Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:08 22.09.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема търся си малко по-особено фентъзи...  
Автор DeathKnight (undead)
Публикувано03.10.07 08:48



Здравейте!
реших да питам дали пък на някого случайно не му е попадала някоя книжка-фентъзи (не точно) - най-точно мисля се описва като gothic мисля (нещо подобно на Bloodrayne 1 филма, там където девойката отиде в града на демоните или пък SinCity - някаква подобна мрачна атмосфера ако ме разбирате

). ако се намира на BG ще е идеално, но може и на английски. благодаря на всички отзова ли се



Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: DeathKnight]  
Автор LaGata (малко позната)
Публикувано03.10.07 10:01



Хм, Обсебването на Елейзабел Крейл е доста мрачничка.



Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: LaGata]  
Автор DeathKnight (undead)
Публикувано04.10.07 09:05



мда, изглежда интересно. ще се разтърся къде може да се намери. мерси!



Edit:
а може и нещо от сорта на 'крадецът и магьосникът' на марта уелс, ако някой се сеща... (знам че тази книга е част от поредица, но май няма нищо издавано на БГ, а английската версия я имам само на РСто - така най- не обичам да чета )

Редактирано от DeathKnight на 04.10.07 09:10.



Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: DeathKnight]  
Автор LaGata (малко позната)
Публикувано04.10.07 11:03



Може и малко детско да ти дойде, ама бих ти препоръчала и Абарат на Клайв Баркър - атмосферата е наистина много смущаваща и страшно четивна.
Друга любима книга ми е Зовът на Ктхулу на Лъвкрафт, но то май повече на хорър избива.
Май нормалното си по определение "тъмно фентъзи" рядко се появява в бг...



Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: LaGata]  
Автор DeathKnight (undead)
Публикувано04.10.07 11:38



за съжаление май е така


сега се поразрових из нета за някое и друго заглавие, но мищо интересно не откривам
а някой пример за тъмно фентъзи заглавие/автор на английски да се сещаш? (меже пък нещо да изкочи из нета)

Днес е по-зле от вчера, но пък е много по-добре отколкото ще бъде утре...

Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: DeathKnight]  
Автор ss_ (докторче)
Публикувано04.10.07 12:53



Perdido Street Station na China Mieville. То стийм пънк уж го водят, но атмосферата е добра.





Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: DeathKnight]  
АвторMarvin (Нерегистриран)
Публикувано06.10.07 22:33



"Никога, никъде, никой" (Neverwhere) на Нийл Геймън



Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: DeathKnight]  
Авторmay (Нерегистриран)
Публикувано07.10.07 12:31



Джонатан Стрейндж и г-н Норел - Сузана Кларк

Всичко на Стърджън, въпреки че не е точно фентъзи.



Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: may]  
Автор DeathKnight (undead)
Публикувано08.10.07 09:47



именно тази книжка ми хвана погледа онзи ден - мисля си че ще е доста подобна на КРАДЕЦЪТ И МАГЬОСНИКЪТ, дано не се лъжа все пак... преди да си я купя се надявам да намеря някакъв откъс да зачета и да видя точно какъв е стила. мерси!



Днес е по-зле от вчера, но пък е много по-добре отколкото ще бъде утре...

Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: Marvin]  
Автор DeathKnight (undead)
Публикувано08.10.07 09:50



хм, изглежда интересно заглавие... пък и ти си втория човек, който ми обръща внимание на този автор. изглежда обещаващ. мерси за идеята!



Днес е по-зле от вчера, но пък е много по-добре отколкото ще бъде утре...

Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: DeathKnight]  
Авторmay (Нерегистриран)
Публикувано09.10.07 20:28



Няма защо. И аз щях да препоръчам Neverwhere ако не ме бяха изпреварили, но мисля че като атмосфера Джонатан Стрейндж повече се доближава до това което искаш.



Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: DeathKnight]  
Автор N-Angel (Nietzschean)
Публикувано12.10.07 10:08



"Джонатан Стрейндж и мистър Норел" е страшно добра книга, но на мен не ми заприлича точно на Крадеца и Магьосника, ама последната съм я чела отдавна. Е, пак има някакви алтернативни реалности.
Мисля че Нийл Геймън ще ти хареса повече. Neverwhere вече ти я препоръчаха от няколоко места, така че няма да се повтарям. Скоро прочетох Stardust от него и също много ме изкефи. "Американски богове" е също дарк фентъзи, както и "Коралайн", макар че последната е малко детска, но си я бива.
Крис Удинг също е много як - доста наподобява Геймън. Освен "Обсебването на Елейзабел Крей", която е супер, ти препоръчвам и "Отрова" от него, макар че е по-малко дарк, пак е си е забавно.
Смятам, че ще ти хареса и трилогията на Филип Пулман "Тъмните Му Материи" също не е за изпускане - няколко алтернативни реалности на нашата, демонски и ангелски измерения и темподобни.
Между другото, можеш ли и ти да препоръчаш нещо от сорта?



Bloody Love

Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: N-Angel]  
Автор DeathKnight (undead)
Публикувано16.10.07 10:06



мда, ТЪМНИТЕ МУ МАТЕРИИ за мен отива към каласиката - прочетох я веднага след като излезе и останах очарован



все още се колебая за СТРЕЙНДЖ & НОРЕЛ - никъде не намирам откъс от БГ изданието, за да си съставя някакво мнение за книгата. иначе всички отзиви, на които попадам са, че книгат е супер...

за ЗВЕЗДЕН ПРАХ - да ти кажа преди около 2 седмици гледах филма. не беше лош (въпреки че един приятел заспа докато го гледахме в арена, но на останалите ни хареса ). някак си, обаче, книжчицата ми се струва мнооооого тъничка, за да може да се развие някаква по-мащабна история в нея (200 и няколко странички мисля че беше, а и до колкото разбирам няма продължение?)

сега издирвам ОБСЕБВАНЕТО... но нещо не я намирам по славейков. утре пак ще пообиколя - може и да съм пропуснал нещо. ....

за съжаление нищо не мога да препоръчам (освен МАТЕРИИте) - мен ме запали КРАДЕЦЪТ... още щом я прочетох. намерих си и останалите части от поредицата (оказа се големичка ) но не на БГ а и нямам къде да я разпечатам (не обичам да чета от монитора ).

Днес е по-зле от вчера, но пък е много по-добре отколкото ще бъде утре...

Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: DeathKnight]  
Автор N-Angel (Nietzschean)
Публикувано16.10.07 13:08



СТРЕЙНДЖ & НОРЕЛ ми хареса наистина, оригинална е, атмосферата е една такава викторианска и мрачна, но честно казано, на моменти не бях много очарована - действието ми вървеше бавно, бележките под линия с обясненията на авторката бяха доста дълги и от време на време връзката се губеше. Доста време я четох, дори междувременно си прочитах нещо друго и пак се връщах на нея.
Виж, Тъмните му материи е супер - глътнах я на три хапки!

Ей такива книжки най обичам!
Филмът Звезден прах не съм го гледала още исках първо да прочета книгата и ми хареса - изобщо Нийл Геймън ме кефи много. Чета всико, което излиза от него и досега не ме е разочаровал.
Сега чета първата книга от трилогията Децата на Просперо /на Джан Сийгъл/ - започва доста интересно, стилът е много описателен, но съм още на 50-тата страница и затова се въздържам от мнение.
А, Обсебването може да си поръчаш по Мобилис или по някоя друга интернет книжарница - аз често им ползвам услугите.

Bloody Love

Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: DeathKnight]  
Авторmay (Нерегистриран)
Публикувано20.10.07 09:38



Аз първо четох "Звезден прах" и ден след това гледах филма, затова си мисля, че филмът е доста разводнен типичен случай на история, смелена за масите. Иначе книжката не е мрачна - представлява приказка за възрастни.
А Джонатан Стрейндж върви наистина доста мудно, но атмосферата, която създава е неповторима. Защо не прочетеш откъс на английски?



Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: DeathKnight]  
Автор Tиrъpa нa Ceдeмтe Mopeтa ()
Публикувано20.10.07 11:29



Виж на Саймън Грийн трилогията - Светът на Мъглите, Светът на Призраците и Адският Свят... А, и на Робин Хоб трилогията Придворният Убиец е доста дарк...

