Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:31 28.04.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема ЗАЩО?( избивам комплекси)  
Автор hanu (тлеисканец)
Публикувано08.12.07 21:06



Хе -хе как почвам само ...
Щастие и радост от моя страна ... и малко повече озлобление към разделянето на такива и онакива...
Ако се питате защо почвам темата по тоя приятен и веселяшки начин ,ще ви кажа -по лични причини не понасям критика към собствената си крехка личност,а скоро ме изкритикуваха ,че не различавам фентъзи и фантастика.
А темата която поствам е в най- общи линии е въпросче:
- Има ли смисъл да разделяме фентъзито и фантастиката?
Някой чувал ли е точно определени правила за отделянето им едни от други?
И ако е чувал моля - МООООООООООЛЛЛЛЛЛЛЛЛЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯЯ, най-учтиво ,да ми ги постне, щото не ги намирам с гуугалчето.
А ако няма такива или има ,но са размити поне за някой от нас (другия ми въпрос -И не може ли всеки човек да определи за себе си кое към кои причислява?



извинете ме за правописа -никакъв ме няма.

Тема Re: ЗАЩО?( избивам комплекси)нови [re: hanu]  
Автор Prof.McGonagull (Røvsparker)
Публикувано11.12.07 19:14



Има ли смисъл да разделяме фентъзито и фантастиката

ДА, има - за да бъдем точни.

Редактирано от Prof.McGonagull на 11.12.07 19:14.



Тема Re: ЗАЩО?( избивам комплекси)нови [re: hanu]  
Автор typa zurla (непознат )
Публикувано22.12.07 17:54



ква фактастика е фентъзиту кат там сал приказки са разправят. а другуту си баш по научнъму. четох за унуй колено на онья дет умре джордран ли как беше. чето иза харито от саседната тема. ба приказки кат ти разпрям. едно приятелче ми тикна у ръце щот стана върпос за едни грухмили на един пощяк ли как бе забрайх. на от тая книга нищо не фанах щот е научна. но пък не фащам но интиресно. кво ти гонорим щъ я дачита белким фана накрай за кво иде реч.



Тема Re: ЗАЩО?( избивам комплекси)нови [re: hanu]  
Автор ilinkata23 (непознат )
Публикувано23.12.07 06:01



:)
важното е да ти харесва това което четеш- според мен е тъпо да четеш нещо само защото е от определен автор или стил. Те и сега доста се поомесиха, ни като цяло за мен в Фентъзито има магии, мечове, дракони, замъци а в фантастиката :) - всички останали технологично джаджи:)



Тема Re: ЗАЩО?( избивам комплекси)нови [re: hanu]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано26.12.07 04:06



Литературата по принцип описва някакво човешко поведение в някакви условия. Ако се чете за забавление - няма смисъл от разделяне. Ако се чете от жалание за по-добро разбиране на въпросното поведение - смятам че има.
Силно съкратено:
-Нормалната литература описва поведение в нормална среда.
-Религиозната, митологична и отчасти приказна литература - среда, както си я представя определена религия, култура, време и т.н. Например магиите и сега са съвсем реални за някои африкански племена.
-Фантастика - среда която според общоприетите представи е невъзможна, но автора я използва за някакви цели (например да подчертае определен аспект от поведението).
-Научна фантастика - среда която не е известно да съществува реално, но според съвременните виждания би могла да съществува сега или в бъдеще.

Тъй като според съвременните виждания магии, дракони и т.н. не съществуват, фентъзито е вид фантастика. Само че вместо да си измисля несъществуващата среда само, фентъзито ползва и доразвива заемки от митология, религия и т.н. - неща които някога са смятани за реални, но днес минават към фантастичното. И тъй като средата не е специално създадена за разкриване на някакви тънкости на човешкото поведение обикновенно се набляга на приключенията.

Според поведението което се описва също има разлики. Например в НФ хората са и СЪЗДАТЕЛИ на силите които ползват. Дори когато става дума за открита технология на по-напреднала цивилизация, която хората в момента не разбират, те поне имат желание да я разберат за да могат да създадат нещо подобно. Героите във фентъзито обичайно са само ползуватели на някаква сила. Стремежите им стигат до там да намерят и използват нещо, така както талибан може да намери и да се научи да пуска "вълшебно копие" (ракета). Дори в Землемория, където овладяването на нещо минава през опознаването му, пак става дума за ровене в стари книги и проучване на съществуващи неща, а не създаване, хипотези, идеи, разработки, творчество и т.н. Като цяло освен средата, фентъзито приема и мирогледа от онова време - боговете са тези които създават и решават, а хората могат само да се намесят тук-там за да обърнат нещата в своя полза.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.