova ne mi e yasno s kakvo biha se zamenili tezi neshta. Po princip ima algebrichni analozi na proizvodnite, koito ne iziskvat granici, no dali tova e nachinut, az ne znam.



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Boian]  
АвторПeтkoв (Нерегистриран)
Публикувано05.12.02 13:05



Здравейте,
Явно и при вас тук разговорът тръгна по хоризонталата- започнахте да си говорите двама по двама , като на сантасе :) Та реших и аз да се повключа , ей така за разнообразие , демек да поразведря обстановката.
Някой беше казал някъде ( не си спомням точно ) че философа е човек който като започне да ти отговаря на някакъв въпрос така те обърква че забравяш за какво си го питал :) . Така де , да оставим математиката за математиците, те там по-добре се оправят от нас и с границите и с производните...Да оставим физиката на физиците, това са тяхни води. Тук вупросът е друг , парадокс ...
Някой ще каже абе той Зенон е бил пиян и не е доразбрал нещата , затова е говорил врели некипели..Я виж тука по изчисление излиза че Ахил ще настигне костенурката , или пък ще го подкрепи с опитна постановка където се доказва на опит че Ахил достига костенурката.Той и Зенон както си е бил пиян :) сигурно е разбирал че Ахил ще достигне костенурката и едва ли се е хващал на бас за обратното.Не е там работата...Работата е в това че имаме парадокс - теоритически.Според постановката на парадокса на Зенон не е ясно как може въобще една намаляваща величина да се превърне в нула.Според постановката колкото и малка да остава тази преднина тя си остава отлична от нула.Има да се изминава някаква преднина и тя не може да бъде измината без да протече някакво време, а през това време се генерира нова преднина ( ей такава , реална преднина ) Тук нещо не е наред..Да мислим че грешим в изчисленията където се доказва че костенурката ще бъде достигната и подмината е глупост, още повече че така се случва и на практика.Да мислим че логиката на парадокса е грешна - едва ли .Остава само едно, най вероятно представите ни за пространството времето и движението не са съвсем правилни. Ей това остава.В подкрепа ще дам още един пример. Нашите представи са че едно материално тяло не може да бъде едновременно на две места.Значи в кой да е миг на времето то е там където е и никъде другаде. И след като това е вярно за всеки миг от времето то излиза че тялото няма как да се придвижи , движението при такива условия е въобще невъзможно. Ето тук отново "нещо" в представите ни куца. Съгласен съм че някъде може и да сме попропуснали някой материал от математиката , ама нали и ония дето не са пропуснали и те не са в състояние да обяснят тези парадокси , или просто се мъчат да ни уверяват в това което ние и без тяхното уверение знаем . Ние просто питаме - къде грешим ? И в това е целият ни грях , че си позволяваме да търсим грешките си.
Не е достатъчен отговора -"ти грешиш ! " на въпрос като "къде греша ? ".
хайде със здраве и дано да не съм прекалил с търпениети ви :)



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано05.12.02 18:51



ами още в първата си реплика посочих фундаменталния причинител на парадокса - логиката че "никога" означава на "никоя стъпка" т.е. че нещо което има безкрайно много стъпки не се завършва никога. ако разбием парадокса на още по-дребни компоненти, то ще видим че коренът му е в постъпковото възпроизвеждане в представите ни. всяка стъпка е изминаването на преднината на костенурката. ако в представите си задвижим така получената картина, то наистина ахил никога няма да достигне костенурката, но това никога е "машинно" никога, т.е. никога измерено в скалата на разсъждаващия. обаче не е "никога" в скалата на мисления процес. по-ясен пример: не си ли забелязал че хората често недооценяват времето за извършване на дадено действие? например като те питат "за колко време ще направиш това и това" често става така че даваш по-нисък от реалния отговор. според мене една от причините е че човек си представя действията със скорост максимална за мозъка - ако процеса който си представяш е сложен, то си го представяш по-бавно, ако е прост - по бързо. но тъй като мозъка е презапасен за общожитейските нужди, то обикновено, за представа за даден процес е необходимо по-малко време от колкото за самия процес. от там и идеята че хората често бъркат "време за представа на процеса" от "време на процеса". в случая времето на представа на достигането на костенурката е безкрайно, тъй като се състои от безкраен брой стъпки, като всичките стъпки са с еднаква продължителност (времето което ни е необходимо да си представим как ахил изминава преднината). докато времето на истинския процес е крайно тъй като се състои от същите безкраен брой стъпки, но с нееднаква, намаляваща продължителност.
мисля че бях изчерпателен. ако още не ти е ясно къде е бъга, не мога да ти помогна повече:))



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано05.12.02 19:27



Ami mislya, che predpolagash, che vsyaka stupka se izvurshva za edno i syshto vreme. A tova ne e taka. Tova oznachava, che Axil ima da izminava vse po-malki i po-malki razstoyaniya za vse po-malko i po-malko vreme. Da kazhem toi byaga sys skorost 1 m/s. Znachi purviyat metur go izminava za 1s, sled tova 1/2 m za 1/2 s, taka sled n "stupki" izminava 1/2^n metra za 1/2^n. Ta znachi 1+1/2 + ...+1/2^n +... =2. Znachi Axil bi izminal dvata metra za 2 sekundi.
Predninata, koyato kostenurkata generira se stopyava.

Ne moga da razbera kakvo tochno imash predvid v diskusiyata kak edno tyalo ne mozhe da se dvizhi, shtoto ne mozhe da se namira na dve razlichni mesta vyv vseki edin moment. Ako razgledame edna funkciya, vyv vsyaka edna tochka tya e e konstanta. Tova ne oznachava, che tya e konstanta navsyakude. Izobshto zashto mislish, che vremeto teche "diskretno"?

Po princip spored men paradoksite pokazvat, che intuiciyata mozhe da e podvezhdashta i neshtata tryabva da se postavyat na po-stroga logicheska osnova. To tova e stremezhut na matematikata.



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Пeтkoв]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано05.12.02 22:02



Аз измислих друго "решение"! :-)
Има общо 3 времеви измерения.
Да кажем, че А е това, което ние можем да измерваме.
Нека B и C да са другите две, които ние не можем да измерваме, но те са определящи какво ще бъде А.
В B тече време с безкрайно малки интервали от време. Въс C тече време с безкрайно големи интервали от време.
Сбора м/у времената в двете (неизмерими) измерения B и C е равно на времето в нашeто (измеримото) измерение.
Ааайде :-)



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: zaphod]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано07.12.02 04:58



Еее.. Мамка му, ако бях прегледал този постинг наново, можеше и никога да не прочета отговорът ти - дир.бг не са ми пратили поща за да ме осведомят. А отговорът ти е мнооого хубав :-)
По въпроса с квантуването на енергията друг път ще говорим - има какво да се каже, което може да обори вярванията ти :-)
По-скоро ми се говори за И.И., защото много ме заинтригува с идеите ти. Аз в момента много мисля по въпроса. За съжаление съм асемблерджия и съвсем малко мога да пиша на С++ (само на С) и още не съм започнал да имплементирам нещата като хората - пък и нямам много време - трябва да уча други помии.
Да ти кажа честно - за първи път виждам съдържателно описание на идеите, за което ти благодаря.
Дай номер на Ай Си Кю (нещо ми се прецака кирилицата и не мога да превключа на латиница, пък не ми се убиват процеси :-) ) за да лафим по-подробно. Газибара също каза, че ще се включи - той разбира много от лингвистика и програмиране. Аз ще ти обясня какви са ми идеите по Ай Си Кю-то. Нещата, според мен, трябва да се раздробят на няколко нива (леяри) и тези нива да се дефинират добре (тък се крие "ключът от баракта"). Всичко друго е що-годе ФАС (Формални Акциоматични Системи).
:-)
Айде давай Ай Си Кю (или майл) и да започваме да се занимаваме сериозно, че има какво да се измисля :-)
Искам да ти кажа за две основни идеи, които имам, ама нещата не са да се говорят тук, че трудно се "спори" :-)
Аааайде...



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Bylgarinyt]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано07.12.02 10:22



icq :163723803
ако съм объркал цифрите, търси варненец zaphod :)



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: zaphod]  
АвторПeтkoв (Нерегистриран)
Публикувано09.12.02 01:06



Здравей,
Разбира се че си прав, аз също смятам че това което математиката ни дава по въпроса е истината. Просто ме смущава това че човек при правилна логическа постройка достига до грешен извод.Просто трябваше да "разчепкаме" въпроса.
Ето сега вече всички сме единодушни че имаме грешни представи за нещата и от там и грешки в резултата.Ето защо ни се налага често да правим преоценка на познанието си.
Желая ти успех!



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Boian]  
АвторПeтkoв (Нерегистриран)
Публикувано09.12.02 01:09



Здравей Бояне,
Не, не греша в това че всяка стъпка е с едно и също време, не греши в това и Зенон :).
Приемаме че интервалите са намаляващи и времето за изминаването им също.Просто човешкия мозък е така устроен че не може да възприеме как един интервал от време който по условие е отличен от нула ( времето за изминаването на преднината) в края на краищата става нула , как се "стопява" преднината :-).Както спомена zaphod ние разбираме че в никои интервал от тази безкрайност на разглеждане това не се случва и ни се иска да приемем че тази безкрайност е неизчерпаема във времето ( а тя е неизчерпаема само в разглеждането).Реалноста има една същност но е многолика, нашия проблем е кое лице е истинното, кое от лицата и не е мираж :)
бъди здрав!



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Bylgarinyt]  
АвторПeтkoв (Нерегистриран)
Публикувано09.12.02 01:16



Здравей,
:-) , Ами всичко е възможно , стига да е възможно :=)
Ти не ми писа нищо относно програмната среда с елементи на изкуствен интелект за която ти писах, да не би да си пропуснал да прочетеш постинга ми по този въпрос ?
Честит студентски празник !



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Пeтkoв]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано09.12.02 01:25



Благодаря за честитката!
Ами възможно е да съм пропуснал постингът ти... Би ли ме насочил към него, та да го прочета?
Благодаря.. Ааайде.. Наздраве! :-)



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Bylgarinyt]  
АвторПeтkoв (Нерегистриран)
Публикувано09.12.02 01:32



Здравей,
Послучай студентския празник ти изпращам една българска студентка която те чака :-) , но я изтегли и тогава я разгледай че тук нещо не пасва и се разтегля встрани.






Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Bylgarinyt]  
АвторПeтkoв (Нерегистриран)
Публикувано09.12.02 01:44



Здравей,
Ти май в момента си в Нета ?
Ето изпращам ти същия постинг :-)
Изпращам ти кратко описамие на новия метод- виж го по долу.:)
Ако искаш по-подробно да се запознаеш с проекта виж http://petkopetkov.narod.ru/shemi.hlp , това е помощната система към проекта.


КРАТКО ОПИСАНИЕ НА "МЕТОДА НА ГРАФИЧНАТА ЛОГИКА"


Наименованието на този метод е с голяма доза условност и трябва да се разглежда
само като едно име ,в противен случай може да се оформи едно неправилно възприятие
относно истинската същност на метода.
Преди да бъде направено каквото и да е описание на медода е необходимо да бъде
изяснено кое наложи неговата разработка:-При обстоен анализ на реалните процеси в
окръжаващия ни свят забелязваме един глобален закон-средата в която протичат тези
процеси е носител на параметрите на същите процеси,процеса е винаги обстоятелствен и
обстоятелствата се съдържат в средата /в системата от елементи/ където протича процеса.
При това коя да е система може да се да се разглежда като съставна част на по-голяма
система и от друга страна самата тя е съставена от други по-малки подсистеми.Качественните
и количественни характеристики на всяка система донякъде определят /детерминират/ приближено
процесите,но истинското му детерминиране е определено чрез реализация не само на вътрешните
закони на средата а и от външните взаимовръзки с окръжаващото тази подсистема.Поради това,че
реалния свят е система която няма външни по отношение на нея системи можем да твърдим ,че
реалноста е такава система,процесите в която протичат детерминирано предопределени единственно
от съставящите я елементи ,от тяхните качественни и количественни характеристики и тяхната
логическа взаимовръзка.В реалния свят съществува детерминираност базирана върху неговата
определеност.Говорейки за реален свят ние включваме в това понятие всички подсистеми които
могат да си взаимодействат,поради което допускането,че може да съществува външна връзка с нещо
външно по отношение на него води до извода,че ние се опитваме да представим някаква подсистема
на реалноста като самата реалност.И така ние вече можем да твърдим ,че разбираме ясно и точно
къде е скрит "програмния код" на процесите в реалния обекти:-в средата в която съществуват от
една страна и в самата тяхна вътрешна структура от друга страна.Тук трябва да кажем,че
разсъжденията които направихме са базирани върху дълбокото разбиране ,че реалния свят е причинно-
следственно определен и всякакви допускания,че в него могат да съществуват процеси които са
извън веригата напричинно-следственните връзки са несериозни,ненаучни,противоречащи на логиката
допускания които имат единственно мистична основа.
И така след този кратък /в интерес на истината малко философски/,но макар и кратък доста сериозен
анализ с цел откриване на движещия алгоритъм в протичането на реалните процеси вадим следните изводи:
1.Логиката на процесите от реалния свят е "втъкана" в "тъканта" от които са съставени отделните
елементи от същия процес от една страна,и в "тъканта" от която е изградена средата която е арена
на реалния процес.
2.Процесите са резултат от непротиворечива причинно-следственна връзка между средата и отделните
елементи участващи в тези процеси.
3.Средата има същност на носител на част от параметрите на процеса,върху тези параметри въздействат
отделните елементи участващи в процеса и променяйки ги променят по-нататъшното поведение на всички
елементи които участват в процеса /тъй-като част от тяхните параметри са в тази среда/.
4.Средата се явява особен вид канал за обмен на информация между отделните елементи която информация
генерира поведенческа определеност -еднозначност в поведението.
5.Средата е такъв елемент който осъществява функционалната възможност за права и обратна връзка между
отделните елементи,нещо подобно на центробежния регулатор при парната машина.
6.Средата има реална физическа същност в качественните и количественни характеристики на която се
съдържат параметрите определящи протичането на процесите-/консерва окомплектована с отварачка/.
В добавка можем да кажем,че хардуера при компютърните системи започвайки от клавитурата и завършвайки
с процесора и оперативната памет е онази реална среда в която протича процеса на обмен на информация.Тя
съдържа в себе си функционалност която може да бъде променяна при изменяне на състоянието и,точно това
се постига при въздействие от страна на потребителя или програмиста.
Възниква въпроса-може ли да бъде намерен начин за за бързо и лесно изменение на състоянието на тази
хардуерна среда,да се параметризира,да бъде тя заредена с информация довеждаща до качественно изменение
на нейната функционалност така че логическите и математически взаимозависимости да не се описват чрез програмен
код ,а да се самореализират.
Именно в търсене на този одговор се появи необходимоста от разработка на програмен метод даващ възможност
в реалната среда на компютърна конфигурация да се зареди състояние в най-висока степен доближаващо се до
процесите от окръжаващия ни реален свят,даващ възможност причинно-следственните връзки ,логическите и
математически взаимозависимости да бъдат извличани от тази среда на базата на тест,а не чрез програмно въвеждане,
да се реализира права и обратна връзка от процеса към средата и от средата към процеса.
Методът на графичната логика бе разработен с цел да се постигне общуване между компютъра и човека не
на програмен, а на човешки език.Да се вкарат в компютърните програми логически и математически функционални
зависимости които да не се въвеждат описателно а да се изчертават,които да не се компилират,които се извличат
чрез тест.Реализирането на виртуална среда притежаваща качествата на реална среда бе търсения ключ.
Тази виртуална среда изградена на базата на графичен образ притежава качествата на реалната
среда /тъй като има реално покритие в паметта на компютъра/ и следователно на нея са присъщи всички моменти
разглеждани в горните пунктове /от 1 до 6 /,тя съдържа в себе си част от алгоритъма на процеса ,тя е един
динамичен модул качественните и количественни характеристики на който постоянно се променят,тя е адин акумолатор
на обстоятелственност чрез който неопределеноста се превръща в определеност.Върху тази среда постоянно действат
променяйки я както потребителя,така и участващите в общия процес заедно с нея компоненти.Тя не е действащ
елемент а по скоро е обект на въздействие,определяйки чрез състоянието на параметрите си целия процес,тя е
онази колкото абстрактна толкова истинска арена на която се разменя информацията,на която се осъществява
правата и обратна връзка,за да се реализира един процес удивително приличен на процеса на човешкото мислене.
При този нов начин на организация се въвеждат мотиваций и методика на реализиране на мотивациите в зависимост
от обстоятелствата,а обстоятелствата се извличат от моментното състояние на графичната среда.Така получаваме
една програма за действие която която е параметично зависима от резултатите на някаква опитна постановка,
само,че тази опитна постановка е самата графична среда в комплект с протичащия процес.Ние априори не знаем
обстоятелствата,не знаем броя на участващите компоненти,не знаем тяхната функционална взаимосвързаност
поради което не можем да опишем програмно бъдещия процес.Това до сега бе непреодолимата пречка лишаваща
ни от възможноста да пишем код за програми с искуствен интелект-на искуственния интелект му е нужна среда
в която да генерира и тества варианти,на базата на опита да взема решения, за да опознаеш нещо трябва да го
видиш или с окото си ,или с "вътрешното си око".При човека тази лаборатория е в неговия мозък,зареден с базата
данни от познанието,зареден с генетически вградено познание /"процедурна функционалност на компонентите"/,съоражен
с мозъчни клетки /"компоненти"/ и с невронна мрежа по която се изпраща и разменя информацията /"графична среда"/.
Сега вече е налице всичко за да се имитира мисловния процес на човека.Програмната среда "СХЕМИ" където за първи
път бе приложен този нов програмен метод е достатъчно доказателство,че този метод открива нов хоризонт в изграждането
на интелектуални среди.И най-големите скептици не могат да не кажат-"Да,по този начин вече се получава !".
Едно от най-ценните качества на "Методът на графичната логика" е достъпноста на графичната среда за работа
от страна на самия изкуствен интелект,неминуемо в близко бъдеще това ще бъде използувано за получаване на
самоусъвършенствуващ се изкуствен интелект на базата на имитация на естествен подбор.Ако до сега никаква програма
не можеше да си промени схемата на процесора,то сега вече е възможно да се търсят по добри виртуални /графично
създадени/ схеми от самия компютър.Примамливо е да се мисли,че това което природата е сътворила на базата на
опита и грешките за период от милиони години за да стигне от първите микроорганизми до човека в съвременните компютри
би се реализирало за броени дни!!.Автора на този метод вярва,че това е един добър метод който в ръцете на умни хора
ще им позволи да създадат още по-умни от себе си машини /А защо машини ако са по-умни?/.
Сега да разгледаме накратко какви са елементите чрез които се реализира "Методът на графичната логика":
Независимо от това,че този метод е подход,механизъм за организиране на адаптивни,избирателно деистващи системи
способни да вземат решения или да предизвикват действия на базата на анализа на създадени обстоятелства,е необходимо
да упоменем инструментариума и елементите чрез които той се реализира.На първо място това е графична среда /като
графичнo изображение на монитора ,а като многомерен масив от данни в паметта на компютъра или на външен носител/.
На второ място това е таблична база данни която се генерира динамично и обслужва процесите с параметите съхранявани
в нея .На трето място това са компоненти с вградени в тях функционални методи.Тези методи се разработват в
зависимост от поведението което искаме да има програмната система.Тези методи се разработват по класическите начини
за програмиране,разликата е единственно в това,че са съобразени обстоятелственно да работят в комплект с графичната среда,
т.е.приучени са да действат обстоятелственно търсейки и намирайки обстоятелствата в състоянието на графичната среда,на
данните в другите компоненти или в табличната база от данни или пък от средата на самата операционна среда.Общо взето
тези компоненти са примитиви които нямат голяма програмна мощ.Като че ли дотук нищо ново,все познати неща,почти
конвенционални и все пак резултатът неочакванно добър,много добър и със стратегически последствия.Благодарение
на това че тези компоненти не действат самостоятелно или изолирано а действат в ансанбъл с останалите и с графичната
среда се генерира един сложен процес на взаимодействие между компоненти и графична среда ,между компоненти и
компоненти , където във многообразни цикли на взаимодеиствие се реализира истинския процес на искуственния
интелект,процес приличен на хаос в който хаос участвуващите елементи разменят реплики помежду си,подвикват си взаимно
подканят се един дуг да се провери това или онова ,да се провери състоянието на графичната среда ,последните след
проверката решават на базата на вградените им мотивации да действат или бездействат ,от своя страна също генерират
импулс за промяна на графичната среда и отново организиращи подканвания и отново,и отново...,в този високоорганизиран
хаос се ражда адаптивното и избирателно решение.В този еднозначно неопределен първоначално процес последователно се
оформят определящите го параметри на средата които довеждат до еднозначно решение,решение прилично на решението
което се прави от везните когато определят теглото на предмета ,те не изчисляват,те претеглят одговора.
Тоест програмната мощ произлиза не от съвършенството на неините градивни елементи а от начина по който
си взаимодействат.Така е и при човека,материалите от които е сътворен неговия мозък са същите от които е сътворен
мозъка на кравата,резултатът качество се определя от функционалноста при взаимодействие на материалите.
След като нахвърляхме грубо и най-общо съставните елементи необходими за реализиране на "Метода на графичната логика"
и най-общо засегнахме принципите на организация при протичането на процесите ще се опитаме разчленявайки цялото на
съставните му части да обясним по-подробно тези принципи на взаимодействие.За целта ще си послужим с няколко конкретни
примери реализирани в програмната среда "СХЕМИ".-Електропроводните линий са изчертани в стандартен Bitmap формат който
по същество е двумерен масив имащ за параметър на на всеки елемент от този масив цветът на точката.Тези линий са свързани
в мрежа както в реалната електропроводна мрежа и могат да бъдат както подробно географски разположени,така и изпълнени
като мнемосхеми /отразяващи само принципно ел.мрежата/.Различните състояния на тази графична мрежа се реализират чрез
цветовия параметър.Например червения цвят е параметричен израз на проводник под напрежение,синия цвят-проводник без
напрежение и черния цвят -заземен проводник.Компонентите които са носител на качествата на комутационната апаратура
се разработват така че плътно да съответстват на реалните съоражения и да могат да въздействат на състоянията на
графичната мрежа,аналогично на въздействията на реалната комутационна апаратура върху ел.мрежата.Без да се впускаме
в подробни разяснения относно функционалността на отделните компоненти ще упоменем само като пример,че компонентът
прекъсвач има предназначение да разкъсва или съединява графичните линий като ги запълва с някъкъв цвят отразяващ
състоянието.Разкъсването или съединяването на линий е лесна задача,по-трудното е да се определи в даден момент от
къде идва нарежението,ако например захранването е двустранно то след разкъсването и двете страни ще се окажат под
напрежение и цветовете на раздвоената линия ще остснст червени,ако ли пък захранването е било от ляво то след
разкъсването лявата половина ще остане червена /под напрежение/ а дясната половина ще се окаже без напрежение и
трябва да бъде запълнена с син цвят.Тук няма достатъчно надежден метод чрез някакъва предварително написана процедура
да се определи от къде се подава напрежението,чрез нарастважето броя на проводниците и броя на комутационните елементи
тази задача става все по-трудно изпълнима и в един момент започва да надхвърля възможностите на човека да следи и
организира такива взаимозависимости чрез програмен код.Още по голяма сила добива това твърдение когато се вземе впредвид
динамичността при конфигурирането и преконфигурирането на ел.мрежите.При методът на графичната логика този проблем се
решава по един универсален начин благодарение на възможноста да се тества.Постъпва се примерно така:-1 Обизточва се
цялата графична мрежа;- 2 Разкъсва се графичната линия в мястото на кмпонента прекъсвач;-Подава се импулс на запълване
с червен цвят от мястото наизточника на напрежение,този графичен импулс на запълване ще се пренесе до там където
графичните линии са прекъснати.В края на краищата дали само от ляво на компонента прекъсвач ще бъде състояние напрежение
или пък само от дясно ,или пък и от двете страни това се самогенерира като решение след така направения тест.
Тук трябва да отбележим че така полученото състояние в графичната среда служи не само за визуализация а основен
организиращ параметър при развитие на следващи процеси.При следващите процеси не се отчита как се е стигнало
до даденото състояние на системата,отчита се само какво е състоянието към дадения момент.Ако се
разгледа внимателно програмния код на програмната среда "Схеми" ще се установи ,че всички процедурни действия се базират
на своеобразни тестове на системата от графична мрежа и компоненти.Така стои решаването на проблема и при компонентите
разеденител които имат още по сложни задачи-да установят наличието на паралелно работещи трансформатори във веригата
на които се намират самите разеденители,да установят наличието на шунтиращи ги елементи и т.н. и т.н.Така стои въпроса
и при заземителите които трябва да установят има ли друго заземяващо устройство на тяхния участък,допустимо ли е
заземяването в даден момент и на даден участък или допустимо ли е отземяването.Така стои въпроса и при компонентите
от блокировките против непраилни деиствия.Така стои въпроса със всички елементи на програмната среда "СХЕМИ"
От казаното следва ,че голяма част от логическите зависимости не се задава а се извлича от самата среда.
Това в същност е главния момент на метода,извличане на логиката / а също и математическите зависимости/ от самата
среда /графична и компонентна/.
Що се касае за приложимоста на този метод при решаването на други задачи от друго естество различно от това на
програмната среда "СХЕМИ" авторите смятат ,че "СХЕМИ" е само един частен случай на прилагането на този метод.Този
метод може да бъде прилаган повсеместно при решаването на много разнообразни проблеми.Този метод е едно плътно
приближаване към реалния процес на мислене при човека и едва ли е необходимо да убеждаваме когото и да било в
универсалните възможности на човешкия мозък за анализ на разнообразни задачи.
При програмни среди от типа на "СХЕМИ" се постига един много добър резултат-Получава се език за програмиране
от най-високо ниво,където процеса на програмиране е сведен до изчертаване на схеми и въвеждане на данни,не се
пише нито един програмен ред.Този резултат дава в ръцете на експертите-непрограмисти програмен инструментариум
позволяващ им сами да съставят програми в своята област на познанието без да познават какъвто и да било от
досегаизползваните програмни езици.Програмния език при работа в програмната среда "СХЕМИ" е езика на човешкото
мислене,неминуемо така ще бъде и във всички програмни продукти които ще бъдат програмирани по "Метода на графичната
логика".
До нови срещи :)



