Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:03 29.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Философия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема ТИ НЕ МИ КАЗА >>нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано19.02.03 23:05



Ей Зейфод , ти не ми каза показа ли сайта ми на Катю :)
Не ми каза и видя ли ти презентацията и хелпа ...:)

доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема Re: ТИ НЕ МИ КАЗА >>нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 23:43



за сайта, по-добре по пощата. ама сега ще лягам, ама утре ще ти пиша.
сега по безкрайностите.
ти май разбираш безкрайностите като някакво число. разбира се това не е така. най добра идея се получава от безкрайните множества. аз затова те попитах коя отсечка има повече точки - 5 сантиметровата или 10 см. очевидно че 10 см, но всъщност не е така. ако 10 сантиметровата имаше повече точки, то щеше да има точки на които не може да се съпостави точка от късата. но такива точки няма. да ти дам образен пример, като за художник. представи си че засветиш дългата отсечка под ъгъл и разглеждаш сянката и. сянката и ще е по-къса, но ще има всяка една от точките на дългата.
безкрайност просто означава "липса на креан брой" една отсечка има безкрайно много точки, просто не са 100,200 или 300. квадратът също има безкраен брой точки, но виж, неговите са наистина повече. защото ако направиш номера със сянката, ще видиш че на всяка точка от отсечката-сянка се падат безкраен брой точки от оригинала.
ако още си фен на здравия смисъл, да ти дам нещо друго за отричане :))))
значи ти си чувал за ирационалните числа сигурно. ще кажеш "какво пък толкова, не се повтаряли, голям праз"
да ама е голям праз наистина, много по-голям от тъпата костенурка. да поразсъждаваме:
значи ако едно число не се дели на друго, то квадрата му също не се дели на квадрата на другото. поиграй си малко и ще се убедиш. всъщност то не е много трудно за разбиране защо е така. естественно щом 3 не се дели на 2, то 9 също няма да се дели на 4, защото като го разложиш няма от къде да дойдат нови множители(едно число се дели на друго ако го съдържа като множител). значи стигаме до извода че всяко нецяло число вдигнато на квадрат е също нецяло. добре, ама тогава цяло ли е числото което вдигнато на квадрат дава 2? ако е цяло кое е? но пък ако не е цяло как може вдигнато на квадрат да дава цяло?
е на тва му викам парадокс аз :))))))



Тема Re: аз нямам проблем :))))нови [re: zaphod]  
Автор wilhelmmeister (новак)
Публикувано19.02.03 23:51



Всъщност теорията на множествата е тази, която борави истински с безкрайностите. Нея я е развил Кантор. Примери за безкрайни множества: множеството на естествените числа, множеството на четните числа и т.н. Още Галилей е забелязал, че нещата с безкрайностите не стоят така, както стоят с крайните множества. Например лесно може да се докаже , че множеството на всички естествени числа има точно толкова елементи колкото множеството на всички четни числа (макар, че изглеждат да са два пъти по-малко), защото може да се направи взаимно еднозначно съответствие( съпоставяме 1 на 2, 2 на 4, 3 на 6 и т.н.) Кантор е доказал, че дори множеството на рационалните числа (всички дроби) има точно толкова елементи, колкото множеството на естествените числа. Но пак Кантор е доказал, че множеството на реалните числа е по-многобройно от множеството на естествените числа (или на дробите). И т.н, и т.н. Това е един свят със свой открития, със свое съдържание. Теорията на множествата се слага от теоретиците на математиката в основта на нейната цялостна аксиоматична система. Ръсел открива парадокс в Канторовата теория на множествата, който е именно парадокса на Ръсел, за който спомена Българина.
Лошото в една аксиоматична система да има парадокс е това, че се доказва едно твърдение и неговото противоречиво твърдение. Значи те се приемат за истинни в системата. Тогава обаче може да се докаже ВСЯКО твърдение в тази система, т.е. абсолютно всичко. Явно тогава тя се разпада - множеството на всички твърдения е нищо.
Доказването на всяко твърдение може да стане по този начин: да кажем чрез дизюнктивен силогизъм - а и не-а са двете противоречиви твърдения, които са истинни. b е произволното твърдение. От това, че а е истина следва, че е истинна твърдението "а или b", но не-а е истинно значи а е неистинно, тогава от истинността на "а или b" следва, че остава b da e истинно".
Това му е лошото на парадоксите.
Ръсел е отстранил този парадокс чрез неговата теория на типовете и за пръв път е направил цялостна аксиоматична система на математиката, в която в теория на множествата няма парадокси, т.е. няма противоречия. След него има и други системи, които са по-популярни сред математиците.
Така че в математиката противоречия не може да има, съответно парадокси. Но не се знае дали в бъдеще някой гении няма да открие някой скрит парадокс. Тогава ще се измени аксиоматичната система и пак ще се преодолее противоречието. В този смисъл макар, че противоречията и парадоксите не могат да съществуват в математиката , те са полезни за нейното развитие - така да се каже, тя се развива като бяга от тях.



