Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:06 26.04.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема "Гласът на Острието" - Джо Абъркромби  
Автор logen (непознат )
Публикувано23.12.10 14:37



С бестселъра на Джо Абъркромби "Гласът на острието" издателство "Колибри" започва поредицата си фентъзи романи. Джо Абъркромби е представител на новото поколение във фантастичния жанр. Критиката го нарече "Гай Ричи на фентъзито" заради реализма, хумора, насилието и неповторимата атмосфера в романите му.
Епичната сага се разгръща с лекота, направлявана от смелото въображение на талантливия писател, и разказва за белязани от свирепи битки варвари, за осакатени в душата и тялото благородници с кърваво минало и агонизиращо настояще, за завърнали се древни магуси, за враждуващи съюзници и амбициозни, но коварни воини. С богатството и пълнокръвието на света, който изгражда, с ярките герои, смел език и майсторски развит сюжет Абъркромби е автор, който ще стои достойно в домашната библиотека до Дж. Р. Р. Мартин, Стивън Ериксън, Брандън Сандерсън.
Логън Деветопръстия, инквизитор Санд дан Глокта, капитан Джизал дан Лутар, Първият магус Баяз – това са имена, които ще обогатят списъка с колоритни и многопластови герои на любителите на фентъзи. Около тях се гради трилогията „Първият закон“ – едно приключение в брилянтно замислен свят, който едновременно плаши и очарова.
Джо Абъркромби към българските читатели : “ Преди 6 години се залових да пиша класическата си фентъзи трилогия – исках да се получи нещо откровено и реалистично, което да представя живи и убедителни герои; да е вълнуващо, без да е неправдоподобно; да е забавно, без да е палячовщина; нещо непредвидимо. Исках да изградя свят, в който магията е опасна, а насилието – още повече, в който (също както в нашия свят) доброто и злото са навсякъде. Преди всичко обаче се залових да създам една чудесна фентъзи история, която да кара страниците да се обръщат сами и да забавлява читателя. Много се вълнувам, че „Гласът на острието“ и продълженията й скоро ще станат достъпни за пръв път и на българските читатели. Надявам се да ви хареса. Мисля, че ще ви хареса...”
„Джо Абъркромби сграбчва традициите на класическата фентъзи история и ги захвърля в канавката – по най-добрия възможен начин.“
cп. „Тайм“
http://www.colibri.bg/resultsb.php?book=553



Тема Re: "Гласът на Острието" - Джо Абъркромбинови [re: logen]  
Автор Diletanta (член)
Публикувано24.12.10 09:30



Я и аз да ударя едно рамо - на Абъркромби, не на "Колибри", защото:
- Този постинг от потребител, регистрирал се специално, за да го плесне тук, е очеизвадна реклама в нарушение на правилата в клубовете на Дир-а.
- Както се случва в родния ни Мангалистан, едно пиленце ми изчурулика, че правата за издаване на трилогията тук били измъкнати изпод носа на друго издателство по чудноват начин, ама дали агенцията по правата нещо оплескала или имало други хитрини, също типични за татковината ни, пиленцето било забравило, кво да го прайш...
- Десетината рекламни реда толкова опошляват и профанизират сътвореното от Абъркромби, че чак ми се драйфа, ама нито са първият, нито ще са последният подобен словесен бълвоч.

Йеее, стигнах до същината! Накратко - трилогията е един от най-страховитите дебюти в цялата история на съвременното фентъзи. Това не подлежи на обсъждане, камо ли пък оспорване.


Ако мразите захаросани и напудрени кретенизми "меч и магия", ако ви е писнало от конвейерни доблестни тъпанари, безлични елфи, противни джуджета, жалки магьосничета и нелепи злодеи - четете Абъркромби. Ако си падате по dark fantasy - четете Абъркромби, защото този негов свят е мрачен до причерняване пред очите. Ако се гнусите от кукловодски сблъсъци между едноизмерни "добри" и "зли" карикатури - четете Абъркромби, защото той описва хора, а не недодялани силуетчета.
Няма да съжалявате. Ако пък имате оплаквания, значи не сте чели всеотдайно - сядайте да препрочитате. И да си водите бележки, ей...

"И тогава дойдоха добрите чудовища с брадвите..." - (много) млад автор

Тема Re: "Гласът на Острието" - Джо Абъркромбинови [re: Diletanta]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано27.12.10 22:39



Нави ме!


Обаче първо ще изчакам и другите 2 да излязат - парен, каша и т.н.



Тема Re: "Гласът на Острието" - Джо Абъркромбинови [re: Kopo]  
Автор Diletanta (член)
Публикувано28.12.10 04:14



А бе... може и да са оплескали превода.
Щото заглавието на третата е The Last Argument of Kings. Уж е всеизвестно какъв е последният довод на кралете, пък юначният екип на "Колибри" решил, че трябва да бъде "Последният спор на кралете". Егати...