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Пeтkoв]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано09.12.02 03:19



Ихаааа :-) Много текст, много нещо. :-) Съдържанието е доста интересно. Разработил ли си нещата технически вече? Ако да и наистина работят, то ти предлагам да ги патентоваш и да не говориш много за моделите, че "крадци" колкото щеш :-)
Само си мисля, че малко хора, ще се доверят на системата от бизнес гледна точка. Тя практически вече същестува - казваш на един програмист какво искаш и той го прави :-) Но като цяло моделът ти може да се окаже много добре описващ процесите на мисленето и да допринесеш към областта на И.И.
Патенвотай нещата, ако смяташ, че наистина си стуват (ти най-добре си знаеш) и пиши до разни американски корпорации и университети. Но не им разкривай даже и най-малкият детайл от модела. Ония крадат като маймуни!
Ааайде. Като проверя Хелп файла ще ти пиша повече :) Чао, засега :-)



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Пeтkoв]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано09.12.02 03:29



Мерси, мерси :-) Много поздрави на студентката от мен ;-)



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано09.12.02 20:53



Как така Ахил ще изминава 1м и 1/2м за едно и също време?



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Boian]  
АвторPetkov (Нерегистриран)
Публикувано09.12.02 21:14



Здравей Бояне,
Не сум казал такова нещо! Не си ме разбрал.Аз казах че не греша в това че времето е различно на всеки етап, различно е разбира се. С две думи не сме се разбрали :( Прочети пак постингът ми и ще видиш. :)
Бъди здрав



Тема Re: Такива задачи има в 7-ми класнови [re: Пeтkoв]  
АвторPackoлниkoв (Нерегистриран)
Публикувано10.12.02 05:29



От град A тръгнал пешеходец(разбирай костенурка) който се вижи с постоянна скорост V0, 3.141529 минути по-късно от същия град тръгнал велосипедист(разбирай Ахил) с постоянна скорост V0 + C = const.
От град A до B съществува единствен път.Въпросът е кой ще пристигне първи в град B?Ако някой ми каже , че първи ще е пешака мога да го пробвам.То и Карлово - Сопот да вземем пак костенурката ще изостане.



Тема Re: Такива задачи има в 7-ми класнови [re: Packoлниkoв]  
АвторПeтkoв (Нерегистриран)
Публикувано10.12.02 12:42



Здравей,
абе ти си прав , ама не е там работата . Въпросът не е дали Мара е курва или не е.Тя че си е курва курва е ! Ама защо всички я смятат за честна ? :)
Хайде със здраве.



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Bylgarinyt]  
АвторПeтkoв (Нерегистриран)
Публикувано10.12.02 15:21



Здравей,
Работи това нещо , работи ! Преди една седмица привършихме едно съвместно разширение на програмната среда съвместно със специалисти от МЕИ -София.Сега вече тази система притежава и периферни измерителни и изпълнителни органи управлявани с радиомодемна връзка. Няма лабаво :)
На тази програмна среда и на новия метод за моделиране (който е нейният гръбнак ) предричам добро бъдеще.
Що се касае за патентоване не се страхувам много , човекът е пред нас не от вчера и представи си не можем да разберем как работи мисловната му и чувственна машина.Това което разработвах аз с малкият си екип е подобно нещо , те и хората ми от моя екип не разбраха как то бачка , хем работиха над отделни участъци от програмата.
Бих патентовал разбира се но ми трябват заинтересовани спонсори.Ако се намерят се договаряме да речем фифти-фифти или там както. Бяхме се договорили преди с една канадска фирма "Syrma" ама те разпърдяха кратуните нещо там в ръководството си и така и не успяхме да доведем работата докрай.Я ти там като си по-близко до ония с "възможностите" се опитай да им подхвърлиш стръвта , може да клъвнат..:), кяря ли аз кяриш и ти като посредник :) Ето ти едно добро бизнес предложение :)
До нови срещи !



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Пeтkoв]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано10.12.02 19:55



Здраво! :-) Аз доколкото разбитам, този продукт главно е предназначен за "архитектура" на ел. централи? Така ли е?
А за да мога да "хвърлям стръвта" тук, ти ще трябва да изработиш една добра презентацийка на PowerPoint. Тия тук се ловят първо на шаренкото и лъскавото, пък после гледат каква му е функцията. :-)
Та ако наистина си навит нещо да правим, по-добре ми пиши на dylgiqt@yahoo.com и ми кажи можеш ли да направиш една професионална презентация?
Ааайде, чао ти, засега.



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Пeтkoв]  
АвторПeтkoв (Нерегистриран)
Публикувано12.12.02 01:32



Има ли някой да каже още нещо за костенурката или закриваме темата :)
Айде....



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Пeтkoв]  
АвторAЙДEEE (Нерегистриран)
Публикувано22.12.02 22:03



АЙДЕЕЕ напред!



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Пeтkoв]  
АвторAЙДEEE (Нерегистриран)
Публикувано31.12.02 17:26



АЙДЕЕЕ напред !











.



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Пeтkoв]  
АвторAЙДEEE (Нерегистриран)
Публикувано02.01.03 02:29



АЙДЕЕЕ напред !












.



Тема за Петковнови [re: AЙДEEE]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано15.02.03 20:32



Парадокса си е в сила дори ако костенурката стои на едно място или пълзи със всичка сила срещу Ахил.
Обаче в природата този проблем не съществува. Всичко си се движи и се променя без да се интересува от човешките парадокси и логически еквилибристики.
Много подобни парадокси свързани с неразбирането на движението и по-общо на промяната има и във логиката. Според мен това се дължи на ограничената представа на човешкия разум за тези явления. Всички логически закони са изведени като се дефинират множества, обекти, съждения които обяснават отношенията между тях и т.н. без да се намеква и за момент за понятия като “време” или нещо подобно. Според мен човешките науки въвеждат статични понятия като след това се опитват с тях да обясняват динамични явления. Как може да се дефинира обект или каквото и там да е било след като такова нещо не съществува. За да регистрираш нещо каквото и да е то трябва да взаимодействаш с него, което си е промяна, следователно строго погледнато не може да се говори за “съществуващ обект.” Математиката като абстракция на реалноста се изхитрява например да разчупи тоя статичен логически модел като въвежда понятието “отнапред избрана стойност” при дефиниране на “граница”, което определение е в основата на диференциалното и интегрално смятане. Но за съжаление това е един много несмел и изолиран опит да се разбие формалната статична логика, която стои в основата на всички човешки науки (включително и физиката) и която според мене е причина за тези “парадокси.”




Номера е да си душевно богат и да имаш и пари!



Тема Re: за Петковнови [re: минyвaч]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано15.02.03 20:45



стига бе! това пък за времето как го измисли? ами как разбират КОГА ще има слънчево затъмнение, щом науките не ползвали време? на боб ли гадаят?



Тема Re: за Петковнови [re: минyвaч]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано16.02.03 20:08



ти май не разбираш. говориш за диференциално смятане, като статично. Ми какво е производна да те питам тогава? Въвеждането на понятието границя няма нищо общо с отнапред избраните стойности. Помисли хубаво. Иначе как според се избират тези стойности? С референдум?



Тема Re: за Петковнови [re: Boian]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано18.02.03 06:50



ами там е работата, че движение, скорост, ускорение са понятия чрез които се опитваме да обясним движението на един обект.. бил той точка или влак или нещо подобно.. ама няма такова нещо като движещ се обект в смисъла в който е дефинирано движението. Какво става с този обект между две съседни точки.. престава да съществува или прескача от едната в другата? или когато се говори за тяло частица и вълна.. помисли малко и ще си зададеш въпроса ами какво значи да се разпостранява вълна или да се движи частица? това си е просто някаква измама на човешкия мозък и ограничено въображение.. или пак ще въвеждаме понятия като "единство и борба на противоположностите" .. и хем прекъснатост хем непрекъснатост.. само, че както казваше едно време даскалката ми по литература хем хем в лиратаурата няма.. хем с германците хем с руснаците.. няма такова нещо в живота.. а колкото за дефиницията за граница - граница доколкото си спомням на една редица или функция или каквото и там да е е число за което винаги може да се намери стойност на функцията или числовата редица за която разликата между тях да е по-малка от произволно избрана (ПРЕДИ ТОВА) стойност. Преди това може и да се изпусне ама то се подразбира. И можеш ли да ми покажеш къде във формалната лигика се говори за нещо различно освен от дадени (определени) обекти множества съждения умозаключения и т.н. .. ами просто така е устроен човека.. трябва да обособи нещо да го разглежда като нещо отделно.. да го анализира.. да му направи дисекция ако щеш за да разбере какво е и да го опознае.. Ако се поразровиш из логическите парадокси, ще се убедиш че всичките са всъщност близнаци на Ахил и костенурката.. парадоксите не са “шашми” ами реално показват ограничените представи на човека за природата които се основават на неговите ограничени сетива.. това разбира се е нормално.. ние например виждаме един много тесен спектър от електромагнитното излъчване – видимата светлина аз за останалата част знаем и го регистрираме с уреди.. като стане въпрос за пространство време движение и материя нещата стоят пак така.. това което виждаме пипаме чуваме и миришеме съвсем не е всичко което съществува затова и тези парадокси съществуват..



Парите са измислени за да се харчат! Бирата за да се пие!



Тема мисъл и сетиванови [re: минyвaч]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано18.02.03 08:28



какво общо имат? ние виждаме тесен спектър, но за мене невидимите части на спектъра не са никакво чудо.
представите на "човек" за природата въобще не са ограничени. първо представите на отделните хора не съвпадат, ама това е друг въпрос. човек е безкрайно гъвкъв и може да си изгражда каквито представи иска. аз нямам проблем с "парадокса" на костенурката. някъде горе подробно разчепках на какво се дължи, и съвсем не съм съгласен че останалите парадокси са на същата основа. парадокса на бръснаря например не е.



Тема ЕДНО ТЯЛО ЗАЕМА ЕДНО МЯСТО В ПРОСТРАНСТВОТО..нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано18.02.03 11:11



Здравей Зейфод,
Постулатът който сме приели че едно тяло не може да бъде едновременно на две места в пространството отрича въобще възможноста за движение..води до квантуваност на времето и пространството...така си е ..:).Кое не е вярно постулатът или това че времето и пространството не са квантувани ?
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: ЕДНО ТЯЛО ЗАЕМА ЕДНО МЯСТО В ПРОСТРАНСТВОТО..нови [re: Пeтkoв]  
Автор wilhelmmeister (новак)
Публикувано18.02.03 16:16



Здравей Петков,
ще ми се и аз да се включа в тази дискусия. Според мен Zaphod от самото начало подържа правилната позиция и както ми се струва по едно време те убеди. Ти обаче сега казваш, че това, че едно тяло се намира на едно място отрича възможността на движението и води до квантуваност на времето и пространството. Това обаче както ми се струва не е така и аргументацията за това е същата с която Zaphod те убеди, че безкрайността на логическите моменти на разглеждане е нещо съвсем различно от всеки един момент (седователно една величина в безкрайността на логическите моменти може да стане нула, макар, че в нито един отделен момент не е).
Е, по същия начин, едно тяло винаги е на едно място, да кажем една конкретна точка.Каквато и точка да вземем, в която тялото се намира в някакъв друг момент, точките през които трябва да мине тялото за безкрай (тук безкрайностите роят безкрайности). Значи в логическите моменти тялото винаги е на едно място, но между всеки два логически момента има безкрай други логически момент и т.н.(тези моменти могат да се разглеждат и като моменти на времето и като моменти на пространството) Е, значи "логическото пространство" е логически безкрайно делимо. Движението е редицата на тези логически моменти, в които тялото е на едно място (а и в един врмеви миг), но движението (чиято възможност ти, при съответната предпоставка отричаш) е безкрайността на тези логически моменти разгледана като цяло. И както по-горе при аргументацията на Zaphod ти се съгласи, така и тук сигурно ще се съгласиш, че безкрайността на логическите моменти взета като едно цяло, е нещо съвсем различно от всеки един от тези моменти. Т.е "движението" е нещо по-различно от всички тия моменти, от които то всъщност е съставено.



Тема и от къде на къде?нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано18.02.03 18:27



сефте чувам че квантуването и единствените координати били свързани.



Тема Е , ЧЛЕДВАЩИЯ ТИ ПЪТ НЯМА ДА Е ЗА СЕФТЕ :)нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано18.02.03 18:47



Сега поне мога да заявя , че следващият ти път няма да е за сефте тъй като вече си чувал.. :)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Ре: Петков и минувачнови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано19.02.03 01:54



Петков , значи един въпрос:
Какво е функция? Ами това е зависимост, така че за всяко х от дефиниционното множество да имаме точно една стойност f(x). Е сега да ти задам въпроса, нека за f(0)=0. Може ли тогава f(1)=1? По твоята логика не може, щото каква би била стойността на f(числото след нулата). По същия начин отричаш и движението. Къде би било тялото в следващия момент? Откъде знаеш, че има такова нещо?

А сега за границата. Нека да говорим за граница на редица. Ето ти дефиницията, за да не сме голословни:\
Нека редицата е а(n). Kazvame, che chisloto L e granica na redicata, ako za vsyako e>0, syshtestvuva chislo N, takova, che za vsyako estestveno chislo n>N, |a(n)-L|<e
Извинявам се за латиницата. Та сега къде е числото, което е отнапред зададено, или избрано? Помисли, ако имаше такова животно, би трябвало да има и начин да го намираме, нали? Значи комитет по отнапред зададените стойности. Стая 314 в БАН (ИМИ "Г. Бончев").



Тема ПРЕЧИ МИ ПРИЕМАНЕТО КОЕТО ЗАГЛАЖДА ФУНКЦИЯТА..нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано19.02.03 02:50



Здравей,
Там е работата че не вярвам че една стъпаловидна графика ще се изглади когато и да било... Както при кръгът и вписаният многоъгълник..Все ми е наум че колкото и да увеличаваме страните на вписания многоъгълник .. многоъгълника няма да стане кръг...независимо от това че си правим такива математически допускания че вписания многоъгълник с безкрайно много страни е кръг , аз си оставам на моето мнение че си е многоъгълник с толковато му страни..колкото и да са и не е кръг а е многоъгълник (вписан)..Колкото и да дробим функцията на по дребни интервали тя ще си остава стъпаловидна , просто ние приемаме че стъпаловидноста става от една човешка абстракция наречена "безкрайност" гладка стъпаловидност :)
Демек можем винаги да намерим по-малки и по-малки стойности на назъбването колкото си искаме малки , по малки и от кое да е число , ама не равни и на нула :) Откъде накъде една функция стремяща се към някаква граница трябва да я достига ( ами от там нататък , при безкрайно доближаване, дрън.. дрън.. "безкрайност" какво е това освен стремеж от дадено място нататък да заоблим нещата , да не му сеем на корена ряпа.....)
Между другото аз смятам че безкрайноста е най -голямата глупост която човека е можал да измисли през цялото си съществуване , толкова голяма глупост че сам не я разбира , някаква измишльтина за която даже няма определение като хората .Извини ме за простотията ми дето не схващам безкрайноста освен като дума в която не влагам смисъл ...Знам ли ..може нещо да не вниквам добре..Ако някой ми разясни къде не зацепвам може и да размисля и да се съглася..:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема ВЯРНО, АМА МИ СЕ СТРУВА ЧЕ ТОГАВА МЕ БАЛАМОСАХА :)нови [re: wilhelmmeister]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано19.02.03 02:57



Абе имаше един момент дето се посъгласих ама ми се струва че нещо ме метнаха..:), те тия млади господа са като илюзионистите , зазяпаш се и хоп.. скрият ти шапката..То и сега не е речено че няма да се съглася .. ама тоя път поне ще внимавам да не ме метнат :)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема определението за граница - за Бояннови [re: Boian]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 05:23



е ама голям си езуит значи.. ами нали за да кажеш конкретно кое е числото N трябва първо да да зададеш стойност на e.. говоря за конкретни стойности а не за "всяко" число.. и какво значи "всяко" число "всяка" баба "всяка" риба и т.н... това са глупости на "всякаква" степен

и въпроса не е къде е било тялото в тоя или оня момент ами, че абстрактната представа за тяло, момент и място не отговаря на природната реалност..



И стотинките са пари ама левовета са по-пари!



Тема за zaphod и сефтето мунови [re: zaphod]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 05:26



аз пък за сефте чувам, че някой е разчепкал парадоксите..
не ти остава нищо друго тогава освен да чепкаш вълна..



Пари да си купиш вълна няма да ти дадем обаче!



Тема Re: ПРЕЧИ МИ ПРИЕМАНЕТО КОЕТО ЗАГЛАЖДА ФУНКЦИЯТА..нови [re: Пeтkoв]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 05:44



ами прав си, че безкрайноста е гпупост ама не е измислена за да те дразни ами си е математическа абстракция.. защото както знаеме математиката не се занимава с реалноста а с нейните отношения.. не се интересува от това дали числото двеста е круши или ябълки ами само от качеството брой на крушите или ябълките и от там нататък заопчват глупостите.. и глупостите почват да се проявяват когато някоя наука започва да използва инструмента математика без да си дава сметка, че това е абстрактно създание и всяка прилика с реалноста до голяма степен е случайна..

а пък опита да се "чепкат" парадоксите като се предъвкват механистичните представи за пространство време материя и движение прилича на опита да се докаже постулата за успоредните прави в Евклидовата геометрия..
и който ти каже, че че ги е разчепкал ще трябва да ти обясни и как се качва водата на баира за да се въртят вятърните мелници..



Парите са безполезна хартия, когато магазина за бира е затворен!



