Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:16 28.06.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема The Best of BG Fantasy Art Album :)нови  
Автор shayhiri (непознат )
Публикувано20.01.06 21:05



И такова чудо можело да има. И то съвсем скоро, от издателство "АРТлайн". Подробностите дотук:

- най-доброто от всички професионални български художници (от жанра), за които се сетите
- на едно място (52стр.)
- изключителни картини, каквито не можете да видите никъде другаде
- формат малко под А5, луксозно изпълнение
- минимална цена (4.50лв.)
- примерно название: "Истории в Картини", художествен албум
- съдържание: близо 100 цветни илюстрации на различни типажи - портретни и в цял ръст, кратки литературни откъси, които представят героя и въвеждат в историята, информация за художниците, комиксите и романите
- по историите на Алекс Султанов и Богдан Русев "Танц с вятъра", "Шаман", "Пътят на душите", "1002-рата нощ" и др. + различни независими илюстрации
- с картините на Евгений Йорданов, Георги Бандеров, Сатанасов, Светлин Велинов, Каладър и т.н.
- повсеместно разпространение (книжарници, книжни борси, "РЕП"-ове)
- синхронизиране с другите издания (комикси и (илюстровани) романи)
- примерни илюстрации:

Ракса от "Танц с вятъра" (Бандеров)



Бендест от "Пътят на душите" (Евгений)


Шепот от "Шаман" (Бандеров)


Темата вече се обсъжда на този форум:



За да наваксаме с дискусията и избегнем излишни въпроси, обяснения и недоразумения, пускам най-интересното от разговорите дотук:

В отговор на:


[quote="Ways"]ОК, ако това наистина си е художествен албум, то цената наистина може да не остава толкова ниска. Все пак, няма да излиза всеки месец, нали? Хората ценящи изкуството, биха могли да оценят албумчето купувайки си го :wink: .

P.S. Понятието 'художествен албум' как да се разбира... нещо подобно като книжките на ли :roll: ?

P.P.S. Ще бъде ли насочен (албумът) към някаква въздрастова група от хора?



Аз ви казвам как може да стане евтино, а вие "Ама дай по-добре скъпо!" :)
За понятието си разбрал правилно.
Таргет аудиторията. Ей това е важно. Бих искал да е от 5 години нагоре. :)

[quote="Stormbringer"]Добре де, в крайна сметка какво толкова ще ни предостави това чудо? Красиви фентъзи картини...и?



Е - малко ли е, де? От най-добрите художници. Български. Няма ги в нета. На хартия. И то добра. На такава цена. Има и истории. Хубави. И много интересна информация. (Бандеров е далтонист!!! :) ) Сигурен съм, че имаше и още нещо... :)

[quote="Chimera"]За да бъдем реалисти смисления начин да се появи албум на български художници е голям формат, хубава хартия изцяло цветен печат, вобще луксозна и съответно скъпа книга. Дали ще има пазар за нея, ще има ограничен пазар, затова и трябва да се пусне в ограничено количество - абсолютен максимум 1000 бройки. Факт е че албумите от света на диска се продават в такъв формат в българия и то доста успешно. Ще ви напомня и наскоро изленалия комикс Греховен Град които е на цена 10 лв и се продава доста добре по мой данни. Пазар има, не е голям но го има. Човека които издава книжката просто не трябва да очаква печалба от нея.



Много вярно и точно. Но защо да не започнем с нормален формат, който позволява свободно разпространение, сваля драстично цената, качва тиража и като цяло прави книгата несравнимо по-достъпна във всяко отношение? (При това положение изданието може да осъществява и косвена реклама на комиксите и романите по същите истории.) Колкото до хубавата хартия и печат - те са задължителни, а достъпността им - обратно пропорционална на формата. ;)

[quote="херцог Авис"]Според мен много по-удабно е да се издаде клаендар с рисунките на български художници илюстратори. ще е по-комерсиално успешно и пазара веднага се разширява. За албум с картинки не бих дал пари особенно пък 20 лв.



Къде се разпространяват календарите, за начало?
Според мен пазарът би се разширил точно с продукт, ориентиран едновременно към:
- комикс аудиторията (все пак дори "Дъга" и "Кютех" правеха от 1500 до 3500 тираж)
- ценителите на изкуството (има и такива, нали)
- феновете на конкретните художници и писатели
- децата ("книжка с хубави картинки")
- фентъзи феновете (някои картини наистина хващат окото; ще се постарая някои от тях да са на корицата ;))
- ъ-ъ, споменах ли, че става за подарък :)

И стига с тия 20лв! :evil: :lol: 4.50.

[quote="arabica"]А защо не качествен печат близък до А3? :wink: Гадно си е да се смаляват такива неща. И художниците ти сигурно също няма да са много щастливи да си видят многочасовия труд в размер на тетрадчица малък формат :lol:




Многодневен труд, в доста от случаите. :roll: (Евгений! :evil:)
Не се смаляват, бе! Повечето са разчетени точно за А5. Представете си тези, които съм пуснал, на А5. Е?
Пък и е по-cute като е по-мъничко - и няма разхищение на място.
Освен това е близо до акъла, че винаги може да се пусне календар или комплект плакати. Въпросът е дали да се почне с тях.

