Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:12 04.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
Тема ТЕЖКАТА МИСЪЛ Е БЕЗ КАВИЧКИ :)нови [re: минyвaч]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано21.02.03 12:59



Така е, може и да не си ме разбрал но си е така..Не само материята съществува обективно а и неиното развитие барабар с материалните процеси са си обективно съществуващи неща , друг е въпросът как се отразяват в нас тези процеси субективно , т.е. понятията ни за тях могат да са различни но това не променя нещата и те си остават такива каквито са ..Ако аз имам в главата си някакъв нисловен (винаги материален разбира се процес) то този процес се явява действен тъй като участва във веригата на причинно следственните връзки ..Връзките са идеални но доколкото са неделими от материалното те са обективно съществуващи (независимо от нас)..Взаимодействия е имало и взаимовръзки е имало преди да е имало хора .. те са съществували реално и обективно и ще си съществуват..
За по-подробно разбиране на отношението ми по този въпрос ще ти кажа че аз смятам че идеалното и материалното са неделими и те са двете страни на една и съща монета -реалното (обективното)
по-подробна справка относно това :

Така че двете кила мисъл си остават две кила до доказване на противното..:)
"Моята чаша е малка , но аз от нея си пия" -френска мъдрост :)



Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!

Редактирано от Пeтkoв на 21.02.03 13:07.



Тема НЕ СУЩЕСТВУВАТ АМА СПОРЕД НАШИТЕ СХВАЩАНИЯ..нови [re: минyвaч]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано21.02.03 13:53



Минало и бъдеще "не съществуват" , дали е така ?
Дали пък не си съществуват наистина..Дали тяхното "несъществуване" не е плод на нашите "ходячие идеи" за битието ...:)


доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!

Тема РАЗСЕЯН СИ :)нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано21.02.03 14:21



Бояне ,
струва ми се че си разсеян..:)
ти казваш така .."броят на точките в квадрата е съчият както и броя на точките в една отсечка. "

аз ти отговарям така :
Да , прав си .. Имаше един математик който беше похабил 2 години труд за да докаже че броя на точките в кавдрата са повече от тези в линията ибеше доказал в края накраищата точно обратното (т.е. че не са повече )..Не си спомням името му ..

В какво ти е проблемът ? Та нали и аз твърдя това което и ти твърдиш ..че от 100 на години някой си е доказал че точките в отсечката не са по-малко от тези в квадрата..само дето не си спомням името на този "някой" .. но това не е беда.
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: РАЗСЕЯН СИ :) (пък ти май не мислиш)нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано21.02.03 18:10



това че броят на точките в квадрат не са повече от тези в една отсека, съвсем не казва, че са равни на брой. За това и 100те години, просто внасям уточнения.



Тема Re: МНОГО ДОБРЕ ЗНАЕТЕ ЧЕ БЕЗКРАЙНОСТА НЕ Е МЯРКАнови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано21.02.03 18:15



това за тялото изобщо не го вяарвам. И дори по-горе се опитах да ти го обясня. Но ти все увърташ спора.
А и още не си погледнал относно дефиницията за успоредните прави. Как постулираме понякога?



Тема Re: за zaphod.. е ами това си е фасулска задача..нови [re: минyвaч]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано21.02.03 18:17



Ами то ако а е кардинално число по голямо или равно на алеф_нула (мощността на мновеството на целите числа), то
а=2а-1=2а=2а+1



Тема Re: но пък zaphod e винаги в часнови [re: минyвaч]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано21.02.03 18:20



що ти философията ли викаш на помощ?



Тема Трябва да дефинираме понятията синови [re: Пeтkoв]  
Автор wilhelmmeister (новак)
Публикувано21.02.03 18:30



Според мен, вече е крайно време ние всички да дефинираме понятията си, за които спорим - иначе се мъчим да изправяме недоразуменията си с нови недоразумения.
Ето ти ми казваш, че преди човека е нямало число. Аз пък ти казвам преди да има живот на Земята (а значи и човек) планетите на слънчевата система са си били 9 (или там колкото са). Така можем да продължаваме до безкрайност.

Ти говориш за "обективно", за "материя", за "идеално", за"конкретно".
Минувачът казва, че миналото не "съществува", т.е. говори за съществуване, другите му опонират и те говорат за съществуване и т.н и т.н.

Трябва всички ние, за да не спориме без смисъл, да дефинираме понятията си.
Ето ти казваш "Числата не съществуват обективно", добре, тогава си длъжен да обясниш какво имаш предвид под "обективно".
Минувачът казва "миналото не съществува", добре, тогава трябвва да обясни, какво разбира под "съществуване на времето".

Еди кой си говори за "идеално" и "материално", например "числата са идеални, а светът е материален", добре, ама тогава е длъжен е да обясни какво разбира под "идеално" и "реално". Ако не може да обясни, твърде вероятно е да говори всъщност безсмислици.

За да започнем от някъде, ти казвам: Ето ти твърдиш, че "числата не са обективни". Аз искам от теб да обясниш, какво разбираш под това "нещо да е обективно". Ако не го обясниш, според мен трябва да се счита, че както твоето твърдение, така и моето опониране (а именно, че числата са обективни) и двете за ЕДНАКВО БЕЗСМИСЛЕНИ.
Поздрави на всички!



Тема Re: РАЗСЕЯН СИ :) (пък ти май не мислиш)нови [re: Boian]  
Автор wilhelmmeister (новак)
Публикувано21.02.03 18:33



Защо, ако имат едни и същи кардинални числа като множества, (алеф 1 например, или там колкото е) може да се приеме, че имат еднакъв брой елементи (безкраен)



Тема Re: за Боян, прецизноста и числата и стотинкитенови [re: минyвaч]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано21.02.03 18:32



Формула, която да генерира само прости числа (освен очевидните като "н-то просто число) няма и мисля, че е факт, че не може да се намери.
В математиката безкрайностите почиват на доказателства, не на интуиция. Доказателствата за съществуване често не дават метод за намирането на обекта, който "съществува".

Защо е доста очевидно, че съществуват безкрайно много прости числа. Вярно, има сравнително лесни доказателства, но това съвсем не е очевидно.




Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.