Редактирано от Tиrъpa нa Ceдeмтe Mopeтa на 20.10.07 11:33.



Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: Tиrъpa нa Ceдeмтe Mo]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано20.10.07 17:09



Хм, според спомените ми, въпросните книги на Саймън Грийн са част от поредица за Империята и есперите, а не трилогия.

TANSTAAFL


Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: may]  
Автор DeathKnight (undead)
Публикувано22.10.07 08:59



на мен филма ми хареса - нещо като сбит преразказ на филма, т.е. даде ми идея за какво става дума в книгата

мисълта ми беще, че не прочетох книгата защото ми се вижда прекалено тъничка, за да може да се разгърне мащабно действие, каквото по принцип обичам (ала добрите години на робърт джордън примерно ).

за стрейндж&норел намирам откъси на английски, но умишлено не искам да ги чета в оригинал, а на БГ - живо ме интересува какъв е стила на преводача (все пак един некадърен превод може да съсипе всякаква творба, нали?) искам да съм сигурен, че всичко е изпипанов бг изданието (ако не е, ще си я взема на английски, но в никакъв случай няма /не мога/ да си купя и двете издания).

Днес е по-зле от вчера, но пък е много по-добре отколкото ще бъде утре...

Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: Tиrъpa нa Ceдeмтe Mo]  
Автор DeathKnight (undead)
Публикувано22.10.07 09:07



какво да ти кажа... изчетох придворният убиец веднага след като излезе. честно да си кажа - разочарован съм

очаквах да е нещо по-интересно, а и няма много общо с това, което търся в момента
(изобщо няма да споменавам превода на въпросната книга - с какъв акъл са превели имената на героите ?!?! това си е направо светотатство! да не говорим, че изобщо не звучат правилно/гладко докато четеш - все едно е някоя детска книжчица с "приказни" герои , но да не се отплесвам..)
сега ще поразровя за саймън грийн - непознато за мен име (поне засега ) благодаря ти за идеята!

П.С. снощи започнах да чета (и почти я преполових) ПРЕСТЪПНИ УДОВОЛСТВИЯ на лоръл хамилтън - страшно ми допадна и като идея и като стил (въпреки че по принцип не обичам да чета книги, в които разказът се води в 1во лице - избиват ми малко на биографии, а тях още от гимназията не ги долюбвам особено). книгата обаче е супер и мога да я препоръчам на всеки, който не е чел нещо на хамилтън до сега (като мен всъщност ).

@Коро - явно си по-запознат със саймън грийн от мен. можеш ли да споделиш впечатления за стила му (ако си чел нещо от него)? а да кажеш нещо повече за въпросната поредица? дали ще е нещо подобно на това, което търся? ще ми спестиш време в търсена на инфо за човека (а точно днес е малко натоварено в офиса ) благодаря!

Редактирано от DeathKnight на 22.10.07 09:13.



Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: Kopo]  
Автор LaGata (малко позната)
Публикувано22.10.07 14:09



Е, а той Грийн не пишеше ли фантастика, а не фентъзи - в смисъл с разните му там кораби и хиперпространства? Не мисля, че точно това търси човека...



Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: DeathKnight]  
Автор N-Angel (Nietzschean)
Публикувано22.10.07 15:39



Ааа, романите за Анита Блейк са супер!

Но не са фентъзи, а по-скоро хорър и вампирски романи, ама аз си падам по такива книжлета!
Е, Лоръл Хамилтън доста инспирирала и героинята си и по голяма част от сюжета от "Бъфи, убийцата на вампири", ама тъй като съм фенка на сериала прочетох и трите книжки с удоволствие.
По оригинални по мое мнение са романите на Ан Райс по темата "вампири".


Bloody Love

Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: may]  
Автор N-Angel (Nietzschean)
Публикувано22.10.07 15:48



Да, напълно съм съгласна, че атмосферата на Джонатан Стрейндж наистина е неповторима! Може би само заради тази мрачна викторианска атмосфера продължавах да чета книгата. Превъдът също е много добър според мен, макар че не съм голям експерт на тая тема!