[quote="Stormbringer"]Едно въпросче - горе-долу кога да очакваме това чудо?



На практика - веднага. Имам пълния материал, вече подготвяме страниците. Нямам причини да изчаквам. И вземам предвид всички предложения. Сега му е времето да си кажете мнението - впоследствие няма да е нищо повече от критика. Майкъл, чувствай се поканен да споделиш идеите си. Както и всички останали. Темата е такава, че едва ли би оставила някого безразличен - за разлика от комиксите, например. Така че нямате извинение за изчаквателна тактика. Слушам ви... :)

[quote="Vankata"]На първо място - книжле малък формат не бих си взел. За мен минимумът за арт албум е А4! За албум с този размер, съдържащ стотина илюстрации, съм склонен да дам около 15 до 20 лева. Естествено, ако илюстрациите са наистина на световно ниво.



Ще видиш. ;)
Разбирам желанието ти. (На този етап е неосъществимо, обаче.) Но същите тези 100 илюстрации (+ много бонуси) можеш да получиш и на една четвърт от желаната от теб цена! Какво като са 2 пъти по-малки? Това намалява ли стойността им?
Говорим за два различни, еднакво валидни и стойностни формата на арт албумите. Колкото хора предпочитат единия, толкова и другия. Работата е, че в случая нямаме избор. Не можем да започнем със скъпия вариант. Това означава, че засега можете да имате такъв албум само в този формат. Означава и, че може би единственият начин да се появи нов (с нови илюстрации) скъп албум, е да си купите евтиния (който би му отстъпвал само по цена (4 пъти!), но не и по качество! ;)). Защо да пускам скъп албум, след като дори евтиният не се е продал добре? Това е положението.

[quote="Yago"]Впечатлени сме, но виж по-горе - на някои от нас ни е писнало че българските художници слагат фон и рисуват пейзажи само понякога, ако са в настроение и колкото да не е без хич.



Ами, като се замисля, аз нищо не съм показал - така че: благодаря за доверието и спокойно - половината илюстрации ще са с фонове и пейзажи! :)

[quote="Estranged"]Пост на миналата страница - Как е възможно Евгени Йорданов да се е родил през 1976? Та това значи, че е рисувал Добромир като е бил невръстно детенце!



Обясни това на Авис. ;) Естествено, че не става въпрос за моя Евгений. :)

http://www.lambiek.net/artists/y/yordanov_evgeni.htm

[quote="херцог Авис"]Евгени Йорданов... създава впечатление на нещо вече виждано и преди, нещо стандартно за днешното поколение което се е нагледало на Валехо и Ройо и хиляди други манифактурщици на популярното илюстраторско "изкуство".



Съгласен съм с теб за това, че Евгений е на нивото на Ройо и Валехо. Дали е нещо повече, обаче, ще преценим когато пусна нещо повече от малка изрязана картинка. :)

[quote="xsmind"]Много трябва да заложите на корицата и както казва Яго(слушайте Яго) никакви бели фонове. Знам че е много стилно, червена точка в средата на бял фон, но това няма да е учебник по японски. Така че.. опичайте си акъла, илюстрацията да продължава и на гърба, да няма телчета по възможност и т.н. Може да се приложи стария и изпитан трик със замяната на "Фентъзи Арт" с "Fantasy Art", т.е. да изглежда по-така чужбинско. И гланцирано!



Естествено, че няма да е с телчета. Нали е книга. Корицата е с UV лак. :)
Приемам всякакви мнения за корицата - и за заглавието!
Макар че май вече се навих за Fantasy Art. Комерсиално. :)

[quote="xsmind"]Въпреки че ми допада идеята, вероятността да си купя такова нещо е малка. Обаче шанса да го подаря на някой е голям, както и аз самият да го получа, като подарък. Изобщо ако правилно разбирам накъде се целите, по-добре разгледайте дали вече някой не се е настанил там. Сигурен съм, че съм виждал албум с рисунки на Борис Валехо и други подобни.



Правилно си разбрал. Необходим е mainstream маркетинг. Давайте идеи.
Иначе търговската ниша е толкова очевидно свободна, че чак почваш да се съмняваш има ли смисъл да я запълваш. :) Арт Албуми в България няма. Малкото, които има, са вносни. Труднооткриваеми (май само в няколко книжарници в София, пък и там вече ги няма). Зверска цена. Не всеки би извадил 40лв, за да зарадва някого (себе си, най-вече) с подарък. Особено ако може да го направи с 4лв. Какво мислите?

[quote="Azzara"]Та значи, аз не харесвам концепти. Концептите са... ами етюди. Ако няма някаква идея зад картинката, ами е просто хубаво нарисувано еди-какво си, не ме привлича особено.



