Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:58 27.04.24 
Автомобили
   >> Fiat
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Проблем с TEMPRA 1,6 i.e.  
Автор Estelle 1O5 (непознат)
Публикувано23.05.01 21:50



TEMPRA 1,6 i.e. / Bosch Mono Jetronic
Доста нерви тръшнах днес по тая кола. Когато е студена не ще да пали без газ, пък и с газ пак пали с много зор кюфка, патка и т.н. като при кофти ъгъл на изпреварване, обогатява сместта ужасно много(инжектора пръска като градински маркуч, а СО-то гони 12%) , отказва да спре горивото при рязко пускане на дроселната клапа от високи обороти(а датчика за крайно положение работи идеално). Като стигне ~40 градуса (или ако под тази темп. откача и закача куплунга на ECU) двигателя заспива !
Прверих запалителната система и всички датчици - работят перфектно, като по учебник (без MAP понеже нямам достъп до изводите му, но при откачане на маркуча му изчезва промяната на ъгъла при рязко ускоряване)
Колата е с доста вандалски поставена газова уредба (това е типично в наш'та мила родина, обаче доста коли си вървят така) , но доста години си е работила добре.
Ламбда сондата явно е сменяна преди дни, понеже е мнго чиста за 100 и кусур хиляди км.

Ако някой е срещал такъв проблем ...
Имам нужда от помощ !





Тема Re: Проблем с TEMPRA 1,6 i.e.нови [re: Estelle 1O5]  
АвторBatGoro (Нерегистриран)
Публикувано28.05.01 14:49



Zdrawej!
Znachi ot dosta wreme sledq foruma i ponezhe wizhdam che dosta gi razbirash neshtata iskam da ti zadam edin wypros.
Znaci az sym s Fiat Tipo 1.6ie DOHC (mezhdu drugoto ne znam Temprata za koqto goworish dali e syshtata, zashtoto tozi dwigatel e s GM injection). Na benzin pali samo kato chukna klyucha, obache na niski oboroti postoqnno mi sweti lampata za injectiona. Diagnosticirah problema i mi dawa kod 22 - throttle valve potentiometer (low signal). Obache po magazinite mi kazwat che ne prodawat samo tozi datchik, a cqloto tqlo za 450lv :((( A inache kolata si wyrwi prilichno, maj nqma moshtnost kato za 90 konq ama biwa gore-dolu.
Az imam i gazowa uredba. Ta na gaz imam slednite problemi
1. Za da zapali, wyrti pone 10sec.
2. Na gradsko gori 17 na sto (na izwyngradsko 9.5). Towa za gradskoto naprawo me razbiwa.
3. (mnogo me nerwira) Ako sym wklyuchil pyrwo na benzin, posle premina na gaz, dyrzhi wisoki oboroti (okolo 2000) pone 20-25 min (bez znachenie kak q karam), posle sami si padat na 800-1000.
Inache wyrwi po syshtiq nachin, kato na benzin - dowolno dobre (abe moshtnosta kato q natowarq hich q nqma, ama towa e prezhiwimo).
Spored teb problemite mi na gaz imat li wryzka s throttle potentiometyr-a?
Imash li nqkakwa ideq kak da namalq toq razhod na gaz che naprawo me udrq w krysta (dzhoba)?
Blagodarq predwaritelno.



Тема Re: Проблем с TEMPRA 1,6 i.e.нови [re: BatGoro]  
Автор Estelle 1O5 (непознат)
Публикувано29.05.01 12:31



LOW SIGNAL може да означава изместване на потенциометъра от началното положение. По дебелите книги пише в никакъв случай да не пипаш там, обаче... :))) живеем в БГ все пак :)
Друг вариант е замърсени контактни пера. Пробвай контактния спрей. Не бързай да сменяш !
Провери потенциометъра :
м-ду pin A и B при откачен куплунг - 3000 ohms
м-ду А и B при закачен куплунг, на контакт - ~5 V
м-ду А и С при закачен куплунг, на контакт и затворена клапа - 0,5 V
м-ду А и С при закачен куплунг, на контакт и отворена докрай клапа - ~5 V
Ако при затворена клапа м-ду A и C има под 0,5 V , ECU би трябвало да даде код 22. Причината за това може да е замърсен потенциометър (за съжаление не се разглобява), падане на захранването на датчика под 4,8 V (то идва от ECU), при което пак се връщаме на замърсени пера. Не е изключено и изместване на началното положение (в следвие вибрации), но по принцип датчика е добре фиксиран към тялото. Провери също дали съпротивлението се изменя плавно (да няма прекъсване), особено около положението за празен ход. Ако скача нагоре долу ... смяна :(
Иначе за проблемите с газта ... немога да кажа че съм привърженик на подобни интервенции по една сравнително интелигентна инжекторна система:(
Когато палиш на газ ECU тръгва от настройките си за бензин и постепенно променя ъгъла на изпреварване и времето на затвореност на комутатора. По всяка вероятност затова пали бавно. Предполагам че инжекторите са прекъснати с реле? Я сега се постави на мястото на компютъра :) : върти си се двигателя... ти си управляваш едни електромагнитни инжектори... следиш си датчиците... и в един красив момент някой ти отрязва кабела и ти пуска навсичко отгоре ново гориво със съвсем различни параметри ! Няма ли да се ошашавиш ? (извинявай за обяснението, но незнам доколко си навътре). Много е вероятно в този момент ECU да влиза в авариен режим. Има начини за монтаж на газови, но този от Лада и Москвич не е най удачния като си говорим за съвременен автомобил.
Колкото до разхода ... може да не настроен (или да е дефектен) изпарителя. М-ду другото повечето изпарители които съм виждал до момента са като направени в час по труд и творчество. Или пък да не е подходящ за този двигател.
Има и вариант и крака ти да тежичък :)))