Тема Re: ПРЕЧИ МИ ПРИЕМАНЕТО КОЕТО ЗАГЛАЖДА ФУНКЦИЯТА..нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 08:32



ами те и матемариците не вярват че назъбена функция някога ще стане гладка, иначе щяха да кажат кога е това някога :)
за това е измислена границата, обаче много малко хора го осъзнават. когато бях ученик се чудех защо ни карат да учим такива дивотии, като дефиниция на граница. всички я учеха на изуст, без да я разбират (дефиницията), но иначе си разбираха какво е граница интуитивно. ами ще поразчепкам дефиницията да ти стане ясно.
исторически понятието за граница е възникнало след диференциалното смятане. тогава хората много са се главоболели с въпроса за безкрайно малките величини в него. тревожели са се дали това са нули или не. от една страна на всеки му е било ясно че ако това са нули то би трябвало да могат да се заменят с нула и една с друга, а това е недопустимо. от друга страна на всеки му е било ясно че ако се ненули резултата ще е ПИБЛИЗИТЕЛЕН, а на практика това не е така - резултата е абсолютно точен. това е било парадокс тогава, защото това са противоречиви изисквания. най-неприятното е било че интуитивно са чувствали идеята, ама не са можели да я изразят ясно и недвусмисленно. тогава е била измислена тая част с граничните преходи, и всички са въздъхнали облекчено.
значи границата е число, които НИКОГА няма да бъде достигнато за реални стойности на аргумента, но такова, че да не съществува друго число между него и схождащата величина което също да не може да бъде достигнато. границата е най-ниския възможен таван, или най-високия възможен под. забележи че няма нищо общо с безкрайността. а вече как ще я намерим е друга работа :))))



Тема До всички.нови [re: минyвaч]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано19.02.03 09:17



Проблемът е в неврологията. Вярвайте ми :-)



Тема ПАК ЗАОБЛЯНЕ ДЕ :)нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано19.02.03 11:17



Здравей,
Това с границите си е чист илюзионизъм , пригоден да обслужва илюзорната ни представа за много неща в действителноста..те затова има и парадокси..Ако има парадокс то значи или природата е парадоксална (което по всяка вероятност не е така ) или човешките представи са гнили във фундамента си..Позволи ми да направя едно малко отклонение..Погледни какво става в квантовата механика ..хаос..за да им излезат на сиромашките физици сметките верни с точност десет на петнайста степен са готови и душицата си да продадат на дявола ..превърнали са експерименталния резултат в идол на който се кланят, мислят че са уловили Бога за дръга :). Аз давах пример за експерименталната точност която е давал геоцентризма и е можело всичко да се пресмята точ в точ..И какво от това ..фалан фъстък си е била работата..Та въвеждането в науката на такива понятия като неопределеност , случайност на събитията , рушене на причинно -следственните връзки , безпричинни следствия ( промяна без тласък на промяната) , отричане на обективноста на светът ( с две думи ако ни няма нас войводите и светът е под въпрос ) си е чиста проба подгонване на светът към математическите ни представи за него , произвол чиято цена е дезориентацията , чиято цена е стъпването върху грешен фундамент. Този свят в който живеем е реален , той е от плът и кръв и неговата математическа абстракция която строим е за да можем поне малко да вденем нещо.. и тази математическа абстракция до такава степен ни е опиянила че ние забравяме че светът не е съставен от числа.. , че по скоро числата са някакъв опит за обясняването му..( нещо като кога не можем да си представим какво е на Мара между краката да си го мислим като разкрачена буква "Л" ..:)..
Мисля че проблемите идват от там дето си служим с грешни аналогии които дават верни опитни резултати..Има достатъчно реални физически процеси и явления които могат да се симулират по един и същ начин и да дават верни резултати.. Е .. какво от това , това не прави нещата физически еднакви нали ?
Аз макар и малко да се отклоних от темата мисля че това отклонение беше от някаква полза тъй като науката не трябва сляпо да се опира на математическите абстракции , не трябва сляпо да се опира и на опита , мисля че освен търсенето и опознаването на законите в природата не трябва да спираме да търсим и необходимостта за това че законите са такива а не онакива..:). Мисля че не е достатъчно да кажем има всемирно привличане , нужно е да разберем защо например не е всемирно отблъскване..Не е достатъчно да кажем че абсолютната скорост на светлината е 300000 км/сек а е нужно да разберен аджеба защо тази азсолютна скорост не е 400000 км/сек, ми щото електронът тогава трябвало да е дуг, ми голям праз .. ми друг да е.. ма що не е...
Така че парадокса с Ахил и костенурката е един повод за мен да се замислим върху фундаментите на нашето познание , иначе аз си знам още от малък че Ахил ще я настигне практически .. ма каква файда от това познание като то не се вързва с дугите варианти на познанието ми..
И тоя праг за който говориш (под или таван) .. никак не съм убеден че съществува такава дължина (безкрайно малка ) която да не може да бъде разделена на две..невъзможноста да се намери място за друга точка между началото и края на една отсечка на мен ми говори за квантуваност на пространството .. както искаш ме разбирай..
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: ПРЕЧИ МИ ПРИЕМАНЕТО КОЕТО ЗАГЛАЖДА ФУНКЦИЯТА..нови [re: zaphod]  
Автор wilhelmmeister (новак)
Публикувано19.02.03 11:37



Това, което казваш е вярно.
И все пак математиците боравят с безкрайни величини. Например сравняват ги - говорят за различни мощности на безкрайните кардинални числа. В това отношение теорията на множествата съвсем определено борави с актуално безкрайното - говори се за безкрайни множества, а не за безкрайно броене (редици, или функции и т.н.).
Когато се въвежда диферециала също се говори за отношението между две безкрайно малки величини "делта x" (нарастването на аргумента, когато клони към нула) и "алфа"(безкрайно малка величина от по-висш порядък от делта х). Нарастването на функцията е равно на сумата между произведението на "делта х" и А (където А не зависи от "делта х") и "алфа". От това равенство се въвежда диференциала, който е равен на произведението между А и "делта х". Мисъта ми е, че в равенството чрез което се въвежда диференциала имаме сравнение на две безкрайни величини. Значи както ми се струва (дано не греша) и в диференцялното смятане се борави актуално с безкрайни величини.



Тема Re: ПРЕЧИ МИ ПРИЕМАНЕТО КОЕТО ЗАГЛАЖДА ФУНКЦИЯТА..нови [re: zaphod]  
Автор wilhelmmeister (новак)
Публикувано19.02.03 11:39



Това "А" всъщност е производната на функцията.



Тема ЗА ЗЕЙФОД.нови [re: wilhelmmeister]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано19.02.03 12:09



Зейфод , такива "еквилибристични " приемания в математиката и в геометрията наспорил господ..
Спомни си само определението за две успоредни прави които се пресичали в безкрайноста. На такова нещо какво му викаш ако не "хуйня" .Как могат да се пресекат две успоредни прави когато самото условие да са успоредни е да поддържат еднакво разстояние по между си ( най малкото разстояние между точките от успоредните прави да е константа ) . Няма какво да говорим..За да ние леко и да можем да си докажем теоремите ние заобляме нещата , после пък забравяме че сме ги заоблили и почваме да си вярваме че не са заоблени..Така става на практика сега и с квантовата механика , с тия "пропозиции", "котки на Шрьодингер" и една грамада глупости противоречащи на здравия разум (конфликтуващи с обективноста на битието)
и хващащи се за опитът като удавник за сламка..
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: До всички.нови [re: Bylgarinyt]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано19.02.03 15:30



Здравей ,
Па що да не ти вярваме ..., може да си е така :)
Само проблема е дето Царя ни вика "вярвайте ми" ти викаш "вярвайте ми"..
Поп Кънчо (Разградския поп ) и той вика "вярвайте ми" ... Е.. на кого да вярваме по напред :)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: ПРЕЧИ МИ ПРИЕМАНЕТО КОЕТО ЗАГЛАЖДА ФУНКЦИЯТА..нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано19.02.03 18:40



Какви многоъгълници и какви стъпаловидни функции?
Казваш, че многоъгълник с безкраен брой страни, си е многоъгълник. Би ли сега ми обяснил какво е това "многоъгълник с безкраен брой страни", щото аз такова животно не съм виждал.
За границата на функцията--никой не твърди, че тя се достига. Просто, можем да стигнем произволно близко до нея.



Тема Re: ЗА ЗЕЙФОД.нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 18:44



от тази(твоята) концепция се отказах, когато разбрах защо кондензатора пропуска променлив ток. преди това и аз казвах "ще пропусне ток на върба у сряда, де се е видяло изолатор да пропуска ток". да ама освен че на практика пропуска, и това се демонстрира лесно, то след време разбрах защо това е така. за котката на шрьодингер - и физиците са наясно че има какво да се развива там. така че след време ще се стигне предполагам така желаното от тебе избистряне на въпроса с квантовата механика. но да вадиш изводи за дискретност на пространството от логически съображения е груба грешка! аз дадох пределно ясен анализ на пораждането на парадокса, и мисля ти се съгласи тогава с мене. а наблюдението ти че науката се осланя на голо математизиране не е вярно - само така ти изглежда. от личен опит мога да те уверя - математическото описване на нещо НЕ Е възможно ако този който дава описанието не го разбира. този ефект ми е познат много отдавна, и съм печелил басове с него. а за геоцентричната система която не противоречала с опита - всяка една представа в съзнанието се затвърждава ако не влезе в конфликт с действителността. така че ако нямаше наблюдавани противоречия на тази теория с опита и до днес щеше да е валидна тя! щом не е, значи има противоречия.



Тема Re: ПРЕЧИ МИ ПРИЕМАНЕТО КОЕТО ЗАГЛАЖДА ФУНКЦИЯТА..нови [re: wilhelmmeister]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано19.02.03 18:53



Има много начини да се въведе производната. Този, който описваш, с безкрайно малките, не е винаги най-подходящия. Но производната е почти винаги граница.
( В алгебрата има понятие за derivation в (комутативни) пръстени, което няма нищо общо с границите, но и нагледно няма много общо с обикновената производна)



Тема Re: ПРЕЧИ МИ ПРИЕМАНЕТО КОЕТО ЗАГЛАЖДА ФУНКЦИЯТА..нови [re: wilhelmmeister]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 18:57



верно е че се борави с безкрайни величини в математиката.
всъщност макар дефиницията на производна да избягва безкрайностите с границата, то самото изчисляване на границата ги използва. защото при изчисляването остават само членовете с най-висока степен на "ненулевост", а останалите се пренебрегват, макар че ги има.
но мен безкрайностите не ме тревожат. ако започнем да атакуваме математиката откъм "здрав смисъл", то отрицателните числа първи падат под ножа. следват ги комплексните и какво ли не още. всъщност според мене от гледна точка на кокошките и най-обикновенните естественни числа нямат "здрав смисъл". ето защо аз съм противник на здравия смисъл, мен ми е достатъчно да има смисъл, пък че не бил здрав, майната му.



Тема аз нямам проблем :))))нови [re: Bylgarinyt]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 19:08



а и май единствените парадокси които се смятат за нерешени са тези в теорията на множествата. ама аз и с тях нямам проблем, защото нещо не мога да зацепя какво им е страшното. ако някой може да даде повече светлина, нека се обади.



Тема Re: определението за граница - за Бояннови [re: минyвaч]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано19.02.03 19:34



Чакай сега. Точно във "за ВСЯКО е" е ключът за палатаката.
Аз обичам да съм прецизен, поне, когато говоря за математиката.



Тема Re: До всички.нови [re: Пeтkoв]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано19.02.03 20:00



На мен, Петко. Аз поне нищо не ви искам :-)



Тема Re: аз нямам проблем :))))нови [re: zaphod]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано19.02.03 20:04



Еми, да. Даже парадоксът на Ръдел хич не е парадокс, като дефинираш множество и член "като хората" :-)
Всичко опира до "правилни" дефиниции, а те са функция от неврологията :-)
Ааайде.



Тема я раздуйнови [re: Bylgarinyt]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 20:07



какъв е тоя парадокс на ръдел?



Тема Re: я раздуйнови [re: zaphod]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано19.02.03 20:10



Ръсел бре, Ръсел :-) Нали "д"-то е близо до "с"-то, та съм щракнал него без да искам. :-) Сори :-)



Тема НЕ ЗНАЕШ КАКВО Е МНОГОЪГЪЛНИК ЛИ ?..нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано19.02.03 20:29



Е, те за сметка аз пък това го знам какво е многоъгълник ..Това е геометрическа фигура която има много ъгли .. (колкото и да са)..за разлика от кръгът който няма нито един ъгъл...:) Няма кръгъл многоъгълник по същата причина поради която няма четириъгълен триъгълник..:)
доскоро

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема МАЙ ПАК СТИГНАХТЕ ДО КОЯ ДА Е РИБА ..нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано19.02.03 20:40



Струва ми се че се въртите в кръг.. Не тръгнахте ли от това ...коя да е "риба" , коя да е "баба" ..
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема ЗА ИЗГРЕВА И КУКУРИГАНЕТО НА ПЕТЕЛА..нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано19.02.03 21:00



Щом като сме тръгнали по наклонената плоскост развявайки знаме с надпис
МАЙНАТА МУ НА ЗДРАВИЯ СМИСЪЛ, ВАЖНО Е ДА ТЕПЕМ МАМУТИТЕ :)
нека ти разкажа една басня..аз съм я съчинил за случай като този , през свободното си време съчинявам басни..:)
Живеел си някога в един курник един петел..Сутрин рано кукуригал..
После изгрявало слънцето..Той кукуригал и слънцето изгрявало..кукуригал и слънцето пак изгрявало..Кокошките до такава степен се били вживяли в тази неразрушима причинно-следственна връзка между кукуригането и изгрева че напълно повярвали дето изгрева се дължи на кукуригането на ребатия петльо..Това продължавало дълго време докато един ден на стопанина не му се прияло супа от петел..От тогава насам кокошките сутрин умърлушени се чудят как ли изгрява слънцето като го няма петльовото кукуригоооо..

От тогава е останала и поговорката И без петел ще съмне :)
Откажем ли се от здравия разум Зейфод пътят е един да прегърнем 'болния" разум ..той знаеш къде води..
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!

Редактирано от Пeтkoв на 19.02.03 21:06.



Тема Ей ЗЕЙФОД , НЕДЕЙ ТАКА ЧЕ ТЕ СЕ РОЯТ:))))нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано19.02.03 21:44



Зейфод ,
как можеш да се пишеш на толкова курназ като виждаш в каква девета глуха е навлязла науката ( ще стане за смях на религията )..Парадоксите се роят като пчелни кошери..с навлизането в дълбочина в микро и макро светът парадоксите започнаха да се увеличават , парадокс до парадокса мила моя майно льо ...:) И то все заради тая квантова механика .. нещо има здравата объркано в нея , наближава времето дето съвсем ще се пропука ..предвкусвам "голямото сгромолясване "..камък на камък няма да остане..
Като каза че нямаш проблем с парадоксите данеби да си решил парадокса на Айнщайн-Подолски-Розен ....:)
В 1935 г. Эйнштейн, Подольский и Розен рассмотрели мысленный эксперимент (в дальнейшем — эксперимент ЭПР), в котором квантовая система распадается на две части, причем над одной из них производится измерение ее координаты или импульса [170, т. 3, с. 604—611; 192]. Анализ результатов этого мысленного эксперимента привел ученых к выводу, что при заданном начальном состоянии квантовой системы измерение координаты первой части системы приводит к определению координаты второй части (без ее измерения), а измерение импульса первой части приводит к определению импульса второй в том же состоянии, что и при первом измерении. Данный вывод, противоречащий КМ, составляет содержание парадокса ЭПР.

При анализе эксперимента Эйнштейн, Подольский, Розен полагали, что два различных измерения над первой частью 52 квантовой системы не могут привести к различным состояниям второй в силу отсутствия взаимодействия между ними. Это гипотетическое свойство квантовых систем получило впоследствии название локальности (т. е. разделимости на независимые части). Альтернативную точку зрения, согласно которой «в результате двух различных измерений, произведенных над первой системой, вторая система может оказаться в двух различных состояниях...», исследователи отвергли [170, т. 3, с. 608].

доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: НЕ ЗНАЕШ КАКВО Е МНОГОЪГЪЛНИК ЛИ ?..нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано19.02.03 21:48



Пак питам какво е многоъгълник с безброй много страни? И за да е по-лесно, според дефиницията, не е ли вярно, че многоъгълникът има краен брой страни?



Тема Re: ЗА ИЗГРЕВА И КУКУРИГАНЕТО НА ПЕТЕЛА..нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 21:53



първите стъпки към науката са отказа от здравия разум. дори и днес (да не говорим за средните векове) повечето хора реагират с насмешка ако им кажеш че телата не се нуждаят от сила за да се движат. обикновенно това изказване бива последвано със снисходителна усмивка и затапка от рода на "язък ти дет ваште са трочили пари да се изучиш". хипотетично разбира се, защото аз не допускам грешката да се правя на умен пред съмнителна публика. но наскоро един в математика се оплаква че едва не са го линчували негови познати пред които се е изтървал. самия пример със слънцето и земята, който ти обичаш да даваш, е пример за отказ от здравия разум. здравия разум казва: слънцето се върти около земята. ти обаче имаш достатъчно абстрактно мислене за да приемеш не толкова здраворазумен модел, който обаче е по-общ. твоят мироглед обаче ще се стори на други, не толкова абстрактно мислещи, като поругаващ здравия разум. разбира се не вярвам да твърдиш че ти имаш най-абстрактното мислене, така че е логично да се предположи че има хора чиито възгледи ще ти изглеждат като несъвместими със здравия разум по същата причина. докато има авторитети които мислят като тебе, добре, можеш да се облегнеш на тях. ама когато всички чиято дума значи нещо започнат да напускат "здравия разум" значи нещо не е наред... не във тях разбира се. но понякога тези които прокарват новото действат на принципа "искай 10 за да получиш 2" и умишленно засилват липсата на здрав разум в твърденията си, за да могат да провокират съпротивляващите се.
но във всички случаи когато съм се позовавал на здравия разум съм губил. оказва се че има още по-здрав разум който по някое време изведнъж ти се разкрива и всичко си идва на мястото.
накрая ще завърша с една мисъл на аристотел май беше
"само глупаците се учудват че нещата са такива каквито са, умните хора биха се учудили ако не бяха такива"
тази мисъл е малко крайна, то така излиза че само големия триединен шеф не е глупак, ама в основата си много ми харесва. поне за твоите кокошки дето се чудят как аджеба слънцето изгрява явно важи :))))



Тема Re: МАЙ ПАК СТИГНАХТЕ ДО КОЯ ДА Е РИБА ..нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано19.02.03 21:53



Моля?



Тема Re: НЕ ЗНАЕШ КАКВО Е МНОГОЪГЪЛНИК ЛИ ?..нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано19.02.03 21:58



Аз не съм специалист по безкрайностите..поради което не мога да дам дефиничия нито за многоъгълник с безкрайно много страни , нито за кошница с безкрайно много гъши яйца..па срамно ли е че не знам какво е безкрайност...ти знаеш ли ..?
Аз просто смятам че в множеството на многоъгълниците се включват всички възможни многоъгълници и всичките не трябва по условие да са кръгли а трябва да са агловати ...:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: Ей ЗЕЙФОД , НЕДЕЙ ТАКА ЧЕ ТЕ СЕ РОЯТ:))))нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 22:09



запознат съм с парадокса. ясно ти е че квантовата механика не е последната дума на царя. всъщност в този парадокс е концентриран основният въпрос за решаване пред физиката според мен. не знам дали забеляза, но в последните месеци на два пъти се отваряха теми във физика, които обаче физиците тактично отбягваха. едната беше от мене, другата от забравих кого. аз си имам една изградена наченка на представа за посоката от която ще дойде спасението, но ще си я запазя за себе си, защото не искам да приказвам като останалите лаици. а мисля че по епр имаше направен експеримент, който показа че наистина определянето на параметъра на едната частица води до определяне на параметрите на другата. всъщност не съм мислил как това се вписва в моята "наченка на представа", ще взема да помисля. виж в темата за транзакционната интерпретация


но без значение как ще се развият нещата в бъдеще, едно е сигурно - в посока към загуба на "здравия смисъл". и това не е само процес във физиката, а всеобщ.



Тема Re: НЕ ЗНАЕШ КАКВО Е МНОГОЪГЪЛНИК ЛИ ?..нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 22:13



казваш че не знаеш какво е безкрайност....
за да няма недоразумения - какви са ти критериите за знаене на нещо? тези критерии има ли нещо което да ги изпълнява? например знаеш ли какво е водата?



Тема Re: ЗА ИЗГРЕВА И КУКУРИГАНЕТО НА ПЕТЕЛА..нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано19.02.03 22:13



Явно за здравия разум се разминаваме като понятие.
Ти под здрав разум разбираш общоприетото..
Аз под здрав разум разбирам обективистичното и непротиворечиво схващане за нещата..Схващания които не раждат парадокси и чудо..
Живеем в обективна действителност и няма никаква необходимост да я субективизираме... Ти между впрочем приемаш ли като фундаментален възгледът за обективноста на битието..?
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: НЕ ЗНАЕШ КАКВО Е МНОГОЪГЪЛНИК ЛИ ?..нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано19.02.03 22:19



Знам каквое вода след като я различавам от ракията и виното , и това познание за сега ми стига..Що се касае за безкрайноста не се наемам да я разпозная ако я срещна....:) Ти ще я разпознаеш ли ?
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: Ей ЗЕЙФОД , НЕДЕЙ ТАКА ЧЕ ТЕ СЕ РОЯТ:))))нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано19.02.03 22:36



Да , споровете и суматохата в тази област са големи..Поживьом -увидим !
При всички случай обаче цялата работа ще отиде натам че светът си е обективен и нащо субективно значение в него е дотолкова важно доколкото самото то обективно съществува в битието..:)
И пак повтарям за мен здравия разум няма нищо общо с общоприетото , за мен здравият разум е разглеждането на битието като обективно съществуване.. при това лишено от несъгласуваности , парадокси и чудо !
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема случвало ми се енови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 22:38



например колко точки има в една отречка дълга 5 см?
ами в отсечка 10 см?
добре, аде по-лесен въпрос - в коя има повече?
:))))))



Тема Re: МАЙ ПАК СТИГНАХТЕ ДО КОЯ ДА Е РИБА ..нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано19.02.03 22:38



Ей това :) ..всяка "риба " ..коя да е "риба".., и аз тъй им обяснявах че "всеки" многоъгълник и "кой" да е многоъгълник си е все мнокоъгълник и в никой случай не е кръг(безъгълник) ама не щът да чуят..
[доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!

Редактирано от Пeтkoв на 19.02.03 22:51.



Тема ЕЙ ТОВА ТРЯБВА ДА ТЕ НАКАРА ДА СЕ РАЗМИСЛИШ..:)нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано19.02.03 23:00



Това дето ме питаш доказва колко абстракцията на числата може да доведе до отричане на приетите отпреди това неща.. от самата математика.., голям кеф.. :)
Ти това го остави ми я ми кажи имали безкрайно малкото половинка и как тя се съотнася с него ?
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема ТИ НЕ МИ КАЗА >>нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано19.02.03 23:05



Ей Зейфод , ти не ми каза показа ли сайта ми на Катю :)
Не ми каза и видя ли ти презентацията и хелпа ...:)

доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: ТИ НЕ МИ КАЗА >>нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 23:43



за сайта, по-добре по пощата. ама сега ще лягам, ама утре ще ти пиша.
сега по безкрайностите.
ти май разбираш безкрайностите като някакво число. разбира се това не е така. най добра идея се получава от безкрайните множества. аз затова те попитах коя отсечка има повече точки - 5 сантиметровата или 10 см. очевидно че 10 см, но всъщност не е така. ако 10 сантиметровата имаше повече точки, то щеше да има точки на които не може да се съпостави точка от късата. но такива точки няма. да ти дам образен пример, като за художник. представи си че засветиш дългата отсечка под ъгъл и разглеждаш сянката и. сянката и ще е по-къса, но ще има всяка една от точките на дългата.
безкрайност просто означава "липса на креан брой" една отсечка има безкрайно много точки, просто не са 100,200 или 300. квадратът също има безкраен брой точки, но виж, неговите са наистина повече. защото ако направиш номера със сянката, ще видиш че на всяка точка от отсечката-сянка се падат безкраен брой точки от оригинала.
ако още си фен на здравия смисъл, да ти дам нещо друго за отричане :))))
значи ти си чувал за ирационалните числа сигурно. ще кажеш "какво пък толкова, не се повтаряли, голям праз"
да ама е голям праз наистина, много по-голям от тъпата костенурка. да поразсъждаваме:
значи ако едно число не се дели на друго, то квадрата му също не се дели на квадрата на другото. поиграй си малко и ще се убедиш. всъщност то не е много трудно за разбиране защо е така. естественно щом 3 не се дели на 2, то 9 също няма да се дели на 4, защото като го разложиш няма от къде да дойдат нови множители(едно число се дели на друго ако го съдържа като множител). значи стигаме до извода че всяко нецяло число вдигнато на квадрат е също нецяло. добре, ама тогава цяло ли е числото което вдигнато на квадрат дава 2? ако е цяло кое е? но пък ако не е цяло как може вдигнато на квадрат да дава цяло?
е на тва му викам парадокс аз :))))))



Тема Re: аз нямам проблем :))))нови [re: zaphod]  
Автор wilhelmmeister (новак)
Публикувано19.02.03 23:51



Всъщност теорията на множествата е тази, която борави истински с безкрайностите. Нея я е развил Кантор. Примери за безкрайни множества: множеството на естествените числа, множеството на четните числа и т.н. Още Галилей е забелязал, че нещата с безкрайностите не стоят така, както стоят с крайните множества. Например лесно може да се докаже , че множеството на всички естествени числа има точно толкова елементи колкото множеството на всички четни числа (макар, че изглеждат да са два пъти по-малко), защото може да се направи взаимно еднозначно съответствие( съпоставяме 1 на 2, 2 на 4, 3 на 6 и т.н.) Кантор е доказал, че дори множеството на рационалните числа (всички дроби) има точно толкова елементи, колкото множеството на естествените числа. Но пак Кантор е доказал, че множеството на реалните числа е по-многобройно от множеството на естествените числа (или на дробите). И т.н, и т.н. Това е един свят със свой открития, със свое съдържание. Теорията на множествата се слага от теоретиците на математиката в основта на нейната цялостна аксиоматична система. Ръсел открива парадокс в Канторовата теория на множествата, който е именно парадокса на Ръсел, за който спомена Българина.
Лошото в една аксиоматична система да има парадокс е това, че се доказва едно твърдение и неговото противоречиво твърдение. Значи те се приемат за истинни в системата. Тогава обаче може да се докаже ВСЯКО твърдение в тази система, т.е. абсолютно всичко. Явно тогава тя се разпада - множеството на всички твърдения е нищо.
Доказването на всяко твърдение може да стане по този начин: да кажем чрез дизюнктивен силогизъм - а и не-а са двете противоречиви твърдения, които са истинни. b е произволното твърдение. От това, че а е истина следва, че е истинна твърдението "а или b", но не-а е истинно значи а е неистинно, тогава от истинността на "а или b" следва, че остава b da e истинно".
Това му е лошото на парадоксите.
Ръсел е отстранил този парадокс чрез неговата теория на типовете и за пръв път е направил цялостна аксиоматична система на математиката, в която в теория на множествата няма парадокси, т.е. няма противоречия. След него има и други системи, които са по-популярни сред математиците.
Така че в математиката противоречия не може да има, съответно парадокси. Но не се знае дали в бъдеще някой гении няма да открие някой скрит парадокс. Тогава ще се измени аксиоматичната система и пак ще се преодолее противоречието. В този смисъл макар, че противоречията и парадоксите не могат да съществуват в математиката , те са полезни за нейното развитие - така да се каже, тя се развива като бяга от тях.



