Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:58 09.06.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Доброто фентъзи е това...нови  
АвторCмeшниka (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 15:55



Доброто фентъзи е това, в което
има/няма елфи;
има повече от 1000 начина да нокаутираш планински трол;
има герой, който може сам да нокаутира 1000 планински трола;
има девици, за които си готов да претрепеш и най-добрия герой и сам да станеш най-зловещият и злотворен Злодей;
има тайни съкровища, които героят тръгва да завладява с гол в ръката нож, а се връща поне като Спасител на Света;
има толкова много герои, че могат да напълнят два клуба и един онлайн университет с никове;
има повече врагове, отколкото почитатели...



Тема нека да съм първа да попитам:нови [re: Cмeшниka]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано17.06.05 16:46



?

защо малките зелени човечета не се казват малки зелени нечовечета?


Тема Re: нека да съм първа да попитам:нови [re: firefox]  
АвторCмeшниka (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 16:53



Докато разглеждах темите в клуба, се чудех какво хората харесват в едно фентъзи. И написах чуденията си...



Тема ок, нека сега съм в ролята на Господаря Линови [re: Cмeшниka]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано17.06.05 17:19



а може и да беше възрастния вълшебник от Господарят Демон - бъркам ги по очевидни причини и да ти разкрия тайната:

всички хора са различни.
както помежду си, така и спрямо себе си във времето.
съвпадението на настроение, интереси, посока на слънчевата светлина, планове за утре и възприемането на даден текст в даден момент е толкова сложно, че е почти хаотично.
самите произведения пък предлагат толкова възможни линии на тълкувание, разглеждане и възприемане по които да ги харесаш или не, че ефектът накарая е маса почитатели, които са тотално различни и харесват едно и също нещо както по различен начин, така и по различни причини. (феновете на писатели и книги го доказват)

няма решение

защо малките зелени човечета не се казват малки зелени нечовечета?


Тема Re: нека да съм първа да попитам:нови [re: Cмeшниka]  
Автор Keмeндил (Скалд)
Публикувано17.06.05 17:40



Каквото харесват във всяка една хубава книга. Поне за мен, това със сигурност не са конкретно елфите, магьосниците, принцесите и т.н. Един добър писател умее да завладее читателя независимо дали в романа има дракони, космически кораби, автомобили или нещо друго. Пък и както е казал Толкин (конкретно за свойте книги, но това важи и за повечето от другите фентъзита, които харесвам):
The tale is not really about Power and Dominion: that only sets the wheels going;

_____

I've heard the warning
Well curse my name
I'll keep on laughing
No regret
No regret


Тема Re: Доброто фентъзи е това...нови [re: Cмeшниka]  
Автор ikew (bittersalt)
Публикувано17.06.05 19:33



... което се казва нощен патрул :)

и кво? :)

*sigh*
the things i do for lust...


Тема Re: нека да съм първа да попитам:нови [re: Keмeндил]  
АвторCмeшниka (Нерегистриран)
Публикувано18.06.05 18:42



Добре, да бъдем сериозни.
Не се ли губи смисълът на фентъзито, ако елфите, магьосниците и принцесите в него са преоблечени в странни дрехи персонажи, които могат да се разхождат със същия успех и в черен костюм и черни очила или с изрязани потничета и къси панталонки? И има ли значение, дали героят ще посрещне врага с меч или с бластер?
Всъщност, съгласен съм, че има добри фентъзита. Интересно ми е какво ги прави такива и все пак ги отличава от твърдата фантастика, приключенските или историческите романи и "всички добри книги". Защото вие тук сте обединени в клуб "фентъзи", а не клуб "добра книга".
Не отричам фентъзи-литературата (ако е изглеждало така), но се смея на това, което някои читатели търсят в нея.



Тема Re: нека да съм първа да попитам:нови [re: Cмeшниka]  
Автор Keмeндил (Скалд)
Публикувано19.06.05 00:51



Това дали предпочиташ космически кораби или дракони и принцеси си е вече въпрос на личен избор. Аз лично по принцип имам слабост към Средновековието и оттам заобичах и фентъзито. Но фентъзито има и други особености освен мечовете и чудовищата. Например свободата на героите. Във фентъзи световете държавното управление е доста по-различно от това в съвременния свят. Там винаги има територии, непринадлежащи на никого, така че там винаги можеш да не бъдеш част от някое общество и да не спазваш нечий закони (докато в нашия свят тази ни възможност е отнета още с раждането), което доста ми допада, защото съм анти-обществено настроен и свободолюбив :) Също така животът на героите във фентъзи световете протича по съвсем различен начин - могат да си съберът парцалите, да тръгнат из горите и да се пробват късмета из широкия, опасен свят :) Докато от съвременното общество не можеш просто да се откъснеш, щеш не щеш си обвързан с него. Надявам се, че общо взето успях да изкажа това, което ми се върти в главата

_____

I've heard the warning
Well curse my name
I'll keep on laughing
No regret
No regret


Тема отговорът е пределно ясен и ужасно простнови [re: Cмeшниka]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано19.06.05 11:56



онова, което прави фентъзито добро е същото, което прави всяко произведение добро - намирането на зрънцето в историята, което касае лично теб и те прави съпричастен

в този смисъл доброто фентъзи, sci-fi, трилър, хорър, хайку ако щеш е преди всичко добро произведение - различава ги само формата, също както две различни ястия са все добра храна, но всяко е със собствен вкус. доброто вино и отлежалият коняк удовлетворяват една и съща потребност в една и съща превъзходна степен, но не са взаимозаменяеми във всяка ситуация и винаги личният вкус е фактор, а за да ги обсъждаш в дълбочина не можеш да го направиш в една обща тема - "Алкохол" примерно

това ти е отговорът - разделението по жанрове не е заради вражда нито цели отчуждаване, напротив - дава възможност да погледнеш в детайли всяка форма, да отделиш нужното време на всяко от произведенията, както и да обсъждаш с хора с общ вкус и интерес към съответната тема.

винаги можеш да опиташ да говориш за фантастика и в клуб Литература, но тайната е, че това вече е правено. и формирането на новите специализирани клубове е естествен процес, който ще се повтори дори и в случай, че върнеш нещата в изходното положение на клуб "добра книга" ;)

it's inevitable ;)

защо малките зелени човечета не се казват малки зелени нечовечета?


Тема Re: нека да съм първа да попитам: [re: Keмeндил]  
АвторCмeшниka (Нерегистриран)
Публикувано19.06.05 18:18



Само ти знаеш дали си успял. Във всеки случай вече не сме там, откъдето тръгнахме и тази посока повече ми харесва. Май трябва да си сменя ника... Интересно ми е дали Средновековието и фентъзи-световете си приличат по отношение на "свободните територии". Това, което си спомням за средните векове, е закрепостяването към земята и гилдийната организация като условие за отстояване на интереси от страна на низшите съсловия. А това също са трудно проходими граници. И дали "широкият и опасен свят" във фентъзито не съществува, само защото земите "зад девет планини в десета" (или отвъд Брее) не са обиталище на зли сили, които, и да са мислени като организирани в общност, не изграждат общество със свои закони и ценности, а са само "сенки", обратната страна на света на добрите, не-битието? Ако е така, значи фентъзито предлага един свят, който се различава от известните ни исторически общества. Място само за асоциални типове като тебе :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.