Bloody Love

Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: LaGata]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано22.10.07 20:38



Посочената поредина Грийн е както Звездни войни - смес от космическа опера и фентъзи, без да е ясно кое е пробладаващото.
Другата му отчасти издавана поредиз - за Хоук и Фишер, си е чисто фентъзи, със сюжет на политически трилър и може би лек привкус на цинизъм. Доста е сходна по усещане с книгите за Анкх-морпоркската нощна стража на Пратчет.

TANSTAAFL


Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: DeathKnight]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано22.10.07 20:46




Не мога да твърдя, че е от любимите ми автори, дори не е особено добър или оригинален, но става за четене. Книгите за есперите и Империята са от поредицата на Орфия, издадени преди 10-на години ("Адският свят", "Светът на призраците", "Светът на мъглите"). Пиши на Генерала, ако ги искаш (спомените ми са доста бледи, според тях "Адският свят" не беше лоша).

TANSTAAFL

Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: N-Angel]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано22.10.07 20:51



Малко е офф, обаче горещо ти препоръчвам

- това е една от най-оригиналните книги за вампири, попадали ми някога (а заглавието много успешно маскира темата). Принципно сюжета е свързан с (тази си е само добър психо-трилър).
А какво мислиш за "Кървав лов" с Луси Лиу?

TANSTAAFL

Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: Kopo]  
Автор DeathKnight (undead)
Публикувано23.10.07 10:11



хм, явно ЕСПЕРИТЕ... си е повече фантастика омешана с фентъзи (не точно най-любимия ми стил...

)...

розите и теменужките по-скоро май отиват към трилър-жанра (поне според ревютат в нета, които четох, а и др.книги от същия автор, които също видях в нета - признавам нищо негово не съм чел ). много ми напомниха за една моя много любима преди време поредица - серия ЧЕНГЕ - не помня на кое издателство, но я изчетох почти цялата на времето - преди 6-7 години като бях в гимназията. (братовчеда беше голям фен и си беше купил всичко излязло до момента от поредицата и аз така между другото се вредих да я попрочета ). принципно харесвам подобни книги, но нещо не ми се четат точно криминалета сега (иначе имам около 10тина книжки на агата кристи /новото издание на ера/ на които още не им е дошъл реда ).

сега мисля да продължа с поредицата на хамилтън (все пак има още 2 книжки излезли) и междувременно да потърся нещо на ан райс (има интересни нещица, само не знам дали ще се намери нещо на бг).
благодаря ти за идеите

Днес е по-зле от вчера, но пък е много по-добре отколкото ще бъде утре...

Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: Kopo]  
Автор N-Angel (Nietzschean)
Публикувано23.10.07 10:51



А, Копо, благодаря!


Това за теменужките изглежда доста интересно. Отдавна не съм чела интересно вампирско четиво. Последното, което четох беше май "Вампирът Виторио" на Ан Райс, ама нещо не ме очарова...
Кървав лов не съм го гледала - напоследък нямам много време за гледане, а чета само по автобусите...

Bloody Love

Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: DeathKnight]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано23.10.07 14:29



Ан Райс има 3 книги, издадени на български.
По мои наблюдения, под името "Ченге" излизат крминалетата на

(вероятно за да се прави разлика от трулърите, с които започна издателството), но това са доста книги от най-различни автори. Според справката в сайта на издателството продължават да си излизат книги с това обозначение. Между другото, Атика имат издадена малко фантастика, но "Игра на живот" и "Прах" си струват четенето, и още как при това.

TANSTAAFL

Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: N-Angel]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано23.10.07 14:34



Виж, може би те подвеждам, но ако обясня какво имам предвид - претаков удоволствието от книгата.



TANSTAAFL

Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: Kopo]  
Автор N-Angel (Nietzschean)
Публикувано23.10.07 16:54



"Игра на живот" съм я чела - много е добра наистина. Взех си я от една разпродажба за 2 кинта и отначало бях доста скептична - пак някакво книжле на тема прераждане, ама се оказа наистина уникална идея колко пъти можеш да изживееш един живот и по колко различни начина...
Трилогията за "Вселената на правдивия" ми изиглежда доста добро. А и другите май не са никак лоши.


Това издателство не участва ли на Панаирите на книгата? Аз обичайно оттам си купувам доста неща, ама не съм ги забелязвала.