Тема Re: Ей ЗЕЙФОД , НЕДЕЙ ТАКА ЧЕ ТЕ СЕ РОЯТ:))))нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 23:56



аз не споря че света е обективен.
но аз имам само информационните канали с които съм се родил. и всичко което мога да направя е да търся някаква корелация между импулсите които ми идват от тях. не забравяй че това важи и за тебе. така че всички тези "истини" дето си ги достигнал са само много, много, много абстрактни обобщения на съществуващи зависимости между входните сигнали които получаваш. и като казваш че различаваш водата от виното, то всъщност различаваш сигналите които тя причинява в сетивата ти, от тези на виното.



Тема Re: ЕЙ ТОВА ТРЯБВА ДА ТЕ НАКАРА ДА СЕ РАЗМИСЛИШ..:нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано20.02.03 01:13



Какво искаш да кажеш с това? Че математиката си противоречи?
"има ли безкрайно малка половинка и как се съотнася тя с него?" -- кой е "него"?
Безкрайно малка половинка няма дефинирана в математиката, поне аз не знам. А ако ти искаш дефиниция--прав ти път. Дай една.



Тема Re: ТИ НЕ МИ КАЗА >>нови [re: zaphod]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано20.02.03 01:16



корекция--броят на точките в квадрата е съчият както и броя на точките в една отсечка.

Не разбрах това за квадратите? Как така от целите числа обобщаваш до реалните?
Внимавай.



Тема Re: ТИ НЕ МИ КАЗА >>нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано20.02.03 02:20



Да , прав си .. Имаше един математик който беше похабил 2 години труд за да докаже че броя на точките в кавдрата са повече от тези в линията ибеше доказал в края накраищата точно о0братното ..Не си спомням името му ..
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема колко дявола могат да се съберат на върха на игланови [re: zaphod]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано20.02.03 02:26



.. този теологичен спор ми напомня много на въпроса ти за отсечките и точките в тях..



Колко стотинки има в десния ми джоб?



Тема БОЯНЕ РАЗСЕЯН СИ , ЯВНО ТИ СЕ СПИ..:нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано20.02.03 02:30



Нищо , не се разстройвай , на всички ни се доспива докато климаме пред клавитурата..
Питах го да ми каже има ли безкрайно малкото половинка (част) и как се съотнася тя с него (часта с цялото) ..
Аз нямам намерение да дефинирам безкраино малки половинки , на мен въобще не са ми присърце тези безкрайности..:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема АБЕ ДЯВОЛИТЕ НИ ПРЕЦАКАХА НАС БАЛАМИТЕ :)нови [re: минyвaч]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано20.02.03 02:35



Абе , все си мисля че които бяха дяволи ни прецакаха и сега си пият доволни уискито па ние будалите броим точките върху правите и стотинките в джоба си :)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема за Боян и прецизностанови [re: Boian]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано20.02.03 02:50



айде щом си прецизен да видиме тогава.. става въпрос за "всяко" число съгласен съм.. но ако вземем едно от тези "всеки" числа ще видиме, че има безкрайно много други които "съществуват" и удовлетворяват условието.. само, че тряба първо да избереме товя "всяко" число за да бъде възможно да определиме множеството на "съществуващите" числа удовлетворяващи условието..



Всеки любезен продавач може да ти развали всяка банкнота на стотинки ама първо ще те пита каква ти е банкнотата!



Тема Re: БОЯНЕ РАЗСЕЯН СИ , ЯВНО ТИ СЕ СПИ..:нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано20.02.03 05:55



Ми отговор. няма.



Тема Re: ТИ НЕ МИ КАЗА >>нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано20.02.03 05:57



не може да го е докарал до обратното. обратното не е вярно.
а то това се знае от около 100на години.



Тема Re: МАЙ ПАК СТИГНАХТЕ ДО КОЯ ДА Е РИБА ..нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано20.02.03 06:02



ами ти ми казваш как един многоъгълник с безкрайно много страни не е кръг. аз те попитах как так той има безкрайно много страни.
и ако един кръг е безъгълник, какво е безъгълник, и отсечката безъгълник ли е?
това, че безкрайностите не ти харесват, е ОК, ама не можеш с лека ръка просто ей така да отхвърляш и да опонираш.



Тема Re: за Боян и прецизностанови [re: минyвaч]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано20.02.03 06:04



значи всяка банкнота може да се раздели на стотинки (стига да сме банката и да имаме достаъчно монети)
всяко число--няма други числа, които съчествуват. А има ли числа, които не съществуват.
За всяко епсилон може да намерим Н. Понякога дори и формула си имаме
За всяко х можем да намарим х^2, нали....



Тема относно рационалните и ирационалните числанови [re: Boian]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано20.02.03 08:45



значи ти си математик и ще говоря направо - дадох примера с ирационалните числа, защото те са също толкова в противоречие със "здравия разум", колкото и останалите неща, дори мисля че при въвеждането им също е имало недоволство. за здравия разум нецяло и дробно число изглежда едно и също. обаче не е така. нещо повече няма еднозначна трансформация която да трансформира множеството на ирационалните в множеството на рационалните числа, което значи че ирационалните са "повече".
като стана въпрос за трансформация, каква ще ми дадеш която да съпоставя на всяка точка от квадрата ЕДИНСТВЕННА точка от отсечката? мисля че наличието или липса на такава трансформация се ползва мярка...



Тема Е..ТАМ МИ БЕШЕ ДУМАТА Я..:)нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано20.02.03 14:01



Там ми беше думата я.. че отговор няма на един толкова първичен въпрос..Има ли в безкрайно късата отсечка място за повече от една точки , щото ако няма то тази отсечка има нулева дължина.. ако ли пък има то тази точка би разделила тази отсечка на две по-малки..
Работата е там че такова нещо "безкрайно малка отсечка не съществува" и няма как да съществува докато пространството е делимо ..Докато пространството е делимо каква да е отсечка може да се раздели на две по-малки ..
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема МНОГО ДОБРЕ ЗНАЕТЕ ЧЕ БЕЗКРАЙНОСТА НЕ Е МЯРКА ..нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано20.02.03 14:20



Здравей ,
Много добре знаем че безкрайното не е никаква мярка...то просто е една фикс идея която се умешва из мерките зада ни излезат есапите..Е в това е целия въпрос ..какво го дъвчем..безкрайноста няма ни най малко място в конкретноста на битието..Понятието безкрайност ( даже то не е понятие като хората а си е мъглявина) е основа на парадокси в мисленето ни..в представите ни ..
И не ми разправяйте че математиката е царицата на редът .. май си е пладнешка курва щото аз и по горе питах ма никой не ми одговори как се твърди такава глупост че две успоредни прави се пресичали в безкрайноста.. луди са за връзване .. :)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема ЧИСЛАТА НЕ СЪЩЕСТВУВАТ ОБЕКТИВНОнови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано20.02.03 14:35



Числата не съществуват обективно , те са абстракция на човешкия мозък..
няма тън.. пън.. :)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: ЧИСЛАТА НЕ СЪЩЕСТВУВАТ ОБЕКТИВНОнови [re: Пeтkoв]  
Автор wilhelmmeister (новак)
Публикувано20.02.03 14:52



Щом твърдиш, че числата не съществуват обективно, трябва да твърдиш, че и отношенията не съществуват обективно. Например това, че седиш пред компютъра ти не съществува обективно - компютъра ти да, ти да, но твоето седене пред компютъра - не.
Можеш ли да пипнеш да видиш че нещо е по-голямо от друго - едното нещо можеш, другото също, но самата по-голямост на едното ( и по-малкост на другото - не). Така стоят нещата с всички отношения - те някак си са между "обективните" неща, ама не можеш да ги пипнеш - също както числата.
Любимата ти физика се гради също на едно отношение - причинно-следствената връзка, следователно ако числата и всички отношения не са "обективни", то и самата физика се занимава с необективни неща. За да се занимаваш с напълно "обективни" неща в твоя смисъл трябва да се занимаваш с този какмък, с това дърво, с това нещо което пада на земята, но не и с физика, защото тя се занимава с общи зависимости и причинно-следствени връзки, а те като отношения са точно толкова "необективни" колкото числата.



Тема Re: Е..ТАМ МИ БЕШЕ ДУМАТА Я..:)нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано20.02.03 17:48



Какво че рече пространството да е делимо? Тук говорим за математика нали?
Ако твърдиш, че няма безкрайно малки, грешиш. Има. Няма безкрайно малки половинки. Или поне те са същите като безкрайно малките.
И какъв е критерият ти за имане все пак? Едва ли очакваш да видиш безкрайно малка отсечка по улицата. А това, че на теб ти е трудно да си я представиш показва, не показва нищо. Просто ти е трудно.



Тема Re: относно рационалните и ирационалните числанови [re: zaphod]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано20.02.03 17:54



Нека вземем точка от квадрата с върхове (0,0), (0,1), (1,0), (1,1)
Записваме координатите и в десетична бройна система
(0.а1а2а3а4...., 0.b1b2b3b4).
Тогава,
f((0.а1а2а3а4...., 0.b1b2b3b4))=0.a1b1a2b2a3b3a4b4....
Toва е.

Не може да има непрекъсната биекция м/у квадрата и отсечката, щото двете имат различна размерност.



Тема Re: МНОГО ДОБРЕ ЗНАЕТЕ ЧЕ БЕЗКРАЙНОСТА НЕ Е МЯРКАнови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано20.02.03 18:00



За едни е курва, за други изискана дама, за трети взискателна партньорка. Аз бих се въздържал от такива категоризации. Приличат ми на това как разните му так християни обсъждат науката.

Това за успоредните прави наистина не съм ти отговорил, щото виждам, че като си си вденал... и не пускаш. Само ще ти кажа, че е добре да помислиш какво са успоредни прави. Кога и как ги дефинираме и за какви пространства важи тази дефиниция. Ама ти май дефиниции не обичаш. Виж това е проблем.



Тема че то кое съществува обективно?нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано20.02.03 21:30



ти например съществуваш ли? ами не, защото от времето когато си бил на моите години до сега цялата ти материя е подменена. ти си определена наредба на материята, а не самата материя. а това(наредбата) е нещо което е също толкова абстрактно както числата. всъщност е едно и също, наредбата може да се даде с координати които са числа. с една дума ти си числа - следователно не съществуваш "обективно".



Тема Re: ЗА ИЗГРЕВА И КУКУРИГАНЕТО НА ПЕТЕЛА..нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано20.02.03 21:54



че кой я субективизира?
аз съм последният който ще твърди че има такова нещо като "субект" и "съзнание" само по себе си. но ако не си забелязал, хората виждат света различно. обикновенно всеки си мисли за опонента "хем вижда че не е прав, хем спори" но аз още като невръстно пишлеме забелязах че няма такова нещо - всеки наистина си мисли че е прав, което означава че просто хората виждат света по различен начин. от там извода си направи сам - очевидно "обективната действителност" не съвпада със представите на човека, защото иначе всички щяха да имат еднакви представи, така както всички телевизори имат еднакви развивки, защото са зададени от развивката в студиото. но това явно не е така, тъй че аз отдавна съм се отказал от "търсенето на истината". по скоро следвам принципа "максимизиране на приятните състояния". а част от това максимизиране е да получа максимално осъвпадяване на това което очаквам, с това което става. и числата, безкрайностите и други такива абстракции са ми добре дошли, защото помагат много.



Тема Re: МНОГО ДОБРЕ ЗНАЕТЕ ЧЕ БЕЗКРАЙНОСТА НЕ Е МЯРКАнови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано21.02.03 00:26



Не си ме разбрал правилно..не бих искал да се отрича математиката ..това е смешно..тя е един от мощните инструменти на познанието..Този разговор го започнахме от там че нашите фундаментални представи са объркани тук там .. не цялостно .. а в някои неправилни приемания.. от тях тръгват и неприятностите .. Исках да кажа че когато битието и представите за битието започват да конфликтуват когато се появяват парадокси .. чудо.. разрушаване на връзкара между причината и промяната..тогава трябва да се променя не обективно съществуващото битие а нашите субективни представи за него..
Мисля че това е пътят на познанието..В този смисъл тук спорещите трябваше да стигнем до извод има или няма парадокс на Ахил.. псевдопарадокс ли е това или си е парадокс..Тук единственното което се втълпяваше беше че парадокс няма , че парадокса е едно просто следствие от ниската ни образованост и ограниченост..Аз се опитах да подметна че ако приемем схващането дето едно тяло в определен момент може да бъде само на едно място то въобще движението става немислимо . Пита се във въпросът а как е възможно нещо което въобще е немислимо ..Ми възможно е .. ей така на ..факт..И продължаваме с заблудите които по нататък съвсем започват да усложняват живота ни..стигаме до там че да отричаме обективното съществуване на фактите когато отсъства субекта регистратор на факта..
Стигаме дотам в утопията си че почваме да мислим че без нас светът не съществува..Добре..нека този парадокс да е псевдопарадокс..нека е рожба на нашата неграмотност .. ами другите парадокси .. особенно в квантовата механика..и Айнщаин ли е неграмотен та му се привиждат парадокси..
Ей за това говорим тук а не за скапаната костенурка, ние сме наясно по присантиман даже без да пресмятаме че тя няма да убегне..
А пък за успоредните прави дето се пресичат в безкраиноста ..тоя пример го дадох само и само да покажа как постулираме по някога ..и баба ми от бусманци е наясно че няма как да се пресекат щом са успоредни..едното отхвърля другото..защото успоредноста изисква запазване на константно разтояние помежу им в цялото им протежение..
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: ЧИСЛАТА НЕ СЪЩЕСТВУВАТ ОБЕКТИВНОнови [re: wilhelmmeister]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано21.02.03 00:43



Не съм съгласен с теб , числата са човешка абстракция , негов стремеж да обособи някаква част от цялото като самостоятелна същност след което да я изучава..Преди да е съществувал човекът не е существувала и абстаракцията чило ..светът пак си е съществувал и е взаимодеиствал .."Непреброените пилета са също толкова вкусни колкото и броените"..
Пък за физиката не ми говори като за праведник ... тя втора след религията посегна върху обективността на битието ..Спомни си какво твърдят позитивистите (модерното крило на физиката -създателите на квантовата механика ) , твърдят че нещо съществува едва след като бъде регистрирано..какво е това според тебе..не отиват ки твърде далече..
доскоро!
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: че то кое съществува обективно?нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано21.02.03 00:49



Аз съществувам обективно дотолкова доколкото съм материален авторефлексен процес психически процес..Процесите са материални и са обективносъществуващи..Нематериални процеси няма..
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема ПРАГМАТИЗМА ПОМАГА ДОКАТО РАБОТИ..нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано21.02.03 00:58



Прагматизма е хубаво нещо , помага докато работи ..Когато нещата се пропукат , когато стане горещо около нас започваме да търсим истината ..тогава се сещаме че е било необходимо нещо повече от това да тепем мамутите ..тогава се случва неочакванното .. това което по принцип е било предвидимо но не сме го предвидили защото сме смятали че е нужно..
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: за Боян, прецизноста и числата и стотинкитенови [re: Boian]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано21.02.03 03:10



"съществуват" предполага "интуиция" особено когато се имат предвид безкрайности, а "може да се намери" е доказателство което предлага и начин за проверка на твърдението.. ама разбира се разликата между двете е много "прецизна".. когато се работи с безкрайности трябва да се внимава с твърденията защото "съществува" в този случай не е достатъчно прецизно.. например е доста очевидно, че "съществуват" безкрайно много прости числа ама никой не се наема да го твърди ами всяко следващо някой го "намира".. виж ако някой напише формула как може да се "намират" тогава може да се приеме и че "съществуват" което пак си е простотия разбира се защото математиката си е абстрактно построение и никъде не "съществува" каквото и да е число



А виж стотинките съществуват!



Тема за Петков и неговата "тежка" мисловностнови [re: Пeтkoв]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано21.02.03 03:14



е това беше поне две кила мисъл..



Българина не дава пари за акъл но акъл без пари винаги е готов да даде!



Тема за zaphod - ами прав си, че нищо не съществува..нови [re: zaphod]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано21.02.03 03:28



това дали реалноста съществува или не си е същия парадокс като за Ахил и костенурката.. ако приемем, че миналото и бъдещето не съществуват което е доста "очевидно" според природата на човешкото мислене то остава единствено настоящето като "обективно" съществуващо.. ако определиме настоящето като граница между бъдещето и миналото ще видиме, че става дума за "сечение" по координатата "време" и нещата пак стават много мъгляви.. дискретност.. момент.. прекъснатост и т.н. .. пак същите гърчове за да се докаже, че очевидното е вярно..





Парите съществуват в настоящето, но се харчат в бъдещето!



Тема за zaphod.. е ами това си е фасулска задача..нови [re: zaphod]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано21.02.03 03:40



ако приемеме, че броя на точките на по-късата отсечка е безкрайно множество с брой на елементите безкрайно голямото число "м" (което си е съвсем коректно тъй като "числата съществуват" според някой "математици") то тогава броя на точките в двойно по-голямата отсечка ще бъдат 2м-1.. а не 2м както някой би си помислил.. защото ако наложим две отсечки от по 5 см за да получим една 10 см-ова отсечка две от точките им ще съвпадат (ако искаме разбира се да бъдеме прецизни и 10 см-овата отсечка да не бъде с една точка по-дълга от 10 см. :)))




Ако превърнем външния дълг на България в еднодоларови банкноти и ги наредиме в рехаво тесте, размера му ще бъде такъв, че ако го наредиме по границата ще я обиколи!



Тема за wilhelmmeister няма такова нещо като..нови [re: wilhelmmeister]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано21.02.03 04:09



.. причинно следствена връзка и сега ще ти го докажа.. ако приемем, че причината предхожда следствието то тогава те трябва да се случват в различни моменти от време.. ако приемеме, че настоящето съществува ама миналото и бъдещето са фикции то тогава обективно съществуват нещата само в настоящия момент.. е.. къде тогава е причината и къде следствието??? :)))



Бирата е платена в миналото, пиеме я в настоящето, а главата боли в бъдещето!



Тема парадокс - трънкинови [re: минyвaч]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано21.02.03 08:15



явно понятието за парадокс ти е не съвсем ясно. също забелязвам и понятието за доказателство го използваш кеде трабва и къде не. а стигне ли се до гърчовете за които говориш, явно човек здраво е загазил.



Тема тия математици не са в часнови [re: минyвaч]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано21.02.03 08:25



и ако се пробват да бачкат като програмисти ще се издънят поради склонност да допускат off by one грешки, каквато е тази. да не говорим че дори твърдението за 2м е безсмисленно. точките в отсечката са безкрайност. количественните отношения при безкрайности не са същите като при числата. всъщност и това са глупости. математиката е просто правила за получаване на количественни отношения. да се нагазва в броене на точки вече не е математика. всъщност какви абстрактни представи се въдят в главите ни е без значение, важното е когато се ползват за нещо, то да стане.



Тема не си разбрал май идеите имнови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано21.02.03 08:29



основната идея е точно да се избягне навлязлото сред хората "одушевяване" на абстракциите. същината е че имат смъсъл въпросите които могат да се сведът до "какво ще наблюдаваме ако". очевидно че въпроси като "колко точки има в отсечката" по тази дефиниция са безсмисленни, и аз напълно подкрепям това.



Тема zaphod - глогинкинови [re: zaphod]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано21.02.03 09:40



аз пък с просто око забелязвам, че ти си от тези на които всичко им е ясно особено "парадоксите".. което си е естествено разбира се.. нали си ги "разчепкал" ама то трябва да има и такива.. иначе вълната какво ще прави



Пари няма действай!



Тема но пък zaphod e винаги в часнови [re: zaphod]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано21.02.03 09:56



сигурно не е лесно всичко да знаеш.. а пък ако нещо не го знаеш викаш математиката на помощ и то става.. удобно мама му стара!



Парите на някои хора клонят към безкрайност но на повечето към нула!



Тема ТОВА Е ОТКАЗ ОТ ОБЕКТИВНИЯ СВЯТ..нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано21.02.03 12:27



Не е въпросът в "какво ще наблюдаваме ако" .. по скоро въпросът е "конкретно ли е онова което "е" , когато не го наблюдаваме" ..
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема ТЕЖКАТА МИСЪЛ Е БЕЗ КАВИЧКИ :)нови [re: минyвaч]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано21.02.03 12:59



Така е, може и да не си ме разбрал но си е така..Не само материята съществува обективно а и неиното развитие барабар с материалните процеси са си обективно съществуващи неща , друг е въпросът как се отразяват в нас тези процеси субективно , т.е. понятията ни за тях могат да са различни но това не променя нещата и те си остават такива каквито са ..Ако аз имам в главата си някакъв нисловен (винаги материален разбира се процес) то този процес се явява действен тъй като участва във веригата на причинно следственните връзки ..Връзките са идеални но доколкото са неделими от материалното те са обективно съществуващи (независимо от нас)..Взаимодействия е имало и взаимовръзки е имало преди да е имало хора .. те са съществували реално и обективно и ще си съществуват..
За по-подробно разбиране на отношението ми по този въпрос ще ти кажа че аз смятам че идеалното и материалното са неделими и те са двете страни на една и съща монета -реалното (обективното)
по-подробна справка относно това :

Така че двете кила мисъл си остават две кила до доказване на противното..:)
"Моята чаша е малка , но аз от нея си пия" -френска мъдрост :)



Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!

