Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:15 29.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | (покажи всички)
Тема ДА ДЕ , ПАК ИЗЛИЗА ЧЕ МАТЕМАТИКАТА СИ Е КУРВЕТИНАнови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 10:50



Да де , излиза така от страна на математиката.. "АЗ з като съм си разголила гъзъ ти що трябва да си смъкваш гащите ?"
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Я ДА ЦИТИРАМ ЕДИН ОТ ПОСТВАЩИТЕ ТУК:)нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 11:09



Ще си позволя да бръкна из архивите..Ето какво казва dzver..:
Хора, дайте някакви по-конкретни философски идеи стига с тоя Ръсел.
Доказателството че парадокс няма е че си живеем добре така и така.

Ето, аз питам: що е философия?

А ето какво му одговаря wilhelmmeister :

Ето моето мнение, Дзвере.
Ние искаме да знаем истината. Първо искаме да знаем какви са фактите. Каква е формата на Земята, къде се намира Рим, вярно ли е че всички тела се разширяват при нагряване и т.н. Искаме да знаем поради практически съображения (за да можем да отидем до Рим например) или просто от любопитство. Последното съвсем не е за подценяване, то нещо което има същата природа, както това, че искаме да бъдем свободни, че искаме да ни се случват нови и интересни неща и пр. Нека наречем този тип истина, към който се стремим - "истина за фактите".
После, ние искаме да знаем не само истината за фактите, т.е. не само истината за това как стоят нещата, но и ЗАЩО стоят така. Искаме да знаем, не просто, че всички тела при нагряване се разширяват, но и ЗАЩО се разширяват. Т.е. ние искаме да стигнем до СЪЩНОСТТА на фактите, искаме да знаем не само истината за явленията, но и за тяхната причина. Това е също да знаеш истината, но по-друг тип истина отколкото истината на факта. Нека наречем това "истина за същността".
И накрая има един най-особен трети вид истина. Ние искаме да знаем, не само какви са фактите около едно нещо, каква е причината за това нещо, но и какъв е СМИСЪЛА на нещо. Нека наречем достигането до смисъла на нещо - "истина за смисъла". Този последен тип истина е сроден с истината на същността, но за разлика от него, предполага ЦЕЛ и СВОБОДА (ВОЛЯ), а не ПРИЧИНА и НЕОБХОДИМОСТ (ПРИРИДА).
Тези три типа истини, могат да бъдат отнесени към различните неща в света. Но ние можем да ги отнесем и към СВЕТА КАТО ЦЯЛО, СЪЩЕСТВУВАЩОТО ИЗОБЩО. Истината за факта на света като цяло е всъщност истината за фактите във света, включително и за историята на света, голям взрив и пр., биологична история и пр. Тази истина я дават природните и историческите науки. Тя е знание, което се съдържа и във всекидневния опит на хората.
Що се отнася до "истината на същността" обаче, природните и обществени науки изследват "истината на СЪЩНОСТТА" за нещата в света , а не за СВЕТА КАТО ЦЯЛО. Те казват какви са основанията или причините ЗА фактите във света, но не и на СВЕТА КАТО ЦЯЛО.
Някой от природните науки изследват и каква е "истината за смисъла" на отделни неща ВЪВ света- например биологията, когато обяснява защо хамелеона си сменя окраската в различна среда и пр., но никоя природна или социална (историческа) наука, не се интересува за "истината на смисъла" за света като цяло.
На базата на казаното по-горе, нека дефинирам фолософията така - тя е наука, която като всяка наука се стреми към истината. Философията се стреми към "ИСТИНАТА ЗА СЪЩНОСТТА" И КЪМ "ИСТИНАТА ЗА СМИСЪЛА" НА СВЕТА КАТО ЦЯЛО (СЪЩЕСТВУВАЩОТО ИЗОБЩО).

И макар да не съм убеден дали има "смисъл " в самото съществуване аз пак намирам виждането на wilhelmmeister за великолепно , не би ли искал и ти да се замислиш над онова което той ортува ?
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема курветина или не,нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 11:17



мен ми носи реален килипир.