Тема Re: Ей ЗЕЙФОД , НЕДЕЙ ТАКА ЧЕ ТЕ СЕ РОЯТ:))))нови [re: Пeтkoв]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано19.02.03 23:56



аз не споря че света е обективен.
но аз имам само информационните канали с които съм се родил. и всичко което мога да направя е да търся някаква корелация между импулсите които ми идват от тях. не забравяй че това важи и за тебе. така че всички тези "истини" дето си ги достигнал са само много, много, много абстрактни обобщения на съществуващи зависимости между входните сигнали които получаваш. и като казваш че различаваш водата от виното, то всъщност различаваш сигналите които тя причинява в сетивата ти, от тези на виното.



Тема Re: ЕЙ ТОВА ТРЯБВА ДА ТЕ НАКАРА ДА СЕ РАЗМИСЛИШ..:нови [re: Пeтkoв]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано20.02.03 01:13



Какво искаш да кажеш с това? Че математиката си противоречи?
"има ли безкрайно малка половинка и как се съотнася тя с него?" -- кой е "него"?
Безкрайно малка половинка няма дефинирана в математиката, поне аз не знам. А ако ти искаш дефиниция--прав ти път. Дай една.



Тема Re: ТИ НЕ МИ КАЗА >>нови [re: zaphod]  
Автор Boian (пристрастен)
Публикувано20.02.03 01:16



корекция--броят на точките в квадрата е съчият както и броя на точките в една отсечка.

Не разбрах това за квадратите? Как така от целите числа обобщаваш до реалните?
Внимавай.



Тема Re: ТИ НЕ МИ КАЗА >>нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано20.02.03 02:20



Да , прав си .. Имаше един математик който беше похабил 2 години труд за да докаже че броя на точките в кавдрата са повече от тези в линията ибеше доказал в края накраищата точно о0братното ..Не си спомням името му ..
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема колко дявола могат да се съберат на върха на игланови [re: zaphod]  
Авторминyвaч (Нерегистриран)
Публикувано20.02.03 02:26



.. този теологичен спор ми напомня много на въпроса ти за отсечките и точките в тях..



Колко стотинки има в десния ми джоб?



Тема БОЯНЕ РАЗСЕЯН СИ , ЯВНО ТИ СЕ СПИ..:нови [re: Boian]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано20.02.03 02:30



Нищо , не се разстройвай , на всички ни се доспива докато климаме пред клавитурата..
Питах го да ми каже има ли безкрайно малкото половинка (част) и как се съотнася тя с него (часта с цялото) ..
Аз нямам намерение да дефинирам безкраино малки половинки , на мен въобще не са ми присърце тези безкрайности..:)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!


Тема АБЕ ДЯВОЛИТЕ НИ ПРЕЦАКАХА НАС БАЛАМИТЕ :)нови [re: минyвaч]  
Автор Пeтkoв (ентусиаст)
Публикувано20.02.03 02:35



Абе , все си мисля че които бяха дяволи ни прецакаха и сега си пият доволни уискито па ние будалите броим точките върху правите и стотинките в джоба си :)
доскоро!

Парите не правят човека щастлив но липсата им го прави нещастен!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.