Редактирано от Пeтkoв на 21.02.03 13:07.



Тема НЕ СУЩЕСТВУВАТ АМА СПОРЕД НАШИТЕ СХВАЩАНИЯ..нови [re: минyвaч]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано21.02.03 13:53



Минало и бъдеще "не съществуват" , дали е така ?
Дали пък не си съществуват наистина..Дали тяхното "несъществуване" не е плод на нашите "ходячие идеи" за битието ...:)


доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!

Тема РАЗСЕЯН СИ :)нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано21.02.03 14:21



Бояне ,
струва ми се че си разсеян..:)
ти казваш така .."броят на точките в квадрата е съчият както и броя на точките в една отсечка. "

аз ти отговарям така :
Да , прав си .. Имаше един математик който беше похабил 2 години труд за да докаже че броя на точките в кавдрата са повече от тези в линията ибеше доказал в края накраищата точно обратното (т.е. че не са повече )..Не си спомням името му ..

В какво ти е проблемът ? Та нали и аз твърдя това което и ти твърдиш ..че от 100 на години някой си е доказал че точките в отсечката не са по-малко от тези в квадрата..само дето не си спомням името на този "някой" .. но това не е беда.
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: РАЗСЕЯН СИ :) (пък ти май не мислиш)нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано21.02.03 18:10



това че броят на точките в квадрат не са повече от тези в една отсека, съвсем не казва, че са равни на брой. За това и 100те години, просто внасям уточнения.



Тема Re: МНОГО ДОБРЕ ЗНАЕТЕ ЧЕ БЕЗКРАЙНОСТА НЕ Е МЯРКАнови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано21.02.03 18:15



това за тялото изобщо не го вяарвам. И дори по-горе се опитах да ти го обясня. Но ти все увърташ спора.
А и още не си погледнал относно дефиницията за успоредните прави. Как постулираме понякога?



Тема Re: за zaphod.. е ами това си е фасулска задача..нови [re: минyвaч]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано21.02.03 18:17



Ами то ако а е кардинално число по голямо или равно на алеф_нула (мощността на мновеството на целите числа), то
а=2а-1=2а=2а+1



Тема Re: но пък zaphod e винаги в часнови [re: минyвaч]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано21.02.03 18:20



що ти философията ли викаш на помощ?



Тема Трябва да дефинираме понятията синови [re: Пeтkoв]  
Автор wilhelmmeister (новак)
Публикувано21.02.03 18:30



Според мен, вече е крайно време ние всички да дефинираме понятията си, за които спорим - иначе се мъчим да изправяме недоразуменията си с нови недоразумения.
Ето ти ми казваш, че преди човека е нямало число. Аз пък ти казвам преди да има живот на Земята (а значи и човек) планетите на слънчевата система са си били 9 (или там колкото са). Така можем да продължаваме до безкрайност.

Ти говориш за "обективно", за "материя", за "идеално", за"конкретно".
Минувачът казва, че миналото не "съществува", т.е. говори за съществуване, другите му опонират и те говорат за съществуване и т.н и т.н.

Трябва всички ние, за да не спориме без смисъл, да дефинираме понятията си.
Ето ти казваш "Числата не съществуват обективно", добре, тогава си длъжен да обясниш какво имаш предвид под "обективно".
Минувачът казва "миналото не съществува", добре, тогава трябвва да обясни, какво разбира под "съществуване на времето".

Еди кой си говори за "идеално" и "материално", например "числата са идеални, а светът е материален", добре, ама тогава е длъжен е да обясни какво разбира под "идеално" и "реално". Ако не може да обясни, твърде вероятно е да говори всъщност безсмислици.

За да започнем от някъде, ти казвам: Ето ти твърдиш, че "числата не са обективни". Аз искам от теб да обясниш, какво разбираш под това "нещо да е обективно". Ако не го обясниш, според мен трябва да се счита, че както твоето твърдение, така и моето опониране (а именно, че числата са обективни) и двете за ЕДНАКВО БЕЗСМИСЛЕНИ.
Поздрави на всички!



Тема Re: РАЗСЕЯН СИ :) (пък ти май не мислиш)нови [re: Boian]  
Автор wilhelmmeister (новак)
Публикувано21.02.03 18:33



Защо, ако имат едни и същи кардинални числа като множества, (алеф 1 например, или там колкото е) може да се приеме, че имат еднакъв брой елементи (безкраен)



Тема Re: за Боян, прецизноста и числата и стотинкитенови [re: минyвaч]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано21.02.03 18:32



Формула, която да генерира само прости числа (освен очевидните като "н-то просто число) няма и мисля, че е факт, че не може да се намери.
В математиката безкрайностите почиват на доказателства, не на интуиция. Доказателствата за съществуване често не дават метод за намирането на обекта, който "съществува".

Защо е доста очевидно, че съществуват безкрайно много прости числа. Вярно, има сравнително лесни доказателства, но това съвсем не е очевидно.



Тема Re: РАЗСЕЯН СИ :) (пък ти май не мислиш)нови [re: wilhelmmeister]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано21.02.03 18:36



Да.



Тема Re: ТОВА Е ОТКАЗ ОТ ОБЕКТИВНИЯ СВЯТ..нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано21.02.03 18:47



разбира се конкретно е. всъщност ако не си забелязал според позитивистите които ти охулваш под "не го наблюдаваме" се разбира не взаимодейства с нищо, и за този случай важат някой от техните формули. така че щом си имат формули за нещо, то те явно го смятат че съществува. разбира се и те самоте биха искали да имат формули които точно описват това което става, ама като нямат и на статистическите берекет версин.



Тема Re: РАЗСЕЯН СИ :) (пък ти май не мислиш)нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано21.02.03 19:57



Ми щом не са повече и ако пък не са и равни то остава да са по-малко ..:)
Ти така ли смяташ..:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: ТОВА Е ОТКАЗ ОТ ОБЕКТИВНИЯ СВЯТ..нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано21.02.03 20:04



Да де , като няма риба и рака е риба :)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема БОЯНЕ , БОЯНЕ..БОЯНЕ , БОЯНЕ..:)нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано21.02.03 20:17



И ти ли Бояне мислиш че без философията въобще е мислима науката..
Много си с голяма грешка..Чак ме боли главата да убеждавам когото и да било в това ...Без философията ще почнем да бъркаме средния пръст с оная работа..Те физиците затова сиромашките са го ударили на набожност , щото не могат да разберат за какво е необходима философията като не се занимава със сметки.. :)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема представям си и летящи риби ама са абсурдни....:)нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано21.02.03 20:29



Представям си аз, и летящи риби си представям , ама са абсурдни такива представи..:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема ВЕЧЕ Е ДЕФИНИРАНОнови [re: wilhelmmeister]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано21.02.03 20:54



Това което искаш да дефинираме е вече дефинирано.
Обективното съществуване е независимо от субекта.
Субективните идеи са рожба на разума и съществуват само в него, те са като отражението в огледалото , съществуват за сметка на нещодруго наистина съществуващо.. Нали не вярваш че в огледалото има образ ако няма човек който да го вижда..:) Субективните идеи като добро, зло, число, красота и т.н. съществуват само в субекта докато той си мисли за тях..Щом преств=ане да мисли за тях те са вече небитие..
Едно стадо овце съществуяа обективно така както си е стадо от овце..
Броенето си е човешка абстракция и то не пртоменя стадото..
Обективно съществуващото не се нуждае от броене..то е цялото със своите проявления..Котката не може да брои мишките но продължава да си ги яде с най голям апетит..
Ти казваш преди да ни е имало планетите са били девет (броиш) , я се запитай преди да ни е имало кой ще е трябвало да ги преброи ? По вярно е дакажеш че и преди да ни е имало в слънчевата система е имало планети и те са били същите които са сега..
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема летящи риби има!нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано21.02.03 20:56



за летене използват удължени гръдни перки. набират се до висока скорост под водата и след това излитат. могат да летят не много далече, естественно, ама все пак летят, а не скачат. използват полета не като средство за предвижване, а за да избягат от хищник под водата.
така че както виждаш нищо абсурдно няма!



Тема Re: БОЯНЕ , БОЯНЕ..БОЯНЕ , БОЯНЕ..:)нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано21.02.03 21:18



Напълно си мисля, че мястото на философията в математиката е по-скоро като гост. Казвам го като човек, който се занимава с математика. Поне с твоите разсъждения до момента Петков, не можеш да ме убедиш, че математиката е немислима без философия.



Тема Re: РАЗСЕЯН СИ :) (пък ти май не мислиш)нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано21.02.03 21:19



ти май не четеш добре.



Тема Re: РАЗСЕЯН СИ :) (пък ти май не мислиш)нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано21.02.03 21:22



а защо си сигурен, че точно една от трите релации е изпълнена?
а>б, а<б, а=б?



Тема МАТЕМАТИКАТА ЛИ.....:)нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 01:52



Е те затова , щот си мислите че на математиката не и трябва философия затова си въобразихте че може математически да се симулира светът ( ей така без хардуер ) и това симулиращо чудо на техниката ще почне да работи..
Четох и такива откачени идей тук из клубовете та за това ме е страх от такива рецидиви :)
Тя философията е за това да пази от отплесване като това дето упоменах..:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема А БЕ ИМА ЕДИН ОТ НАС ЗА..МА НЕЗНАМ КОЙ Е:)ислиш)нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 01:57




доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема А ЗЕЛЕН ПОДЗЕМЕН КАМЕНОЯД ИМА ЛИ ?нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 02:03



Добре де , щом има летящи риби , значи има ...
Сега си представям зелен подземен каменояд вместо риби .. Е .. и каква файда..
Ей , почна да ме е шубе.. данеби и такова животно да има..
Я, по добре да ти дам един линк към една математическа шашма..


И не ми говори повече че математиците не били шашмаджии...:)
Лъжат и мажат..:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!

Редактирано от Пeтkoв на 22.02.03 02:06.



Тема Re: РАЗСЕЯН СИ :) (пък ти май не мислиш)нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 02:13



Абе има и други но те са се свеждат до тези..
Например а /отлично от/ б .. се тая...:) щот се свежда до а<б или
а >б и т.н.

доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: РАЗСЕЯН СИ :) (пък ти май не мислиш)нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано22.02.03 03:57



ne pozna. ne e tam vyprosa. Za realnite chisla towa e wyarno. No bezkrajnostite tam ne sa realni chisla.



Тема Re: МАТЕМАТИКАТА ЛИ.....:)нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано22.02.03 04:04



когато философията почне да доказва математически теореми, тогава че говорим.



Тема Петков внимавай да не се блъснеш в себе си!нови [re: Пeтkoв]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 07:07



.. като отиваш за бира нощно време до хладилника



Парите които си изхарчил вчера съществуват и днес, но са в друг джоб!



Тема не знаех, че безкрайностите освен, че съществуватнови [re: Boian]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 07:13



.. и си почиват и то върху доказателства.. ама щом ти го казваш това е достатъчно за да приемеме всяко твърдение за доказано



Пари ми дай акъл не ща!



Тема викам Боян или zaphodнови [re: Boian]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 07:20



.. ами пиша си въпроса във някой форум и винаги се намира някой многознайко да се притече на помощ



Парите на никого не стигат!



Тема Петко Петко Петко Петко..нови [re: Пeтkoв]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 07:34



.. е тука пък съвсем не си прав.. философията отдавна не е наука ами си е "попска" занимавка за "атеисти".. а пък откога е така ами че от както няма "енциклопедисти" ами отделни природни науки.. а и физиците са си съвсем нормални.. а пък колкото за средния пръст и оная работа ако си мислиш, че философията ги различава значи имаш бая трудов стаж



Пет пари не давам за три лева!



Тема Хайл wilhelmmeister !нови [re: wilhelmmeister]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 07:54



Крайно време е някой да въведе ред и всеки да си каже дефиницията или пък който не го направи да го хвърлиме на недоразуменията!!!



Не само марките са пари ами и еврото!



Тема верно енови [re: Boian]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 08:44



и именно затова казах че тия не са в час, защото според тях не е 2а, а 2а-1, което значи че за тях 2а не е равно на 2а-1. говорят за "точка в повече"! как ти звучи това? разбирам ако имаше нещо като отворен или затворен интервал, ама за отсечките такова нещо няма.



Тема Re: верно е че не е вернонови [re: zaphod]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 09:52



айде сега ена по-лесна задача.. имаш две бири и изпиваш едната..
колко бири ти остават и колко празни шишета за връщане?



Риба и половина лев и половина. Колко струва ена риба?



Тема БЕЗКРАЙНОСТИТЕ НЕ СА ЧИСЛА , ДАЖЕ НЕ СА НИЩО:)нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 09:56



Прав си , каква ти логика за несъществуващи неща...:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема ВНИМАВАЙ С ХОДЯЧИЙТЕ ИДЕИ :)нови [re: минyвaч]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 10:12



Руснаците имат един термин "ходячие идеи" ..много ме кефи..
Ходячая идея например е представата че американците ще изпопадат от земята щото се намират отдолу на нея...:)
За посредственните скверно е всичко което не е простовато !-Ницше.
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: БЕЗКРАЙНОСТИТЕ НЕ СА ЧИСЛА , ДАЖЕ НЕ СА НИЩО:)нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 10:16



логиката ти напомня логиката на един приятел който като бяхме студенти се бунтуваще срещу комплексните числа и казваше че не съществуват.
аз му казвах да се успокои, защото те и реалните не съществуват :)))))
ама ето че за хората съществуването и несъществуването са много размити и разминаващи се неща. явно за повечето хора числата съществуват. значи явно че съществуването може да върви по дяволите - важното е да се трепят мамутите(а комплексните числа помагат много затова), а който зацикля по други работи, скоро отива при тях(мамутите). ти си фен на еволюционната теория, няма да ти разправям нататък :)))))



Тема бира не пиянови [re: минyвaч]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 10:17



нито вода от пералнята...



Тема Re: А ЗЕЛЕН ПОДЗЕМЕН КАМЕНОЯД ИМА ЛИ ?нови [re: Пeтkoв]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано22.02.03 10:31



това с рибите трябваше да те накара да преосмислиш идеята си за абсурд.
а тази шашма дето чете мисли е хубава е хубава :))))
а дали каменояд съществува или не, то няма значение. не знам дали си обръщал внимание на математическите дефиниции. обикновенно звучат така "когато еди какво си и еди какво си, то КАЗВАМЕ че имаме еди какво си"
държа да обърнеш внимание на думата "казваме". значи приеми цялата математика като определени правила за изказване. дори когато се споменава съществуване, то пак в дефиницията отпреде има "казваме". значи от тази гледна точка математиката си е покрила гъза с дебела броня и никакви философии не могат да я обвинят че нещо си от елементите и не съществува. отговора е "добре, ама ние така само казваме, щом не искаш не го казвай и ти"



Тема ПЪТНИКО СТРАНЕН..ПЪТНИКО ДРАГ..нови [re: минyвaч]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 10:44



Тръгнал да видиш големия свят..
Чудя се ти дали различаваш средния пръст от оная работа..Щот кат гледам май мислиш че философията означава енциклопедичност..нещо като разширен интерес от лекуване на цирей на гъз та до пресичане на рядка деария и квасене на кисело мляко , както и борбата с колорадския бръмбър по картофите..
Ми хич не ми се иска да те разубеждавам..Стой си така "убеден". Само исках да намекна дето философията се занимава с най-общите закони на битието които не са предмет на никоя частна наука..Да речем закона за отрицание на отрицанието..какво ще кажеш .. орнитологията би ли могла да се занимава с него..Или пък това "Количественните натрупвания преминават в качественни изменения " .. това стоматологията май не може да го разумее..:)
Или пък да речем " Какво е това причина и какво е това следствие и имат ли те почва у нас ? ":)
Какво да ти кажа братко ... Блаженни са бедните духом ,щот тям ще се отворят очите за да прозрат истината "
айде това ти стига за сега , другия път още..:)

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема ДА ДЕ , ПАК ИЗЛИЗА ЧЕ МАТЕМАТИКАТА СИ Е КУРВЕТИНАнови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 10:50



Да де , излиза така от страна на математиката.. "АЗ з като съм си разголила гъзъ ти що трябва да си смъкваш гащите ?"
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Я ДА ЦИТИРАМ ЕДИН ОТ ПОСТВАЩИТЕ ТУК:)нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 11:09



Ще си позволя да бръкна из архивите..Ето какво казва dzver..:
Хора, дайте някакви по-конкретни философски идеи стига с тоя Ръсел.
Доказателството че парадокс няма е че си живеем добре така и така.

Ето, аз питам: що е философия?

А ето какво му одговаря wilhelmmeister :

Ето моето мнение, Дзвере.
Ние искаме да знаем истината. Първо искаме да знаем какви са фактите. Каква е формата на Земята, къде се намира Рим, вярно ли е че всички тела се разширяват при нагряване и т.н. Искаме да знаем поради практически съображения (за да можем да отидем до Рим например) или просто от любопитство. Последното съвсем не е за подценяване, то нещо което има същата природа, както това, че искаме да бъдем свободни, че искаме да ни се случват нови и интересни неща и пр. Нека наречем този тип истина, към който се стремим - "истина за фактите".
После, ние искаме да знаем не само истината за фактите, т.е. не само истината за това как стоят нещата, но и ЗАЩО стоят така. Искаме да знаем, не просто, че всички тела при нагряване се разширяват, но и ЗАЩО се разширяват. Т.е. ние искаме да стигнем до СЪЩНОСТТА на фактите, искаме да знаем не само истината за явленията, но и за тяхната причина. Това е също да знаеш истината, но по-друг тип истина отколкото истината на факта. Нека наречем това "истина за същността".
И накрая има един най-особен трети вид истина. Ние искаме да знаем, не само какви са фактите около едно нещо, каква е причината за това нещо, но и какъв е СМИСЪЛА на нещо. Нека наречем достигането до смисъла на нещо - "истина за смисъла". Този последен тип истина е сроден с истината на същността, но за разлика от него, предполага ЦЕЛ и СВОБОДА (ВОЛЯ), а не ПРИЧИНА и НЕОБХОДИМОСТ (ПРИРИДА).
Тези три типа истини, могат да бъдат отнесени към различните неща в света. Но ние можем да ги отнесем и към СВЕТА КАТО ЦЯЛО, СЪЩЕСТВУВАЩОТО ИЗОБЩО. Истината за факта на света като цяло е всъщност истината за фактите във света, включително и за историята на света, голям взрив и пр., биологична история и пр. Тази истина я дават природните и историческите науки. Тя е знание, което се съдържа и във всекидневния опит на хората.
Що се отнася до "истината на същността" обаче, природните и обществени науки изследват "истината на СЪЩНОСТТА" за нещата в света , а не за СВЕТА КАТО ЦЯЛО. Те казват какви са основанията или причините ЗА фактите във света, но не и на СВЕТА КАТО ЦЯЛО.
Някой от природните науки изследват и каква е "истината за смисъла" на отделни неща ВЪВ света- например биологията, когато обяснява защо хамелеона си сменя окраската в различна среда и пр., но никоя природна или социална (историческа) наука, не се интересува за "истината на смисъла" за света като цяло.
На базата на казаното по-горе, нека дефинирам фолософията така - тя е наука, която като всяка наука се стреми към истината. Философията се стреми към "ИСТИНАТА ЗА СЪЩНОСТТА" И КЪМ "ИСТИНАТА ЗА СМИСЪЛА" НА СВЕТА КАТО ЦЯЛО (СЪЩЕСТВУВАЩОТО ИЗОБЩО).

И макар да не съм убеден дали има "смисъл " в самото съществуване аз пак намирам виждането на wilhelmmeister за великолепно , не би ли искал и ти да се замислиш над онова което той ортува ?
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема курветина или не,нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 11:17



мен ми носи реален килипир.



Тема ФИЛОСОФИЯТА НЕ БЪРШЕ НАСРАНИ ЗАДНИЦИ...:)нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 11:20



Тя само посочва кой се е наакъл ..:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема СПОР НЕМА , НАЙ СТАРАТА ПРОФЕСИЯ СИ Е НУЖНА :)нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 11:27




доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: Я ДА ЦИТИРАМ ЕДИН ОТ ПОСТВАЩИТЕ ТУК:)нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 11:34



тъкмо вече се бях набрал да търся къде ти самия в спор с българина поставяше под съмнение смисъла на съществуването, то стигнах до края на цитата и видях че ти сам си признаваш тази подробност.
знаеш каква е моята позиция за смисъла на света, няма да се повтарям. но постингите ти в тая тема ми напомнят за едни картинки които се разпространяваха към 95-96 година. сещаш ли се книгата "магическо око"? тогава всички си я купуваха и с възторг зяпаха мацаниците като обявяваха че виждат разни неща. аз разбира се в началото си помислих че става въпрос за някаква психария като гледането на кафе, ама после забелязах че дават подозрително точни и еднакви описания. та най-накрая и аз видях какво виждат тия хора. не се сдържам да не се изфукам че щом "прогледнах" веднага разбрах какъв е номера, и си направих програма която рисува такива картинки. но това е в страни от идеята ми. та значи имаше много хора които тогава се съмняваха че нещо се вижда наистина в тия мацаници. та и ти сега гледаш на математиката като на мацаниците от книжката и смяташ че ние които казваме че не са мацаници се правим на интересни :))))



Тема затова с приятелите се обиждаме на философ :)))нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 11:44



не знам дали съм казвал това си мнение, но хората имат нужда от философстване, а не от философи. философстването помага да се преминава към обобщени закони, фолософите само дават акъл. разбира се не е нужно да пояснявам че да се говори за наука философия е смешно, и че с удоволствие бих закрил всички катедри по философия. да се говори за наука философия е все едно да се говори за официален полов акт - такова нещо няма, или не е официален или не е полов.



Тема НА БОДЛИВА КРАВА ГОСПОД РОГА НЕ ДАВА :)))нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 12:04



Та тъй де , не можеш ги закри катедрите.., нямаш тази власт :)
Що се касае до обиждането с приятелите на "философ" , това има своите корени.. мисля че Ницше го е схванал най добре със своята крилата мисъл:
За посредственните е скверно всичко което не е простовато ! -Ницше.
това от бате ти Петков по тия въпроси :)

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема АЗ ЦЕНЯ МАТЕМАТИКАТА:)нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 12:27



Ти си спомняш какво ти казах за холивудските актриси "стига си ги хулил , по добре е че ги има" :)
Та и с математиката..и с нея е така , добре че има математика , без нея съвсем бихме я втасали..:)
Проблемът не е в математиката , проблемът не е и във физиката или пък във философията..Проблемът е в това че науката като цяло днес сблъсквайки се с новите предизвикателства "азбоксува" и започна да проповядва случайност , недетерминираност на светът и други такива измишльотини , започна даже да брецва и такива перверзни мисли че нещо което не го наблюдаваме и няма как да го измерим то съществува в неопределено състояние ..Що за дивотии са това..И ако ги брецваше ( брецването е дума с която се охаректеризирва звукът който издават биволите и малачетата ... МЕЕЕ...ЪЕЕ ..) тия работи Колю месаря от пазаря щяхме да кажем "майната му" той прост човека не знае какво говори , ама като почнат да ги брецват авторитетите във физиката , тогава работата не е за смях а си е за плач..
Та ей тйя животни гоним тука , не са костенурките както някой на пръв поглед би му се видяло..
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: АЗ ЦЕНЯ МАТЕМАТИКАТА:)нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 13:10



е, ти не можеш да кажеш че разбираш от физика, така че защо си мислиш че правилно тълкуваш популярните фразички дето са за пред широка публика?
ама недетерминизма какво ти пречи, отдавна забелязвам че го хулиш, ама защо?



