Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:12 04.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Е , ЧЛЕДВАЩИЯ ТИ ПЪТ НЯМА ДА Е ЗА СЕФТЕ :)нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано18.02.03 18:47



Сега поне мога да заявя , че следващият ти път няма да е за сефте тъй като вече си чувал.. :)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Ре: Петков и минувачнови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано19.02.03 01:54



Петков , значи един въпрос:
Какво е функция? Ами това е зависимост, така че за всяко х от дефиниционното множество да имаме точно една стойност f(x). Е сега да ти задам въпроса, нека за f(0)=0. Може ли тогава f(1)=1? По твоята логика не може, щото каква би била стойността на f(числото след нулата). По същия начин отричаш и движението. Къде би било тялото в следващия момент? Откъде знаеш, че има такова нещо?

А сега за границата. Нека да говорим за граница на редица. Ето ти дефиницията, за да не сме голословни:\
Нека редицата е а(n). Kazvame, che chisloto L e granica na redicata, ako za vsyako e>0, syshtestvuva chislo N, takova, che za vsyako estestveno chislo n>N, |a(n)-L|<e
Извинявам се за латиницата. Та сега къде е числото, което е отнапред зададено, или избрано? Помисли, ако имаше такова животно, би трябвало да има и начин да го намираме, нали? Значи комитет по отнапред зададените стойности. Стая 314 в БАН (ИМИ "Г. Бончев").



Тема ПРЕЧИ МИ ПРИЕМАНЕТО КОЕТО ЗАГЛАЖДА ФУНКЦИЯТА..нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано19.02.03 02:50



Здравей,
Там е работата че не вярвам че една стъпаловидна графика ще се изглади когато и да било... Както при кръгът и вписаният многоъгълник..Все ми е наум че колкото и да увеличаваме страните на вписания многоъгълник .. многоъгълника няма да стане кръг...независимо от това че си правим такива математически допускания че вписания многоъгълник с безкрайно много страни е кръг , аз си оставам на моето мнение че си е многоъгълник с толковато му страни..колкото и да са и не е кръг а е многоъгълник (вписан)..Колкото и да дробим функцията на по дребни интервали тя ще си остава стъпаловидна , просто ние приемаме че стъпаловидноста става от една човешка абстракция наречена "безкрайност" гладка стъпаловидност :)
Демек можем винаги да намерим по-малки и по-малки стойности на назъбването колкото си искаме малки , по малки и от кое да е число , ама не равни и на нула :) Откъде накъде една функция стремяща се към някаква граница трябва да я достига ( ами от там нататък , при безкрайно доближаване, дрън.. дрън.. "безкрайност" какво е това освен стремеж от дадено място нататък да заоблим нещата , да не му сеем на корена ряпа.....)
Между другото аз смятам че безкрайноста е най -голямата глупост която човека е можал да измисли през цялото си съществуване , толкова голяма глупост че сам не я разбира , някаква измишльтина за която даже няма определение като хората .Извини ме за простотията ми дето не схващам безкрайноста освен като дума в която не влагам смисъл ...Знам ли ..може нещо да не вниквам добре..Ако някой ми разясни къде не зацепвам може и да размисля и да се съглася..:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема ВЯРНО, АМА МИ СЕ СТРУВА ЧЕ ТОГАВА МЕ БАЛАМОСАХА :)нови [re: wilhelmmeister]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано19.02.03 02:57



Абе имаше един момент дето се посъгласих ама ми се струва че нещо ме метнаха..:), те тия млади господа са като илюзионистите , зазяпаш се и хоп.. скрият ти шапката..То и сега не е речено че няма да се съглася .. ама тоя път поне ще внимавам да не ме метнат :)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема определението за граница - за Бояннови [re: Boian]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 05:23



е ама голям си езуит значи.. ами нали за да кажеш конкретно кое е числото N трябва първо да да зададеш стойност на e.. говоря за конкретни стойности а не за "всяко" число.. и какво значи "всяко" число "всяка" баба "всяка" риба и т.н... това са глупости на "всякаква" степен

и въпроса не е къде е било тялото в тоя или оня момент ами, че абстрактната представа за тяло, момент и място не отговаря на природната реалност..



И стотинките са пари ама левовета са по-пари!



Тема за zaphod и сефтето мунови [re: zaphod]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 05:26



аз пък за сефте чувам, че някой е разчепкал парадоксите..
не ти остава нищо друго тогава освен да чепкаш вълна..



Пари да си купиш вълна няма да ти дадем обаче!



Тема Re: ПРЕЧИ МИ ПРИЕМАНЕТО КОЕТО ЗАГЛАЖДА ФУНКЦИЯТА..нови [re: Пeтkoв]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 05:44



ами прав си, че безкрайноста е гпупост ама не е измислена за да те дразни ами си е математическа абстракция.. защото както знаеме математиката не се занимава с реалноста а с нейните отношения.. не се интересува от това дали числото двеста е круши или ябълки ами само от качеството брой на крушите или ябълките и от там нататък заопчват глупостите.. и глупостите почват да се проявяват когато някоя наука започва да използва инструмента математика без да си дава сметка, че това е абстрактно създание и всяка прилика с реалноста до голяма степен е случайна..

а пък опита да се "чепкат" парадоксите като се предъвкват механистичните представи за пространство време материя и движение прилича на опита да се докаже постулата за успоредните прави в Евклидовата геометрия..
и който ти каже, че че ги е разчепкал ще трябва да ти обясни и как се качва водата на баира за да се въртят вятърните мелници..