Най-ценното в консептите на Бандеров е точно идеята, характерът, атмосферата. Освен това са по мои герои. ;) В смисъл, че зад картинките има повече история, отколкото в роман на Мартин. И част от нея ще присъства в албума под форма на описание, предистория и/или подбрани "хайку" откъси от романа. Как ви звучи?

[quote="Ways"]Също така... Алекс, идеята ти каква е... албумът да има тема или да е събирателен за всякакви илюстрации от всякакви художници (сборник)? Ако не е само един брой, то идеята с тематичността е приятна от една страна, но от друга, малко натрапчива и вдъхваща еднообразие. Все пак ще е по-добре, от колкото "от кол и въже" да се съберат картинките и да се издадат в едно издание (или може би не :? ).



Много рано е да се мисли за серия. Знаете, че съм 99% процентов песимист относно потенциала на българския пазар. Това ще е първият ми - и, ако не постигне целта си, последен опит. Сигурно дори няма да ми се занимава да пускам романите и комиксите. В тази връзка - дано албумът мине добре. ;)

В такъв случай, обаче, нищо не пречи да има още. Може дори да са периодични (на тримесечие, например). Тогава би било най-добре да са тематични. Ето примерното съдържание на първия албум, което създава добра представа за тематичното разпределение на евентуалните следващи (Разбира се, възможни са и теми като "Сексуални табута при планинските орки". Пазарът определя.):

стр.2-7 представяне на "Пътят на душите" (илюстрации на Евгений и консепти на Бандеров)
стр.8-13 представяне на Евгений Йорданов с най-добрите му неща като цяло + снимка, био, интересни факти, мейл за контакти и.т.н.
стр.14-19 представяне на "Танц с вятъра" (илюстрации на Велинов и консепти на Бандеров)
стр.20-25 представяне на Велинов... (аналогично)
стр.26-31 представяне на "Шаман" (илюстрации на Сатанасов и, да, консепти на Бандеров :))
стр.32-37 представяне на Сатанасов...
стр.38-43 представяне на Бандеров...
стр.44-47 представяне на Каладър... (който също би трябвало да участва с консепти)
стр.48 реклама на Мтел...
майтапя се, тя ще е на задната корица ;)



Тема Re: The Best of BG Fantasy Art Album :)нови [re: shayhiri]  
Авторalex sultan (Нерегистриран)
Публикувано23.03.06 12:47



Кориците:







Тема Re: The Best of BG Fantasy Art Album :)нови [re: shayhiri]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано23.03.06 13:23



Браво, поздравления за идеята, да ви/ни е честито, само дето тук не е най-доброто място за реклама.
Не за друго, просто форумът е мъртъв като птицата додо

Too much is not enough
Nobody gave it up
Im not the kind
To lay down and die


Тема Re: The Best of BG Fantasy Art Album :)нови [re: lady Marian]  
Автор else (lostinthemist)
Публикувано23.03.06 15:04



Да бе, ама аз точно от тук го научавам това... Вместо от сестра ми например, което щеше да е много по-логично...
Отивам да разпитам за подробности.



Тема Re: The Best of BG Fantasy Art Album :) [re: shayhiri]  
Автор cянkи (баничар)
Публикувано24.03.06 10:22



Кориците ми харесаха
А форума не е умрял докато има дърти некромансъри като нас

Биха се до последния човек, а останалите продължиха боя


Тема Re: The Best of BG Fantasy Art Album :)нови [re: cянkи]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано24.03.06 10:51



Ти си пасивен некрофил, ма!

Too much is not enough
Nobody gave it up
Im not the kind
To lay down and die


Тема Re: The Best of BG Fantasy Art Album :)нови [re: lady Marian]  
Автор cянkи (баничар)
Публикувано24.03.06 11:05



Чшшш, ще ти звънти рапирата по мрежичката

Биха се до последния човек, а останалите продължиха боя


Тема Re: The Best of BG Fantasy Art Album :)нови [re: shayhiri]  
Автор Jill (на война)
Публикувано24.03.06 15:56



Като наминаваш следващия пък кажи как вървят продажбите. Боя се, че трудно ще си върнеш парите, да не говорим да остане нещо отгоре (разбирам, че не това е целта, но все пак авторите трябва да получат по някои и друг лев за самочувствие... вие си знаете, де). Какъв тираж издадохте? Не разбрах дали сте го пуснали вече на пазара .. Успех. Може, ако не върви да помислим за някакви варианти заедно.

...if men are to be ruled, then the enemy is reason.


Тема Re: The Best of BG Fantasy Art Album :)нови [re: cянkи]  
Автор Jill (на война)
Публикувано24.03.06 15:58



Тц.. ич не се чувствам дърта, ша знайш..

...if men are to be ruled, then the enemy is reason.


Тема Re: The Best of BG Fantasy Art Album :) [re: Jill]  
Автор cянkи (баничар)
Публикувано25.03.06 01:00



ми ние не сме дърти?
Просто сме дърти некромансъри - един вид със стаж!

Биха се до последния човек, а останалите продължиха боя



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.