"И тогава дойдоха добрите чудовища с брадвите..." - (много) млад автор


Тема Re: "Гласът на Острието" - Джо Абъркромбинови [re: Kopo]  
Автор logen (непознат )
Публикувано28.12.10 14:03



Коро, втората също е преведена, сега се редактира. По третата още не е започнала работа, това е и причината за буквално преведеното заглавие. Някъде догодина ще излязат и другите две.
Прочетох "Гласът на острието" и на български, преводът е много добър.



Тема Re: "Гласът на Острието" - Джо Абъркромбинови [re: logen]  
АвторCensor (Нерегистриран)
Публикувано23.02.11 02:46



Това определено е най-якото фентъзи, което съм чел от доста време насам. Напомпана с тестостерон, непрекъснат екшън и без отегчителни отклонения и пояснения или изтъркани диалози. Аберкомби има изключително специфичен стил и увлича адски бързо читателя. Чел съм я цялата трилогия и когато приключих най-конкретната ми емоция беше - "искам още". Автора си е фен на класиката - в едно интервю каза че сред любимите му поредици са Dragonlance и Игра на тронове.
Това кой я е издал в България според мен е без всякакво значение. То и без това хората които четем книги скоро ще сме изчезващ вид.



Тема Re: "Гласът на Острието" - Джо Абъркромбинови [re: Censor]  
Автор logen (непознат )
Публикувано28.03.11 18:31



Излезе новата книга на Джо Абъркромби - "Преди да увиснат на въжето"! Във втората книга от трилогията си "Първият закон" Джо Абъркромби затвърждава позицията си на автор написал една от най-добрите поредици от новата вълна в жанра фентъзи.

Kак се защитава един цял град, подложен на обсада, когато врагът те превишава многократно по численост, а от твоята страна на стената виждаш само предатели? Инквизитор Глокта не би се поколебал да побегне, ако нямаше онзи неприятен проблем с ходенето... Същевременно най-некадърният командир от армията на Съюза получава командването на най-зле обучената и екипирана дивизия в Англанд, но иронията на съдбата не свършва с това просто да го постави в грешния момента на грешното място.

Първият магус повежда странна група от авантюристи през руините на миналото. Най-мразената жена от южния континент, най-страховитият мъж от Севера и най-арогантният победител в Турнира, който Съюзът някога е виждал, трябва да намерят начин да изпълнят грандиозния му замисъл, без преди това да се избият помежду си.

Тайните от миналото ще бъдат разбулени. Кървави битки ще бъдат спечелени и изгубени. На заклетите врагове ще им бъде простено... но не и преди да увиснат на въжето.

Откъс от книгата :
http://www.colibri.bg/resultsb.php?book=574



Тема Re: "Гласът на Острието" - Джо Абъркромбинови [re: logen]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано14.06.11 12:20



стилът на автора е много приятен, но някъде към средата книгата взе да ми става досадна, особено пасажите с Джизал дан Лутар, първият магус също не можа да ме впечатли особено ... с две думи обещаващо начало и после ... не знам какво стана, но нещо й се губи на тази книга, ужким много екшън и потоци кръв, ама не можа да ме грабне ... зорлем я дочетох до края, то край изобщо нямаше всъщност, просто текста свърши, вероятно е изкуствено нарязан на томове от маркетинг съображения ... не си купих следващите томове

нямам представа как е преведена, четох я в орогинала



Тема Re: "Гласът на Острието" - Джо Абъркромбинови [re: DarkSide]  
Автор SandinoМодератор (докторче)
Публикувано15.06.11 20:08



На мен, много, много ми хареса. Страшен хумор и цинизъм, а Глокта е страшен пич. Баяз ми е по- скоро безразличен, а най- ме дразни като персонаж Феро.



Тема Re: "Гласът на Острието" - Джо Абъркромбинови [re: Sandino]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано16.06.11 12:13



Глокта е най-интересния образ и за мене, пасажите с него ги четох с огромно удоволствие, но дори и той не може да изнесе цялата книга на гърба си, още повече че не се води главен герой, деветопръстия пич общо взето става, но ми издиша на моменти, екшън-мацката също, а магуса, джезал и сестрата на приятеля му са просто на нива по-долу от Глокта (който не знам защо, но много ми напомня за дон Румата на Стругатски) ... сега се сещам, че тайфата на деветопръстия е доста интересна, може би по-интересна от него самия ... абе има доста попадения в тази книга, но има и досадни неща, примерно събранието и онзи страховит дивак, дето така ги уплаши, турнирът и тренировките на джезал, гоненицата на деветорпъстия и екшън-мацката, дето изтрепаха незнам си колко си от некадърната гвардия на лошите (които са прекалено много, според мен) ... не знам, ако в следващите книги има повече за Глокта, бих могъл да се прежаля ...




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.