Тема ЗАЩО ХУЛЯ НЕДЕТЕРМИНИЗМА ЛИ ?нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 16:15



Недетерминизма го хуля защото е перверзия в науката..И на баба ми от бусманци и е ясно че при еднакви условия се получават еднакви резултати..Защото без причина няма следствие , защото няма промяна без тласък на промяната, няма движение без пораждащи го сили (въздеиствия ) и поради редица други причини..Не ми харесва циничния стил на ХХ век -Мъдър отказ от подробностите и преминаване от причинноследственноста към статистиката..Не ми харесва това което физиците го знаят но го премълчават ,знаят че няма изолирани събития и взаимодействия , знаят че при тази взаимообвързаност на светът като цяло всяка негова обособена уж самостоятелна система не е самостоятелна..и те се опитват да и търсят някакви псевдоравновесни системи..извадени от контекста на окръжаващия свят..Няма такава игра братле..Някъде четох едни прекрасни стихове на руски които звучаха приблизително така, цитирам по памет :
Нельзя сорват цветок
не тронув звезд..

Толкова време си блъскаме главите и разбираме че светът няма как да има сътворение тъи като няма причината за сътворението..И изведнъж се явяват едени дюз акъллии и казват че този свят може да се пръкне ей тъй безпричинно..Ей тъй .. ама в гъзъ..вселени не се пръкват ей тъй..
Ми нещо друго, безпричинноста нарушава закона за съхранението на материята..Ми па това какво да го правим сега..
Та разбра ли ме защо съм против .. Защото огъвайки се пред необхватната сложност на взаимовръзките които досега пренебрегвахме в далечните от равновестнос процеси (в макросветът) без това да се отрази на резултата и сметките ни излизаха с елиминирането на детаилите ..сега когато навлязохме в микросветът и там взаимодеиствията са близки до равновестните с направените игнорирания на слабите и отдалечени взаимодеиствия стигаме че грешни изводи че една система е наистина 100% равновестна и изходът в такъв случай е случаен . Нещо като изправена игла на върхът си пада на произволна посока.."Нанай ду ду " равновестна , тя ако е равновесна така ще си и седи и няма да падне никога на никъде..
И това че не съм физик не значи че бъркам атомът с колорадския бръмбър...:)
По скоро физиците употребяват понятия без да ги разбират и без даже да са ги дефинирали..Помисли какво е за физиците електрически заряд щото го повтарят по сто пъти на ден..Помисли и ела ми кажи.. :)
Айде да не изкарвам сега още кирливи ризи че ще ме намразят и физици и математици и другите "..ици" . Дано да си ме разбрал..
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: ЗАЩО ХУЛЯ НЕДЕТЕРМИНИЗМА ЛИ ?нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 20:23



както вече казах очевидно си събрал тази нагласа от отдел "връзки с обществеността" на физиката. някой от нещата които каза никой не ги твърди. другото нещо което забелязвам е че бъркаш детерминизъм и причинност. безпричинни неща няма, съгласен съм. но не виждам какво толкова има в оператора rand() или rnd(1) или който там си избереш от езика. той е напълно формален, и нищо не пречи "господ" също да го е ползвал за вселената. в такъв случай като питаш "защо атомът се е разпаднал точно сега" аз няма да ти кажа "ами ей тъй" а ще кажа "защото в еди кой си закон rnd(1) е дало стойност по малка (или по-голяма) от нещо си". а и нещо си противоречиш - как смяташ си получил такова знание априори? сега да не започнеш да ми говориш за силата на разума и за априорните истини...



Тема Петко внимателниянови [re: Пeтkoв]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 22:31



За посредственните скверно е всичко което не е простовато !-Ницше.
За Петков всичко което не разбира е посредствено! - Минувача
Ама от това не следва, че всичко което не е кич е Кичка!





Пет лева + Пет лева = Педесе лева!



Тема Re: ДА ДЕ , ПАК ИЗЛИЗА ЧЕ МАТЕМАТИКАТА СИ Е КУРВЕТнови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано22.02.03 22:52



А философията какво е?



Тема Re: АЗ ЦЕНЯ МАТЕМАТИКАТА:)нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано22.02.03 22:58



проблемът е, че хора, които понятие си нямат от математиката, се правят на компетентни там и се опитват да я тълкуват и да ит търсят кусури.



Тема Re: ЗАЩО ХУЛЯ НЕДЕТЕРМИНИЗМА ЛИ ?нови [re: zaphod]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано22.02.03 23:02



Ми той е решил, че с философията могат по-добре да се решат проблемите на съвременната физика и математика. Ми а дано успее. Късмет.

А чудно как така се работи с теория на вероятностите.



Тема Re: ФИЛОСОФИЯТА НЕ БЪРШЕ НАСРАНИ ЗАДНИЦИ...:)нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано22.02.03 23:05



вече изпростяваш.
Почвам да не виждам разликата м/у теб и разните му там окултисти, които само словоблудстват. Ако това е най-доброто, което философията може да предложи....



Тема Re: НА БОДЛИВА КРАВА ГОСПОД РОГА НЕ ДАВА :)))нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано22.02.03 23:05



ми то думите на Ницше важат със съща сила и за теб, драги мой Петков.



Тема Re: не знаех, че безкрайностите освен, че съществунови [re: минyвaч]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано22.02.03 23:11



ми не съм единствения, който го казва. Отваряш, който и да е буквар по теория на множествата и можеш сам да се убедиш.



Тема ЗАЩОТО НЯМА КАК ДА РАБОТИ ГЕНЕРАТОРА НА СЛУЧАЙНОСТнови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 23:20



Сега пък генератор на случайни величини..Зейфод .. от къде ги измисляте тези чудесии .. Ми я се опитай да ми опишеш един такъв генератор на случайни величини как работи..Нали преди да го използува дядо Господ трябва да е уверен че такова нещо е направимо..Ти би ли дал някаква такава "машинария която да е способна да направи случаен избор на някаква величина и след това да я използва и предаде като информация..
Ми ако можеш ти веднага би доказал случайните събитития като напълно естественни и си готов за Нобелова награда ..пък и ще престанем тук в клуба да се джанкаме дали светът е детерминиран..или не е..
Дерзай приятелю .. какво си губиш времето тук.. докажи как дядо Господ си е направил истински зарове щото тези дето ползват играчите на табла и барбут са "менте" и не стават (чисто детерминирани са). Аз лично те бих посъветвал да се откажеш от генератора на случайни величини защото е по труден като решение от перпетум мобилето...:) Хващай вечния двигател..там е келепира ..па таман и на нас с Гери ще дадеш свеж материал тука да обсъждаме в клуба че ни вкисна теорията на торсионните полета...:)
Така че приятелю Зейфод аз бате ти Петков смятам че причината отхвърля случайноста ..филосовски въпрос ..какво да правиш..измъкване от него няма , просто няма разклонени причинно-следственни вериги..Причината и следствието са свързани в съдбовна едновариантност и от това спасение няма ..При еднакви начални условия се получават еднакви резултати...Това са основни закони на всяка параметризирана система ..Никоя параметризирана система не може да скубе от небитието случайни величини и да ги вкарва в битието като параметър....
То ако можеше както ти предлагаш да се натрие носът на Айнщаин те ония "Шрьдингеро-котковци" да бяха го направили с най голямо удоволствие и да бяха потривали доволно ръце че са натрили носът на самия Айнщайн..:)
Не Зейфод ,не е морето до колене , нагазваме в доста дълбоки води ...водите на самите устои на битието..Опитът тук не би могъл да ни измъкне от блатото в което затъваме..Пак ти повтарям.. не е в костенурките нинджи въпросът ..въпросът е по скоро че май сме опрели вече в познанието където с формулите които отчитат основните параметри а игнорират отдалечените (безкрайно малки въздействия както вие се изразявате ) не дават еднозначен резултат .. Еднозначния резултат изисква да се открият тези скрити параметри и да се включат във формулите .. за сега това не ни се оттдава и прибягваме (прибягват:) до услужливата теория на вероятностите ..С нея е лесничко ( хем оная работа в другата работа , хем душата в рая :)
Пак ли не ме разбра..Пак ли ще кажеш "Бре Петков давай да тепем мамутите , какво ни пука че Мара е курва :)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: ЗАЩО ХУЛЯ НЕДЕТЕРМИНИЗМА ЛИ ?нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 23:26



Малка корекциика...:)
Не съм решил че философията ще решава задачите на некъдърните науки..:)
Ей тоива ме изкефи ! Решил съм че ще показваме насраните им гащи та да им пари под задника ...:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема АКО СИ БЯХА ВИДЯЛИ САМИ ОСРАНИТЕ ГАЩИ ..нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 23:39



нямаше да се налага сега да гоним тука из форумите костенурки..всичко щеше да си е по местата..
Та аз като си пвикам в къщи електротехник не искам от него да ми разправя да не се мешам като не разбирам от електротехника ми искам да ми направи бушона та да светне електриката у дома...:) Па като не може му викам "ей момче не те знам колко разбираш от електротехника ама не можа бушона да упрайш ..:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: ДА ДЕ , ПАК ИЗЛИЗА ЧЕ МАТЕМАТИКАТА СИ Е КУРВЕТнови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 23:46



И в философията си има трески за дялане разбира се..В всяко стадо има и мърша..Има философи дето такива са ги дрънкали...мале ..мале.. Ма стадото не е тази или онази шугава овца ..шугави овце винаги ще има ..:)
То ако е работата има едни дет се представят за философи и развиват теории за отвъдното ..ма какво да правим..Нали Айнщайн бе рекъл че светът без глупавите ще бъде скучен..:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: НА БОДЛИВА КРАВА ГОСПОД РОГА НЕ ДАВА :)))нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 23:51



Знам ли :) , може щом ти казваш...., светът е шашма :)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: ДА ДЕ , ПАК ИЗЛИЗА ЧЕ МАТЕМАТИКАТА СИ Е КУРВЕТнови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано22.02.03 23:50



Ами глупците за спор много не ги бива.
И късмет с доказателството на математически теореми. Пък, ако се напрегнеш, може и нобелова награда да получиш по математика.



Тема Re: ФИЛОСОФИЯТА НЕ БЪРШЕ НАСРАНИ ЗАДНИЦИ...:)нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано23.02.03 00:00



Ти чети , чети , аз братле балансирам .. казвам две три неща дето ви рабъркват мозъците и се чудите от де ви е дошло ... после лисвам отгоре ви малко помия ... и пак сериозно ви подхвърлям мисли... и пак помия... Така и разговора върви, "костенурките нищим" па ,и шоуто си е шоу .. И Слави прави така в шоуто си ако си забелязал...само с простотия не върви..
Па ти си ме пкачествявай както искаш ..нали и ти имаш право да се пооправдаеш кога съм те "прищипал" .
А бе я да те питам ...ти до сега не си ли си имал рабора с мен...:)
Свети ми под шапката и освен това и хапя ...:)...Гледай мене па за Гери и Зейфод не питай , па като те гледам и ти си същия..:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!

Редактирано от Пeтkoв на 23.02.03 00:03.



Тема Re: ДА ДЕ , ПАК ИЗЛИЗА ЧЕ МАТЕМАТИКАТА СИ Е КУРВЕТнови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано23.02.03 00:10



Да де , взе ми думата от устата , от глупака много може да не научиш ама барем ще те разсмее..
Па що ми е да се натискам да вземам нобелова награда за математика като си имам толкова мой ниви на които да копая..ако погледнеш инфото ми ще се поориентираш ...:)
дай боже всекиму такава тъпотия като мойта :)

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: Петко внимателниянови [re: минyвaч]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано23.02.03 00:16



Щом не е кич и щом не е Кичка значи е ?ичка...:)
ха наздраве:)

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема НА МОЬОМ ЗАБОРЕ ХУЙ НАПИСАНО А ТАМ ДРАВА ЛЕЖАТ:)нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано23.02.03 00:23



Когато на пияния руснак му обяснявала бабата че трябва да и предостъпи седалката в транвая щото пишело че е за стари и инвалиди той възкликнал :
Мало ли что написано...! ..на моем заборе хуй написано а та внутри забора драва лежат ...:)
Та тъй със и със справочниците по смятане... :)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема МИ НАЛИ ТОВА ТИ РАЗПРАВЯМ И АЗнови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано23.02.03 00:32



Та аз също това ти разправям..Че теориите се удържат до тогава докато не се срутят сами от противоречията вътре в себе си или не познат да се разминават с опита..и идват нови приемници на старите теории които отстраняват недоразумението..но е възможно да се появят нови противоречия м.. това може да продължава дълго а може и да секне ако се достигне в даден момент до истинна теория..по даден въпрос.. това е..няма спор ..:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Тук почиват безкрайните множества..нови [re: Boian]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 01:03



.. аз пък ще те пратя да четеш телефонния указател да видиш, че не е лесно да си грамотен даже и да не си пълен идиот ами елегантен такъв



Пет пари не давам за буквари и други книжки които са ги изгризали мишките!



Тема Надървения "философски" аргумент на Петко..нови [re: Пeтkoв]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 01:13



.. безпорно е принос в борбата срещу "осраните задници" във "философията"
що не ходиш да се псуваш някъде в някой чат.. там поне няма нужда да пишеш "доскоро"



Пари да ти дам ще ги изхарчиш, акъл не вземаш щото мислиш, че всичкия е в главата ти така че остани си със здраве!



Тема ТУКА Е ТАКА (НА ТРЕТИЯ ЕТАЖ ГРЕШКА НЕМА..:)нови [re: минyвaч]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано23.02.03 02:36



Ми като те е страх от "аргумента" ми стой си у вас с вдигнати гащи ..:)
Какво се моткаш тъдява.. току виж.. :)
А.. да не забравя да ти кажа какво значи "доскоро" , доскоро значи следното: тоя път го яде .. а иди си и пак ела .. ма по-добро не те чака ...
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!

Редактирано от Пeтkoв на 23.02.03 02:43.



Тема Re: ЗАЩОТО НЯМА КАК ДА РАБОТИ ГЕНЕРАТОРА НА СЛУЧАЙНОСТнови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 09:35



всъщност и детерминиран генератор на случайност пак върши работа, ама смятам че господ като голям пич и истински недетерминиран няма да му е проблем. във всеки програмен език има детерминиран генератор на случайни числа. доколкото схващам идеята ти, ти си мислиш че недетермираността идва от "преобръщането" на равновесни системи. не знам от къде си останал с това впечатление, ама няма нищо общо с физиката. равновесни системи не могат да се направят. просто уравненията на динамиката на материята са с недетерминиран характер. ако някой ден се намери детерминиран модел, добре, ама не е там работата, а в това че ти имаш априорни знания, които не ми обясни от къде ги черпиш. да нямаш връзка по торсионната поща с планетата нибуро?
значи аз често използвам в програмите си rand(). а щом нещо се ползва значи има файда от него. защо си мислиш че "господ" няма да го ползва? в края на краищата щом и двамата сме убедени че няма бог, то съгласи се че няма ограничения за правилата които управляват вселената. "може" и "не може" важи само ВЪВ вселената, когато става въпрос обаче за нея, нама може и не може - всичко може.
искам да наблегна на нещо. значи когато дирак е написал уравнението си, той е казал "това уравнение обяснява цялата химия, и почти цялата физика". ясно ти е че без значение дали това уравнение има по-дълбоко обяснение или не, то ако се използва за направата на симулирана вселена ще даде хора, и в частност тебе. обаче ти си убеден че то не е фундаментално, следователно че има продължение надолу, което го детерминира. тоест разликите между детерминираното и недетерминираното уравнение ти никога не си ги наблюдавал. значи твърденията ти са априорни. пак те питам от къде ги вадиш тия знания? цялото ти наблюдение и житейски опит са във вселена която може да се симулира недетерминирано.
а относно айнщайн и копенхагенци дето не са го "победили", ами в университетите се преподава недетерминирана физика, и се дава копенхагенска интерпретация. ако това не е победа, здраве му кажи.



Тема Re: АКО СИ БЯХА ВИДЯЛИ САМИ ОСРАНИТЕ ГАЩИ ..нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 09:47



е, противоречиш си - нали досега се дърпаше настрани от темата "ефективност", защото твърдеше че не бил важен резултата, а как се достига до него. даваше примера с геоцентричната система и др.
сега изведнъж техник, бушон, абе 180 градуса наопъки. ако търсиш от физиката и математиката обяснение, а не домашни удобства, сбъркал си адреса - науките дават "обяснение" което не се нрави на лаиците. по-добре се обърни към поп кънчо, той ще ти даде добро обяснение на света, което е на напълно разбираем език и звучи логично.
само в един обикновен домашен телевизор се използват поне 2 части от математиката които "не съществуват" и "противоречат на здравия разум"
1. комплексни числа за да се изчислят радиоверигите в честотната област.
2. безкрайно малки величини, за да се изчислят диференциалните уравнения във времевата област.
така че ако искаш да съчетаеш "логичен" мироглед, и конфортен живот, ползвай продуктите на науката и обясненията на попа.



Тема За обективността и математикатанови [re: Пeтkoв]  
Автор wilhelmmeister (новак)
Публикувано23.02.03 11:26



Добре, "обективното - това е независимото от субекта (сигурно имаш предвид индивидуалния субект".
Казваш, че броенето било субективно. Това го казваш, защото си го представяш като, че някой конкретен човек брои (наглас или наум във времето) "1,2,3... и т.н.". Но броенето, така както се схваща в математиката по-скоро не е процес, а една редица, която има за първи член "0"-та и е получена с отношението "непосредствен наследник". Отношението "наследник" определя следната редица - "0, "наследник на 0", "наследник на наследника на 0", и т.н. Това е същото, както отношението "по-голямо с две", приложено например върху естествените числа мигновенно определя две редици - "0,2,4,..." и "1,3,5,....". Забележи : отношенията определят редиците, а не обратно. Редицата е нещо като констелация от обекти. Също както констелацията на обектите в слънчевата система (слънцето и планетите). (Предполагам, че ще характеризираш това взаимно отношение между тези небесни тела (констелация) като обективно) Редиците са обекти от същия вид.
На второ място ти приемаш, че множествата са обективни. Чудесно, но числата се дефинират и чрез множества, по следния начин: Числото 0 е празното множество. Числото "1" е множеството на всички множества, които имат само един елемент. Числото две - "можеството от всички множества, които имат два елемента и т.н." Това, не си го измислям, наистина се прави. За да не си помислиш, че тук има порочен кръг (когато "1"-цата се дефинира, чрез множества, които имат ЕДИН елемент), бързам да те успокоя, че това не се прави, точно както го казвам аз, а по-прецизно, с логически средства: Например по следния начин: това, че дадено множество М има точно един елемент се дефинира така: "съществува А, за което е изпълнено, че е елемент на М и за всяко х е изпълнено, че или не принадлежи на М или ако принаделжи на М, то е тъждествено с А". Както виждаш, вече в тази дефиниция на присъства 1. Е значи, ако дефинираме числото едно, като множеството от всички множества, за които е изпълнено горното условие няма да изпаднем в порочен кръг. Пак ти казвам, това не си го измислям сега, наистина се прави в математиката, когато се дефинират числата чрез теория на множествата. А именно тази теория се слага в основтата на математиката, а значи и на аритметиката (броене), на алгебрата и т.н. докато се стигне до интегралното и диференциално смятане и т.н. Така, че след като смяташ, че множествата са обективни, значи ще се съгласиш, че и всички обекти на математиката са обективни(тук разбира се се включват и числата).

Но самата ти дефиниция на обективно, а именно "независимо от индивидуалния субект" (това, че е "индивидуален" го предполагам, защото ти не си го уточнил), вече непосредствено предполага, че математиката със всичките си клонове (а значи и с тези, които се занимават с числата) е обективна, защото е ясно, че математиката е една наука и е независима от отделните математици, т.е. от отделните индивидуални субекти, а не всеки математик да си има своя математика. А тъй като всяка наука всъщност е знанието за нейните обекти, значи и че самите обекти трабва да са обективни, защото ако обектите на една наука варираха със субекта, който се занимава с науката, то щеше да има не една наука, а за всеки обект по една наука. Всичко това важи за всяко нещо, което има честа да се нарича наука. За физиката, химията , биологията.
Обръщам се към твоя здрав разум и те призовавам с твърдението си че обектите на математиката не са обективни, да не я лишаваш от честа да е наука. (Всъщност дори да го направиш, тя едва ли ще пострада от това).



Тема До Простака Петков..нови [re: Пeтkoв]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано23.02.03 11:35



еби си майката бре диване.. само там "аргумента" ти може да мине



Пет лева ще и дадеш и ще ти пусне жената!



Тема ТИ МАЙ НЕЩО ПСИХЯСА :)нови [re: минyвaч]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано23.02.03 14:08



Здравей приятел,
Първо-Нервите ти изневериха май .. иди на психиатър..:)
Второ- не се опитвай с гъз да събаряш на ТЕЦА кумина , най много да насиниш гъзът си ..
Трето- не го търси дебел , че можеш го набара и корав....:)
Четвърто- Търсеше си го , набара го ...:)
Пето- По въпроса за майката бих ти напомнил че и ти имаш навярно майчица и не е виновна женицата че синът и се е пръкнал такова нищожество..... , сам си го разтълкувай нататък , хахаха ..хохохо....:)
айде готовоооооо! :)

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!

Редактирано от Пeтkoв на 23.02.03 14:11.



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Пeтkoв]  
Авторhella (Нерегистриран)
Публикувано25.02.03 18:11



Не можах да изчета всичко по темата но, мисля че в един момент някой се докосна до отговора на задачката... А той е пределно прост-парадокс всъщност няма, той се ражда от едно неправилно допускане в условието: че 1м и 1/2м се изминават за едно и също време или което е еквивалентно - 1секунда трае колкото 1/2 секунда. Просто е пропусната релацията между пространството и времето. Е, от неправилни допускания се стига и до неправилен извод - това което ни се струва парадокс е дсъщност следствитео на неправилно допускане. Няма никаква връзка с квантуването според мен.