Тема Re: Проблем с TEMPRA 1,6 i.e.нови [re: Estelle 1O5]  
АвторBatGoro (Нерегистриран)
Публикувано29.05.01 13:09



Blagodarq za otgowora.
Аз го свалих въпросния потенциометър, проверих съпротивлението и то се изменя плавно. Обаче напрежението към него е около 7V. Сега с твоите данни ще се пробвам пак и ще видя как е положението при различните случаи.
А относно газта - твоето обяснение се отнася по-скоро за проблема с високите обороти (след като е била на бензин), а не за трудното палене (поне аз така го разбирам).
Инжектора е прекъснат с реле (доколкото разбирам де, не съм я слагал аз уредбата), но как да се направи по-интелигентно?
Пишеш че това е сравнително интелигентна инжекторна система? Моята (GM) ли имаш предвид? Защото аз доколкото съм ровил по Инета за нея има много малко инфо, което не ми звучи добре. Аз предпочитам по-конвенционалните неща - по-лесно се ремонтират.
Относно разхода - гледам да не отпускам много крака :)
Преди това съм сменил поне 5 различни коли (от 1,1 до 2.0) и над 13 на градско не съм стигал (на газ, ама всички са били карбураторни). Така че нещо хич не мога да стана фен на инжекциона.
Доколкото разбирам според теб разхода на газ няма общо с повредата около потенциометъра?
Притеснява ме факта, че 17 на сто ти се струва въобще допустимо за подобен автомобил? Това ме навежда на мисълта или да сменям колата, или поне двигателя :))) - чувам хубави неща за 1.4 на Типо-то.
Ще бъда много благодарен, ако споделиш мнение относно моя двигател (ако имаш наблюдения) и някакви съвети как мога да го намаля тоя разход, щото в момента това ми е основния проблем, ако ще и съвсем слабо да върви, важното е да е икономична.
Айде приятен ден, пък ако имаш концепция за ремонт на мойто возило, мога и до Варна да отскоча.



Тема Re: Относно разхода на газ :)нови [re: BatGoro]  
Автор Estelle 1O5 (непознат)
Публикувано30.05.01 11:12



Да ти кажа честно, досега не съм видял газаджия да си е купил газ-анализатор. Дори ако щеш най-прост СО-метър. За да се докара добро горене на газ трябва СО при празен ход да бъде около 1%, а при 3000 rpm - около 0,5%. Повечето "майстори" на газови уредби регулират сместта на празен ход така че да няма прекъсване при прехода ПХ-средни обороти. По принцип и така може да се получи нещо, но ако имаш дори малък проблем по запалителната с-ма или корекцията на ъгъла, това прекъсване изчезва при доста по-обогатена смес. Освен това винтовете (за ПХ е на изпарителя, а за средни оборти на маркуча) трябва да се въртят много прецизно. Виждал съм случаи , когато 1 градус завъртане на винта променя СО с половин %.
Съвета ми е да провериш свещи и HV кабели (по принцип те се сменят на ~10-15 хил.км), базовия ъгъл на изпреварване, промяната на ъгъла при различните режими и промяната на времето за затвореност на комутатора. Последните две се управляват от ECU, но е добре да се проверят. Чак след това с помощта на газ-анализатор трябва да се настрои качеството на ГВС при двата основни режима.
Освен това, избери си на кое гориво ще караш и не превключвай много-много, понеже както вече ти казах това обърква ECU. :)





Тема Re: GM Multecнови [re: BatGoro]  
Автор Estelle 1O5 (непознат)
Публикувано30.05.01 12:07



Всички други елементи позволяват да ги сваляш колкото си искаш, ама тоя понтенциометър е маса капризен към начално положение :) !!!

GM Multec не е нито особено сложна нито толкова екзотична. Много опели са с такава, но наистина при Fiat не e широко разпространена.
Тези 7V за които ми пишеш не са нормални, но немога така лесно да кажа причината, възможно е да е проблем с ECU понеже това е небуфериран аналогов вход на процесора. Относно смисъла на самия TPS датчик, той е да дава информация за това какво искаш да направи двигателя (дали да се ускори, с какво ускорение, да подържа обороти или да премине в спирачен режим). Там се отчитат две неща, какво е положението на клапата и с каква скорост става промяната. Последното не се взима под внимание ако противоречи на информацията от MAP сензора. Всичко това влияе на качеството на ГВС (на бензин) и на ъглите на изпреварване и затвореност на комутатора. При определянето на ъглите отново MAP сензора има по-висок приоритет, а TPS играе спомагателна роля. Така че би трябвало на газ при средни обороти TPS да не оказва съществено влияние върху разхода. Трябва все пак да се има предвид, че софтуера на тези компютри не толкова лесен за разгадаване и като опрат нещата до там никога не можеш да си напълно сигурен какво точно става.
Сега забелязах че говориш за един инжектор ! С-мата ти от типа Multec Central/SPI/TPI ли е или Multec XМ/М/S MPi ?
Ако можеш пиши ми точно всички букви и цифри в заглавието на системата.