Bloody Love

Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: N-Angel]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано23.10.07 17:11



Според мен поне от '94-та не са участвали на Панаира на книгата. А "вселените на Правдивия" са пример как биха изглеждали "Хрониките на Амбър", ако Зелазни употребяваше индустриални количества марихуана.

TANSTAAFL


Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: Kopo]  
Автор DeathKnight (undead)
Публикувано24.10.07 09:35



мда, точно на атика бяха книжките, сега се сещам

наистина са много книги от най-различни автори, но стилът им страшно си прилича (като цяло разбира се) и поредицата наистина ми хареса. за съжаление обаче от тогава братовчеда не си купува вече книги от тази поредица и съответно аз нищо повече не съм чел за сметка на това мина на джон гришам, та и аз покрай него се запознах с този автор - не съм чел единствено ДА ПРОПУСНЕШ КОЛЕДА, но пък тя не е и типчна за неговия стил (на гришам де ) - между другото гришам е също страхотен автор и определено ми се иска да го прочета и в оригинал (някой ден, но не сега за съжаление ).

по принцип не си купувам фантастика, с изключение на СЕРИЯ 3000 на бард, но те нещо я позарязаха тази поредица от доста време... в близките дни (разбирай другата седмица като взема заплата ) мисля да си купя 2томната ФОНДАЦИЯ на азимов, че не съм я чел, а всички казват че била страхотна и от доста време съм й хвърлил око (чел съм други книиги на азимов и ми харсва как пише).

явно с ан райс удрям на камък, щом има само 3 книжки издадени на бг. . вампирските й хроники са 10 книги, а новите хроники - 2. ще трябва да потърся нещо на английски явно, но няма да е скоро...

Днес е по-зле от вчера, но пък е много по-добре отколкото ще бъде утре...

Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: LaGata]  
Автор DeathKnight (undead)
Публикувано05.11.07 09:32



сега в момента чета ОБСЕБВАНЕТО..., че малко трудно я открих, но все пак се справих

книгата наистина е много добра и определено си заслужава да се прочете! наистина е мрачна малко, но аз точно това си и търсех страшно много ти благодаря, че ми я предложи!

Днес е по-зле от вчера, но пък е много по-добре отколкото ще бъде утре...

Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: DeathKnight]  
Автор LaGata (малко позната)
Публикувано05.11.07 10:24



Препоръчвам от същия автори и Отрова и от Нийл Геймън - Коралайн. Тъмна атмосфера на килограм се сипе и от двете





Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: LaGata]  
Автор DeathKnight (undead)
Публикувано06.11.07 08:58



благодаря за идеите - включвам ги в списъка за четене, но ще трябва да почакат малко - в бюджета за този месец съм предвидил само 2та тома на ФОНДАЦИЯТА, че от доста време искам да си я взема...

Днес е по-зле от вчера, но пък е много по-добре отколкото ще бъде утре...


Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: DeathKnight]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано08.11.07 21:50



Я пробвай

. В момента чета първата и май отговаря на критериите ти.

TANSTAAFL

Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: Kopo]  
Автор DeathKnight (undead)
Публикувано09.11.07 09:33



благодаря за предложението! веднага го добавям в списъка за четене


само да питам - понеже има 3 книги излезли явно, коя е първата? - мисля че е КЛЮЧЪТ КЪМ ДВЕРИТЕ, прав ли съм?

edit:
и още нещо да питам: колко книги включва цялата поредица и свързани ли са помежду си?

Днес е по-зле от вчера, но пък е много по-добре отколкото ще бъде утре...

Редактирано от DeathKnight на 09.11.07 09:36.



Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: DeathKnight]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано09.11.07 19:21



Книгите са само 3 (поне според Амазон), "Ключът към Дверите" е първата. Можеш да си ги намериш по сергиите за разпродажба на книги общо за 12 лева.

TANSTAAFL


Тема Re: търся си малко по-особено фентъзи...нови [re: Kopo]  
Автор DeathKnight (undead)
Публикувано12.11.07 10:04



ок, мерси



Днес е по-зле от вчера, но пък е много по-добре отколкото ще бъде утре...


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.