Тема Е ..ОБЯСНИ ТИ ТОГАВА КАК АХИЛ ДОСИГА К-ТАнови [re: hella]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано25.02.03 22:02



След като твърдиш че парадокс няма обясни как Ахил изминава стария аванс без костенурката да създаде нов , щото тогава всичко се повтаря в разсъжденията отначало..Все има Ахил какво да наваксва и все костенурката си прави нов аванс..това се сучва при едновременно засичане под хронометър...:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: Е ..ОБЯСНИ ТИ ТОГАВА КАК АХИЛ ДОСИГА К-ТАнови [re: Пeтkoв]  
Авторhella (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 09:52



Именно защото си в плен на квантуването стигаш до неверен извод . Погледни по-глобално - има наистина един единствен частен случай на задачката в който Ахил никога няма да достигне костенурката - това е случая когато на всяка крачка той забавя скоростта си така че за времето за което костенурката изминава т.нар. "нова преднина", той наваксва старата и това може да продължи до безкрай и Ахил никога да не достигне костенурката. Но в случая Зенон не е имал предвид този частен случай, той говори за равномерно движение, и в същото време в противоречие с това равномерно движение допуска че Ахил ще измине едно разстояние, а след това за същото време ще измине по-малко разстояние - т.е. две взаимоизключващи се неща водят до следното: равномерно движение, в което едновременно имаме че за едно и също време се изминават различни разстояния означава че 1 секунда трае колкото 1/2 секунда, но също и колкото 1/3 секунда или колкото въобще който си искаш интервал от време - пълен абсурд, един вид разпадане на понятието за време. Затова в основата на т.нар. парадокс стои разкъсването на връзката между пространство и време, а те са един общ континуум... Пропускът да се види тази връзка поражда парадокса. Какво повече да кажа???



Тема ЗЕНОН НЕ ТВЪРДИ ТОВА..нови [re: hella]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано26.02.03 15:07



Здравей,
Зенон никога не е твърдял че интервалите време за които се изминава ореднината на костенурката са еднакви..Нищо подобно..Те стават все по0малки и по-малки но забележи преднината също става все по-малка и по-малка (в пропорция с времевите интервали) Така че линеймата скорост се запазва константна..(изминава се да речем два пъти по-малко разстояние за дава пъти по-малко време ) ... Помисли добре :) , работата е в това че не можем да схванем как една намаляваща функция достига границата си...
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: Ти грешиш ...нови [re: Пeтkoв]  
Авторxeллa (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 17:55



Ако времето на Ахил и времето на костенурката тече с различен темп, тогава е възможно Ахил да не я достигне, възможно е дори костенурката да му изскочи отзад. Времето обаче тече еднакво и за двамата и по тази причина ако на единия интервалите от време се скъсяват, на другия също се скъсяват но пропорцията на линейната скорост на единия спрямо линейната скорост на другия остава. 1/100 е също така равно и на 200/20000 и колкото 5000/500000 и колкото ... Навярно искаш да кажеш че няма да е равно на безкрайност/100*безкрайност, защото и 100*безкрайност е пак безкрайност ... Тук се съгласявам че пропорциите при безкрайности не са същите като пропорциите при числата, и мисълта ме влече да се изкуша да приема някакво квантуване на времето, което да ме избави от кошмарните безкрайности ... но се сещам че както правилно се изрази президента Зейфод, сумата на безброй мого числа от редицата 1/2, 1/4, 1/8, и т.н. е крайно число и следователно съществува момент в който Ахил ще настигне костенурката, при това определен с точност. Тъй че, колкото и бавно да си предтавяме че става тава - че първо е 1/2 после е 1/4 после е 1/8 и т.н. Ние можем да изберем да мислим колкото си искаме време че тези интервали стават все по-малки, но да не бъркаме мисленето с реалното време.



Тема Re: ЗЕНОН НЕ ТВЪРДИ ТОВА..нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано26.02.03 17:59



Защо казваш, че една намаляваща функция достига границата си? Да не говорим, че изобщо не е сигурно, че я има границата, ако е просто намаляваща.
Ама то така с празни приказки наизуст не става.



Тема Re: ЗЕНОН НЕ ТВЪРДИ ТОВА..нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано26.02.03 19:06



"работата е в това че не можем да схванем как една намаляваща функция достига границата си... "
ами че тя не я достига. както вече ти казах в този модел ахил наистина никога няма да настигне костенурката - никога в смисъл на никоя стъпка на модела.
грешката е да се отъждествява брой стъпки с величина от модела, каквато е времето.
правилното твърдение е не "ахил няма да достигне костенурката", а "ние няма да достигнем до момента когато ахил достига костенурката". ако искаме да достигнем до този момент трябва да сменим модела.



Тема ЧЕ КЙ ТЕ КАРА ДА МИСЛИШ БЪРЗО..нови [re: xeллa]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано26.02.03 22:27



Здравей,
Че какво значение има относно един процес скороста с която го мислим..мислен и по бавно , той си остава същия..Да не би човек да не е способен да възприема движение със скороста на светлината анализирайки ги бавно със скороста на собственния си мозък..Има ли значение за фактологията заснетият материал от скороста на прожекцията на филма...?
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема КАЗВАМ ГО ЩОТО ГО ПРЕДПОЛАГАМЕ..нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано26.02.03 22:35



Здравей, какво лошо видя в това че изричам на глас това което предполагаме..
Предполагаме че намаляващия аванс на костенурката е някаква функция която се стреми в постановката на зада чата към нула (нима ще отречеш)
И аз питам този стремеж ( постоянно приближаване ) как постига своята цел действителното превръщане на аванса в нула ( как изчезва аванса )
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Е..ТОВА ИСКАХ ДА ЧУЯ..:)нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано26.02.03 22:49



Здравей ,
Те това исках да чуя ...:)
кажи го и на другите та да го чуят и те..че за да се постигне истината понякога е нужно да се смени модела на мисленето ..
Кажи го на всички фенове на клуба тук та да разберат най после че всички парадокси идват от неправилните модели на човешкото мислене , а не от заложени в природата противоречия..
Кажи им най после да разберат , че когато една теория започва да си противоречи това не е сигнал за смяна на действителноста ( и ни най малко е доказателство за наличие на чудо) а за смяна на теорията която се опитва да я обясни..Ей това е важно .. не са важни костенурките... костенурките ние опитно сме определили че ги надбягваме... и не се съмняваме в опитните си резултати....:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: ЧЕ КЙ ТЕ КАРА ДА МИСЛИШ БЪРЗО..нови [re: Пeтkoв]  
Авторhella (Нерегистриран)
Публикувано27.02.03 10:18



Казано накратко: безброй много моменти не е еквивалентно на никога. Набий си го най сетне в главата.



Тема Re: Е..ТОВА ИСКАХ ДА ЧУЯ..:)нови [re: Пeтkoв]  
Авторhella (Нерегистриран)
Публикувано27.02.03 10:30



Ей, ти откри Америка, опс, искам да кажа - Карл Попър, бе, ма не го бъркай с Хари Потър!!! Впрочем едно от нещата които исках да ти кажа още в първия постинг е точно това - че има нещо сбъркано в самата пропозиция.



Тема Re: Е..ТОВА ИСКАХ ДА ЧУЯ..:)нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано27.02.03 18:52



доста изкриви това което казах. тук няма противоречаща си теория, има неправилно отъждествяване между величини, напълно човешко дело. както виждаш нищо не споменах за квантуване, с цел измъкване от "парадокса", просто разграничавам финните значения на думата "никога". всички които разгледаха парадокса от към математическата му страна изтъкнаха сходимостта на реда. боян ако се не лъжа също обърна внимание че сходящите редове не достигат "никога" границата си.
противоречаща теория имаме когато може една от аксиомите и да се опровергае в рамките на другите. всяка противоречива теория е невярна, но не всяка невярна е противоречива. очевидно ти искаш да се използва парадокса за доказване че аксиомата за безкрайно делимото пространство, която е част от класическите представи, е невярна, тъй като се "опровергава" от този парадокс. е, не е вярно. истинския парадокс е логически правилно построен, този тук не е. това е по-скоро софизъм на базата на омоними. пример: класическия софизъм за кучката -
-тази кучка твоя ли е?
- да, моя е.
- ами тези кученца нейни ли са?
- нейни са.
- значи тя е майка?
- да, майка е.
- значи тя е майка, и освен това е твоя => кучката е твоя майка => майка ти е кучка!
за това са разработени формалните механизми за да няма такива недоразумения.
при ахил и костенурката имаме две различни "никога" които при неформално разсъждение се объркват, както понятието "моя майка"
едната величина е номера на стъпката, да я бележим с i
другата величина е времето в модела, да го бележим с t
ако А е ахил, а К е костенурката (координатите им) и ако под условието "никога" разбираме "не съществува крайно х, за което А(х)>=К(х)", то "никога" е изпълнено за i, но не е изпълнено за t. тъй като при неформалното разглеждане на "парадокса" човек интуитивно отъждествява t и i, то прехвърля несъзнателно изпълнението на критерия "никога" от i към t.
при формално разглеждане такова нещо е недопустимо, и затова парадокс няма.



Тема Е , ПАК ЛИ СЕГА ОТНАЧАЛО..:)нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано27.02.03 19:58



Здравей ,
Ами като ще се въртим така в кръг ... давай тогава..почваме пак..
Аз сега те питам ..постъпковото разглеждане на Зенон е вярно за всяка разглеждана стъпка нали ? Такаа.. След като е вярно за всяка стъпка то е вярно вярно за множеството от тези стъпки .. и за коя да е стъпка..От друга страна коя да е стъпка не може да не бъде практически ичвършена..Ми след като трябва практически да се извършат всички тези възможни стъпки за да се случи нещо ново , нещо друго.. имаш ли идея за прехода от някаква (коя да е стъпка която трябва все пак да бъде премината ) към това друго..Такъв преход май си няма...В какво се състои той...? Може ли някой физически да го опише .. между това състояние със аванс и това състояние без аванс има бездна..и тази бездна е в загадката как може една безкраиност да се изчерпи.. как може да се напусне нейното множество..как ? ако не с изчерпването и и скок към друго.. Колкото и да се кълнете че разбирате какво става там в "прехода " , ако сте искренни и се замислите че и на вас този "преход " ви е мъгла.. вие никога не бихте могли да ми го покажете на чертеж или снимка..няма наглед..ей това е ..Тази бездна не е в логиката , а в нещо друго..най вероятно в представите ни които опорочават резултатите ..
За да се разреши парадокса предлагам да приемем че костенурки няма.. или за по -сигурно че няма пространство.. :)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: Е , ПАК ЛИ СЕГА ОТНАЧАЛО..:)нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано27.02.03 23:41



Петков, според тебе:
"Аз сега те питам ..постъпковото разглеждане на Зенон е вярно за всяка разглеждана стъпка нали ? Такаа.. След като е вярно за всяка стъпка то е вярно вярно за множеството от тези стъпки .. и за коя да е стъпка..От друга страна коя да е стъпка не може да не бъде практически ичвършена.."
Точно това е празно филосовстване, а не логика. А може би няма такива стъпки дето описваш. А може би ако нещо е вярно за краен брой стъпки, то това нищо не значи.
Може би пространството не е дискретно и такъв анализ не може да се прави.



Тема Re: Е , ПАК ЛИ СЕГА ОТНАЧАЛО..:)нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано28.02.03 08:36



А..как така постъпковото разглеждане може да стане крайно ако не приемем квантуване на пространството ? Но ако допуснем квантуване на пространството то нещата си сядат по местата ..
Ако приемем че пространството е неквантувано то постъпковото разглеждане е безкрайно (задачата има рекурсивно разглеждане, след всяка стъпка се повтаря ситуацията в предишната стъпка) и за всяка една стъпка от тази безкрайност се запазва преднина отлична от нула..На всичко отгоре практически тези стъпки се извършват пти придвижването и няма как да не бъде извършена коя да е от тях (няма как да се прескочи, те практически се състояват )..Но уви в коя да е от тях преднината не е равна на нула..Ми кога една безкрайност може да бъде изчерпана (преодоляна) , кой ще ми каже как става това....
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!

Редактирано от Пeтkoв на 28.02.03 08:39.



Тема Re: Е , ПАК ЛИ СЕГА ОТНАЧАЛО..:)нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано28.02.03 17:27



драги преднината става следнина. Т.е. разстоянието е отрицателно. Просто една линейна функция пресича абсцисната ос.



Тема ТИ МАЙ ЗАБРАВИ ЧЕ ОБСЪЖДАМЕ ПАРАДОКСнови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано28.02.03 18:43



Здравей,
Бояне..не знам как да ти го напомня за да не се обидиш..но май пак забрави че обсъждаме един парадокс който има своята постановка..Всяко отвличане от постановката на парадокса на Зенон си е уроци по математика ..Фънкции , числа графики , формули за път скорост и време..тия работи ние си ги знаем ..това което не е ясно и не разбираме аз го казах в предния си постинг ... ама ти даже не пожела да го коментираш...Ми то в такъв случай ние започваме да не се слушаме.. за какъв дебат тогава става на въпос...?
Чакам да вземеш конкретно отношение по предишния ми постинг..там аз казах това което исках да кажа , атакувай него ако можеш.. :)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: ТИ МАЙ ЗАБРАВИ ЧЕ ОБСЪЖДАМЕ ПАРАДОКСнови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано28.02.03 19:43



ти отдавна не слушаш, а приказваш празни приказки.



Тема ТОВА ВЕЧЕ СИ Е ГОВОРИЛНЯ..:)нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано28.02.03 20:26



Е..Мисля , че последното ти изречение е изпълнено с аргументи ..Това доказва твоята особенна вещина по въпросите..Нямам думи..:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: ТОВА ВЕЧЕ СИ е...нови [re: Пeтkoв]  
Авторhella (Нерегистриран)
Публикувано28.02.03 23:16



Слушай, скъпи, има една максима: "Не всичко, което е вярно, е валидно!". Та и ти така - въобразяваш си, че разсъждаваш вярно, ма пък от невалидността на твоите разсъждения не си правиш никакви заключения - прочети пак моите постинги и ще разбереш, че теориите се градят на реалността, а не обратното, с което искам да те наведа на извода, че ако теорията за квантуването е добра, но не задължителна - провери първо дали е задължителна ...
Впрочем заставам зад всичко, което съм написала досега, но да знаеш, че ще се опитам да го подкрепя с цитати от други философи /все пак сме клуб философия, нали?/, по специално Сартр ....



Тема ЗАБОЛЯ МЕ ЕЗИКА ДА РАЗПРАВЯМ СЪЩОТО:)...нови [re: hella]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано01.03.03 07:28



Здравей,
Мен също ми омръзна да разправям същото..Омръзна ми да повтарям че има противоречие между вярноста на логиката и невалидноста и в действителноста..
И най-големия глупак знае че Ахил ще изпревари костенурката..Знаел го е и оня "глупак" Зенон ..Всички знаем това и всъщност не знаем как става номера...:)..т.е. нямаме идея как една преднина която по условие е винаги по-голяма от нула става в края на квеаищата нула ..Някой се опитаха да убеждават че това е свойство на една намаляваща функция става нула и след това става даже отрицателна..Ми добре , математически погледнато е така , практически пак така ...Ами аз тогава пак питам..защо бе хора при разглеждането на постановката на парадокса тази намаляваща величина никак , ама никак не може да стане нула..и тази постановка не се крепи на някаква си там шашмалогия , на недоглеждане , на скодоумие при Зенон..и вече 4000 години си е все така..нищо не е мръднало ни на йота..
Нещо повече .. в самото движение ( придвижване) има нещо гнило.. има защото не е ясно как тяло което във всеки миг от времето е неподвижно (поради схващането че едно материално тяло не може да бъде на две места едновременно) и след като във всеки миг ( в кой да е миг) то е неподвижно не улавям кога то въобще се движи и как става тоя номер ..Нещата не са толкова прости и не се свеждат само до една формула до пътя като произведение на скорост по време..тя формулата може и да си е добра, може и да се потвърждава от опита ...но все пак не изяснява как телата се придвижват ако винаги са покоящи се(във всеки миг на времето )...Някой посочват графиките на функции..ма за мен тия графики не са нищо друго освен чертеж на представата ни за траектория на преместване..ако приемем че едно тяло не може коя да е координата на времето да промени мястото си по абцисата то пак не става ясно как става промяната ..извън времето ли ?... колкото и да раздробявам времето винаги ще откривам покоящо се тяло в пространството..липсва нещо..липсва логическата връзка мезду отделните точки които да се слеят в линия (да се застъпят някак си , да са някак си хем същите хем да не са същите..)..Който му се мисли по тези въпроси да мисли ...пък който му е писнало махва с ръка и казва "бе гледай формулите и не се задълбавай , нали в края на краищата дават резултат който се потвърждава от опита , важното е да тепем мамутите , какво се задълбочаваш ...това ние не можем да го разберем..майната му.."..
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!

Редактирано от Пeтkoв на 01.03.03 07:30.



Тема Re: ЗАБОЛЯ МЕ ЕЗИКА ДА РАЗПРАВЯМ СЪЩОТО:)...нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано01.03.03 08:29



има нещо гнило наистина, и то е в антропоморфно-литературно-философския начин на разсъждаване. за мое щастие аз съм здраво имунизиран срещу него и повече от четворка по литература рядко виждах. твоите питания приличат на въпроса какъв е цветът на електрона... как би отговорил на него? никакъв? значи прозрачен? а защо тогава направените от него неща са непрозрачни? разните му там физици ми разправят за разни орбити и вълни, ама аз знам че това е само за да прикрият че не знаят отговора. не могат да ми обяснят как и червените и зелените неща са направени от едно и също нещо! от червени тухли - червена сграда, от бели тухли - бяла сграда. на всеки му е ясно!
ето така звучат в моите уши твоите разсъждения :))))



Тема И ЩО ТИ ТРЯБВАХА ТИЯ ТУХЛИ ?нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано01.03.03 09:27



Здравей Зейфод ,
Не мога да разбера защо ти бяха тия тухли бе братле..Ми да беше дал примера в контекста на парадокса , какво ти трябва да ходиш по строежите да събираш тухли.. Там ...там му е майката..никакви паралели и аналогии..
Пък и примерът ти с цветът на електрона го схваща съзнанието ..там няма разминаване и тази картинка дето я обясни например не се вързва с представите ни защото ние много добре знаем дето цветът не е в предметите а в способноста им да отразяват или чзлъчват светлина .. така че тухлите са си тухли.. не стават на костенурки..:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: Е , ПАК ЛИ СЕГА ОТНАЧАЛО..:)нови [re: Пeтkoв]  
Автор wilhelmmeister (новак)
Публикувано03.03.03 23:30



Добре, изглежда това е същината на целия спор.
А именно : "Как една величина, която на всяка стъпка намалява, да кажем 2 пъти, ства нула?" Отговорът на този въпрос е - "няма такава стъпка". Ако "под никога няма да достигне" разбираш "няма такава стъпка" (но само това), всички ще бъдем съгласни.
Ти питаш "какъв е прехода от намаляването на тази величина наполовина и изчезването на тази величина?" и сам си отговаряш - няма такъв преход.
Но защо казваш няма такъв преход? Защото нулата не е част от онази редица на намаляващите наполовина величини ли? Затова, че не част вече казах, че всички сме съгласни. Но това, че не е част не значи, че няма преход.
Този преход е от следния вид:
нека разгледаме следната редица от обекти: множество, което има за елемент числото едно; множество, което има за елемент числото 2, и т.н. продължаваме неограничено; множество, което има за елементи всички ествествени числа; множество, което има за елементи всички подмножества на множеството, което има за елементи естествените числа; множеството, с елементи всички подмножества на предишното множество и т.н.
Това е една редица от множества, всяко от които е по-голямо от всяко предходно. Тебе те смущава прехода от онова "и т.н" и "можеството с елементи всички естествени числа" Което и множество да вземеш от онези "и т.н.", то ще има по-малко елементи от множеството, което има за елементи всички естествени числа", значи добре сме сложили на местата им в редицата множествата които спадат към това "и т.н" и "множеството с елементи всички естествени числа".
Ти въщност питаш- какъв е прехода между "множеството с елементи всички естествени числа" и множествата на онова "т.н."
Отговорът на този въпрос трябва да е решаващ за нашия спор и той гласи - "между тях в редицата няма нищо" т.е. "множеството с елементи всички естествени числа"(всъщност това е най-малкото безкрайно множество) НЕПОСРЕДСТВЕНО следва след множествата, които имат за елементи естествени числа. Няма множество, което да по-малко от едното и по-голямо от другите. Това е прехода. Прехода е непосредствен.



Тема МАЛКО УТОЧНЕНИЕ..нови [re: wilhelmmeister]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано04.03.03 02:00



Нещо ми се губи в пояснението ти , от пояснението ти аз улавям че твърдиш че множеството на стъпките допира до мястото на изравняване на Ахил и костенурката и по такъв начин точката на изравняване (едновременно пребиваване) пинадлежи на множеството на стъпките..
Ти казваш:Добре, изглежда това е същината на целия спор.
А именно : "Как една величина, която на всяка стъпка намалява, да кажем 2 пъти, ства нула?" Отговорът на този въпрос е - "няма такава стъпка". Ако "под никога няма да достигне" разбираш "няма такава стъпка" (но само това), всички ще бъдем съгласни.

Тук само искам да добавя че тези стъпки са задължителни да се състоят , те са част от самия физически процес и всяка от тях реално трябва да се изпълни ..Нека наречем това множество -множество на стъпките.. то е има безкрайно на брой стъпки..Нека точката на едновременното пребиваване на Ахил и костенурката в едно и също място да я наречем "Е".Това множеството на стъпките по условие никока не допира до точката на едновременното пребиваване "Е" , тъй като по условие е на едно разсстояние да речем "@" което е функция на поредния номер на стъпката .Тук е моето твърдение "колкото и да е малко това "@" то не е нула. Следователно това множество на стъпките е отделено от точката на едновременното пребиваване "Е" с разстоянието "@".
Следователно между множеството на стъпките и точката на едновременното пребиваване има скок равен на "@" .Аз питам как този скок се преодолява..
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: И ЩО ТИ ТРЯБВАХА ТИЯ ТУХЛИ ?нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано04.03.03 08:08



за цвета го схваща твоето съзнание. примера го дадох за да видиш как нещо което за теб не е парадокс, за някого може да е. ако си привърженник на здравия разум, това че нещата имат различни цветове "доказва" че не може да са направени от едно и също.



Тема Re: МАЛКО УТОЧНЕНИЕ..нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано04.03.03 08:31



съгласен съм че множеството Е не съдържа точката на достигане (а не че не я достига, множествата не са малки деца да достигат копчето за лампата).
обаче кой е казал че не съществува еднозначно съответствие между елементите на безкрайно множество и ограничена величина? тази величина е АХИЛОВОТО време, да го кажем т (не нашето). минава ли се през всички стъпки? този въпрос формално погледнато е еквивалентен на "има ли съответствие между всяка стойност на Е и т?" - има разбира се. има ли стойност на т за която е изпълнено А=К (ахил достига костенурката). има, да. принадлежи ли на Е? - НЕ!