Тема ФИЛОСОФИЯТА НЕ БЪРШЕ НАСРАНИ ЗАДНИЦИ...:)нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 11:20



Тя само посочва кой се е наакъл ..:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема СПОР НЕМА , НАЙ СТАРАТА ПРОФЕСИЯ СИ Е НУЖНА :)нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 11:27




доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: Я ДА ЦИТИРАМ ЕДИН ОТ ПОСТВАЩИТЕ ТУК:)нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 11:34



тъкмо вече се бях набрал да търся къде ти самия в спор с българина поставяше под съмнение смисъла на съществуването, то стигнах до края на цитата и видях че ти сам си признаваш тази подробност.
знаеш каква е моята позиция за смисъла на света, няма да се повтарям. но постингите ти в тая тема ми напомнят за едни картинки които се разпространяваха към 95-96 година. сещаш ли се книгата "магическо око"? тогава всички си я купуваха и с възторг зяпаха мацаниците като обявяваха че виждат разни неща. аз разбира се в началото си помислих че става въпрос за някаква психария като гледането на кафе, ама после забелязах че дават подозрително точни и еднакви описания. та най-накрая и аз видях какво виждат тия хора. не се сдържам да не се изфукам че щом "прогледнах" веднага разбрах какъв е номера, и си направих програма която рисува такива картинки. но това е в страни от идеята ми. та значи имаше много хора които тогава се съмняваха че нещо се вижда наистина в тия мацаници. та и ти сега гледаш на математиката като на мацаниците от книжката и смяташ че ние които казваме че не са мацаници се правим на интересни :))))



Тема затова с приятелите се обиждаме на философ :)))нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 11:44



не знам дали съм казвал това си мнение, но хората имат нужда от философстване, а не от философи. философстването помага да се преминава към обобщени закони, фолософите само дават акъл. разбира се не е нужно да пояснявам че да се говори за наука философия е смешно, и че с удоволствие бих закрил всички катедри по философия. да се говори за наука философия е все едно да се говори за официален полов акт - такова нещо няма, или не е официален или не е полов.



Тема НА БОДЛИВА КРАВА ГОСПОД РОГА НЕ ДАВА :)))нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 12:04



Та тъй де , не можеш ги закри катедрите.., нямаш тази власт :)
Що се касае до обиждането с приятелите на "философ" , това има своите корени.. мисля че Ницше го е схванал най добре със своята крилата мисъл:
За посредственните е скверно всичко което не е простовато ! -Ницше.
това от бате ти Петков по тия въпроси :)

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема АЗ ЦЕНЯ МАТЕМАТИКАТА:)нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано22.02.03 12:27



Ти си спомняш какво ти казах за холивудските актриси "стига си ги хулил , по добре е че ги има" :)
Та и с математиката..и с нея е така , добре че има математика , без нея съвсем бихме я втасали..:)
Проблемът не е в математиката , проблемът не е и във физиката или пък във философията..Проблемът е в това че науката като цяло днес сблъсквайки се с новите предизвикателства "азбоксува" и започна да проповядва случайност , недетерминираност на светът и други такива измишльотини , започна даже да брецва и такива перверзни мисли че нещо което не го наблюдаваме и няма как да го измерим то съществува в неопределено състояние ..Що за дивотии са това..И ако ги брецваше ( брецването е дума с която се охаректеризирва звукът който издават биволите и малачетата ... МЕЕЕ...ЪЕЕ ..) тия работи Колю месаря от пазаря щяхме да кажем "майната му" той прост човека не знае какво говори , ама като почнат да ги брецват авторитетите във физиката , тогава работата не е за смях а си е за плач..
Та ей тйя животни гоним тука , не са костенурките както някой на пръв поглед би му се видяло..
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: АЗ ЦЕНЯ МАТЕМАТИКАТА:)нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано22.02.03 13:10



е, ти не можеш да кажеш че разбираш от физика, така че защо си мислиш че правилно тълкуваш популярните фразички дето са за пред широка публика?
ама недетерминизма какво ти пречи, отдавна забелязвам че го хулиш, ама защо?




Страници по тази тема: << 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.