Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:49 29.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | (покажи всички)
Тема ЗАЩО ХУЛЯ НЕДЕТЕРМИНИЗМА ЛИ ?нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 16:15



Недетерминизма го хуля защото е перверзия в науката..И на баба ми от бусманци и е ясно че при еднакви условия се получават еднакви резултати..Защото без причина няма следствие , защото няма промяна без тласък на промяната, няма движение без пораждащи го сили (въздеиствия ) и поради редица други причини..Не ми харесва циничния стил на ХХ век -Мъдър отказ от подробностите и преминаване от причинноследственноста към статистиката..Не ми харесва това което физиците го знаят но го премълчават ,знаят че няма изолирани събития и взаимодействия , знаят че при тази взаимообвързаност на светът като цяло всяка негова обособена уж самостоятелна система не е самостоятелна..и те се опитват да и търсят някакви псевдоравновесни системи..извадени от контекста на окръжаващия свят..Няма такава игра братле..Някъде четох едни прекрасни стихове на руски които звучаха приблизително така, цитирам по памет :
Нельзя сорват цветок
не тронув звезд..

Толкова време си блъскаме главите и разбираме че светът няма как да има сътворение тъи като няма причината за сътворението..И изведнъж се явяват едени дюз акъллии и казват че този свят може да се пръкне ей тъй безпричинно..Ей тъй .. ама в гъзъ..вселени не се пръкват ей тъй..
Ми нещо друго, безпричинноста нарушава закона за съхранението на материята..Ми па това какво да го правим сега..
Та разбра ли ме защо съм против .. Защото огъвайки се пред необхватната сложност на взаимовръзките които досега пренебрегвахме в далечните от равновестнос процеси (в макросветът) без това да се отрази на резултата и сметките ни излизаха с елиминирането на детаилите ..сега когато навлязохме в микросветът и там взаимодеиствията са близки до равновестните с направените игнорирания на слабите и отдалечени взаимодеиствия стигаме че грешни изводи че една система е наистина 100% равновестна и изходът в такъв случай е случаен . Нещо като изправена игла на върхът си пада на произволна посока.."Нанай ду ду " равновестна , тя ако е равновесна така ще си и седи и няма да падне никога на никъде..
И това че не съм физик не значи че бъркам атомът с колорадския бръмбър...:)
По скоро физиците употребяват понятия без да ги разбират и без даже да са ги дефинирали..Помисли какво е за физиците електрически заряд щото го повтарят по сто пъти на ден..Помисли и ела ми кажи.. :)
Айде да не изкарвам сега още кирливи ризи че ще ме намразят и физици и математици и другите "..ици" . Дано да си ме разбрал..
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: ЗАЩО ХУЛЯ НЕДЕТЕРМИНИЗМА ЛИ ?нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 20:23



както вече казах очевидно си събрал тази нагласа от отдел "връзки с обществеността" на физиката. някой от нещата които каза никой не ги твърди. другото нещо което забелязвам е че бъркаш детерминизъм и причинност. безпричинни неща няма, съгласен съм. но не виждам какво толкова има в оператора rand() или rnd(1) или който там си избереш от езика. той е напълно формален, и нищо не пречи "господ" също да го е ползвал за вселената. в такъв случай като питаш "защо атомът се е разпаднал точно сега" аз няма да ти кажа "ами ей тъй" а ще кажа "защото в еди кой си закон rnd(1) е дало стойност по малка (или по-голяма) от нещо си". а и нещо си противоречиш - как смяташ си получил такова знание априори? сега да не започнеш да ми говориш за силата на разума и за априорните истини...



Тема Петко внимателниянови [re: Пeтkoв]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 22:31



За посредственните скверно е всичко което не е простовато !-Ницше.
За Петков всичко което не разбира е посредствено! - Минувача
Ама от това не следва, че всичко което не е кич е Кичка!





Пет лева + Пет лева = Педесе лева!



Тема Re: ДА ДЕ , ПАК ИЗЛИЗА ЧЕ МАТЕМАТИКАТА СИ Е КУРВЕТнови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано22.02.03 22:52



А философията какво е?