Парите са безполезна хартия, когато магазина за бира е затворен!



Тема Re: ПРЕЧИ МИ ПРИЕМАНЕТО КОЕТО ЗАГЛАЖДА ФУНКЦИЯТА..нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 08:32



ами те и матемариците не вярват че назъбена функция някога ще стане гладка, иначе щяха да кажат кога е това някога :)
за това е измислена границата, обаче много малко хора го осъзнават. когато бях ученик се чудех защо ни карат да учим такива дивотии, като дефиниция на граница. всички я учеха на изуст, без да я разбират (дефиницията), но иначе си разбираха какво е граница интуитивно. ами ще поразчепкам дефиницията да ти стане ясно.
исторически понятието за граница е възникнало след диференциалното смятане. тогава хората много са се главоболели с въпроса за безкрайно малките величини в него. тревожели са се дали това са нули или не. от една страна на всеки му е било ясно че ако това са нули то би трябвало да могат да се заменят с нула и една с друга, а това е недопустимо. от друга страна на всеки му е било ясно че ако се ненули резултата ще е ПИБЛИЗИТЕЛЕН, а на практика това не е така - резултата е абсолютно точен. това е било парадокс тогава, защото това са противоречиви изисквания. най-неприятното е било че интуитивно са чувствали идеята, ама не са можели да я изразят ясно и недвусмисленно. тогава е била измислена тая част с граничните преходи, и всички са въздъхнали облекчено.
значи границата е число, които НИКОГА няма да бъде достигнато за реални стойности на аргумента, но такова, че да не съществува друго число между него и схождащата величина което също да не може да бъде достигнато. границата е най-ниския възможен таван, или най-високия възможен под. забележи че няма нищо общо с безкрайността. а вече как ще я намерим е друга работа :))))



Тема До всички.нови [re: минyвaч]  
Автор Bylgarinyt ()
Публикувано19.02.03 09:17



Проблемът е в неврологията. Вярвайте ми :-)



Тема ПАК ЗАОБЛЯНЕ ДЕ :)нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано19.02.03 11:17



Здравей,
Това с границите си е чист илюзионизъм , пригоден да обслужва илюзорната ни представа за много неща в действителноста..те затова има и парадокси..Ако има парадокс то значи или природата е парадоксална (което по всяка вероятност не е така ) или човешките представи са гнили във фундамента си..Позволи ми да направя едно малко отклонение..Погледни какво става в квантовата механика ..хаос..за да им излезат на сиромашките физици сметките верни с точност десет на петнайста степен са готови и душицата си да продадат на дявола ..превърнали са експерименталния резултат в идол на който се кланят, мислят че са уловили Бога за дръга :). Аз давах пример за експерименталната точност която е давал геоцентризма и е можело всичко да се пресмята точ в точ..И какво от това ..фалан фъстък си е била работата..Та въвеждането в науката на такива понятия като неопределеност , случайност на събитията , рушене на причинно -следственните връзки , безпричинни следствия ( промяна без тласък на промяната) , отричане на обективноста на светът ( с две думи ако ни няма нас войводите и светът е под въпрос ) си е чиста проба подгонване на светът към математическите ни представи за него , произвол чиято цена е дезориентацията , чиято цена е стъпването върху грешен фундамент. Този свят в който живеем е реален , той е от плът и кръв и неговата математическа абстракция която строим е за да можем поне малко да вденем нещо.. и тази математическа абстракция до такава степен ни е опиянила че ние забравяме че светът не е съставен от числа.. , че по скоро числата са някакъв опит за обясняването му..( нещо като кога не можем да си представим какво е на Мара между краката да си го мислим като разкрачена буква "Л" ..:)..
Мисля че проблемите идват от там дето си служим с грешни аналогии които дават верни опитни резултати..Има достатъчно реални физически процеси и явления които могат да се симулират по един и същ начин и да дават верни резултати.. Е .. какво от това , това не прави нещата физически еднакви нали ?
Аз макар и малко да се отклоних от темата мисля че това отклонение беше от някаква полза тъй като науката не трябва сляпо да се опира на математическите абстракции , не трябва сляпо да се опира и на опита , мисля че освен търсенето и опознаването на законите в природата не трябва да спираме да търсим и необходимостта за това че законите са такива а не онакива..:). Мисля че не е достатъчно да кажем има всемирно привличане , нужно е да разберем защо например не е всемирно отблъскване..Не е достатъчно да кажем че абсолютната скорост на светлината е 300000 км/сек а е нужно да разберен аджеба защо тази азсолютна скорост не е 400000 км/сек, ми щото електронът тогава трябвало да е дуг, ми голям праз .. ми друг да е.. ма що не е...
Така че парадокса с Ахил и костенурката е един повод за мен да се замислим върху фундаментите на нашето познание , иначе аз си знам още от малък че Ахил ще я настигне практически .. ма каква файда от това познание като то не се вързва с дугите варианти на познанието ми..
И тоя праг за който говориш (под или таван) .. никак не съм убеден че съществува такава дължина (безкрайно малка ) която да не може да бъде разделена на две..невъзможноста да се намери място за друга точка между началото и края на една отсечка на мен ми говори за квантуваност на пространството .. както искаш ме разбирай..
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.