Тема Re: Относно разхода на газ :)нови [re: Estelle 1O5]  
АвторBatGoro (Нерегистриран)
Публикувано30.05.01 12:14



Mnogo blagodarq za sywetite.
При мен има точно такъв проблем с прекъсване при прехода ПХ - средни обороти. Значи ако делкото ми е точно на чертичката (която си е нарисувана) - колата на газ е пълна трагедия - под 2500 оборота постоянно кюфка, гърми, абе ужас. Та след съвет от един познат върнах делкото малко назад (завъртях го по часовниковата стрелка) - и резултата е значително по-стабилен преход между оборотите, но пак имам чувството че след 2500 сякаш нещо се отпушва и колата тръгва по-добре.
Освен това и разхода на извънградско падна от 12 на 9.5 на сто. Обаче на градско никва разлика в разхода не се забелязва.
А прекъсването го намалих допълнително и точно както казваш с отвиване на винта на маркуча. Проблема е, че ако го спъна повече хич не върви (за разлика от карбураторните такива, които вървят колкото газ им пуснеш :()
Свещите ми са добре, виж кабелите не съм ги проверявал.
"базовия ъгъл на изпреварване, промяната на ъгъла при различните режими и промяната на времето за затвореност на комутатора"
Много ще съм благодарен ако имаш малко време да ми обясниш по-подробно този пасаж, защото аз съм любител и не съм много в час с нещата.
Иначе лятото тъй или иначе ще карам само на газ, само трябва да я стегна количката.
Абсолютно си прав, че "майсторите" газаджии нямат газ-анализатор, а при другите които съм се опитвал да водя колата казват, че тоя дето ми е слагал уредбата е оплескал всичко и не им се занимава. :(((
Благодаря още веднъж за съветите, ще направя каквото мога и ще пиша резултата.
Приятен ден



Тема Re: GM Multecнови [re: Estelle 1O5]  
АвторBatGoro (Нерегистриран)
Публикувано30.05.01 12:31



Ами ето какво точно пише в книгата:
GM Delco Electronics, single point injection, (Multec никъде не пише)
доколкото знам Regata 100i e със подобен (или същия) инжекцион.
А какво точно е МАР сензор?
Значи аз я водих колата и на един майстор (само за инжекциони) - той си намери същия код 22, ужким ми тества кабелите и датчика и накрая заключи, че трябва да си купя нов CPU, ама това си е сериозен разход и някакси не бих го направил освен ако не е абсолютно задължително.
Колата на бензин върви добре, ако на газ успея да намаля разхода до 12-13 на градско всичко ще е наред (поне аз така мисля с любителските си представи и празния си джоб).
Изключително ценя твоите обяснения и ще почерпя като дойда към Варна, само да се разберем къде и кога :)))



Тема Re: Относно разхода на газ :)нови [re: BatGoro]  
Автор Estelle 1O5 (непознат)
Публикувано30.05.01 12:40



Тъй като горивото не може да се запали мигновенно, запалването на искрата става малко преди горна мъртва точка. Базов ъгъл на изпреварване се нарича ъгъла на завъртане на коляновия вал между момента на подаване на искрата и ГМТ на 1-ви цилиндър при зададените обороти на празен ход. При повишаване на оборотите този ъгъл се увеличава, за да има достатъчно време за запалване на ГВС. Това се проверява и регулира със СТРОБОСКОП, а не по чертички !
Ъгъла на затвореност на комутатора се измерва в ъгъл разпределителен вал (нормално около 40 градуса). Той определя времето за зареждане на бобината за съответния цилиндър. Това време също се променя в зависимост от оборотите и натоварването и определя времето на горене на искрата след момента на запалване(нормално трябва да бъде около 1,8-2,5 милисекунди).
Ако е повече товари бобината, ако е по-малко ГВС не успява да изгори добре.
Времето на горене зависи най-вече от растоянието м-ду електродите на свещта и съпротивлението(целостта) на HV кабелите.
Ако искаш и още мога да ти пиша но в момента нямам повече време.





Тема Re: Относно разхода на газ :)нови [re: Estelle 1O5]  
АвторBatGoro (Нерегистриран)
Публикувано31.05.01 12:08



Като писах чертички, имах предвид че то си има някаква белязка там на делкото и главата, които по рпинцип ми съвпадаха, обаче като го завъртя работата на двигателя на газ става доста по-стабилна, а и разхода намалява.
Ако имаш време, ще съм благодарен да опишеш по-подробно нещата.
Приятен ден.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.