Тема Re: АЗ ЦЕНЯ МАТЕМАТИКАТА:)нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано22.02.03 22:58



проблемът е, че хора, които понятие си нямат от математиката, се правят на компетентни там и се опитват да я тълкуват и да ит търсят кусури.



Тема Re: ЗАЩО ХУЛЯ НЕДЕТЕРМИНИЗМА ЛИ ?нови [re: zaphod]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано22.02.03 23:02



Ми той е решил, че с философията могат по-добре да се решат проблемите на съвременната физика и математика. Ми а дано успее. Късмет.

А чудно как така се работи с теория на вероятностите.



Тема Re: ФИЛОСОФИЯТА НЕ БЪРШЕ НАСРАНИ ЗАДНИЦИ...:)нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано22.02.03 23:05



вече изпростяваш.
Почвам да не виждам разликата м/у теб и разните му там окултисти, които само словоблудстват. Ако това е най-доброто, което философията може да предложи....



Тема Re: НА БОДЛИВА КРАВА ГОСПОД РОГА НЕ ДАВА :)))нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано22.02.03 23:05



ми то думите на Ницше важат със съща сила и за теб, драги мой Петков.



Тема Re: не знаех, че безкрайностите освен, че съществунови [re: минyвaч]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано22.02.03 23:11



ми не съм единствения, който го казва. Отваряш, който и да е буквар по теория на множествата и можеш сам да се убедиш.



Тема ЗАЩОТО НЯМА КАК ДА РАБОТИ ГЕНЕРАТОРА НА СЛУЧАЙНОСТнови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 23:20



Сега пък генератор на случайни величини..Зейфод .. от къде ги измисляте тези чудесии .. Ми я се опитай да ми опишеш един такъв генератор на случайни величини как работи..Нали преди да го използува дядо Господ трябва да е уверен че такова нещо е направимо..Ти би ли дал някаква такава "машинария която да е способна да направи случаен избор на някаква величина и след това да я използва и предаде като информация..
Ми ако можеш ти веднага би доказал случайните събитития като напълно естественни и си готов за Нобелова награда ..пък и ще престанем тук в клуба да се джанкаме дали светът е детерминиран..или не е..
Дерзай приятелю .. какво си губиш времето тук.. докажи как дядо Господ си е направил истински зарове щото тези дето ползват играчите на табла и барбут са "менте" и не стават (чисто детерминирани са). Аз лично те бих посъветвал да се откажеш от генератора на случайни величини защото е по труден като решение от перпетум мобилето...:) Хващай вечния двигател..там е келепира ..па таман и на нас с Гери ще дадеш свеж материал тука да обсъждаме в клуба че ни вкисна теорията на торсионните полета...:)
Така че приятелю Зейфод аз бате ти Петков смятам че причината отхвърля случайноста ..филосовски въпрос ..какво да правиш..измъкване от него няма , просто няма разклонени причинно-следственни вериги..Причината и следствието са свързани в съдбовна едновариантност и от това спасение няма ..При еднакви начални условия се получават еднакви резултати...Това са основни закони на всяка параметризирана система ..Никоя параметризирана система не може да скубе от небитието случайни величини и да ги вкарва в битието като параметър....
То ако можеше както ти предлагаш да се натрие носът на Айнщаин те ония "Шрьдингеро-котковци" да бяха го направили с най голямо удоволствие и да бяха потривали доволно ръце че са натрили носът на самия Айнщайн..:)
Не Зейфод ,не е морето до колене , нагазваме в доста дълбоки води ...водите на самите устои на битието..Опитът тук не би могъл да ни измъкне от блатото в което затъваме..Пак ти повтарям.. не е в костенурките нинджи въпросът ..въпросът е по скоро че май сме опрели вече в познанието където с формулите които отчитат основните параметри а игнорират отдалечените (безкрайно малки въздействия както вие се изразявате ) не дават еднозначен резултат .. Еднозначния резултат изисква да се открият тези скрити параметри и да се включат във формулите .. за сега това не ни се оттдава и прибягваме (прибягват:) до услужливата теория на вероятностите ..С нея е лесничко ( хем оная работа в другата работа , хем душата в рая :)
Пак ли не ме разбра..Пак ли ще кажеш "Бре Петков давай да тепем мамутите , какво ни пука че Мара е курва :)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!



Страници по тази тема: << 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.