Тема Именно, именно ...нови [re: Пeтkoв]  
Авторhella (Нерегистриран)
Публикувано04.03.03 10:46



Значи Сартр, не разглежда точно този парадокс, а друг - със стрелата. И разсъждавайки, наистина стига до извода (твоят израз е "има нещо гнило в движението), че в движението има наистина нещо което не се поддава на обхващане от нормалната логика. Когато казваме че едно тяло е в точка А точно по същия начин, по който е там и едно покоящо се тяло, това е вярно и невярно едновременно. Доколкото то не е някъде другаде сме склонни да кажем че то Е там, но в същото време то е в интенция спрямо това си състояния (интенция - стремеж, намерение). Така то Е върху модуса на НЕ Е. Но това състояние противоречи ли на абсолютната себетъждественост на неговото битие. Не, ако приемем че интенционалността може да се схване само въз основа на мислено очертаване на ТРАЕКТОРИЯТА, за което е необходим СВИДЕТЕЛ. Т.е. същността на движението е извън самото движещо се тяло - тя се полага от свидетеля, а неговия битиен модус (според Сартр) е едновременно да не е това, което е и да е това което не е (няма да обяснявам защо - който не знае да чете "Битие и нищо"). И наслагването на отношения между свидетеля ражда ТРАЕКТОРИЯТА. Чрез ТРАЕКТОРИЯТА (цитирам Сартр) движението ражда пространството във времето.... А времето Сартр определя като отблясък на нищото върху абсолютно себетъждественото битие. Самото протичане на времето има нужда да се афишира от някакво друго битие, което да е собственото си нищо - Човека (казано по тясно-термминологичен начин - битието-за-себе-си).


Сега видяхме че движението, времето, са понятия извън битието на битуващото, но се нуждаят от външно отношение, за да се афишират, проявят... И това е въпрос на възприятие ... Което не значи че те не съществуват и в реалността, просто въпросът какво е тяхното битие може да се обсъжда, развива само въз основа на понятия, които неминуемо се коренят в друго битие, а следователно са противоречиви, заради самото това битие (за-себе-си). Това отделно от относителността, че ако я намесим и нея ще стане една ....



Тема Т.е. искам да кажа ...нови [re: hella]  
Авторhella (Нерегистриран)
Публикувано04.03.03 11:28



че ако нещо не може да се съгласува мисленето с действителността - трябва да променим мисленето. И забележи че Сартр се отказва от сложните форми и метаморфози на логиката, а се опитва да разглежда въпроса върху битийните модули, т.е. няма и не може да има тъждество между съзнание (чиито прояви включват и логиката) и битие (т.е. същност). Ако останем в рамките на логиката ще стигнем дотом, че движението изобщо е невъзможно и последния пирон, така да се каже, в ковчега на движението е квантуването, щот пък тогава хептен няма да можем да обясним прехода от един пространствен квант в друг (освен ако представата ни за тях не е изкривена). Съгласен ли си Петков??? Просто отбягваме логиката, минаваме на разглеждане на въпроса за самото битие на движението, и заобикаляме проблема ... това е то ... решението на Сартр. За моето не говоря, то е отделно ... Но при всички случаи трябва да се наблегне на това, че противно на логиката трябва да схванем движещото се тяло, намиращо се в точка А, като РАЗЛИЧНО, НЕТЪЖДЕСТВЕНО с покоящото се тяло в точка А. Ей тоя преход ако можеш да го направиш, а Сартр се е опитал да обясни как става - тогава дефакто заменяш "невъзможния" преход от реалността с преход на съзнанието. Доколкото е въпрос само на понятиен инструментариум това да стане - значи може да стане. Сартр е показал как. Може и по-добре навярно ... затова е философията - опитайте и вие ...



Тема Математиката и логиката са априорни наукинови [re: Пeтkoв]  
Автор wilhelmmeister (новак)
Публикувано04.03.03 12:55



Стъпките за които говорим НЕ са реални - в смисъл, че не са стъпки извършващи се нито във времето, нито в пространството. Тук правиш според мен грешка. Това са логически стъпки. На всяка логическа стъпка отговаря една определена величина (била тя величина определено време или величина определено пространство). Ще го поясня: Да вземем първо редицата от просължителности на времето. На първата логическа стъпка отговаря да кажем величината Т - това е интервалът време, необходим на Ахил да достигне точката на старта на костенурката. На следващата логическа стъпка отговаря величината Т' - това е интервалът време, необходима на Ахил да стигне до точката, в която е била костенурката, когато той е достигнал нейния старт - този интервал е равен на половината на Т (допускаме, че Ахил е 2 пъти по-бърз). На следващата логическа стъпка отговаря интервал от време с величина равна на Т/4 и т.н. Къде е тука времето? Времето е сумата от определените интервали прикачени към всяка логическа стъпка. Безсмислица е да кажеш, че самите логически стъпки са във времето, зашото времето се получава като съединиш интервалите време отнесени към всяка една логическа стъпка. Ако нещо съществува във времето, то времето е предпоставка за неговото съществуване. В нашето разглеждане обаче, понеже времето се получава като сумата от редицата от интервалите, тази редица (и следователно самото време) има за предпоставка логическите моменти. Ако логическите моменти бяха във времето, то щеше да бъде тяхна предпоставка, а те от своя страна негова. (По същия начин се получава и с редицата от величини на пространството.) Още един път ти казвам тук се заблуждаваш. Обектите на математиката (и на логиката), за разлика от обектите на физиката не са във времето и реалното пространството! Те са извън тях. Грешка е да подхождаш към математическите по същия начин, както подхождаш към физическите обекти. (Хайде още едно клише за затвърждаване) - МАТЕМАТИКАТА Е АПРИОРНА НАУКА. (Клишето е вярно.)

Виждам сега, че не съм бил много ясен в предишния постинг (а и не съм бил много точен). Ще се уточня:
Разглеждам следната редица от множества: множество, което има един елемент; множество, което има два елемента; множество което има три елемента; множество, което има четири елемента; ...... И Т.Н. (тук продължавам неограничено, но редицата не свършва с това "И Т.Н."); множество, което има за елементи всички естествени числа (числата са някакви обекти, затова мога да ги взема, като елементи на последното множество); (тук нарочно не взимам като следващ член на редицата множество с елементи всички естествени числа плюс още един обект, защото в теория на множествата се доказва, че те имат един и същ брой елементи, колкото и странно да изглежда това - същото е и когато взема не само още един, но и един милион обекта в плюс); множеството с елементи всички подмножества, на множеството с елементи всички естествени числа; (в теория на множествата се приема (континуум хипотеза), че това е следващото по глемина множество,т.е. между това и предишното няма множество което да по-голямо от второто и по-малко от първото - между другото, това множество има същия брой елементи, като множеството с елементи всички реални числа); множеството с елементи всички подмножества на предишното множество; (то също следва непосредствено по големина след последното и в теория на множествта се казва, че има многобройност на елементите равна на Алеф 2); и Т.Н.
Това е редицата, която разглеждам. За нея важи, че всеки член е по-голям от предходния и по-малък от следващия,а също - между два съседни члена, няма множество, което да е по-малко от едното, а по-голямо от другото. Следователно от гледна точка на големината на тези множества те следват непосредствено едно след друго. Тази редица има предимството пред другите обикновенни редици (например редицата в Ахил и костенурката), че има за елементи безкрайни множества, а Ахил настига костенурката така да се каже в момента на първото безкрайно множество.
За да сме съвсем точни с историята с Ахил и костенурката, където имаме намаляваща редица която става 0 в безкрайност, трябва да разглеждаме следната редица: (все едно дали е време или пространство) взимаме началната преднина за първи ЛОГИЧЕСКИ МОМЕНТ , след това разделяме преднината на броя на елементите от втория член на горната редица и го слагаме получената част за следващ член на сегашната редица, за трети член на сегашната редица вземаме преднината и я разделяме на броя на елементите третия член от горната редица - взимаме часното, и т.н. - когато разделиме преднината на броя на елементите на множеството с елементи всички естествени числа, в този логически момент, а и в тази ТОЧКА на времето и пространството Ахил и костенурката ще бъдат като братя редом един до друг.
Това е редицата която подмолно се "изминава" (думата не е точна) в прочутото нелепо състезание.
Не забравяй тази редица не е нито във времето (в този смисъл тя не се "изминава", така като се изминава пространство или както времето "изтича") - тя е редица, която има за елементи времеви или пространствени интервали, които като те се съберат тепърва дават времето или пространството, а стъпките на тази редица са логически, или математически стъпки. Моляте не забравяй това последно нещо! :)
Поздрави!



Тема Т.е.нови [re: hella]  
Авторhella (Нерегистриран)
Публикувано04.03.03 13:07



т.е. последното което ти казах е че ти не се опитваш ... а само опонираш ... но това си е твой проблем - керванът си върви ... със или без да чака костенурките...



Тема Ами това е същото, което му писах и азнови [re: wilhelmmeister]  
Авторhella (Нерегистриран)
Публикувано04.03.03 13:30



че времето на мисленето не е дно и също със реалното време.... ма Петков и на това възрази - можеш да прочетеш как - като ми каза че нищо не пречи да мисля с каквато си искам скорост, дори и със скоростта на светлината, или поне да си представя че го правя ... Т.е. да осъществявам всяка логическа стъпка едновременно със реалната стъпка ...Оригинално нали, ма много необоримо ... и съдържа същия "парадокс" ...



Тема Re: Ами това е същото, което му писах и азнови [re: hella]  
Автор wilhelmmeister (новак)
Публикувано04.03.03 17:57



Тук не може да става въпрос за никакво време, пък било то и на мисленето или на чустването или на незнам какво си. Логиката е преди всякакво време. "Психологизъм в логиката" е да се мисли, че предметът на логиката е мисленето като психически процес, което протича във времето.
Логиката изследва форми, които правят възможно не само мисълта (при това разбирана не като психологически процес), а и обективната действителност в абстракция от субекта.
Така, че две неща - 1 мисленето като психически процес - "психологизъм в логиката", неразбиране на това, какво е логика
2 - логиката може да мине и без мисленето (следователно без субективното- тя е независима от понятията за субект и обект)

В обясненията горе е ясно, че субекта изобщо не играе.



Тема математиката и логиката априорни науки???нови [re: wilhelmmeister]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано04.03.03 19:37



не мисля че има такова нещо като априорни науки... да не забравяме че всички формализми се градят на аксиоми. също така методите за логически извод, макар и частично да са хардуерно заложени в мозъка, също се научават. иначе още новородените щаха да са добри математици...
освен това тук става въпрос не за логика, а за грешка в логиката. и тази грешка пряко касае времето, и съм съгласен с хела че причината е отъждествяване не времето на мисълта с времето на мисления процес. всъщност естественно че ще съм съгласен, тъй като още в зараждането на темата изложих постинг в който твърдях точно това .



всъщност мисля че това което казваш е все пак близко по идея до това което мисля. ти самия каза на петков че стъпките съществуват извън времето - и това си е точно така. разбира се логиката и математиката нямат нищо общо със времето, дори наскоро критикувах някого който се опита да набута такава идея не помня къде.



Тема ПРАВИШ ЛИ РАЗЛИКАнови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано04.03.03 21:03



Между физически процес и математически модел ?
Помосли малко , аз говоре за процес , ти ми вреш под носът модел..
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема ИМА НЕЩО ИНТЕРЕСНО И НОВО В ТОВА МНЕНИЕнови [re: hella]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано04.03.03 21:27



Здравей ,
Без да съм осмислил добре и напълно трите ти постинга , с интуицията си схващам че това което излагаш тук е ново и примамливо като идея..Ти за разлка от сухите математикомоделисти мразбираш в какво е проблема, пропблема е в разпадането на мисленето ни с деиствителноста която се случва, следователно трябва да променяме мисленето..:)
Ще обмисля на свежа глава (щото сега съм преуморен) и ще ти одговоря отновоп, надявам се и другите да вземат отношение..
Апропо , ти що не се включи до сега ми толкова приказки изприказвахме на вятъра..:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема В ТАЯ ТЕМА МАЙ ЗА ПРЪВ ПЪТ ЩЕ СТИГНЕ ДО КОНСЕНСУСнови [re: wilhelmmeister]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано04.03.03 21:38



ДА , РАБОТАТА НАТАМ ОТИВА ЗАЩОТО ГЛЕДНИТЕ ТОЧКИ ЗАПОЧНАХА ДА СЕ СБЛИЖАВАТ,
Аз от самото начало тук подхвърлях идеята че за да се разминава деиствителноста с мислимата от нас деиствителност то би трябвало да има грешка или в представите ни или в логиката ни или в илюзията ни че математическите модели са адеакватни на действителноста ( на физическата същност на нещата) , сега като че започнахме да говорим всички нещо такова..това е добре , нека всички които искат да вземат отношение да кажат какво мислят.Аз сега съм уморен и се въздържам...:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема ЗНАЧИ МАЛКО СЪМ ПИЛ ТОГАВА.:)нови [re: hella]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано04.03.03 21:44



Ако аз това съм ти го казал , браво на мен..:)
Значи за да каза такова умно нещо би трябвало да не съм бил много пиян..:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема ДОБРЕ БЕ ДАВАЙТЕ ИДЕИ ЗА КОНСЕНСУСнови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано04.03.03 21:58



Зейфод ,
виждаш че нещата сега в края на темата (дано да е края , да не почнем отначало, че ми писна вече , що интернет време изхабихме, един курс по шев и кройка можеше да изкараме досега :)) не стоят както бяха в началото , в началото твърдяхме всички други неща , даже спорехме има ли парадокс или Зенон е бил пиян..:)
Давайте идеи които да ж възприемаме всички , ако някой не е съгласен с тези общи идей тогава да оспорва тях..
Днес самия аз съм преуморен и не мога да синтезирам кое е общото помежду ни..:(
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: Ами това е същото, което му писах и азнови [re: wilhelmmeister]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано04.03.03 22:09



Айде и аз да кажа нещо, че да не остана по-назад :-)
То по-скоро ще прозвучи като допълнение към някои разсъждения тук...
Та!
Според мен наистина "времената" на всички процеси в природата се мислят, чрез нашето субективно "усещане" за време (тук не говоря за измерване). И тъй като нашето усещане за време е функция от метаболизмът на тялото ни и мисленето, само по себе си, то нашето "усещане" за време е "квантувано", поради "квантуваната" природа на мисленето ни (тук не казвам метаболизмът, защото него не го "усещаме").
Ако пък някой си мисли, че мисленето му не е "накъсано" (т.е. - "квантувано"), то много му здраве :-)
Аааайде.



Тема СМЯТАШ ЧЕ МИСЛИМ В ТАКТОВА ЧЕСТОТА ?нови [re: Bylgarinyt]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано04.03.03 22:24



Здравей , таман щяхме да хванем с консенсус костенурката и ти ни размъти водата..:) , утиде та се невидя...
Та искаш да кажеш че и при човека процеса на мислене е аналогичен на този в компютърът, с тактова честота ..Може и да си прав..а може ида е по аналогов режима , да измерва входните данни едновременно сравняваики ги като ватметърът..:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Това вече го намирам за пълна глупостнови [re: wilhelmmeister]  
Авторhella (Нерегистриран)
Публикувано05.03.03 10:00



Че логиката можела да мине и без мисленето ... къде я срещаме тази логика освен в мисленето. Ако тя беше абсолютно независима нямаше да се стига до такива изводи в науката, които изглеждат логично, но не се съгласуват с реалността ... Ти много бъркаш - като че ли логиката е всеобщия физичен закон - необорим и вечен в който може да се вмести всичко ... не ме разсмивай моля те!!!



Тема Re: математиката и логиката априорни науки???нови [re: zaphod]  
Автор wilhelmmeister (новак)
Публикувано05.03.03 10:21



Априорни са в смисъл, че не трябва да се обръщаме към опита, фактите в света, за да получим истините на тези науки.
Логикта изследва форми, които изобщо правят всеки свят възможен - например пропозиционална функция, индивидна константа - чрез тях изобщо е възможно някакъв предмет да има някакво свойство или да се намира в някакво отношение (а също и да се мисли с някакво свойство или в отношение), независимо дали предмета го има или свойството го има в действителността ( а също независимо, дали се мисли или не се мисли от някой в действителност така).
За математиката, например това, че е аксиоматична (между другото, какво значи "формализми") показва, че е нужно единствено да се съгласуваме с аксиомите си, а не с това, какви са фактите в света, т.е. - с опита (от тук и термина априорно)



Тема КАКЪВ ЛИ БИ БИЛ МИСЛИМИЯ СВЯТ АКО НЕ ЗНАЕМ ТОЯ?нови [re: hella]  
Автор Пeтkoв (пристрастен)
Публикувано05.03.03 10:31



Също се съмнявам дали би могло въобще да се мисли без натрупан опит от действителноста , струва ми се че без знания мисленето е нявъзможно..
По скоро логиката е извеждане на общи абстрактни обобщения на базата на опита..сегашен или предишен (пренесен с гените ).

доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: СМЯТАШ ЧЕ МИСЛИМ В ТАКТОВА ЧЕСТОТА ?нови [re: Пeтkoв]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано05.03.03 23:10



Всичко е "потактово". Дали е аналогово или "дигитално" - "потактово" е...
А бе, много ме е яд, че много хора гледат на нещата от само една или най-много две гледни точки (контекста). Най-накрая всички ще разберем, че сме говорели за едни и същи неща, но с различни думи. Просто колкото повече контекста се влагат в едно понятие, толкова повече се отсяват противоречивите контекстове и толкова по-близо се стига до "истината".
Вярвайте ми за "нередуктивните субективни елементи". Всички ние "мислим" с едни и същи сетива и градейки сложни понятия, които не са еднакво дефинирани (в "нередуктивни елементи") в главите ни, си създаваме неразбирателства и конфликти.
Човек не само не разбира природата, ами и това, което другите му казват. А последното се обяснява с липса на солидна конвенция.
Както и да е.. :-)
Аайде.. Живи и здрави.



Тема Петков, вократсенови [re: Пeтkoв]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано16.11.07 14:19



Къде аджаба в природата си видял успоредни прави? Или прави изобщо?
"Хуйня" е преставата за наличието на такива невъзможни неща, а не доказателството, че се пресичат, самото доказателство е кратко, лесно и просто.



Тема ВО ИСТИНА ВОКРАТСЕ !нови [re: Oм]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано15.12.07 23:54



Здравей Oм ,


цитат:
Къде аджаба в природата си видял успоредни прави?
край на цитата.


То ако е работата аз и линии не съм видял.. камо ли прави .. Не съм видял и точка .. и повърхнина и прочие абстрактни понятия в науката като обект и субект .. абстарактното понятие човек също не съм го видял .. Бе с две думи свикнали сме да мислим с идеализирани представи който не съществуват в реалноста.. Такъв е принципът на обобщението в мисленето..




цитат:
"Хуйня" е преставата за наличието на такива невъзможни неща, а не доказателството, че се пресичат, самото доказателство е кратко, лесно и просто.
край на цитата.


Кое доказателство е лесно ?.. че две успоредни прави се пресичат ли ?

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/

Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Пeтkoв]  
АвторTruden (Нерегистриран)
Публикувано09.02.08 12:04



Парадокс е възможен само когато се ползва неправилно структурирана мисъл или самопокриващие се символи (думи).

"Преднина" е всъщност "време" за изминаване на определено растояние с определена скорост.

Парадоксът изчезва ако вземем предвид скоростта.



Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Пeтkoв]  
АвторMMM (Нерегистриран)
Публикувано01.02.09 17:58



Дали е парадокс?!






Тема А ДАЛИ НЕ Е ПАРАДОКС?нови [re: MMM]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано08.04.09 14:52



Здравей МММ,


цитат:
Дали е парадокс?!

край на цитата.


А не е ли ?



ИСТИНАТА Е В ХСВ

Тема ЩО Е ТО ПРЕДНИНА ?нови [re: Truden]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано08.04.09 14:59



Здравей Труден ,


цитат:
Парадокс е възможен само когато се ползва неправилно структурирана мисъл или самопокриващие се символи (думи).

край на цитата.


По скоро парадокс може да се появи и в такъв случай , но парадоксите се появяват и вмного други случай..


цитат:
"Преднина" е всъщност "време" за изминаване на определено растояние с определена скорост.
край на цитата.


Как ? Как изчезва ?

ИСТИНАТА Е В ХСВ

Тема Re: ЩО Е ТО ПРЕДНИНА ?нови [re: Пeтkoв]  
Автор Aбcoлют (ентусиаст)
Публикувано08.04.09 20:28



"Как ? Как изчезва ?"

Ако скоростта на Ахил е по-голяма всяка следваща преднина на Костенурката ще бъде все по-малка и ще дойде момент когато преднината на костенурката ще стане по-малка от дължината й и Ахил ще я настъпи иии до тук беше с преднината на Костенурката


Сега да не кажеш че Костенурката и Ахил са безразмерни като точки



Тема НА КОЕ ИЗМИНАВАНЕ НА ПРЕДНИНАТА ЩЕ Я НАСТЪПИнови [re: Aбcoлют]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано10.04.09 08:51



Здравей Абсолют ,


цитат:
Ако скоростта на Ахил е по-голяма всяка следваща преднина на Костенурката ще бъде все по-малка и ще дойде момент когато преднината на костенурката ще стане по-малка от дължината й и Ахил ще я настъпи иии до тук беше с преднината на Костенурката
край на цитата.


На кое по ред изминаване на преднината ще се случи настъпването ?


цитат:
Сега да не кажеш че Костенурката и Ахил са безразмерни като точки
край на цитата.


Не бе .. имат си съвсем нормални размери джмунджитата .. само дето преднината се отчита между най предната част на Ахил и най задната част на костенурката..



ИСТИНАТА Е В ХСВ

Тема Re: А ДАЛИ НЕ Е ПАРАДОКС?нови [re: Пeтkoв]  
АвторKpacи (Нерегистриран)
Публикувано15.04.09 14:04



Прочетох това и ми се струва... Не, не може да става дума и за парадокс.
А можете ли да й помогнете със съвет?





Тема Re: Ахил и костенуркатанови [re: Пeтkoв]  
Автор Okaян яcтpeб (печен легхорн)
Публикувано27.04.09 13:55



Е да, обаче скоростите са им различни. Ако се движеха с еднаква скорост, нямаше да е възможно Ахил да изпревари костенурката.

Your future dream is a shopping scheme.


Тема ПРЕДИ ДА Я ИЗПРЕВАРИ ТРЯБВА ДА ДОСТИГНЕ..нови [re: Okaян яcтpeб]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано27.04.09 14:28



Здравей Okaян яcтpeб ,


цитат:
Е да, обаче скоростите са им различни. Ако се движеха с еднаква скорост, нямаше да е възможно Ахил да изпревари костенурката.

край на цитата.


Ако се движат с еднаква скорост парадокс не би имало .. Парадоксът в случая е именно в това че преди да се окаже пред костенурката Ахил трябва да бъде в мястото в което вече е костенурката .. А костенурката е на някакво растояние от него и когато Ахил измине тая преднина костенурката ще използва това време за създаване на нова преднина .. И в задачката се пита има как Ахил да измине преднината без костенурката за това време да създаде нова преднина..

ИСТИНАТА Е В ХСВ

Тема Re: ПРЕДИ ДА Я ИЗПРЕВАРИ ТРЯБВА ДА ДОСТИГНЕ..нови [re: Пeтkoв]  
Автор Aбcoлют (ентусиаст)
Публикувано02.05.09 21:15



Петков преднината не е мерна единица, парадокс няма, костенурката ще бъде застигната



Пример: ако скоростта на Ахил е два пъти по-голяма, а преднината на костенурката на старта 16 метра, за костенурката ще е невъзможно да измине още 16 метра без да бъде застигната от Ахил.
Следващата преднина 8 м, по-следващата 4 м, следващата 2 м, 1 м, 0,5м, 0,25м, и така нататък, сборът клони към 16 м, но не го достига




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.